rudico v.gr. - proiect didactic la l. romana (lucrul individual la te)

15

Click here to load reader

Upload: klaapasciok

Post on 06-Aug-2015

101 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

Proiect didacticla disciplina „Limba română”

Clasa: a III-a

Disciplina Limba română

Tipul lecţiei: de asimilare a cunoştinţelor noi

Timpul: 45 min.

Subiectul: Lectura şi observarea textului din pastelul „Oaspeţii primăverii” de Vasile Alecsandri

Nivelul experienţei la tema dată:Elevii trebuie să dispună de cunoştinţe acumulate de la lecţiile desfăşurate anterior şi să poată aplica corect mijloace expresive ale vorbirii (ritmul, intonaţia, intensitatea), precum şi să deosebească tipurile de comunicare (proză, versuri).

Obiective operaţionale:Ob1 – să aprecieze valoric lectura-model;Ob2 – să deducă independent anumite idei;Ob3 – să utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical;Ob4 – să citească cursiv, expresiv pastelul;Ob5 – să restabilească ordinea versurilor;Ob6 – să demonstreze veridicitatea şi falsitatea unui enunţ (vers);Ob7 – să memoreze date biografice ale scriitorului Vasile Alecsandri;Ob8 – să creeze compoziţii plastice;Ob9 – să colaboreze cu colegii în grup;Ob10 – să aprecieze valoric activitatea;Ob11 – să analizeze o melodie audiată;Ob12 – să creeze propriile poezii.

1

Page 2: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

Aspecte de motivare:Motivaţia 1 – De a stimula interesul elevilor pentru studiul textului literar.Motivaţia 2 – Păsările să se identifice cu adevăraţi prieteni, pe care copiii trebuie să-i protejeze şi să-i admire.

Strategii didactice:a) Metode şi procedee de predare-învăţare: Intuitive – observarea, demonstrarea Euristice – conversaţia euristică, şi catihetică Problematizarea Jocul didactic Prezentarea artistică Moment-surpriză Joc de rol Brain-stormingulb) Metode practice: Descoperirea Lectura model „Pensula liberă”, „Puzzle”, „Scrisoare literară Lectura multiplă: „zum-zum”, „ping-pong”, „în lanţ”, „selectivă”c) Metode de evaluare: Observarea curentă Verificarea orală Aprecieri verbale Probă aplicativă Mascota – apreciere Autoevaluared) Mijloace de învăţămînt: Mijloace de învăţămînt obiectuale – tablă, cretă, foi albe A4, pensule, acuarele Mijloace de învăţămînt – imagistice – planşe; MTI – CD-player, CD cu înregistrarea melodiilor ce corespund mijloacelor expresive ale vorbirii;

2

Page 3: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

e) Forme de organizare: Frontal (macrogrupuri) În trei grupuri (microgrupuri) În perechi Individuală

Metode de evaluare: iniţială formativă sumativă

Bibliografie: V. Alecsandri – „Opere alese”, Chişinău, 1991 „Curriculum şcolar” (clasele I-IV), Chişinău, 2003 E. Botezatu, I. Gantea – „Limba română” (manual pentru clasa a III-a), Chişinău, 2003 „Limba română” (Ghid pentru învăţători, clasa a III-a), Chişinău, 2003 Gh. Dragomirescu – „Mica enciclopedie a figurilor de stil”, Bucureşti, 1993

Demersul lecţiei3

Page 4: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

Evenimentele instrucţionale

Ob

iect

ivel

e op

eraţ

ion

ale

Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor

Tim

p (

min

ute

)

Tehnologii didacticePredare-învăţare

evaluare

Met

ode

şi p

roce

dee

For

me

Mij

loac

e

Tip

Met

ode

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Captarea atenţiei

- Buna dimineaţa, dragi elevi!- Dacă aş fi şi eu o pasăre a acestui neam, cred că mi-ar fi fost cald şi bine în cuibuşorul vostru.- Astăzi, împreună vom desface aripioarele pentru a ne avînta spre culmile cunoştinţelor.

Răspund la salut.Ascultă cu atenţie.

2'

Pre

zent

are

arti

stic

ă

Fro

ntal

Se deschide tabla, iar pe tablă este lipit un poster cu un cocor mare din hîrtie. În aripile lui este un CD şi cîteva păsărele mai mici.- Să audiem acest CD (imprimarea reprezintă vocea unui cocor).

Copiii admiră posterul.Găsesc CD-ul.

2'

Mom

ent-

surp

riză

Aud

iţie

Act

ivit

ate

fron

tală

CD

, CD

-Pla

yer,

pos

ter.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4

Page 5: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

Anunţarea obiectivelor şi a subiectului

lecţiei

- Să citim ce este scris pe fiecare păsărică. - Dragi elevi, propun realizarea acestor sarcini cu ajutorul pastelului „Oaspeţii primăverii” scris de Vasile Alecsandri.

Elevii citesc cîte unul:- Vom citi expresiv;- Vom folosi cuvinte şi expresii din text;- Vom colabora;- Vom găsi expresii artistice;- Vom audia melodii şi poezii.Ascultă.

2'

Des

cope

rire

Act

ivit

ate

fron

tală

Păs

ări d

ecup

ate

Eva

luar

e in

iţia

Apr

ecie

re v

erba

Ob1 Lectura model prezentată de către învăţător. Citeşte expresiv avînd o privire contemplativă, voce lină, ritm lent, domol, intensitatea vocii medie.

Ascultă şi urmăresc mimica, gesturile, tonul, ritmul, pauzele.

2'

Lec

tura

mod

el

Act

ivit

ate

fron

tală

Ob2 - Copii, alegeţi cuvintele ce exprimă emoţiile pe care le-aţi trăit în timp ce aţi audiat pastelul.

Enumeră toate emoţiile care le-au simţit pe parcursul audierii.

2'

Ana

liză

Act

ivit

ate

fron

tală

Cur

ente

Obs

erva

ţii

Prezentarea optimă a

conţinutului

Ob3 Lucrul în grup: Fiecare grup primeşte cîte un cuvînt.- Alcătuiţi cîte o propoziţie cu fiecare cuvînt.- Înlocuiţi cuvintele date în poezie.

Caută explicaţia prin sinonime a cuvintelor:Pastel, Tainic, Nagîţii, Prevestitor.Caută cuvintele date în dicţionar.

4'

P

robl

emat

izar

e

Act

ivit

ate

indi

vidu

ală

Act

ivit

ate

fron

tală

Dic

ţion

ar, t

ablă

For

mat

ivă

Eva

luar

ea c

apac

ităţ

ii

com

unic

ativ

e

5

Page 6: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Dirijarea învăţării

Ob4 - Citiţi pastelul „zumzăind”.- Încercaţi să redaţi cît mai expresiv conţinutul lui.- Să vedem, cum v-a reuşit?Să evidenţiază corectitudinea recitării marcate prin virgulă, punct, semn de exclamare.

Citesc „zumzăind”.Citesc 3 elevi, fiecare cîte o strofă.

2'

Lec

tura

„Z

um-z

um”

Lec

tura

mul

tipl

ă

Act

ivit

ate

indi

vidu

ală

Act

ivit

ate

fron

tală

Man

ualu

l

For

mat

ivă

Eva

luar

ea c

apac

ităţ

ilor

de

lect

ură

expr

esiv

ă

- Ce fel de comunicare este în acest text?- Cîte strofe are poezia?- Cîte versuri are fiecare strofă?- Cum sunt aceste versuri?Versurile lungi se citesc mai larg, rar!- Dar cîte versuri sunt în pastel?- Cum aţi aflat?- Prin ce operaţii matematice?

Comunicare în versuri.Răspund la întrebări.Calculează.

2'

Inte

rdis

cipl

inar

itat

e

Act

ivit

ate

fron

tală

- Vom citi în lanţ cîte un vers, pornind de la primul elev

Citesc. 2'

Lec

tura

în la

Act

ivit

ate

fron

tală

Man

ualu

l

Apr

ecie

ri v

erba

le

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6

Page 7: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

Ob5 - Restabiliţi ordinea versurilor Lucrează cîte doi.Fiecare rînd are strofa sa.

3'

Puz

zle

Act

ivit

atea

în

pere

chi

Ver

suri

scr

ise

pe f

oi s

epar

ate

- Cum credeţi, de ce poetul a întitulat poezia astfel?- Care sunt aceşti oaspeţii primăverii?- Găsiţi-i în poezie!

Răspund la întrebări. 2'

Lec

tura

se

lect

ivă

Act

ivit

ate

fron

tală

Man

ualu

l

O6 „La răsărit sub soare un punct alb s-arată.” (Fals)„Cucostîrcul se înalţă şi zboară în cercuri line.” (Adevărat)„Copilaşii trişti privesc la ei.” (Fals)„Rîndunelele se află pe casă.” (Adevărat)„Pe crengile pădurii sunt un roi de vrăbiuţe.” (Fals) „Nagîţii se învîrtesc deasupra bălţii şi se încălzesc la soare cu o lungă ciripire.” (Adevărat)

Condiţia jocului:Pentru un răspuns fals elevii bat din picioare.Pentru un răspuns adevărat elevii bat din palme.

2'

Joc

dida

ctic

„F

als–

Ade

văra

t”

Act

ivit

ate

pe g

rup

Fiş

e

For

mat

ive

Eva

luar

eacu

mas

cote

con

cret

fi

ecăr

ui g

rup

Ob7 - Citind acest pastel, ce puteţi spune despre autor?- Vă propun să vă împărţiţi în două grupuri. Primul grup va fi corespondent şi va pune întrebări grupului al doilea.

Fiecare elev primeşte fişa cu întrebare sau cu răspuns.

5'

Aut

oins

trui

re

Joc

de r

ol

Act

ivit

ate

fron

tală

Fiş

e cu

în

treb

ări

Eva

luar

ea

com

unic

ativ

ă

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7

Page 8: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

Fixarea cunoştinţelor

Ob8

Ob9

- Să revenim la poezia noastră.- Veţi audia încă odată acest pastel, redînd prin culori cu ajutorul pensulei, acuarelei şi foii - tabloul acestui poem.Aşadar, pictaţi, desenaţi, folosind imaginaţia.

Desenează toţi membrii grupului concomitent pînă la epuizarea versurilor.Intitulează lucrarea.

2'

Pen

sula

libe

Act

ivit

ate

în g

rup

Pen

sulî

, foi

A3,

ac

uare

For

mat

ivă

Eva

luar

ea

Ob10 - Prezentaţi creaţiile. Le afişează, enunţînd titlul tabloului.

1'

Dem

onst

rare

Act

ivit

ate

fron

tală

Ară

tăto

r,li

pici

Obţinerea performanţelor

Ob11 - Veţi audia acum secvenţe muzicale. - Încercaţi să găsiţi versurile din poezie ce corespund cu ele.

Audiază:I secvenţă – I strofăII secvenţă – versul 4, 5III secvenţă – capcană (nu corespunde cu nici o strofă)IV secvenţă – III strofă

3'

Joc

„Ecr

an m

uzic

al”

Pro

blem

atiz

area

Act

ivit

ate

fron

tală

Cas

etof

on C

astă

cu

înre

gist

rări

Cur

entă

Pro

bă a

plic

ativ

ă

Ob12 - Vom încerca să fim poeţi- Alegeţi cele mai duioase substantive din această poezie

Elevii îndeplinesc sarcina. 5'

Bra

in-s

torm

ing-

ul

Act

ivit

ate

fron

tală

A

ctiv

itat

e in

depe

nden

Tab

ele.

Fiş

e.

Sum

ativ

ă

Pro

bă a

plic

ativ

ă

1 2 3 4 5 6 7 8 9 108

Page 9: Rudico v.gr. - Proiect Didactic La L. Romana (Lucrul Individual La TE)

Evaluarea lecţiei

Ob10 - Vom număra cîţi oaspeţi- păsărele a acumulat fiecare grupPropun elevilor să alcătuiască oral o scrisoare pentru mama despre lecţia de azi.

Propuneri.Răspunsuri.

2'

Scr

isoa

re li

tera

Exp

lica

ţie

Act

ivit

ate

fron

tală

Pla

nşe

Fin

ală

Aut

oeva

luar

ea

9