proiect de lecȚie - isj.ph.edu.ro · pdf filemetode: conversația frontală, explicația,...

Download PROIECT DE LECȚIE - isj.ph.edu.ro · PDF fileMetode: conversația frontală, explicația, învăţarea prin descoperire, exerciţiul. ... să realizați aplicații practice cu editorul

If you can't read please download the document

Upload: doanxuyen

Post on 06-Feb-2018

230 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • PROIECT DE LECIE

    I. Date de identificare

    Data:

    Clasa: a IX-a

    Unitatea de nvmnt:

    Cadrul didactic:

    II. Construcia

    Disciplina: Tehnologia Informaiei i Comunicaiilor

    Unitatea de nvare: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui procesor de

    texte Microsoft Word

    Subiectul leciei: Aplicaii practice n procesorul de texte Word - Utilizri ale tabelelor

    Tipul leciei: Formare i consolidare a priceperilor i deprinderilor

    Timpul acordat: 50 min.

    Competente specifice:

    Utilizarea operaiilor de baz n procesarea textului

    Aplicarea diferitelor modaliti de formatare

    Utilizarea avansat a editorului de texte inserarea i prelucrarea tabelelor

    Realizarea unor aplicaii practice

    Obiective operaionale :

    La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

    O1: s aplice operaiile de baz necesare prelucrrii unui text

    O2: s construiasc un tabel conform cerinelor din aplicaia propus

    O3: s realizeze aplicaii practice cu editorul de texte

    Strategii didactice folosite:

    Metode: conversaia frontal, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciiul.

    Forme de organizare: frontal, individual

    Mijloace: calculator, videoproiector, reea, Internet, fie de lucru, tabl, prezentare

    PowerPoint

    Bibliografie:

    Luminia RPEANU, Iulia LINCAN, Cristina DRAGOMIRESCU, Daniela IONESCU

    Ghid de Tehnologia Informaiei, Editura LVS Crepuscul, Ploieti, 2010

    Giorgie VLAD Tehnologia informaiei i a comunicaiilor, Vol. 1, Caiet cu aplicaii

    pentru laborator, Editura Cygnus, Suceava, 2013

    Mihaela SUDITU, Luminia RPEANU Didactica Informaticii, Editura KARTA-

    Graphic, Ploieti , 2011

  • 2

    Tabelul de specificare a corespondenelor

    Evenimentul instrucional Obiectivele

    operaionale Coninuturi

    Strategii

    didactice Evaluarea

    Moment organizatoric (1 min) -

    Profesorul trece n catalog elevii abseni, stabilete linitea i

    atmosfera adecvat activitii didactice.

    Elevii pregtesc instrumentele de lucru necesare orei

    Conversaia -

    Verificarea temei pentru acas i

    reactualizarea cunotinelor (5 min) O1, O2

    Profesorul anun elevii care nu i-au efectuat tema complet

    sau corect i le ofer explicaii suplimentare, pentru ca apoi s

    solicite ca ntregul colectiv al clasei s rspund la cteva

    ntrebri referitoare la procesorul de texte Word.

    Elevii sunt ateni la explicaiile oferite de profesor pentru

    rezolvarea temei i rspund la ntrebrile formulate de acesta.

    Conversaia

    Explicaia Oral

    Anunarea temei i obiectivelor

    urmrite (1 min) -

    Profesorul anun tema leciei i obiectivele urmrite.

    Elevii noteaz n caiete titlul leciei Explicaia Oral

    Exerciii, probleme, lucrri practice

    (38 min) O1, O2, O3

    Profesorul le expune elevilor o prezentare despre obiecte de

    tip tabel, cu scop recapitulativ i le ofer spre rezolvare o fi

    de lucru.

    Elevii urmresc prezentarea, rspund i noteaz n caiete

    elementele noi, realizeaz cerinele din fia de lucru folosind

    calculatorul.

    Conversaia

    Explicaia

    Aplicaii

    practice

    Problematiza

    rea

    Practic

    Observarea

    sistematic

    a elevilor

    Fixarea cunotinelor i realizarea

    feedback-ului (3 min) O1, O2, O3

    Profesorul le solicit elevilor s completeze spaiile libere din

    aplicaie.

    Elevii realizeaz completarea spaiilor i urmresc

    corectitudinea acestora la calculator.

    nvarea prin

    descoperire

    Activ

    participative

    Oral

    Observarea

    sistematic

    a elevilor

    Notarea elevilor i tema pentru acas

    (2 min) -

    Profesorul noteaz elevii care au fost activi la lecie i

    propune tema pentru acas.

    Elevii prezint aplicaia realizat i noteaz n caiete tema

    pentru acas.

  • 3

    III. Criteriul de optimalitate

    Nota 5 Nota 6 Nota 7 Nota 8 Nota 9 Nota 10

    Inserarea

    tabelelor i

    introducerea

    datelor fr a

    realiza

    cerinele din

    fiele de

    lucru

    Inserarea

    tabelelor,

    introducerea

    datelor i

    stabilirea

    caracteristicilor

    de umplere

    solicitate n

    fiele de lucru

    Inserarea

    tabelelor,

    introducerea

    datelor,

    stabilirea

    caracteristicilor

    de umplere i a

    bordurilor

    interioare i

    exterioare

    solicitate n

    fia de lucru

    Realizarea

    cerinelor

    din fia de

    lucru, dar

    fr a realiza

    calculele

    cerute cu

    ajutorul

    funciilor i

    diagrama

    Realizarea

    tuturor

    cerinelor

    din fia de

    lucru, cu

    excepia

    diagramei i

    fr un

    design

    atractiv

    Realizarea

    tuturor

    cerinelor

    din fia de

    lucru, cu

    design

    atractiv.

  • Obiecte de tip tabel n

    Microsoft Word

    Disciplina: Tehnologia Informaiei i a Comunicaiilor

    Unitatea de nvare: Formarea i dezvoltarea

    deprinderilor de utilizare a unui procesor de texte

    Prof. DICU Loredana Cristina Colegiul Naional Mihai Viteazul, Municipiul Ploieti

  • Inserarea obiectelor

    Imagini

    o Ilustraii

    o Imagini grafice

    o Diagrame

    o Forme automate

    o Organigrame

    Tabele

    Un document este

    format dintr-o serie de

    elemente care particip la

    organizarea informaiilor

    ce trebuie comunicate de

    ctre el. Aceste elemente

    se numesc obiectele

    documentului.

  • OBIECTIVE OPERAIONALE

    La sfritul orei, vei fi capabili:

    O1: s aplicai operaiile de baz necesare prelucrrii unui text

    O2: s construii un tabel conform cerinelor din aplicaiile

    propuse

    O3: s realizai aplicaii practice cu editorul de texte Word

    Utilizri ale tabelelor

    aplicaii practice

  • Inserarea unui tabel

  • Fila PROIECTARE

    Grupul Stiluri tabel Grupul Borduri

  • Fila ASPECT

  • Fila ASPECT Grupul DATE

  • Referirea la celulele unui tabel Word

    A B C

    1 A1 B1 C1

    2 A2 B2 C2

    3 A3 B3 C3

    Fiecare celul poate fi indicat prin intermediul unei

    adrese, ca n figura alturat. O adres este alctuit din indicativul

    coloanei (A, B, ) urmat de numrul liniei (1, 2, ).

    De exemplu, dac n tabelul urmtor ne propunem s

    aflm care este salariul net al fiecrui angajat, va trebui s calculm

    diferena ntre salariul brut i valoarea impozitului.

    Nume Salariu brut Impozit Salariu net

    Ionescu 250 75 175

    Popescu 345 85

  • Actualizarea datelor dintr-un tabel

    Bazndu-ne pe exemplul de pe diapozitivul

    anterior, vom presupune c valoarea salariului brut pentru

    Ionescu s-a modificat, iar impozitul a rmas acelai.

    Nume Salariu brut Impozit Salariu net

    Ionescu 350 75 275

    Popescu 345 85

    Pentru a calcula corect noul salariu net va trebui s ne

    poziionm n celula D2, click dreapta i Actualizare cmp.

  • Pornind de la cerculeul albastru, completai

    ciorchinele cu operaii specifice tabelelor

    TABEL

  • Dei semnele de circulaie sunt notate peste tot la fel, n Atbashland ele fac

    excepie. Astfel, semnul de circulaie STOP este notat cu HGLK, iar PARCARE,

    marcat cu KZIXZIV. Ce semnific pentru circulaie urmtoarele semne: HVMH,

    FMRX, IZWZI, YVMARMZIRV, NLGVO, GIVXVIV KRVGLMR, WIFN XF

    KIRLIRGZGV? Care este regula de scriere n Atbashland?

    ntr-un fiier Word, cu numele alfabet, realizai un tabel cu 5 rnduri i 27 de

    coloane, conform exemplului de mai jos. Valoarea punctajului final, de pe fiecare

    coloan, va fi calculat folosind o formul Word.

    Realizai formatrile potrivite la nivelul tabelului, inserai imaginea potrivit

    fiecrui semn de circulaie i postai tema pe platforma easyclass.com

    Tema pentru acas

  • Bibliografie

    Giorgie VLAD Tehnologia informaiei i a comunicaiilor, Vol. 1, Caiet

    cu aplicaii pentru laborator, Editura Cygnus, Suceava, 2013

    http://www.advancedelearning.com

  • Colegiul Mihai Viteazul, Municipilul Ploieti Clasa a IX-a

    Prof. Loredana Cristina DICU

    1

    FI DE LUCRU

    Creai pe discul D:, n directorul ELEV, un document Word cu numele gril.

    1. Formatai pagina astfel: dimensiune - A4, orientare portret, margini particularizate:

    sus, jos 1, 5 cm; stnga, dreapta 2 cm.

    2. Inserai n antetul documentului Autorul i Calea fiierului

    3. Inserai n subsolul documentului numrul de pagin, data i ora curent cu

    actualizare automat.

    4. Documentul va avea titlul: Diagrama corespunztoare planificrii i evalurii unui

    proiect, cruia i se vor aduga efecte de text i tipografie

    5. Realizai tabelele de pe pagina 4, ce reprezint diagrama corespunztoare planificrii i

    evalurii unui proiect.

  • Colegiul Mihai Viteazul, Municipilul Ploieti Clasa a IX-a

    Prof. Loredana Cristina DICU

    2

    6. Stabilii tipurile de borduri, alinieri, orientri ale textului exact ca i n exemplul de mai

    jos i umbrii celulele evideniate.

    7. Completai cu punctaje coloanele: Autoevaluare, Interevaluare i Evaluarea

    profesorului.

    8. Calculai, cu ajutorul unei funcii Word, media punctajelor obinute de fiecare grup n

    urma auto i interevalurii, evideniai cu o cul