Transcript
Page 1: PROIECT DE LECȚIE psihologie

8/3/2019 PROIECT DE LECȚIE psihologie

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-psihologie 1/2

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic Iris TimişoaraPROPUNĂTOR : Goilean CristinaTUTORE:  prof. Petrisor Sorina

COORDONATOR PRACTICĂ: Danciu CristinaDATA: 4.11.2011CLASA: X-BARIA CURRICULARĂ: OM ȘI SOCIETATEDISCIPLINA: PsihologieUNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Procesele psihice şi rolul lor în evoluţia personalităţiiSUBUNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Senzaţia, Percepţia, Reprezentările, Memoria, Gândirea,ImaginaţiaTIPUL LECȚIEI: Evaluare

COMPETENŢE GENERALE

1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizareademersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţareală

2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii- problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare

Obiective operaţionale:

O1- să distingă procesele senzoriale de cele cognitive;O2 -să stabilească deosebiri şi asemănări între percepţie şi reprezentare;O3- să recunoască caracteristicile gândirii;O4- să precizeze etapele rezolvării de probleme.

Obiective recuperator – compensatorii

Lărgirea câmpului vizualStimularea proceselor cognitive pentru compensarea vederiiOptimizarea coordonării ochi – mână 

Strategia didactică

Metode; expunerea, conversa ia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca independentăț

Mijloace didactice: tabla, catalog, fişe de evaluareForme de organizare a clasei : colectiv, individual

Bibliografie :* Ilie,M.D.,(coord.), 2009, Teoria și metodologia instruirii, Editura Mirton, Timișoara*Mihai, C., Bălan, E., Ştefănescu, D., (2010). Manual de psihologie clasa a X-a. EdituraHumanitas, Bucureşti.

Page 2: PROIECT DE LECȚIE psihologie

8/3/2019 PROIECT DE LECȚIE psihologie

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-psihologie 2/2

Secvenţelelectţiei

Timp ObOpera-ţionale

Conţinutul învăţării Metode Mijloace Forme deorganizare

1Momentulorganizatoric

2’

-Salutul-Prezenţa

-Asigurararea unui climat favorabildesfăşurării

conversaţia catalog colectivă

2.Anunţarea

subiectului şia obiectivelor operaţionale

2’

Voi anunţa elevii că astăzi vor  primi un test pentru evaluareacunoştinţelor acumulate. Test ce vaconţine itemi referitori la senzaţii, percepţii, reperezentări, imaginaţie,gândire şi memorie.

expunerea

explicaţia

Colectivă

3.Evaluarea

 propriu-zisă 40’

O1

O2

O3

O4

Elevii vor primi fişele, pe care vor lucra individual.Ofer explicaţiile necesare şisupraveghez modul de completare afişei primite.

-explicaţia

-conversaţiaExerciţiul

Muncaindependentă

Tabla

fişe

individual

4.Încheiereaactivităţii 1’

Se apreciază evoluţia clasei pe parcursul lecţiei.

conversaţia

catalog

colectiv


Top Related