proiect de lecție 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

Upload: hammerstorm

Post on 13-Apr-2018

255 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    1/12

    Proiect de lec ie

    CLASA III CLASA IV DATA:25 februarie 2016

    NV TOR : xyzARIA CURRICULAR:Matematic i tiine

    ale naturii

    DISCIPLINA:Matematic

    SUBIECTUL: Ordinea efecturii opera iilor

    TIPUL LECIEI: conolidare

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    O!1 utilizeze corect no iunile de: um"diferen " produ" c#t$

    O!2 rezol%e corect toate exerciiile propue$

    O!& a compare rezultatele opera iilor foloind

    emnele de rela ie potri%ite$

    O!' repecte ordinea efecturii operaiilor (ntr)

    o expreie numeric cu au fr paranteze$

    O!5 afle termenul necunocut dintr)o e*alitate$O!6 opereze cu terminolo*ia pecific

    operaiilor de adunare" cdere" (nmulire"

    (mpr ie + cu at#t mai mult$ cu at#t mai pu in$ de

    at#tea ori mai mult$ dublul$ triplul$ de at#tea ori

    mai pu in" ,umtate" fert etc! -!!.$

    O!/ rezol%e diferite probleme" a%#nd la

    dipozi ie textul$

    STRATEGII DIDACTICE:

    1. METODE I PROCEDEE:

    ) explicaia$

    ) con%eraia$

    ) ober%aia$

    ) munca independent$

    ) exerci iul $

    ) demontra ia $

    DATA:25 februarie 2016

    NV TOR: xyz

    ARIA CURRICULAR:

    imb i comunicare

    DISCIPLINA:om#n

    SUBIECTUL:Pronumele peronal de polite e

    TIPUL LECIEI: predare

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    Pe parcurul acti%itii didactice" ele%ii %or ficapabili:

    O1 3 identifice pronumele peronal de polite e

    dintr)un text$

    O2 3 precizeze diferen a dintre pronumele

    peronal i pronumele peronal de polite e$

    O& 3 numeac la ce peroan i la ce numr

    apare pronumele peronal de polite e$O' 3 enumere forme ale pronumelui peronal

    de politee$

    O5 3 alctuiac oral enun uri cu pronumele

    peronal de polite e$

    O6 (nlocuiac pronumele peronale cu

    pronumele peronale de polite e potri%ite$

    O/ rezol%e corect fi a de lucru$

    STRATEGII DIDACTICE:

    1. METODE I PROCEDEE:

    ) explicaia$

    ) con%eraia$

    ) ober%aia$

    ) munca independent$

    ) ,ocul didactic$2.MIJLOACE DE NVARE:

    ) fie de lucru$

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    2/12

    ) dialo*ul diri,at$

    2.MATERIAL DIDACTIC:

    ) manual $

    ) auxiliar$

    ) fi a de lucru $

    ) %ideoproiector$

    3. FORME DE ORGANIZARE

    ) frontal$

    ) indi%idual$

    ) (n perec4i$

    4.EVALUARE

    )continu" final$

    5.LOCUL DE DESFURARE: ala de cla

    6.RESURSE TEMPORALE: 50 minute

    . BIBLIOGRAFIE:

    tefan Pacearc" Mariana Mo*o "

    Matematic manual pentru clasa a III-a"

    editura rami 2005$

    Pro*rame colare pentru claa a a$

    dina 7ri*ore" u*utin n*4el" 8laudia

    9e*ri oiu ) Matematica pentru clasa a III- a,

    caiet de lucru, editura r ibri

    ) manual$

    ) plan e$

    3. FORME DE ORGANIZARE

    ) frontal$

    ) indi%idual$

    ) (n perec4i$

    4.EVALUARE

    )continu" final$

    !. LOCUL DE DESFURARE: ala de cla

    ". RESURSE TEMPORALE: 50 minute

    . BIBLIOGRAFIE:

    udora Pi il" 8leopatra Mi4ilecu" imba i

    literatura rom#n manual claa a ;)a" editura

    rami 2006$

    oan 9eac u"

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    3/12

    SCENARIU DIDACTIC

    CLASA III CLASA IV 1. Moment organizatoric

    le%ii e pre*tec pentru or!

    +1 minut.

    2. Verificarea temei

    ;erific tema at#t cantitati% c#t i calitati%!

    +2 minute.

    3. Captarea ateniei

    Propun ,ocul @ 7e te emnul de opera ie care lipe teA B! +nexa 1.+5 minute.

    4. Anunarea temei i a obiectivelor

    ;oi anun a titlul leciei @ Ordinea efecturiiopera iilor ) exerci ii i problemeB i obiecti%ele

    urmrite pentru aceat lecie!

    9otm titlul leciei pe tabl i pe caiete !

    +& minute.

    5. iri!area "nv##rii>le%ii %or %iziona pe %ideoproiector o problem

    i %or (ncerca a,ute iepura ul *eac

    rpunul corect!

    8opiii %or ie i pe r#nd la tabl i %or rezol%a c#te

    un exerci iu din caietul de lucru!

    >x!

    1!8alculeaz:

    'x+5C&.D

    1?:2x&65D

    $. Moment organizatoric

    le%ii e pre*tec pentru or!

    +1 minut.

    2. Verificarea temei

    ;erific tema at#t cantitati% c#t i calitati%!

    +2 minute.

    3. Captarea ateniei

    Prezint ele%ilor o plan cu un tren i le pun c e

    azi %or face o cltorie cu trenul" pre o lume

    pecial! e pun c ete un trenpersonal, care

    are plecarea din 8ominele i oirea (n Ora ul

    Peroanelor epectuoae!

    Empreun cu ei %or mai cltori i alte peroane!

    >i %or trebui a eze (n %a*oanele trenului"

    persoanelepotri%ite (n func ie de bilete!

    ;a*oanele unt incrip ionate:

    ) peroana in*ular" plural"

    ) peroana a )a" in*ular" plural"

    ) peroana a )a" in*ular" plural"

    8er ele%ilor ca la fiecare %a*on lipeac fi ele

    potri%ite" pe care apar crie pronumele peronale:

    eu, tu, el, ea, noi, voi , ei , ele!

    +5 minute.

    4. Anunarea temei i a obiectivelor

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    4/12

    21x/C2':&D

    2! a rturnatul numrului F201" adau* c#tul

    numerelor '2 i / i diferen a numerelor 50'& i

    '16?!

    &! flarea termenului necunocut:

    Propune pre rezol%are exerci iul de mai ,o:

    5 x / C a D FF 6 x F

    Gi de lucru (n perec4i:

    @8itec" analizez" calculezB

    Entr)o zi enin" de %ulpi a cea ireat )au

    periat / %rbiu e z*ribulite i cu & mai pu ini

    iepura i! 2 arici cura,o i au rit (n a,utor!

    8#te picioru e )au pu (n mi care (n aceat

    a%enturH

    8erin e:

    a. analiza i rezol%area problemei$

    b. explicarea crierii corecte a cu%#ntului @)auB$

    c. inonime pentru cu%intele: *eroa" ireat"

    cura,o i

    d. electeze din problem trei ubtanti%e!+25 minute.

    6. %valuarea priceperilor i &eprin&erilor

    Metoda cubului

    >le%ii %or ie i (n fa a claei i %or roto*oli pe

    r#nd cubul! Pe fe ele cubului unt crie cu%intele:

    descrie, compar, analizeaz, asociaz, aplic,argumenteaz!Giecare copil examineaz tema din

    perpecti%a cerinei de pe una dintre feele cubului!

    >le%ii %or rezol%a cerin a indi%idual iar

    rpunurile %or fi afi ate i %erificate la tabl!

    a f#r itul ,ocului %or fi premia i cu o ""fa

    z#mbitoareII!

    +1& minute.

    foloite (n %orbire ne arat repectul fa de

    peroana creia ne adrem au depre care

    %orbim!

    cete cu%inte" ca i parte de %orbire poart

    numele de pronume personal de polite e, e

    comport ca i pronumele peronal" (n enul c

    ine locul unui ubtanti%" dar are o form diferit!

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    5/12

    '. (nc)eierea activit#ii

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    6/12

    "oi sau ei a i #ost la bibliotec.

    +anexa 2.

    +12 minute.

    '. %valuare , a-igurarea fee&bac/ului

    >le%ii primec o fi de lucru" iar ace tia

    trebuie o rezol%e (n perec4i! +anexa &.

    +/ minute.

    0. (nc)eierea activit#ii

    Gac aprecieri indi%iduale i colecti%e" cu

    pri%ire la modul de def urare al acti%it ii" la

    participiarea ele%ilor i la conduita acetora!

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    7/12

    2714092

    27

    14092

    +X

    e*uli: e lucreaz indi%idual$ timp de lucru: 5 minute!

    =ef urare:) ele%ii unt aten i$) e prezint deenul + pe tabl au

    imprimat pe carton.$) (n% torul cite te fiecare propozi ie " iar

    ele%ii rpund!

    D -- 8on inutul ,ocului:

    =intre numerele date" ale*e)l pe cel mai mic numr par$ + 2 .) mre te)l de F ori$ +F x 2 D 1?.

    ) rezultatul ob inut mre te)l cu 1'0$ +1? C1'0 D 15?.

    ) mic oreaz noul rezultat cu 2/! +15? 2/D 1&1. !: 1&1 D --

    Kne te totul (ntr)un in*ur exerci iu!

    N

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    8/12

    Ma-cote pentru aprecierea elevilor

    nexa: &

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    9/12

    9umele: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! =ata: 25!02!2016

    $i de lucru$. Completeaz# -pa iile punctate cu pronumele per-onale &e polite e potrivite:

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!te duci la mare au la munteH + tu" dumneata" ea" dumnealui. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ete bunica mea! + tu" dumnealui" ea"dumneaei . m c#ntat pentru !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! + eu" dumnea%oatr" mine. a palat ----------! re*ele" ne)a tratat domne te! + Enl imea

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    10/12

    er-oana ingular lural

    a /a =umneata"=umnea%oatr"

    =umnea%oatr

    a /a =umneaei"=umnealui "

    =umnealor

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    11/12

    1. M#$%&' ()*)+), : DESCRIE

    %ntr-o opera&ie de nmul&ire dac sc'imbm locul#actorilor................................. ......................................................................................................................................

    -. M#$%&' ()*)+), :COMPARA()*)++/0*+..0-12/*++)3-0*/

    . M#$%&' ()*)+), :ASOCIAZA-/01 ""-0! -/-/:/ 1

  • 7/26/2019 Proiect de lecie 2 mate si romana, joi 25.02.2016.docx

    12/12

    /. M#$%&' ()*)+), :ARGUMENTEAZA-201310-2A 4') FDade%aratG Dfal

    !. M#$%&' ()*)+), :ANALIZEAZAC# 4#56 $7#*),# (%58+#$'$ 8#6$7) (' 7#z)+$'$)+ 4' 9,# (%77#($- 0 /;.."32"

    ". M#$%&' ()*)+), :APLICAA+(,, ('7# 4< (%6>,6< %8#7'>,, ,65)+>,7#?

    '&)6'7#? 4(