proiect de lecȚie - eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/dicu... · 2017. 12. 2. ·...

19
PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ: Cadrul didactic: II. Construcția Disciplina: Tehnologia Informației și Comunicațiilor Unitatea de învățare: Formarea și dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui procesor de texte Microsoft Word Subiectul lecției: Aplicații practice în procesorul de texte Word - Utilizări ale tabelelor Tipul lecției: Formare și consolidare a priceperilor și deprinderilor Timpul acordat: 50 min. Competente specifice: Utilizarea operațiilor de bază în procesarea textului Aplicarea diferitelor modalități de formatare Utilizarea avansată a editorului de texte – inserarea și prelucrarea tabelelor Realizarea unor aplicații practice Obiective operaționale : La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili: O1: să aplice operațiile de bază necesare prelucrării unui text O2: să construiască un tabel conform cerințelor din aplicația propusă O3: să realizeze aplicații practice cu editorul de texte Strategii didactice folosite: Metode: conversația frontală, explicația, învăţarea prin descoperire, exerciţiul. Forme de organizare: frontală, individuală Mijloace: calculator, videoproiector, rețea, Internet, fișe de lucru, tablă, prezentare PowerPoint Bibliografie: Luminița RÎPEANU, Iulia LINCAN, Cristina DRAGOMIRESCU, Daniela IONESCU Ghid de Tehnologia Informației, Editura LVS Crepuscul, Ploiești, 2010 Giorgie VLAD Tehnologia informației și a comunicațiilor, Vol. 1, Caiet cu aplicații pentru laborator, Editura Cygnus, Suceava, 2013 Mihaela SUDITU, Luminița RÎPEANU Didactica Informaticii, Editura KARTA- Graphic, Ploiești , 2011

Upload: others

Post on 19-Aug-2021

14 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

PROIECT DE LECȚIE

I. Date de identificare

Data:

Clasa: a IX-a

Unitatea de învățământ:

Cadrul didactic:

II. Construcția

Disciplina: Tehnologia Informației și Comunicațiilor

Unitatea de învățare: Formarea și dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui procesor de

texte – Microsoft Word

Subiectul lecției: Aplicații practice în procesorul de texte Word - Utilizări ale tabelelor

Tipul lecției: Formare și consolidare a priceperilor și deprinderilor

Timpul acordat: 50 min.

Competente specifice:

Utilizarea operațiilor de bază în procesarea textului

Aplicarea diferitelor modalități de formatare

Utilizarea avansată a editorului de texte – inserarea și prelucrarea tabelelor

Realizarea unor aplicații practice

Obiective operaționale :

La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:

O1: să aplice operațiile de bază necesare prelucrării unui text

O2: să construiască un tabel conform cerințelor din aplicația propusă

O3: să realizeze aplicații practice cu editorul de texte

Strategii didactice folosite:

Metode: conversația frontală, explicația, învăţarea prin descoperire, exerciţiul.

Forme de organizare: frontală, individuală

Mijloace: calculator, videoproiector, rețea, Internet, fișe de lucru, tablă, prezentare

PowerPoint

Bibliografie:

Luminița RÎPEANU, Iulia LINCAN, Cristina DRAGOMIRESCU, Daniela IONESCU –

Ghid de Tehnologia Informației, Editura LVS Crepuscul, Ploiești, 2010

Giorgie VLAD – Tehnologia informației și a comunicațiilor, Vol. 1, Caiet cu aplicații

pentru laborator, Editura Cygnus, Suceava, 2013

Mihaela SUDITU, Luminița RÎPEANU – Didactica Informaticii, Editura KARTA-

Graphic, Ploiești , 2011

Page 2: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

2

Tabelul de specificare a corespondențelor

Evenimentul instrucțional Obiectivele

operaționale Conținuturi

Strategii

didactice Evaluarea

Moment organizatoric (1 min) -

Profesorul trece în catalog elevii absenți, stabilește liniștea și

atmosfera adecvată activității didactice.

Elevii pregătesc instrumentele de lucru necesare orei

Conversația -

Verificarea temei pentru acasă și

reactualizarea cunoștințelor (5 min) O1, O2

Profesorul anunță elevii care nu și-au efectuat tema complet

sau corect și le oferă explicații suplimentare, pentru ca apoi să

solicite ca întregul colectiv al clasei să răspundă la câteva

întrebări referitoare la procesorul de texte Word.

Elevii sunt atenți la explicațiile oferite de profesor pentru

rezolvarea temei și răspund la întrebările formulate de acesta.

Conversația

Explicația Orală

Anunțarea temei și obiectivelor

urmărite (1 min) -

Profesorul anunță tema lecției și obiectivele urmărite.

Elevii notează în caiete titlul lecției Explicația Orală

Exerciții, probleme, lucrări practice

(38 min) O1, O2, O3

Profesorul le expune elevilor o prezentare despre obiecte de

tip tabel, cu scop recapitulativ și le oferă spre rezolvare o fișă

de lucru.

Elevii urmăresc prezentarea, răspund și notează în caiete

elementele noi, realizează cerințele din fișa de lucru folosind

calculatorul.

Conversația

Explicația

Aplicații

practice

Problematiza

rea

Practică

Observarea

sistematică

a elevilor

Fixarea cunoștințelor și realizarea

feedback-ului (3 min) O1, O2, O3

Profesorul le solicită elevilor să completeze spațiile libere din

aplicație.

Elevii realizează completarea spațiilor și urmăresc

corectitudinea acestora la calculator.

Învățarea prin

descoperire

Activ

participative

Orală

Observarea

sistematică

a elevilor

Notarea elevilor și tema pentru acasă

(2 min) -

Profesorul notează elevii care au fost activi la lecție și

propune tema pentru acasă.

Elevii prezintă aplicația realizată și notează în caiete tema

pentru acasă.

Page 3: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

3

III. Criteriul de optimalitate

Nota 5 Nota 6 Nota 7 Nota 8 Nota 9 Nota 10

Inserarea

tabelelor și

introducerea

datelor fără a

realiza

cerințele din

fișele de

lucru

Inserarea

tabelelor,

introducerea

datelor și

stabilirea

caracteristicilor

de umplere

solicitate în

fișele de lucru

Inserarea

tabelelor,

introducerea

datelor,

stabilirea

caracteristicilor

de umplere și a

bordurilor

interioare și

exterioare

solicitate în

fișa de lucru

Realizarea

cerințelor

din fișa de

lucru, dar

fără a realiza

calculele

cerute cu

ajutorul

funcțiilor și

diagrama

Realizarea

tuturor

cerințelor

din fișa de

lucru, cu

excepția

diagramei și

fără un

design

atractiv

Realizarea

tuturor

cerințelor

din fișa de

lucru, cu

design

atractiv.

Page 4: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Obiecte de tip tabel în

Microsoft Word

Disciplina: Tehnologia Informației și a Comunicațiilor

Unitatea de învățare: Formarea și dezvoltarea

deprinderilor de utilizare a unui procesor de texte

Prof. DICU Loredana Cristina – Colegiul Național ”Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești

Page 5: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Inserarea obiectelor

• Imagini

o Ilustrații

o Imagini grafice

o Diagrame

o Forme automate

o Organigrame

• Tabele

Un document este

format dintr-o serie de

elemente care participă la

organizarea informațiilor

ce trebuie comunicate de

către el. Aceste elemente

se numesc obiectele

documentului.

Page 6: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La sfârșitul orei, veți fi capabili:

O1: să aplicați operațiile de bază necesare prelucrării unui text

O2: să construiți un tabel conform cerințelor din aplicațiile

propuse

O3: să realizați aplicații practice cu editorul de texte Word

Utilizări ale tabelelor –

aplicații practice

Page 7: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Inserarea unui tabel

Page 8: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Fila PROIECTARE

Grupul Stiluri tabel Grupul Borduri

Page 9: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Fila ASPECT

Page 10: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Fila ASPECT – Grupul DATE

Page 11: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Referirea la celulele unui tabel Word

A B C

1 A1 B1 C1

2 A2 B2 C2

3 A3 B3 C3

Fiecare celulă poate fi indicată prin intermediul unei

adrese, ca în figura alăturată. O adresă este alcătuită din indicativul

coloanei (A, B, …) urmat de numărul liniei (1, 2, …).

De exemplu, dacă în tabelul următor ne propunem să

aflăm care este salariul net al fiecărui angajat, va trebui să calculăm

diferența între salariul brut și valoarea impozitului.

Nume Salariu brut Impozit Salariu net

Ionescu 250 75 175

Popescu 345 85

Page 12: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Actualizarea datelor dintr-un tabel

Bazându-ne pe exemplul de pe diapozitivul

anterior, vom presupune că valoarea salariului brut pentru

Ionescu s-a modificat, iar impozitul a rămas același.

Nume Salariu brut Impozit Salariu net

Ionescu 350 75 275

Popescu 345 85

Pentru a calcula corect noul salariu net va trebui să ne

poziționăm în celula D2, click dreapta și Actualizare câmp.

Page 13: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Pornind de la cerculețul albastru, completați

ciorchinele cu operații specifice tabelelor

TABEL

Page 14: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Deşi semnele de circulaţie sunt notate peste tot la fel, în Atbashland ele fac

excepţie. Astfel, semnul de circulaţie STOP este notat cu HGLK, iar PARCARE,

marcat cu KZIXZIV. Ce semnifică pentru circulaţie următoarele semne: HVMH,

FMRX, IZWZI, YVMARMZIRV, NLGVO, GIVXVIV KRVGLMR, WIFN XF

KIRLIRGZGV? Care este regula de scriere în Atbashland?

Într-un fișier Word, cu numele alfabet, realizați un tabel cu 5 rânduri și 27 de

coloane, conform exemplului de mai jos. Valoarea punctajului final, de pe fiecare

coloană, va fi calculată folosind o formulă Word.

Realizați formatările potrivite la nivelul tabelului, inserați imaginea potrivită

fiecărui semn de circulație și postați tema pe platforma easyclass.com

Tema pentru acasă

Page 15: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Bibliografie

• Giorgie VLAD – Tehnologia informației și a comunicațiilor, Vol. 1, Caiet

cu aplicații pentru laborator, Editura Cygnus, Suceava, 2013

• http://www.advancedelearning.com

Page 16: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Colegiul ”Mihai Viteazul”, Municipilul Ploiești Clasa a IX-a

Prof. Loredana Cristina DICU

1

FIȘĂ DE LUCRU

Creați pe discul D:, în directorul ELEV, un document Word cu numele grilă.

1. Formatați pagina astfel: dimensiune - A4, orientare – portret, margini particularizate:

sus, jos – 1, 5 cm; stânga, dreapta – 2 cm.

2. Inserați în antetul documentului Autorul și Calea fișierului

3. Inserați în subsolul documentului numărul de pagină, data și ora curentă – cu

actualizare automată.

4. Documentul va avea titlul: ”Diagrama corespunzătoare planificării și evaluării unui

proiect”, căruia i se vor adăuga efecte de text și tipografie

5. Realizați tabelele de pe pagina 4, ce reprezintă diagrama corespunzătoare planificării și

evaluării unui proiect.

Page 17: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Colegiul ”Mihai Viteazul”, Municipilul Ploiești Clasa a IX-a

Prof. Loredana Cristina DICU

2

6. Stabiliți tipurile de borduri, alinieri, orientări ale textului exact ca și în exemplul de mai

jos și umbriți celulele evidențiate.

7. Completați cu punctaje coloanele: Autoevaluare, Interevaluare și Evaluarea

profesorului.

8. Calculați, cu ajutorul unei funcții Word, media punctajelor obținute de fiecare grupă în

urma auto și interevaluării, evidențiați cu o culoare de umplere această coloană.

9. Calculați nota finală a fiecărei grupe, cu ajutorul unei formule Word, ca fiind media

punctajelor de pe coloanele: Media și Evaluarea profesorului, evidențiați cu o culoare

de umplere această coloană.

10. Inserați o coloană, după coloana Nota finală, în care, cu ajutorul unei funcții, se va afișa

valoarea 1, dacă Media este egală cu Evaluarea profesorului, respectiv 0 în caz contrar.

Page 18: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Colegiul ”Mihai Viteazul”, Municipilul Ploiești Clasa a IX-a

Prof. Loredana Cristina DICU

3

11. Aplicați proprietatea de repetare rânduri antet pentru cel de-al doi-lea tabel și stabiliți ca

un rând să nu poată fi pe pagini diferite.

12. Sortați cel de-al doi-lea tabel, descrescător, după coloana Nota finală și în cazul în care

notele sunt egale, după coloana Media.

13. Pe baza datelor din tabelul al II-lea realizați o diagramă de tip coloană grupată, stil

14, setul de culori – culoare 2, titlul diagramei va fi Evaluare, adăugați titlurile axelor:

pe verticală – Punctaj și pe orizontală - Grupa

Page 19: PROIECT DE LECȚIE - Eduisj.ph.edu.ro/blog/wp-content/uploads/2017/11/Dicu... · 2017. 12. 2. · PROIECT DE LECȚIE I. Date de identificare Data: Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ:

Colegiul ”Mihai Viteazul”, Municipilul Ploiești Clasa a IX-a

Prof. Loredana Cristina DICU

4

0

20

40

60

80

100

1 2 3 4 5

Pu

nct

aj

Grupa

Evaluare

Media Ev. Prof Nota finală

14. Suprafața diagramei va fi umplută cu o textură la alegere și aplicați un efect de

strălucire textului din diagramă. Salvați fișierul.

Grupa numărul

Autoevaluare și

interevaluare Media Evaluarea

profesorului

Nota

finală Diferența

Autoevaluare Interevaluare

1. 90 70 80 90 8,50 0

2. 95 75 85 75 8,00

3. 100 90 95 80 8,75

4. 85 85 85 75 8,00

5. 80 90 85 95 9,00

Acțiunea Responsabil Săptămâna

1 2 3 4 5 6

Documentarea pe tema de bază Membrii grupului

Lider grup

Alegerea (enunțarea) temei Lider grup

Stabilirea obiectivelor Lider grup

Planificarea activităților Lider grup

Rea

liza

rea

pro

iect

ulu

i Elaborarea părții scrise

Membrii grupului

Lider grup

Colecția de desene, imagini

Realizarea practică a prezentării

Prezentarea rezultatelor Lider grup

Evaluarea proiectului Profesor