planul de lectie.pedagogie anul2 sem2

5
Plan de lecţie Profesor: Enescu Raluca Alexandra Obiectul: Cultură civică Clasa: a VII-a Subiectul lecţiei: Mass-media şi funcţiile sale Tipul lecţiei: Mixtă Durata lecţiei: 50 de minute Obiective operaţionale: Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: Să definească conceptele de media, mass-media, presă. Să evidenţieze necesitatea informaţiei Să facă distincţia între cele 3 categorii de medii Să dea exemple adecvate Să identifice funcţiile/disfuncţiile mass-media Resurse: 1. Elena Nedelcu, Ecaterina Morar, Manual de cultură civică, edtitura All Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee Timp Moment organizat oric Se face prezenţa, consemnându-se absenţele în catalog; Se rezolvă eventualele probleme extradidactice apărute; Se stabileşte liniştea şi se captează atenţia necesară începerii în condiţii favorabile a lecţiei. Expunerea situaţiilor deosebite,dacă există; Asigurarea climatului de lucru. 2-3 minute Verificar ea cunoştinţ elor anterior Verificarea temei rezolvate de elevi acasă. Verificarea propriu- zisă a Elevii corectează tema. Elevii răspund la întrebări: Întrebăr 1

Upload: raluca-alexandra

Post on 03-Jul-2015

398 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Planul de Lectie.pedagogie Anul2 Sem2

Plan de lecţie

Profesor: Enescu Raluca AlexandraObiectul: Cultură civicăClasa: a VII-aSubiectul lecţiei: Mass-media şi funcţiile saleTipul lecţiei: MixtăDurata lecţiei: 50 de minuteObiective operaţionale: Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

Să definească conceptele de media, mass-media, presă. Să evidenţieze necesitatea informaţiei Să facă distincţia între cele 3 categorii de medii Să dea exemple adecvate Să identifice funcţiile/disfuncţiile mass-media

Resurse: 1. Elena Nedelcu, Ecaterina Morar, Manual de cultură civică, edtitura All

Etapelelecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee

Timp

Moment organizatoric

Se face prezenţa, consemnându-se absenţele în catalog;Se rezolvă eventualele probleme extradidactice apărute;Se stabileşte liniştea şi se captează atenţia necesară începerii în condiţii favorabile a lecţiei.

Expunerea situaţiilor deosebite,dacă există;Asigurarea climatului de lucru. 2-3

minute

Verificarea cunoştinţelor

anterior predate

Verificarea temei rezolvate de elevi acasă.Verificarea propriu-zisă a cunoştinţelor:Care este principiul pe care se bazează statul democratic?Care sunt aceste puteri?cui aparţin?şi cu ce se ocupă fiecare?

Elevii corectează tema.

Elevii răspund la întrebări:-principiul separării puterilor în stat.-puterea legislativă ( emite legi) –aparţine ParlamentuluiPuterea executivă (aplică legile)- aparţine GuvernuluiPuterea judecătorească (veghează la aplicarea legilor) – aparţine Instanţelor Judecătoreşti

Întrebări directe

Întrebări frontale

10-15 minute

1

Page 2: Planul de Lectie.pedagogie Anul2 Sem2

Pregătirea aperceptivă

Anunţarea temei

Pentru expunerea noii teme, profesorul va face legătura cu anumite cunoştinţe anterioare. În acest caz, se va face legătura cu lecţia: Structura Constituţiei României, drepturile politice şi social-politice (dreptul la informare)

(profesorul va scrie titlul pe tablă)

Elevii vor răspunde solicitării profesorului

Elevii vor nota în caiet titlul lecţiei

2-3 minute

Comunicarea noilor

informaţii

Necesitatea informaţiei :Este sau nu este necesară informarea populaţiei? Argumentaţi.

Definiţie:mass-media reprezintă ansamblul mijloacelor de informare audio-video a maselor, comunicarea fiind realizată prin presă, radio, TV, cinematografie etc. (profesorul notează definiţia pe tablă)

Diversitatea mediilor. Astăzi mijloacele media sunt foarte variate. Există 3 categorii: autonome, ce pot fi utilizate individual, de comunicare, ce măresc libertatea utilizatorului şi de difuzare, ce permittransmiterea informaţiei la mare distanţă, unui public numeros (profesorul va nota schema pe tablă, reliefând cu ajutorul diferitelor culori cuvintele cheie)(expunerea informaţiilor va fi însoţită de exemple ale elevilor prin adresarea unor întrebări stimulative)

Funcţiile mass-media: de informare, educare, socializare, manipulare, divertisment.(schemă pe tablă)(profesorul expune anumite situaţii şi le supune interpretărilor elevilor pentru ca aceştia să extragă funcţiile/disfuncţiile pe cont propriu)

Elevii sunt stimulaţi să ofere informaţii pornind de la cunoaşterea comună, sintetizând apoi şi construind răspunsuri personale.

Elevii vor nota definiţia în caiet.

Elevii vor nota schema profesorului, vor răspunde la întrebările acestuia şi vor da exemple pentru fiecare categorie de media în parte.

Elevii vor interacţiona cu profesorul pentru strângerea informaţiilor necesare, urmând ca mai apoi să noteze în caiete schema de pe

Întrebări de releu

Conversaţia euristică

Întrebări de controversă

Expunerea

Întrebări de releu

Conversaţia euristică

Conversaţia euristică

20-25 minute

2

Page 3: Planul de Lectie.pedagogie Anul2 Sem2

Disfuncţiile mass-media: stimularea delincvenţei, degradarea morală, înăbuşirea activităţii creatoare,denaturarea gusturilor publice.

tablă.

Fixarea noilor cunoştinţe şi

realizarea feedback-ului(Recapitulare)

Exerciţiu: Comentaţi în 3-5 rânduri afirmaţia:”Presa este a patra putere în stat.”

Ce reprezintă mass-media?

Daţi exemple de presă scrisă şi presă audio-vizuală din ţara noastră.

Care sunt cele 3 categorii de medii?

În ce constă funcţia de educare a mass-media?Dar funcţia de persuasiune?

Care sunt principalele disfuncţii mass-media?

Rezolvarea neclarităţilor

Elevii vor răspunde în scris la exerciţiu, urmând ca apoi să-l citească cu voce tare.

Elevii răspund la sarcinile şi întrebările transmise de profesor

Elevii vor pune întrebări pentru a-şi lămuri neclarităţile.

Evaluare orală

Exerciţiul

Întrebări frontale

Întrebări directe

10 minute

Tema pentru acasă

Alcătuiţi o compunere pe tema: “ Rolul informaţiei prin mass-media în viaţa individului şi a societăţii”.

Elevii vor trebui să efectueze într-o manieră proprie tema.

Evaluare orală 2 minute

Data întocmirii: 5.05.2011 Întocmit de studenta Enescu Raluca Alexandra

Bibliografie: Elena Nedelcu, Ecaterina Morar, Manual de cultură civică, edtitura All Eufemia Vieriu, Cultura civică şi dreptul antreprenorial, editura Lumina Lex,

Bucureşti, 2008 Ioan Bontaş, Tratat de pedagogie, editura All, Bucureşti, 2008 Marin Călin, Teoria educaţiei- Fundamentarea epistemică şi metodologică a acţiunii

educative, editura All, 1996 Vasile Bunescu, Ghid practic pentru aplicarea programei de educaţie moral-civică în

învăţământul primar, editura Coresi, Bucureşti, 1994

3