proiect de lecţie cp

Upload: mioara-maria

Post on 25-Feb-2018

217 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/25/2019 Proiect de Lecie CP

    1/2

    Proiect de lecie

    Profesor psiholog:Data:Titlul leciei:Acionnd pe baza sentimentelorClasa: Clasa pregtitoareDisciplina: PsihodiagnozMotivaia:

    Copiii trebuie s nvee faptul c exist o relaie ntre modul n care se simt i

    modul n care acioneaz. De asemenea trebuie s nvee c este bine s iexprime sentimentele dar modul n care aleg s le exprime poate avea un impactpozitiv sau negativ. ! nva modaliti adecvate de exprimare a emoiilornegative reprezint o deprindere important n aceast etap de dezvoltare.

    Obiectivele leciei: " nvee legtura dintre emoii i comportamente#

    " identifice modaliti adecvate de exprimare a emoiilor negative#

    Resurse materiale i de timp: $arionete#

    %& de minute.

    Resurse procedurale: $unca individual n cabinetul de psihodiagnoz.

    Evaluare: 'ivelul implicrii elevului#

    Calitatea rspunsurilor elevului#

    ecia propriu!"is#:

    (. Evocare)(* minute+: Cu a,utorul a dou ppui vom interpreta un mic scenariu:

    E ziua ta i primeti de la mtua ta un tricou nou. ie i se pare c esteun tricou urt. Nu spui nimic, faci doar o mutr c nu i place i l pui rapid ncutia cu care l-ai primit.

    -. Reali"area sensului)* minute+:/levul va fi ncura,at s observe dac sentimentele manifestate n scenariul prezentat

    au fost pozitive sau negative va fi ntrebat cum i d seama de acest lucru care a fost

    (

  • 7/25/2019 Proiect de Lecie CP

    2/2

    consecina modului n care marioneta i0a exprimat sentimentele i ce ar fi putut facediferit pentru a schimba aceast consecin ntr0una mai bun.

    1or mai fi prezentate c2teva scenarii asemntoare i vor avea loc discuiiasemntoare i despre acestea:

    Eti la coal i o coleg de clas s-a oferit s poesteasc o mic e!perienpersonal. "onsideri c poestirea ei este stupid. "nd termin de poestit,toat lumea o aplaud i i spune c a poestit frumos, nafar de tine.

    #n $iat ecin cu tine tocmai a primit o $iciclet nou i e foarte $ucuros. %itu i-ai dorit dar prinii ti nu i-au permis s cumpere una nou i i-au luatuna la mna a doua. Eti gelos pe $iatul cu $iciclet nou, dar nu rei ca els tie acest lucru. &i spui c $icicleta lui are o culoare urt, i faci pariu cnu merge la fel de repede ca $icicleta ta.

    'oci fot$al cu copiii din clasa ta. "nd i ine rndul, ratezi poarta. #n copil

    rde de tine. Eti furios, aa c l loeti.

    #n copil din ecini te init s mnnci cu el acas la ei. (rinii lui daus mncai cea ce ie nu i place. )u le spui c nu supori acest fel demncare i ntre$i dac nu au altcea.

    . Reflecie)& minute+:/levul va fi ntrebat cum crede c l afecteaz modul n care acioneaz care era

    cea mai potrivit modalitate de a reaciona i de ce.

    $ncheierea leciei:

    /levul fa fi rugat s exemplifice printr0o situaie n care el a procedat corect i ceconsecine au decurs din comportamentul su.

    -