proiect didactic - unitati monetare refacut

6
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA SPECIALĂ NR. 6 “Sfântul Nicolae” CLASA a VI-a A PROPUNĂTOR: prof. Mihai Georgiana DISCIPLINA: Matematică SUBIECTUL: Unități monetare TIPUL LECŢIEI: Consolidare SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii OBIECTIVUL DE REFERINTA: Recunoașterea și utilizarea unităților monetare OBIECTIVE OPERAŢIONALE Obiective cognitive: O1 să recunoască bancnotele și monedele românești; O2 să calculeze corect prețul unui obiect utilizând unități monetare; O3 să găsească rapid soluția în cazul unor situații problematice legate de împărțirea banilor; Obiective afective: O4 să participe responsabil la munca în echipă, ajutându-și coechipierii; O5 să dea dovadă de răbdare și perseverență; Obiective psihomotorii: O6 să utilizeze adecvat materialul didactic; O7 să-și formeze unele deprinderi de muncă independentă prin utilizarea materialului didactic STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE: explicația, conversația, exercițiul, problematizarea, RESURSE DIDACTICE: MIJLOACE DE ÎNVAŢAMÂNT: - fișa de lucru, material intuitiv, caietele de clasa ale elevilor, tabla RESURSE UMANE : 13 elevi; pe două grupe de nivel: Grupa 1: Ali Emurah, Costache Amalia, Gavrilescu Alexandra, Gavrilescu Andreea, Barbu Maria, Gheorghe Florina-Mariana, Gheorghe Elena, Iordache Roxana, Mustafa Nazli Grupa 2 : Mindrilă Andreea-

Upload: ramona-nedelcu

Post on 25-Nov-2015

530 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Proiect de tehnologie didactica

PROIECT DIDACTICCOALA SPECIAL NR. 6 Sfntul NicolaeCLASA a VI-a A

PROPUNTOR: prof. Mihai GeorgianaDISCIPLINA: Matematic SUBIECTUL: Uniti monetare

TIPUL LECIEI: Consolidare SCOPUL LECIEI: Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematiciiOBIECTIVUL DE REFERINTA: Recunoaterea i utilizarea unitilor monetareOBIECTIVE OPERAIONALEObiective cognitive:

O1 s recunoasc bancnotele i monedele romneti;

O2 s calculeze corect preul unui obiect utiliznd uniti monetare;

O3 s gseasc rapid soluia n cazul unor situaii problematice legate de mprirea banilor;

Obiective afective:

O4 s participe responsabil la munca n echip, ajutndu-i coechipierii;

O5 s dea dovad de rbdare i perseveren;

Obiective psihomotorii:O6 s utilizeze adecvat materialul didactic;O7 s-i formeze unele deprinderi de munc independent prin utilizarea materialului didacticSTRATEGII DIDACTICEMETODE SI PROCEDEE: explicaia, conversaia, exerciiul, problematizarea, RESURSE DIDACTICE: MIJLOACE DE NVAAMNT: - fia de lucru, material intuitiv, caietele de clasa ale elevilor, tablaRESURSE UMANE : 13 elevi; pe dou grupe de nivel: Grupa 1: Ali Emurah, Costache Amalia, Gavrilescu Alexandra, Gavrilescu Andreea, Barbu Maria, Gheorghe Florina-Mariana, Gheorghe Elena, Iordache Roxana, Mustafa Nazli

Grupa 2 : Mindril Andreea-Nicoleta , Culea Adrian, Moisa Robert, Sptaru Daniel

FORME DE EVALUARE: proba practic, proba oralDESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. CrtEtape activitateObiectiveConinutul activitiiStrategii didacticeMetode de evaluare formativ

Metode i procedeeResurse didactice

MijloaceUmane

1Moment organizatoricSe pregtesc cele necesare desfurrii orei de Matematica i se creeaz o atmosfer destins, plcut pentru activitatea ce se va desfura.Conversaia

Explicaia

2Captarea ateniei

Elevii sunt ntrebai dac au cumprat singuri ceva. Ce au cumprat i ct a costat acel obiect.

Apoi le art elevilor materialele cu care vom lucra astzi (bani) i i voi ntreba dac i-au dat seama ce lecie vom nva astzi.Conversaia

ExplicaiaMaterial intuitivActivitate frontal

3Anunarea

temei

Se anun subiectul activitii: n cadrul orei de astzi vom studia lecia Uniti monetare, iar la finalul acestei lecii vei putea s:- recunoatei bancnotele i monedele romneti;- calculai corect preul ce trebuie pltit pentru a cumpra un obiect;

Se scrie titlul la tabl. Explicaia

Caietele de clasa ale elevilorActivitate

frontal

4Dirijarea

nvrii

O1

O2O4

O5

O6

O7Se poart discuii cu elevii legat de unitile monetare. Se prezint tipurile de bancnote utilizate n Romnia.

Apoi elevii primesc fia de lucru.Grupa 1: Elevii primesc fia de lucru Banii iepuraului (anexa 1) n care acetia trebuie s l ajute pe iepura s nvee valoarea bancnotelor i a monedelor scriind pe fia de lucru n dreptul fiecrei bancnote i monede valoarea acestora.Grupa 2: Elevii primesc fisa de lucru Banii iepurasului (anexa 2). Acestia trebuie sa formeze trei echipe de cate doi elevi si sa il ajute pe iepuras sa isi calculeze banii ramasi. Elevii trebuie sa calculeze cu ajutorul banilor de hartie.Conversaia

Explicaia

ExercitiulProblematizarea

Fia de lucru

Caietele de clasa ale elevilorMaterial intuitivActivitate pe grupeProba practic prin care elevii trebuie s calculeze suma de bani rmas utiliznd banii din hrtie

5Evaluare

O1Elevii sunt ntrebai care sunt monedele i bancnotele pe care le utilizm n Romnia i li se cere s le recunoasc.

Conversaia

ExerciiulProblematizareaActivitate

frontalProba oral ce const n adresarea de ntrebri referitoare la lecia pe care am studiat-o astzi

6ncheierea activitii

Se fac aprecieri pe baza desfurrii activitii.

Conversaia

Anexa 2

Nume:

Data:

Fi de lucru

Ajutai-i pe iepurai s-i calculeze suma de bani cu care rmn:

RIL IEPURIL

BUGS

BUNNYURECHILFRICOSUL

A primit de la prini10 lei 10 lei5 lei 6 lei

I-a dat bunica pe ascuns12 lei 5 lei1 leu 5 lei

A cheltuit pe guma de mestecat5 lei 4 lei3 lei5 lei

A cumprat iepurai de ciocolat5 lei3 lei1 leu 2 lei

Suma rmas