proiect didactic - furnicutele2013.files.wordpress.com · lecție adunarea si scaderea numerelor...

13
Data: Clasa: a IV-a Prof.înv.primar: FIDEL NICOLAE Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Marin Preda Aria curriculară: Matematica si Stiințe ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Numerele naturale de la 0 - 1 000 000 Subiectul lectiei: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 1 000 000 Tipul lecţiei: recapitulare Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: a) Cognitive: O 1 să efectueze adunari și scăderi cu numerele naturale de la 0 la 1 000 000; O 2 să foloseasca proprietățile operațiilor pentru efectuarea unor calcule rapide; O 3 să transpuna situațiile-problemă in limbaj matematic; O 4 să rezolve probleme diverse; O 5 să compuna probleme după exerciții diverse; O 6 să afle valorea unei necunoscute. b) Afective: O 7 să participe cu interes la ora de matematică prin activitatea de grup, frontală și individuală; O 8 să coopereze pentru realizarea sarcinilor, manifestând un spirit competitiv ; c) Psihomotorii: O 10 - să aibă un comportament corespunzător activitații desfășurate; O 11 - să adopte o poziție corectă la tablă și în timpul scrisului. PROIECT DIDACTIC

Upload: others

Post on 29-Aug-2019

58 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Data: Clasa: a IV-a Prof.înv.primar: FIDEL NICOLAE Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Marin Preda Aria curriculară: Matematica si Stiințe ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Numerele naturale de la 0 - 1 000 000 Subiectul lectiei: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 1 000 000 Tipul lecţiei: recapitulare Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

a) Cognitive:

O1– să efectueze adunari și scăderi cu numerele naturale de la 0 la 1 000 000; O2– să foloseasca proprietățile operațiilor pentru efectuarea unor calcule rapide; O3 – să transpuna situațiile-problemă in limbaj matematic; O4– să rezolve probleme diverse; O5– să compuna probleme după exerciții diverse; O6– să afle valorea unei necunoscute.

b) Afective:

O7– să participe cu interes la ora de matematică prin activitatea de grup, frontală și individuală; O8– să coopereze pentru realizarea sarcinilor, manifestând un spirit competitiv ;

c) Psihomotorii:

O10- să aibă un comportament corespunzător activitații desfășurate; O11- să adopte o poziție corectă la tablă și în timpul scrisului.

PROIECT DIDACTIC

Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, expunerea, observația, problematizarea, metoda cadranelor, metoda Știu/Vreau să știu/Am învățat, explozia stelară, munca independentă, jocul didactic. Mijloace de învățământ: fişe de lucru, planşe, polistiren, markere,frunze, cretă colorată. Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe, individual. Resurse:

a) temporale: 45 minute

b) umane: 14 elevi

c) bibliografice:

Ana D.,Ana M., Logel D., Logel E. - „Metodica predării matematicii la clasele I- IV”, Ed. Carminis, Piteşti 2003 Cucoş Constantin - ,,Pedagogie”, Ed. Polirom, Iaşi, 2006 Elemente de didactică matematică, C. Petrovici, M. Neagu, Ed. PIN Iași, 2004. Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ CLASELE- a III-a – a IV-a.

Etapele lecției

Ob. Op.

Conţinutul informaţional şi demersul didactic

Strategia didactică Metode de evaluare Metode Mijloace Forme de

organizare Activitatea invățătorului Activitatea elevilor

Momentul organizator

ic 1 min.

Organizarea colectivului de elevi , crearea climatului necesar începerii orei.

Elevii se pregătesc pentru oră.

Captarea și menținerea

atenței 2 min.

O10

Se captează atenția elevilor prin distribuirea unor frunze de carton, pe care sunt scrise sarcini de lucru. Fiecare frunză are o sarcină diferită.

Frunze din hartie colorată

frontal

Reactualiza

rea cunostințel

or 10 min.

O1

O2 O3

Se explică elevilor că trebuie să rezolve sarcinile de pe fiecare frunză, apoi vor forma coroana unui copac pe panoul de polistiren. ( anexa 1)

Elevii rezolvă sarcinile și le atașează pe panou, fiecare frunză. Ies la panou în ordinea numerelor de pe frunze.

Conversația Explicația Munca independentă

individual

Anuntarea

temei și precizarea

obiectivelor 1min

O8

Se anunță tema prin atașarea, trunchiului copacului pe panou pe care este scris titlul lecție Adunarea si scaderea numerelor natural de la 0 la 1 000 000. Se anunță obiectivele lecției: Astăzi vom lucra exerciții diverse, vom rezolva situații problemă, astfel incât, până la sfârșitul orei, toți elevii să știe să efectueze corect adunări și scăderi și să rezolve probleme variate.

Elevii scriu titlul lecției.

Conversația Explicația

Jeton cu trunchiul copacului

frontal

observarea sistematică a elevului

Dirijarea învățării 15min

O8 O1 O6

O10

O6 O3 O4

Se motivează elevii prin intermediul urmatorului scenariu: Departe de-aici, acolo unde se duc rândunelele când la noi e iarnă, era odată un crai care avea unsprezece băieţi şi o fată pe care o chema Eliza. Trăiau bine copiii, numai că asta n-a ţinut prea mult! Tatăl lor, craiul, s-a însurat cu o crăiasă rea şi hapsână, căreia nu-i erau dragi copiii. Peste vreo săptămână, crăiasa a dus-o pe Eliza la ţară, la nişte ţărani, iar pe prinţi atâta i-a vrăjit, incât s-au prefăcut în unsprezece lebede frumoase. Eliza, pentru a-i salva trebuie să rupă vraja. Pentru a face asta, prințesa noastră trebuie să rostească un șir lung de numere pe care nu le intelegea. Haideți sa o ajutăm noi, să descoperim rând pe rând aceste numere și să-I explicăm cum sa nu le uite. Atunci, își va salva frații. Pentru a afla numerele, si pentru acompune un final al poveștii, trebuie să parcurgem fiecare probă, indicate de jetoanele colorate:

1. Concurs pe echipe

2. Steaua norocosă

3. Fii isteț!

4. Jocul problemelor

5. Cadranele

Concurs pe echipe Se împart elevilor fişa „Numerele nazdrăvane ”. (joc didactic)(Anexa 2) 1.Bifați numărul corect din tabel

Elevii sunt împărțiti în 2 echipe. Echipele rezolvă exercițiile de calcul mintal si bifează răspunsul corect pe tabel. Apoi, rezolvă exercitiul de aflare a unui termen necunoscut pe fisă. Elevii citesc cu atentie cerinta celui de al treilea

Conversația Expunerea Explicația

Explicația Conversația

Plicul cu povești Jetoane colorate cu Initialele fetitei și cu nemere pe verso.

frontal Pe echipe

observarea sistematică a elevului apreciere verbală a răspunsurilor

O9 O10

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 26 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

2.Află numărul necunoscut:

667 – c + 138 – 96 + 305 = 602

3. Completeaza tabelele.Cititi cu atentie cerintele si rezolvați fisa de lucru. Ce echipă oferă prima raspunsurile corecte, va intoarce jetonul.

2. Steaua norocosă

Se solicită elevilor să răspundă corect la intrebărie din colțurile stelei. Se întocmește planul de rezolvare al problemei la tablă si pe fișe. (Anexa 3)

3. Fii isteț!

(Anexa 4) Elevii primesc un plic în care se află 2 probleme și cerintele acestora.

1. La un spectacol de circ au fost 816 femei, cu 146 mai mulţi bărbaţi şi copii cu 139 mai puţini decât femei şi bărbaţi la un loc. Câte persoane au fost la

exercitiu. Ce echipa oferă prima raspunsul corect , intoarce jetonul cu E 1. Elevii formulează răspunsuri la întrebări, fac planul de rezolvare și scriu rezolvarea la tablă. Daca elevii u rezolvat corect, intorc jetonul L cu numarul 11. Elevii scriu la tablă și in caiete datele problemei, fac panul de rezolvare oral și rezolvă problemele. Daca elevii au rezolvat corect, intorc jetonul I cu numarul 111.

Jocul didactic Munca independentă Exercitiul Conversatia Explozia stelară Conversați Problematizarea Conversația Problematizarea Explicatia Munca independentă

Fișă de lucru Fișă cu steaua norocoasă Plicul cu probleme Caietele elevilor Tabla

Pe echipe Frontal Frontal

observarea sistematică a elevului apreciere verbală a răspunsurilor

spectacolul de circ?

2. Din suma numerelor 124 032 și 232 234, scade cel mai mic număr format din 4 cifre consecutive.

Obţinerea performanţei

10 min.

O4

O5

4. Jocul problemelor

Se împart elevilor fişe cu problema si tabelul. Se prezintă un exercitiu propus spre a se compune o problemă. (Anexa 5)

1. Într-un depozit se află 23 112 tone de grâu, porumb cu 200 tone mai mult, iar ovăz o cantitate egală cu cea de grâu. Câte tone de cereale se află în depozit?

2. Compune o problemă după exercițiul:5 876 – (5 876 - 1786) =

Elevii completează tabelul pe planșă si pe fise, fac planul de rezolvare oral si rezolvă problema. Daca elevii au rezolvat corect, intorc jetonul Z cu numarul 1 111.

Conversaţia explicația Știu/Vreau să știu/ Am învățat

Munca independent

ă

Fișă cu problema

planșă marker

jeton

frontală

observarea sistematică a elevului apreciere verbală a răspunsurilor

Asigurarea retenției si

a feed-back-lui

7 min

O1 O2 O3 O4 O7

5. Cadranele

Se solicita elevilor împărțiți în patru grupe, să rezolve câte o sarcină din cele patru de pe fișa cadranelor. Fiecare lider al grupei iese la tablă si scrie rezolvarea corectă. (Anexa 6)

Elevii din fiecare grupă rezolvă, diferențiat, pe fișa exercițiile și problemele pe fișă și la tabla. Se intoarce cultimul jeton A, cu numarul 11 111.Elevii ordonează crescător numerele și află regula dde formare a șirului:1, 11, 111, 1 111, 11 111. Se compune un final al poveștii.

Metoda cadranelor Explicația Exercitiul

Problematizarea

Munca independent

ă

Fisa cu cele 4 cadrane Tabla

Pe grupe

apreciere verbală a răspunsurilor

Încheierea

activității

1 min.

Se anunță incheierea activității si tema pentru acasa.Se fac aprecieri generale şi individuale asupra comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie.Sunt notaţi elevii care au participat activ la lecţie.

Elevii notează tema în caiete.

conversaţia apecierea

frontal aprecieri verbale, generale şi individuale

Anexa 1

Frunze:

1. Dacă a+b = b+a, atunci adunarea este…………. 2. Dacă (a+b)+c=a+(b+c), autnci adunarea este………….. 3. Descăzutul este numărul………………………….. 4. Proba adunării se face prin schimbarea……………….sau prin……………………….. 5. Dacă scăzătorul este 234 și restul este 156, descăzutul este…………………………. 6. Calculați și faceți proba prin adunare: 21 130+1 456= 7. Calculați și faceți proba prin scădere: 345 678 – 123 231= 8. Numărul cu 245 mai mare decît 10.000. 9. Un termen al unei adunari este 6 725, iar suma este 29 480. Aflati celalat termen. 10. ” Cu atat mai putin” inseamna operatia de .................... 11. Numerele care au cifra unitatilor 0,2,4,6,8 se numesc……..

12. “Cu atat mai mult” inseamna operatia de .................... . 13. Aflati numarul cu 112 300 mai mare decat suma numerelor 63 758 si 25 000.

Anexa 2 Fişa de lucru

Numerele nazdrăvane

1. Bifați numărul corect din tabel. a) Suma numerelor 15 și 33. b) Diferența numerelor 25 și 8. c) Dublul numărului 24. d) Întreitul numărului 9. e) Care număr mărit cu 3 dă rezultatul mai mic decât 12, dar mai mare decât 10? f) Un sfert din 40.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 26 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

2. Completați tabelele:

Termen 86.407 15.052

Termen 23.184 12.898

Sumă 31.098 20.888

Descăzut 60.469 524.073

Scăzător 7.136 88.660

Diferență 56.973 120.420

3. Află numărul necunoscut:

667 – c + 138 – 96 + 305 = 602

Anexa 3 Steaua norocoasă

Anexa 5

Jocul problemelor

1. Într-un depozit se află 23 112 tone de grâu, porumb cu 200 tone mai mult, iar ovăz o cantitate egală cu cea de grâu.

Câte tone de cereale se află în depozit?

Ştiu Vreau să ştiu Am învățat

2. Compune o problemă după exercițiul: 5 876 – (5 876 - 1786) =

Anexa 6

Plicul cu problema

1. La un spectacol de circ au fost 816 femei, cu 146 mai mulţi bărbaţi şi copii cu 139 mai puţini decât femei şi bărbaţi la un

loc. Câte persoane au fost la spectacolul de circ?

a) Rezolvati printr-un singur exercitiu fără paranteze. b) Rezolvati printr-un singur exercitiu cu paranteze.

2. Din suma numerelor 124 032 și 232 234, scade cel mai mic număr format din 4 cifre consecutive.

a) Rezolvati printr-un singur exercitiu.

b) Rezolvati prin doua operații consecutive.

ANEXA 7 Cadranele

I. Calculați și comparați folosind unul din semnele >, < , sau = : II. Aflați numărul necunoscut:

212 435 + 126 324 124 127 + 246 321 a + 423 504 = 676 963

856 298 – 345 106 739 462 – 426 353

IV. Descăzutul este 988 567, scăzătorul este suma numerelor V. Într-o seră erau 1.280 garoafe albe și 1.520 garoafe roșii. Câte flori au rămas în seră, dacă s-au vîndut 713 garoafe albe și 950 garoafe roșii ?

124 032 și 232 234. Aflați scăzătorul și apoi diferența.