plan de lecție - predicatul nominal

21
Proiect didactic Școala Gimnazială nr. 190, București Student: Stan Maria Clasa: a V-a A Data: 14.12.2015 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Titlul lecţiei: Predicatul nominal Tipul lecţiei: de predare

Upload: maria-stan

Post on 14-Apr-2016

119 views

Category:

Documents


14 download

DESCRIPTION

Proiect didactic: plan de lecție - Predicatul nominal pentru clasa a V-a

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de lecție - Predicatul nominal

Proiect didacticȘcoala Gimnazială nr. 190, București

Student: Stan MariaClasa: a V-a A

Data: 14.12.2015Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura românăTitlul lecţiei: Predicatul nominal

Tipul lecţiei: de predare

Page 2: Plan de lecție - Predicatul nominal

Obiective operaţionale:a) cognitive: Elevii vor fi capabili :1. să dea definiţia predicatului nominal;2. să identifice predicatul nominal în propoziţii;3. să recunoască structura predicatului nominal;4. să recunoască valorile morfologice ale verbului “a fi”;5. să definească numele predicativ;6. să recunoască prin ce parţi de vorbire se exprimă numele predicativ;7. să diferenţieze predicatul verbal de cel nominal;

b) afective:8. să adopte o atitudine pozitiva faţă de cunoştinţele dobândite;

STRATEGIA DIDACTICĂa) Metode şi procedee:

- analiza gramaticală,- învăţarea prin descoperire, - conversaţia euristică, - munca independentă,- exerciţiul, - demonstraţia,- exemplificarea, - explicaţia, - problematizarea,- schema la tabla;-

b) Mijloace de învăţămât:- manualul;- caietele elevilor;- fişă de lucru;- test de evaluare; - tabla.- fişă teoretică

c) Forme de organizare a activităţii: - activitate frontală, - activitate independentă individuală,

d) Resurse şi managementul timpului:- spaţiul de lucru: sala de clasă;- cunoştinţele anterioare despre verb şi despre predicatul verbal;- timpul de învăţare: 50 minute;- capacităţi normale de învăţare ale elevilor.

e) Resurse bibliografice:

Page 3: Plan de lecție - Predicatul nominal

- Al. Crişan, S. Dobra, F. Sâmihăian, Limba română, Manual pentru clasa a V-a, Ed.Humanitas, 2003- Matei Cerkez (coord.), Florica Lupu, Victoria Pădureanu, Ioana

Triculescu, Comunicarea şi gramatica în exerciţii şi teste clasa a V-a, Editura Paralela 45;

- Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia Educaţional.

- Ştefania Popescu, Gramatica practică a limbii române cu o culegere de exerciţii, ed. a V-a revăzută, Ed. Orizonturi, Buc. , 1995

- Constantin Parfene, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Ed. Polirom, 1999

f) Modalităţi de evaluare:- frontală;- formativă;- orală;- prin calificative;- autoevaluare.

Page 4: Plan de lecție - Predicatul nominal

Scenariu didactic

Nr.crt

Etapele lecţiei

Ob.

oper

.Ti

mp Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forma de organizare

1 Moment organizatoric

1’

Se asigură condiţiile necesare

desfăşurării optime a activităţii:

asigurarea liniştei, pregătirea

materialului didactic.

Conversa-

ţiaActivitate

frontală

2Verificarea

temei scrise şi a cunoştinţelor

anterior însuşite

7’

Profesorul solicită elevilor să

efectueze analiza gramaticală a

predicatelor verbale din

enunţurile exerciţiului 1 din fişa

de lucru ( anexa1)

Conversa-

ţia

Exerciţiul

Analiza gramati-

cală

Caietele de

teme ale

elevilor

Fişa

practică

(Anexa 1)

Activitate

frontală

formativă

frontală

orală

Profesorul scrie pe tabla

Page 5: Plan de lecție - Predicatul nominal

3Captarea atenţiei

5’

întrebarea: Ce face subiectul?şi le cere elevilor să meargă la tablă pentru a scrie enunţuri care pot fi considerate răspunsuri potrivite pentru această întrebare.

Se concluzionează următorul lucru : După cum am observat, predicatul arată ce face subiectul, dar urmează să vedem că acesta poate arăta şi însuşiri ale subiectului.

Conversa-

ţia

Exerciţiul

Caietele de

clasă ale

elevilor

Tabla

Activitate

frontală

Activitate

individuală

frontală

orală

scrisa

4Anunţarea

subiectului şi a obiectivelor

2’

Voi anunţa elevii că în această lecţie vor învăţa despre predicatul nominal pentru ca la sfârşitul orei să fie capabili:- să dea definiţia predicatului nominal;- să identifice predicatul nominal în propoziţii;- să recunoască structura predicatului nominal;- să recunoască valorile morfologice ale verbului “a fi”;- să definească numele predicativ;- să recunoască prin ce parţi

Expunerea

Conversaţ

ia

Caietele de notiţe ale elevilor Activitate

frontală

Apreciere

verbală

Page 6: Plan de lecție - Predicatul nominal

de vorbire se exprimă numele predicativ;- să diferenţieze predicatul verbal de cel nominal;

Problemat

izarea

Formativă

5 Conducerea învăţării.

O. 1

O. 2

O. 3

O. 3

15’

Se prezintă elevilor următoarea definiţie a predicatului nominal: Predicatul care arată o caracteristică a ( cine este, ce este sau cum este subiectul ) subiectului se numeşte Predicat Nominal El este exprimat printr-un verb copulativ la un mod predicativ + o parte de propoziţie numită Nume Predicativ Se menţionează apoi că acesta răspunde la următoarele întrebări:

9. Cine? + vb. cop.10. Ce? + vb. cop.11. Cum? + vb. cop.

Se notează pe tablă exemplul:Cerul este senin.Şi se face distincţia:Cerul este senin. verb copulativ

Problemat

izarea

Conversaţ

ia

Fişe

practica

(anexa 1)

Tabla

Activitate

frontală

apreciere

verbală

frontală

Page 7: Plan de lecție - Predicatul nominal

5 Conducerea învăţării.

O. 3

O. 4

O. 7

O. 4

Cerul este senin. nume predicativ

Se face menţiunea că verbul copulativ este un instrument gramatical ce face legătura între numele predicativ şi subiect, atribuindu-i acestuia o caracteristică şi că în limba română există un număr restrâns de verbe copulative. Acestea sunt:+ a fi+ a deveni, a ajunge, a ieşi, a se face+ a părea+ a rămâne, etc. Li se cere apoi elevilor să alcătuiască pe fişa de lucru 4 enunţuri ce conţin predicate nominale formate cu verbe copulative diferite. (exerciţiul 3)

Sunt notate apoi pe tablă valorile morfologice ale verbului „a fi”, astfel:+ valoare predicativă – poate îndeplini singur funcţia sintactică de predicat verbal; Andrei este acasă.+ valoare auxiliară – ajută la formarea unor moduri şi timpuri

Problemat

izarea

Exerciţiul

Caietele de

notiţe ale

elevilor

Fişe

practică

(anexa 1)

Tabla

Activitate

frontală

Activitate

individuală

orală

apreciere

verbală

frontală

Page 8: Plan de lecție - Predicatul nominal

5Conducerea învăţării.

O. 5

O. 6

O. 7

verbale;Aş fi mers cu voi în excursie.+ valoare copulativă –ajută la formarea predicatului nominal alături de numele predicativ;Andrei este elev. Se menţionează că numele predicativ este partea secundară de propoziţie care arată o caracteristică ce se atribuie subiectului cu ajutorul verbului copulativ şi se exemplifică noţiunea de nume predicativ cu exemplul:„… băieţii erau mărunţei / şi stau pe lângă dânşii ca ulceluşele…”(P. Ispirescu, Fata săracului cea isteaţă) erau – verb copulativ mărunţei – nume predicativ băieţii - subiect Numele predicativ se exprimă prin:

12. AdjectiveNisipul era fierbinte.

13. substantive Dan este student eminent.

14. substitute ale substantivului (pronume, numerale)

Exerciţiul

Învăţarea

prin

descoperir

e

Demonstr

aţia

Exemplific

area

Caietele de

notiţe ale

elevilor

Tabla

Activitate

individuală

Activitate

frontală

orală

apreciere

verbală

frontală

Page 9: Plan de lecție - Predicatul nominal

5 Conducerea învăţării.

O. 6

O. 7

Prietenul meu este el. (p. pers.)Unchiul meu este dumnealui. (p. pers. de politeţe)Excursioniştii erau nouăsprezece. (num. card.)Era al doilea la învăţătură. (num. Ord.) Trebuie reţinut faptul că, asemenea subiectului, numele predicativ poate fi nu doar simplu ci şi multiplu:Vremea este rece sau caldă?Ziua părea mohorâtă şi rece.Este silitoare, dar neatentă uneori.şi se face menţiunea că între termenii numelui predicativ multiplu se stabileşte o relaţie de coordonare prin juxtapunere (,) sau prin joncţiune (şi, sau, dar,)

Exerciţiul

Învăţarea

prin

descoperir

e

Demonstr

aţia

Exemplific

area

Caietele de

notiţe ale

elevilor

Tabla

Activitate

individuală

Activitate

frontală

orală

apreciere

verbală

frontală

6

Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului.

O. 1 –

O. 7

12’ Se realizează prin completarea unei fişe teoretice în care sunt reluate noţiunile noi prezentate în lecţia de astăzi. Verificarea fişei se face oral după cele 5 minute pe care elevii le-au avut la dispoziţie pentru a o completa. Se discută cu elevii despre modul cum au rezolvat cerinţele testului. In acest fel elevii iau cunoştinţă de soluţiile

Conversaţ

ia

Problemat

izarea

Fişa

teoretică

(Anexa 2)

Activitate

individuală

scrisă

Page 10: Plan de lecție - Predicatul nominal

O. 1 –

O. 7

corecte. Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversaţiei, în cadrul conducerii învăţării şi se concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor: E bine! Da! Exact!

Exerciţiul

orală

7.Asigurarea retenţiei şi a transferului.

O. 1 –

O. 78’

Li se da elevilor spre rezolvare testul de evaluare anexat prezentului proiect. Testele vor fi corectate şi evaluate de către profesor după lecţie.

Elevii primesc tema pentru acasă care constă în alcătuirea a 5 propoziţii care să conţină predicate nominale cu nume predicative exprimate prin părţi de vorbire diferite.

Conversaţ

ia

Test

evaluare

(Anexa 3)

Activitate

frontală Formativă

Page 11: Plan de lecție - Predicatul nominal

Anexa 3

Numele şi prenumele………..................................... Data…………….Clasa a V-a .... Nota..............

PREDICATUL NOMINAL

Test

Citeşte cu atenţie şi încercuieşte răspunsul corect :

I.( 6 x 10 p.) În propoziţia :

,, Fata babei era slută, leneşă, ţâfnoasă...’’ ( Ion Creangă )

1. predicatul este : a) era slută ; b) fata babei era ; c) era slută, leneşă, ţâfnoasă.

2. există : a) un predicat nominal ; b) un predicat nominal şi un predicat verbal ; c) un predicat verbal.

3. din predicat face parte : a) un nume predicativ ; b) un nume predicat multiplu ; c) subiect multiplu.

4. cuvântul era este : a) verb auxiliar ; b) verb predicativ ; c) verb copulativ.

5. verbul este la : a) mod personal ; b) mod nepersonal.

6. cuvântul leneşă este : a) adjectiv ; b) substantiv ; c) numeral.

II. ( 2 x 15 p.) Completează PROPOZIŢIILE de mai jos, respectând cerinţa dată :

Prinţesa era ..............................şi .......................................... ( PREDICAT NOMINAL )

Prâslea era........................................ ( PREDICAT VERBAL ) Se acordă 10 puncte din oficiu.

Page 12: Plan de lecție - Predicatul nominal

SUCCES !Anexa 2

NUMELE ŞI PRENUMELE………………………….. DATA…………………CLASA A V-A…..

FIŞĂ TEORETICĂ

DEFINIŢIE 1 :Predicatul care arată o caracteristică a subiectului se numeşte

………………………………………...…El este exprimat printr-un verb

……………………………..la un mod ………………………………….şi o parte de

propoziţie numită …………………………………………………

Completaţi schema:

Verbul copulativ este un………………………………………. ce face legătura

între........................... şi ……………………

PREDICATUL NOMINAL

Page 13: Plan de lecție - Predicatul nominal

Completaţi schema:

DEFINIŢIE 2 : Numele predicativ format din mai multe părţi de vorbire se numeşte nume predicativ………………………

Exemplu :

Valorile morfologiceale verbului

A FI

Exemplu: Exemplu: Exemplu:

Page 14: Plan de lecție - Predicatul nominal

Anexa 1

NUMELE ŞI PRENUMELE………………………….. DATA…………………CLASA A V-A…..

FIŞĂ PRACTICĂ

1.Identificaţi şi analizaţi predicatele verbale din fraza:

Zăpada era bătută şi ei alunecau straşnic. Uneori se ţineau unul de altul.

Alteori, şirul se rupea şi mai ales cei din spate erau zvârliţi departe în zăpada.

2.Identificaţi predicatele nominale din fraza de mai sus şi explicaţi din ce părţi de vorbire sunt alcătuite.

Page 15: Plan de lecție - Predicatul nominal

3.Alcătuiţi câte un enunţ în care verbele a deveni şi a fi să aibă, pe rând valoare copulativă si valoare predicativă

4. Completează următoarele enunţuri, respectând cerinţele dintre paranteze:Prâslea nu este nici………………………………….., nici…………………………(predicat verbal)Palatele împăraţilor sunt…………………, ……………..şi ……………………(predicat nominal)Prinţul era …………………, dar……………………………….( predicat nominal)Prinţul a fost ……………………………sau …………………………………? ( predicat verbal)

Model de analizaZapada era batuta si ei alunecau strasnic. Uneori se tineau unul de altul. Alteori, sirul se rupea si mai ales cei din spate erau zvarliti departe in zapada.

era batuta =  predicat nominal, alcatuit din verb copulativ „era”, intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a IV-a, diateza activa, modul indicativ, timpul imperfect si numele predicativ „batuta”, exprimat prin adjectiv provenit din participiu, genul feminin, numarul singular, cazul nominativ, grad de comparatie pozitiv.

alunecau  =  predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea I, diateza activa, modul indicativ, timpul imperfect.

se tineau  =  predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a III-a, diateza reflexiva, modul indicativ, timpul imperfect.

se rupea  =  predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a III-a, diateza reflexiva, modul indicativ, timpul imperfect.

Page 16: Plan de lecție - Predicatul nominal

erau zvarliti  = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a IV-a, diateza pasiva, modul indicativ, timpu