proiect de lecȚie psihologie

2
PROIECT DE LECȚIE UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic Iris Timişoara PROPUNĂTOR : Goilean Cristina TUTORE:  prof. Petrisor Sorina COORDONATOR PRACTICĂ: Danciu Cristina DATA: 4.11.2011 CLASA: X-B ARIA CURRICULARĂ: OM ȘI SOCIETATE DISCIPLINA: Psihologie UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Procesele psihice şi rolul lor în evoluţia personalităţii SUBUNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Senzaţia, Percepţia, Reprezentările, Memoria, Gândirea, Imaginaţia TIPUL LECȚIEI: Evaluare COMPETENŢE GENERALE 1. Uti liz area conce pte lor sp eci fice ştiinţ elor sociale pentr u organ iza rea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală 2. Aplicarea cunoşt inţelor speci fice ştii nţelor sociale în rezolvarea unor situaţi i-  problemă, precum şi în analizarea posibi lităţil or personale de dezvoltare Obiective operaţionale: O1- să distingă procesele senzoriale de cele cognitive; O2 -să stabilească deosebiri şi asemănări între percepţie şi reprezentare; O3- să recunoască caracteristicile gândirii; O4- să precizeze etapele rezolvării de probleme. Obiective recuperator – compensatorii Lărgirea câmpului vizual Stimularea proceselor cognitive pentru compensarea vederii Optimizarea coordonării ochi – mână Strategia didactică Metode; expunerea, conversa ia euristi că, explicaţia, exerciţiul, munca independentă ț Mijloace didactice: tabla, catalog, fi şe de evaluare Forme de organizare a clasei : colectiv, individual Bibliografie : * Ilie,M.D.,(coord.), 2009, Teoria și metodologia instruirii, Editura Mirton, Timi șoara *Mihai, C., Bălan, E., Ştefănescu, D., (2010). Manual de psihologie cl asa a X-a. Editura Humanitas, Bucureşti.

Upload: goileancristina

Post on 06-Apr-2018

217 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECȚIE psihologie

8/3/2019 PROIECT DE LECȚIE psihologie

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-psihologie 1/2

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic Iris TimişoaraPROPUNĂTOR : Goilean CristinaTUTORE:  prof. Petrisor Sorina

COORDONATOR PRACTICĂ: Danciu CristinaDATA: 4.11.2011CLASA: X-BARIA CURRICULARĂ: OM ȘI SOCIETATEDISCIPLINA: PsihologieUNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Procesele psihice şi rolul lor în evoluţia personalităţiiSUBUNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Senzaţia, Percepţia, Reprezentările, Memoria, Gândirea,ImaginaţiaTIPUL LECȚIEI: Evaluare

COMPETENŢE GENERALE

1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizareademersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţareală

2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii- problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare

Obiective operaţionale:

O1- să distingă procesele senzoriale de cele cognitive;O2 -să stabilească deosebiri şi asemănări între percepţie şi reprezentare;O3- să recunoască caracteristicile gândirii;O4- să precizeze etapele rezolvării de probleme.

Obiective recuperator – compensatorii

Lărgirea câmpului vizualStimularea proceselor cognitive pentru compensarea vederiiOptimizarea coordonării ochi – mână 

Strategia didactică

Metode; expunerea, conversa ia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca independentăț

Mijloace didactice: tabla, catalog, fişe de evaluareForme de organizare a clasei : colectiv, individual

Bibliografie :* Ilie,M.D.,(coord.), 2009, Teoria și metodologia instruirii, Editura Mirton, Timișoara*Mihai, C., Bălan, E., Ştefănescu, D., (2010). Manual de psihologie clasa a X-a. EdituraHumanitas, Bucureşti.

Page 2: PROIECT DE LECȚIE psihologie

8/3/2019 PROIECT DE LECȚIE psihologie

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-psihologie 2/2

Secvenţelelectţiei

Timp ObOpera-ţionale

Conţinutul învăţării Metode Mijloace Forme deorganizare

1Momentulorganizatoric

2’

-Salutul-Prezenţa

-Asigurararea unui climat favorabildesfăşurării

conversaţia catalog colectivă

2.Anunţarea

subiectului şia obiectivelor operaţionale

2’

Voi anunţa elevii că astăzi vor  primi un test pentru evaluareacunoştinţelor acumulate. Test ce vaconţine itemi referitori la senzaţii, percepţii, reperezentări, imaginaţie,gândire şi memorie.

expunerea

explicaţia

Colectivă

3.Evaluarea

 propriu-zisă 40’

O1

O2

O3

O4

Elevii vor primi fişele, pe care vor lucra individual.Ofer explicaţiile necesare şisupraveghez modul de completare afişei primite.

-explicaţia

-conversaţiaExerciţiul

Muncaindependentă

Tabla

fişe

individual

4.Încheiereaactivităţii 1’

Se apreciază evoluţia clasei pe parcursul lecţiei.

conversaţia

catalog

colectiv