6. proiect de lecție

9
Proiect de activitate didactică Școala: Colegiul Naţional Economic „Andrei Bârseanu” Clasa: a IX-a Disciplina: Gastronomie Unitatea de învățare: Materii prime de origine animală Subiectul: Valoarea nutritivă a cărnii Tipul lecției: Mixtă Competențe specifice: cunoașterea importănții cărnii în alimentație. Obiective operaționale: la sfărșitul lecției elevii vor fii capabili: Obiective cognitive : O1 – să enumere substanţele nutritive specifice unor tipuri de carne; O2 – să caracterizeze diverse le tipuri de carne; O3 – să prezinte condiţiile de păstrare a cărnii; O4 – să precizeze posibilităţile de utilizare culinară a cărnii; O5 – să compare unele tipuri de carne; Obiective motrice : O6 – să colaboreze cu colegii în cadrul grupei; O7– să completeze fişele de lucru; Obiective afective : O8 – să participe activ la lecţie; O9 – să manifeste interes pentru activitate; O10 – să se implice în cadrul echipei. Strategia didactică: Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe, individuală. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul individual şi în echipă, eseul de 5 minute.

Upload: orban-erika-ibolya

Post on 01-Feb-2016

23 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: 6. Proiect de Lecție

Proiect de activitate didactică

Școala: Colegiul Naţional Economic „Andrei Bârseanu”Clasa: a IX-aDisciplina: GastronomieUnitatea de învățare: Materii prime de origine animalăSubiectul: Valoarea nutritivă a cărniiTipul lecției: MixtăCompetențe specifice: cunoașterea importănții cărnii în alimentație.Obiective operaționale: la sfărșitul lecției elevii vor fii capabili:

Obiective cognitive:O1 – să enumere substanţele nutritive specifice unor tipuri de carne;O2 – să caracterizeze diverse le tipuri de carne;O3 – să prezinte condiţiile de păstrare a cărnii;O4 – să precizeze posibilităţile de utilizare culinară a cărnii;O5 – să compare unele tipuri de carne;Obiective motrice:O6 – să colaboreze cu colegii în cadrul grupei;O7– să completeze fişele de lucru;Obiective afective:O8 – să participe activ la lecţie;O9 – să manifeste interes pentru activitate;O10 – să se implice în cadrul echipei.

Strategia didactică:Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe, individuală.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul individual şi în echipă, eseul de 5 minute.Mijloace didactice: fişe individuale de lucru, planşe şi markere pentru prezentare.

Bibliografie: Manual

Momentele activității

Ob.operaț.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Conținut Metode și procedee

Mijloace didactice

EvaluareObservații

1. Moment Se pregăteşte sala de clasă şi Se Catalog. Conversația.

Page 2: 6. Proiect de Lecție

organizatoric2 min.

materialul didactic necesar desfăşurării optime a lecţiei. Se efectuează prezenţa şi se notează absenţii în catalog.

pregătesc în linişte pentru activitate.

2. Captarea atenției +

3. Reactulizarea cunoștințelor

anterioare8 min.

O7 Se împart elevilor spre rezolvare fişele de lucru (ataşate la planul de lecţie) şi se acordă elevilor timp de lucru 15 minute, după ce în prealabil li se explică ce sarcini de lucru au.

Completează fişa de muncă independentă.

Fișă de lucru. Jocul didactic.

Fișe de lucru. Explicaţia,Exerciţiul,Problematizarea,Observare sistematică.

4. Anunțarea subiectului și a obiectivelor

5 min.

Se anunţă titlul lecţiei noi şi obiectivele operaţionale urmărite. Se notează titlul pe tablă.

Notează titlul lecţiei noi în caiete.

Conversație. Tabla. Conversaţia.

5. Prezentarea conținutului și dirijarea

învățării20 min.

O1O2O3O4O6O8O9O10

Se împart elevii în 4 grupe. Fiecare grupă va studia timp de 7 minute valoarea nutritivă a unui anumit tip de carne, cu ajutorul materialului din manual. Vor completa ideile pe o planşă. După expirarea timpului fiecare echipă îşi va desemna un reprezentant care va prezenta informaţiile pe care grupa lor le-au descoperit. Planşele vor fi expuse pe pereţi până la ora viitoare.Li se cere elevilor să spună cum

Lucrează în echipă.Îşi prezintă produsul.

Carnea.Modalități de utilizare a cărnii.

Jocul didactic.

Planșă. Observare sistematică,Evaluare,Lucrul în echipă.

Page 3: 6. Proiect de Lecție

ştiu ei că se păstrează carnea şi li se cere să găsească modalităţi de utilizare culinară a cărnii.

6. Fixarea și consolidarea cunoștințelor

10 min.

O5O8O9

Cu ajutorul diagramei Venn, şi a informaţiilor suplimentare din manual se face o comparaţie între valoarea nutritivă a cărnii de pasăre şi peşte.

Elevii răspund cerinţelor formulate,Elevii rezolvă cerinţa formulată.

Valoarea nutritivă a cărnii de pește și pasăre.

Exercițiu, conversație, Jocul didactic.

Diagrama Venn, Manual.

Evaluare prin metoda diagramei Venn.

7. Evaluare și temă pentru

acasă5 min.

O8O9

Li se cere să facă un eseu de 5 minute prin care:- să scrie un lucru pe care l-au învăţat din lecţia respectivă;- să formuleze o întrebare pe care o mai au în legătură cu această lecţie. Profesorul trage concluzii şi face aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a activităţii şi face recomandări, dacă este nevoie, pentru îmbunătăţirea procesului educativ.Se dă tema de casă: vor căuta pe internet sau în diferite cărţi informaţii suplimentare privind valoarea nutritivă a unui anumit tip de carne, la alegere.

Elevii scriu eseul,Ascultă concluziile,Notează tema de casă.

Exercițiu, Conversația.

Evaluare prin eseu,Conversația.

Page 4: 6. Proiect de Lecție

FIȘĂ DE LUCRU

I. Citeşte afirmaţiile de mai jos. Dacă consideri că afirmaţia este adevărată încercuieşti litera A , iar dacă este falsă încercuieşti litera F.

A F Acidul lactic face parte din categoria substanţelor extractive azotate.A F Carnea şi subprodusele constituie sursa cea mai importantă de fier.A F Vitaminele conţinute de carne sunt : B, PP. A F Acizii graşi saturaţi sunt valoroşi pentru organism.

2 puncteII. Realizaţi o asociere corectă a cifrelor cu literele (scriind în dreptul fiecărei cifre din prima coloană literele corespunzătoare a tipurilor de carne din coloana a doua)

a. batal1. BOVINE b. palmipede c. nisetru 2. OVINE d. mânzat e. galinacee3. PASĂRE f. bivol g. miel4. PEŞTE h. cegă.

2 puncteIII. Rezolvaţi aritmogriful următor:A – B Substanţă nutritiv reprezentativă pentru carne1. Element aproximativ invers proporţional cu conţinutul de grăsime din carne.2. Componentul mineral reprezentativ pentru carne, ea reprezentând cea mai bună sursă alimentară pentru această substanţă minerală.3. Substanţă extractivă neazotată.4. Fosfolipid.5. Sterid6. Fosfolipid7. Componenţi esenţiali ai proteinelor.8. Lipidele de bază din carne.

Page 5: 6. Proiect de Lecție

4 puncte

Page 6: 6. Proiect de Lecție

Barem de corectare

I. F; A; A; A.II. 1-d,f; 2-a,g; 3-b,e; 4-c,h.III.

Grilă de evaluare

I. Deoarece există 4 afirmații, fiecare răspuns corect valorează 0.5 puncte, în total 2 puncte.II. Deoarece există 8 tipuri de carne, fiecare răspuns corect valorează 0.25 puncte, în toal 2 puncte.III. Deoarece exista 8 elemente, fiecare răspuns corect valorează 0.5 puncte, în total 4 puncte.

Se acordă 2 puncte din oficiu.Total: 2p + 2p + 4p + 2p din oficiu = 10 puncte = nota 10