proiect de lecție cls a- vii -...

14
3/26/2014 Prof. Săndulescu Silviu-Mihăiță PROIECT DE LECȚIE CLS A- VII - A ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHEBOIENI

Upload: hoangtram

Post on 05-Feb-2018

232 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

3/26/2014

Prof. Săndulescu Silviu-Mihăiță

PROIECT DE LECȚIE CLS A- VII - A

ȘCOALA GIMNAZIALĂ

GHEBOIENI

Page 2: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

2 | P a g i n a

Date de identificare:

Data: 26.03.2014

Locul de desfasurare: Școala Gimnazială Gheboieni

Clasa: a VII – a

Cadrul didactic : Săndulescu Silviu Mihăiță

Construcția:

Aria curriculara: Tehnologii

Disciplina de invatamant : Informatică.

Subiectul: Formatarea paginilor,numerotarea paginilor, formatarea caracterelor

Tipul lectiei : Lecție mixtă.

Tipul orei: Ora de laborator.

Scopurile lectiei : Dobândirea de abilități de lucru legate de formatarea textului și numerotarea paginilor.

Page 3: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

3 | P a g i n a

• să implementeze documente utilizând un soft adecvat.

• să urmarească toate etapele de realizare a unui document.

Obiective de referință

• realizarea unui documentutilizând Microsoft Word

Obiective cadru

• Să scrie și să formateze un text.

• Să implementeze un document ce conține formatări de text, imagini, numerotarea și formatarea paginilor.

• Să modifice un document Word.

Obiective operaționale

•COGNITIVE:

•să cunoasca rolul și eficiența utilizării diferitelor tipuri de documente.

•să cunoasacă modul de utilizare a instrumentelor legate de formatarea textului.

•să-și formeze deprinderile de a mânui interfața Word.

•AFECTIVE:

•dispoziția de receptare,conștientizarea,satisfacția de a ști.

•PSIHOMOTORII:

•să gestioneze rapid și eficient orice proiect care se pretează a fi implementat utilizând Word.

Obiective cu efect asupra personalității/Competențe derivate:

Page 4: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

4 | P a g i n a

• Elaborarea unor produse utilizabile care să dezvolte spiritul inventiv și creativitatea.

• Cunoaşterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucru.

Competențe generale

• Enumerarea și aplicarea operațiilor de bază necesare prelucrării unui text

• Utilizarea operațiilor de bază în procesarea textului

• Utilizarea avansată a editorului de texte

• Realizarea unor aplicații practice

Competențe specifice

Strategii didactice :

Metode și procedee : explicație , exercițiu ,

conversație , expunere .

Mijloace de învăţământ:calculato

are ,proiector, Prezentare

PowerPoint, Faronics Insight.

Forma de organizare : frontal, grupal.

Durata :

50 minute.

Bibliografie specifică

Curs - Utilizarea calculatorului

personal.

Propunator :

Săndulescu Silviu-Mihăiță.

Page 5: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

5 | P a g i n a

Asigurarea condițiilor didactico-materiale. Test funcționare calculatoare,

instalare proiector, Faronics Insight, Internet.

Verificarea prezenței și a aspectelor de disciplină școlară. Astăzi în data de

26.03.2014 avem următorii absenți..

1. Pentru ce putem utiliza aplicația Word?

2. Cum se lansează în execuție aplicația Word?

3. Care este extensia unui fișier salvat in Word?

4. Cum se poate salva un document?

Obiective:

O1 – să scrie/copieze un text.

O2 - să identifice grupurile de butoane Font, Paragraf, Header & Footer.

O3 – să precizeze rezultatele execuţiei butoanelor din aceste grupuri.

O4 - să utilizeze corect butoanele din grupurile Font, Paragraf, Header & Footer.

O5 - să implementeze un document pentru o temă dată folosind formatările

textului.

Desfășurarea lecției

1. Moment organizatoric . (5 minute)

2. Verificarea cunoștințelor anterioare. (5 minute)

3. Anunțarea temei și a obiectivelor. (2 minute)

Page 6: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

6 | P a g i n a

• Adăugarea unei numerotări standard paginilor

• Adăgarea unui text în document

• Formatarea textului

Adăugarea unei numerotări standard paginilor

4. Prezentarea noului conținut. (30 minute)

Page 7: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

7 | P a g i n a

Adăugarea unui text în document

Există câteva tipuri de text pe care aveţi posibilitatea să le adăugaţi unui document:

Text direct în document

Text într-o casetă text (text box)

Text ce poate fi adăugat în orice formă desenată

Text WordArt- text decorativ introdus prin intermediul unor șabloane ce oferă

un aspect spectaculos.

Formatarea textului

Formatarea textului se referă atât la alegerea tipului de font, a stilului fontului, a

dimensiunii sau culorii lui, cât şi la alegerea distanţei (spaţierii) dintre caractere.

Înainte de face orice formatare textul trebuie selectat. Dacă nu este selectat un

text, atunci formatările stabilite se vor aplica textului care se va introduce începând cu

poziţia curentă a cursorului text (punctului de inserţie).

Puteţi schimba apariţia oricărui text din componenţa prezentării. Pentru aceasta

trebuie mai întâi să-l selectaţi, după care lansaţi comanda de formatare dorită:

butoanele de comenzi vizibile din fila Pornire → grupurile Font şi Paragraf (fila

Home → grupurile Font şi Paragraph), precum şi comenzile din casetele de dialog

corespunzătoare care se deschid prin clic pe butonul lansator , asociat fiecărui grup.

Page 8: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

8 | P a g i n a

Folosirea formatării de tip: Aldin (Bold), Cursiv (Italic), Subliniere (Underline)

Folosirea diferitelor culori în text

Page 9: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

9 | P a g i n a

Modificarea textului în majuscule, minuscule etc.

Page 10: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

10 | P a g i n a

Proiect : Realizați un document în Word cu tema Utilizarea în siguranță a telefonului mobil

Proiectul va avea următoarea structură:

Pagina 1: Titlul “Utilizarea în siguranță a telefonului mobil” scris cu WordArt

Inserați o forma ”dreptunghi cu colțurile rotunjite” colorat cu verde, aliniat la

dreapta

Inserați o imagine specifică cu fundal transparent

Inserați număr de pagină colorat cu verde

Pagina 2: Inserați o forma ”dreptunghi cu colțurile rotunjite” colorat cu verde, aliniat la

dreapta

Inserați patru casete text. Toate cele patru casete vor conține text cu fontul Comic

Sans, dimensiunea 14.

Prima casetă text : scris îngroșat, înclinat, îngoșat

A doua caseta text: listă cu marcatori, la fiecare marcator o altă culoare

A treia casetă text : scris subliniat

A patra casetă text: scris îngroșat și colorat cu verde închis

Pagina 3: Inserați o forma ”dreptunghi cu colțurile rotunjite” colorat cu verde, aliniat la

dreapta

Inserați o imagine specifică cu fundal transparent

Page 11: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

11 | P a g i n a

Page 12: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

12 | P a g i n a

Furtul

Părinții trebuie să își informeze copiii că telefoanele mobile sunt obiecte

care ”atarag” furturile.

Prin urmare, trebuie să fie atenți. Deși există modalități de a evita posibilitatea

furtului, dacă totuși se întâmplă, încă putem evita alte consecințe neplăcute.

Sfaturi utile pe care părinții le pot da copiilor:

Să nu expună demonstrativ telefonul mobil, ci să îl țină într-un loc ferit (geantă)

, atunci când nu îl folosesc.

Să nu permită altor persoane să le utilizeze telefoanele mobile, în special

Străinilor dacă nu este un caz de urgență, chiar și într-un asemenea caz, să

le utilizeze doar în prezența acestora.

În cazul în care sunt victimele unui furt, nu trebuie să opună rezistență,

Întrucât siguranța fizică este mai importantă decât pierderea telefonului

Să își informeze imediat parinții în cazul unui furt, astfel încât aceștia să ia

Măsurile adecvate pentru a dezactiva cartela SIM.

Accidente

Utilizarea telefoanelor mobile necesită atenția noastră, atât la folosirea acestora, cât și

la schimbul de SMS-uri, MMS-uri sau a oricărui alt serviciu.

Sfaturi utile pe care părinții le pot da copiilor:

Să nu folosească telefoanele mobile atunci când merg pe stradă, pe jos sau pe bicicletă,

întrucât utilizarea unui telefon mobil distrage atenția si poate duce la accidente

Page 13: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

13 | P a g i n a

Page 14: Proiect de Lecție Cls a- VII - ainspectie.weebly.com/uploads/2/6/4/5/26451198/proiectdidacticcls_7.pdf · Obiective cu efect asupra ... •Realizarea unor aplicații practice Competențe

14 | P a g i n a

Ce aţi învăţat în acestă prezentare ?

Să scrieți/copiați un text.

Să identificați grupurile de butoane Font și Paragraf, Header & Footer. Să precizați rezultatele execuţiei butoanelor din aceste grupuri.

Să utilizați corect butoanele din grupurile Font și Paragraf, Header & Footer. Să implementați un document pentru o temă dată folosind formatările textului.

Proiect:

La documentul realizat în laborator adăugați o nouă pagină în care să ilustrați alte sfaturi

pentru utilizarea telefonului mobil.

5. Concluzii asupra lecției. (5 minute)

6. Temă. (3 minute)