proiect de lecţie · web viewobservaţia sistematică, r.a.i,ciorchinele structurat competenţe...

18
Proiect de lecţie Data : 8.03.2017 LICEUL TELOGIC ,,ELIM” Clasa: a VI-a Obiectul : Istoria universală Unitatea de învăţare : Revoluţii ale epocii moderne Tema: Revolutia americana Constituirea S.U.A. Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştiinţe Timpul: 50’ Profesor: Zidaru Ionuţ Gabriel Bibliografia: Valentin Băluţoiu, C-tin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a VI-a , Editura All Educational, Bucureşti, 1998; A. Pippidi (coord.), Istorie. Manual pentru clasa a VI-a , Editura Corint, Bucureşti,1998;, Harta istorica Mijloace de învăţare: manualul, calculatorul, videoproiectorul, power point ,fişe de lucru. Metode de învăţare: conversaţia euristică,explicaţia, descoperirea, problematizarea, observaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale : analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor Unite ale Americii şi a naţiunii americane Competenţe specifice : 3.5. – descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă utilizând informaţii selectate din surse istorice; 3.6. – compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaţiilor de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă în vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri 1

Upload: others

Post on 02-Jan-2020

10 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

Proiect de lecţieData : 8.03.2017LICEUL TELOGIC ,,ELIM”Clasa: a VI-a Obiectul : Istoria universalăUnitatea de învăţare : Revoluţii ale epocii moderneTema: Revolutia americana Constituirea S.U.A.Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştiinţe Timpul: 50’Profesor: Zidaru Ionuţ Gabriel

Bibliografia: Valentin Băluţoiu, C-tin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educational, Bucureşti, 1998; A. Pippidi (coord.), Istorie. Manual pentru clasa a VI-a , Editura Corint, Bucureşti,1998;, Harta istorica

Mijloace de învăţare: manualul, calculatorul, videoproiectorul, power point ,fişe de lucru. Metode de învăţare: conversaţia euristică,explicaţia, descoperirea, problematizarea, observaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat

Competenţe generale:   analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor Unite ale Americii şi a naţiunii americane

Competenţe specifice :

3.5. – descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă utilizând informaţii selectate din surse istorice;3.6. – compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaţiilor de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă în vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri

Obiective specifice: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili să: O1

: să prezinte situatia coloniilor engleze din America de NordO2 : să analizeze cauzele care au dus la conflictul colonistilor cu metropola O3 : să descrie principalele momente ale desfasurarii Revolutiei americaneO4 : să identifice prevederile Constitutiei americane(1787)O5:să explice termenii noi apăruti în timpul predăriiO6: să prezinte importanţa Revolutiei americane pentru constituirea Statelor Unite ale Americii

1

Page 2: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

DESFĂŞURAREA LECŢIEISecvenţele

lecţieiC.. Metode

didacticeActivitatea profesorului Activitatea elevului Observ.

1)Moment organizatoric (1’)

Notează absenţele. Pregăteşte mijloacele de necesare predării lecţiei.

Se pregătesc pentru lecţie. Deschid manualele, caietele de notiţe

2) Evaluare. Revitalizarea cunoştinţelor necesare dobândirii lecţiei noi(6’)

Conversaţia Euristică

Explicaţia

De la absolutism la monarhie constituţională. Anglia în secolul al

XVII-lea

1.Care a fost cauza războiului civil din Anglia.?2.Ce înţelegeti prin termenul de revoluţie? În ce a constat "revoluţia glorioasă" din Anglia din 1689?3.Ce forma de guvernare a fost instituită in Anglia ca urmare a adoptarii Declaratiei Drepturilor?Din ce an?4. .Argumentati importanta Declaratiei Drepturilor.5.Care este diferenta dintre o monarhie autoritară si o monarhie parlamentara?

Răspunsuri posibile:1. Tensiunile dintre rege şi Parlament şi politica religioasă a lui Carol I Stuart2. revoluţie - transformare structurală a unei societăţi, o schimbare politică ce are loc de regulă prin intermediul unei mişcări violente, armate./e indepărtată dinastia Stuart,ales rege Wilhelm III de Orania,naţiunea alege Camera Comunelor care numeşte guvernul,adoptată Declaraţia Drepturilor.3.Monarhia constituţională -1689-care prevedea principiul suveranităţii poporului,separarea puterilor în stat,etc4.Stabileşte organizarea politică a Angliei pe principiul suveranităţii poporului,separării puterilor în stat,drepturi si libertăţi pentru englezi.-inaugurează prima monarhie contituţională a epocii moderne.

5. Monarhie autoritară forma de guvernare în care monarhul dispune integral de puterea supremă în stat, poporul fiind total lipsit de drepturi./Monarhia parlamentară

Activitate frontală,individuală

2

Page 3: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

forma de guvernare ,în care monarhul nu guvernează de unul singur,aparând principiul separării puteri in stat si suveranitatea poporului.

3)Anunţarea titlului noi lectii.Captarea atenţiei(1’)

Conversaţiaeuristică

Scrie la tablă titlul Revolutia americana şi prezinta obiectivele lecţiei

Notează pe caiete

4)Dobândirea de noi cunoştiinţe(38’)

O1

O5

Conversaţia

explicaţia

Expunere

observaţia

Proiectează(ppt) o hartă a celor 13 colonii americane; aminteşte in acelaşi timp elevilor despre cei care au atins de-a lungul timpului ţărmurile americane.

Reamintesc ce înseamnă termenii istorici: colonie- cetate-oraș întemeiată de o altă cetate sau de un alt stat pe teritoriul unei țări străine, cu scopuri comerciale;metropolă- stat - ora ș   antic considerat în raport cu coloniile pe care le - a  întemeiat(vechile cetăţi de origine ale coloniştilor)- clasa a V-a la capitolul Grecia Antică. Proiectează o imagine cu nava Meyflower, prima navă cu colonişti englezi care ajung în Lumea Nouă în septembrie 1620Precizează că în sec. XVII-XVIII englezii vor înfiinţa 13 colonii în America de Nord (prima aşezare : Jamestown în Virginia) Criza social-politică şi religioasă din Anglia a favorizat emigrarea masivă spre

Elevii descriu călătoria lui Cristofor Columb, de la sfârşitul sec. XV. Amintesc faptul că noul continent a fost numit America în onoarea lui A. Vespucci, calatorul italian care şi-a dat seama că teritoriile descoperite de Columb reprezentau un nou teritoriu.

-sunt atenţi la explicaţiile profesorului

Identificarea pe hartă a zonelor ce vor fi studiate pentru lecţia referitoare la Revoluţia americană. Observarea şi comentarea materialelor iconografice şi documentarea pentru a identifica cele 13 colonii engleze din America de Nord. Observarea şi comentarea materialelor iconografice pentru a

3

Page 4: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

O5

O2

Descoperirea

explicaţia

Expunerea

Conversaţia

Lumea Nouă. Coloniştii proveneau din rândurile:

Celor persecutaţi politic Religios Celor care doreau o viaţă mai

bună în Lumea Nouă

Cere elevilor să descrie viaţa în coloniidin fişa 1 –pe care ei au primit-o:Notează pe tablă schematic ceea ce elevii au identificat în fişe

Explică elevilor că datorita acestor resurse coloniile sau dezvoltat foarte mult si repede iar stăpânirea engleză prin controlul ei stătea in calea obiectivelor coloniştilor(de îmbogăţire şi amplificare a câştigurilor)

Pentru a înţelege mai bine de unde proveneau nemulţumirile coloniştilor se cere elevilor sa identifice pe baza fişei 2(care va fi proiectata in ppt) cauzele care au dus la izbucnirea revoluţiei:

Prin legile adoptate de Parlament se dorea stăvilirea dezvoltării Americii,ca să nu concureze cu Anglia.

Sunt prezentate elevilor etapele revoluţiei(se folosesc în prezentare

putea descrie modul în care s-au întemeiat noile aşezări din Lumea Nouă. Notează în caiete noile informaţii

Descriu pe baza fişelor noile aşezări întemeiate de colonişti. - coloniile s-au dezvoltat rapid datorită resurselor importante din America: lemn, minerale, terenuri fertile - viaţă culturală dezvoltată: numeroase şcoli, precum şi universităţi: Yale, Harvard- toleranţă religioasăDescriu organizarea coloniilor: - erau conduse de guvernatori - reprezentanţi ai regelui Angliei, - adunări legislative - alese prin vot dintre colonişti

Cu ajutorul fişei 2(ppt) elevii identifică:Cauzele revoluţiei:-coloniștii urmau să plătească o sumă pentru propria apărare;-coloniile erau obligate să aiba schimburi comerciale exclusiv cu Anglia;-interzicea colonizarea pamânturilor

dincolo de munţii Apalaşi;- Legea timbrului –prevedea redactarea actelor numai pe hartie timbrată;-coloniile trebuiau sa întreţină o puternică armată engleză

Activitatea de identificare a informaţiilor prin lucru in echipa

Activitate de

4

Page 5: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

O3

O5

O3

Expunerea

Explicaţia

Expunerea

Conversaţia

imaginile ppt):1.1763-1765 Ca urmare a nemulţumirii coloniştilor apar grupări secrete numite « Fii şi fiicele libertăţii »2.1773 Partida de ceai de la Boston(Prin intermediul imaginilor este descris episodul )

3.1774 I Congres Continental de la Philadelphia-participă reprezentanţii celor 13 colonii şi unde se hotărăşte : Boicotul produselor englezeşti Respingerea autoriţăţii Parlamentului

englez Mobilizarea armatei împotriva

englezilor –G. WashingtonSunt explicaţi termenii elevilor:Boicot-întreruperea relaţiilor comerciale cu o anumită ţarăCongres-reuniune în care se discută probleme de ordin politic.economic,social4.1775-începe războiul de independenţăTabere:-coloniştii-Armata continentală /gen.G.Washington+voluntari europeni -armata engleză-soldaţi profesionişti5.1776-al II lea Congres de la Philadelphia-Declaraţia de independenţă - 4 iulie 1776-redactată de Th.Jefferson( vezi fişa 3) 6.1777 –victoria americanilor la Saratoga(este prezentat un ppt cu descrierea soldaţilor englezi si americani).7.1781-capitularea englezilor la Yorktown8.1783-Tratatul de la Versailles-unde este recunoscută independenţa coloniilor9.1787-Constituţia S.U.A.( fişa 4)

Urmăresc imaginile prezentate, completează cu informaţii

Elevii vor identifica pe baza fişei 3 ,3 drepturi ale omului proclamate,care este semnificaţia zilei de 4 iulie pentru SUA şi ce drept fundamenteză Declaraţia:-dreptul la viaţă,libertate,căutarea fericirii;-ziua naţională a SUA;-dreptul de a-si decide singuri soarta(guvernarea).

Elevii vor identif. cu ajutorul fişei 4care sunt cele 3 puteri ale S.U.A,ce putere deţine preşedintele,durată mandatului:-p. legislativă(Congresul S.U.A-Senat şi Camera

identificare a informaţiilor prin lucru in echipă

5

Page 6: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

O4

O5

O3

Explicatia

Expunerea

recunoaşte Independenţa S.U.A

Pentru prima oara în istorie o colonie se eliberează de sub dominaţia unei metropole prin lupta armată La ceea ce elevii au identificat pe fişa 4 se va mai adauga ca potrivit Constituţiei:-S.U.A-stat federal -primul preşedinte :G.Washington * Sunt explicati termenii elevilor :Stat federal – stat creat prin unirea mai multor state

-până astăzi, cu mici modificări Constituţia adoptată în 1787 este în vigoare Tot cu ajutorul ppt sunt prezentate imagini cu I steag american si stema americana simbolistica.

Reprezentanţilor);p.executivă(preşedintele S.U.A);p.judiciară(Curţii Supreme);mandat de 4 ani

Urmăresc imaginile prezentate, completează cu informaţii

Notează în caiete

Activitate de identificare a informaţiilor prin lucru in echipa

5)Feed-back (4’)O1O2O3O4O5O6

Conversaţia euristică

Pentru stimularea şi dezvoltarea capacităţilor elevilor de a comunica (prin întrebări şi răspunsuri) ceea ce tocmai au învăţat.voi folosi metoda R. A.I.(răspunde-aruncă-interoghează).O primă intrebare pusă de profesor elevului care prinde mingea:1.Între ce secole englezii au întemeiat colonii în America de Nord?

Reiau ideile principale ale lecţiei prin întrebări şi răspunsuri.

1.secolele XVII-XVIII-13 colonii

6)Tema pentru acasă Notarea elevilor

Lecţia de studiat

6

Page 7: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

‚** ’’Declaratia drepturilor’’- reprezinta prima constituie moderna care introduce separarea puterilor in stat : puterea executiva reprezentata de rege ,puterea legislativa reprezentata de Parlament si introduce o serie de libertati pentru oameni cum ar fi libertatea cuvantului ,dreptul la viata ,etc

C. Urmările revoluţiei: Anglia- prima monarhie constituţională din perioada modernă

- puterea legislativă –reprezentata de Parlamentul format din Camera Lorzilor si Camera Reprezentanţilor

- puterea executivă reprezentata de – regele si cabinetul - puterea judecătorească reprezentata de - instanţele de judecată

Fişă de lucru Nr. 1

7

Page 8: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

1. Reamintiţi-vă cauzele revoluţiei engleze (1642-1648). Citiţi cu atenţie documentul de mai jos şi rezolvaţi urmatoarele sarcini:

a. Identificaţi cauzele războiului de eliberare a coloniilor nord-americane.b. Stabiliţi asemănări şi deosebiri între cauzele celor două evenimente.c. Precizaţi două principii iluministe prezente în cadrul revoluţiilor moderne.

,,Supuşii Majestăţii Sale în aceste colonii sunt îndreptăţiţi la toate drepturile şi libertăţile proprii supuşilor săi naturali, născuţi în regatul Marii Britanii. Ţine de esenţa indivizibilă a libertăţii poporului şi a dreptului de netăgăduit al englezilor de a nu fi impuse asupra lor taxe fără propriul lor consimţământ, exprimat personal sau prin reprezentanţi. Poporul din aceste colonii nu este şi, din cauza circumstanţelor locale, nu nu poate fi reprezentat în Camera Comunelor din Marea Britanie.”

2. Definiţi termenii: boicot, republică prezidenţială.

Fișă de lucru Nr. 2

8

Page 9: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

Citiţi cu atenţie textul de mai jos:“În a doua jumătate a secolului al XVIII-lea, coloniile americane au început o răscoală împotriva conducerii britanice. Coloniştii

resimţeau tot mai mult amestecul englezilor, mai ales în comerţ. Au observat, de asemenea, alte politici britanice care dăunau intereselor lor. Astfel, Anglia a declarat tot teritoriul de la vestul coloniilor sale din America ca fiind rezervaţia indiană. Locuitorii unor colonii ca Virginia, au privit acest lucru ca pe o ameninţare.(...) În mai 1775, reprezentanţii tuturor coloniilor s-au întâlnit la Congresul din Philadelphia. (...) În 4 iulie 1776, prin vot, Congresul a adoptat un act fundamental, Declaraţia de Independenţă. Americanii au găsit aliaţi în Franţa şi Spania, care aveau motivele lor de antipatie faţă de influenţa britanică din America.”

(Enciclopedia istoriei lumii)Răspundeți urmâtoarelor cerințe:1. Selectaţi, din text, două informaţii care demonstrează caracterul democratic al adoptării Declaraţiei de Independenţă. 2. Ilustraţi atitudinea Franţei faţă de Anglia cu o informaţie din text şi prezentaţi un eveniment de la începutul secolului al XIX-lea, în care se

menţine această atitudine.3. Prezentaţi o asemănare între evenimentele descrise de text şi “revoluţia glorioasă” din Anglia. 4. Prezentaţi un principiu politic al Declaraţiei de Independenţă care este preluat în Constituţia nord-americană (1787).

Fișă de lucru Nr. 3

9

Page 10: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

1. Studiaţi imaginea de mai jos referitoare la Partida de ceai de la Boston şi răspundeţi la următoarele cerinţe:a. Identificaţi autorii revoltei şi explicaţi înfăţişarea diferită a acestora.b. Identificaţi şi explicaţi atitudinea asistenţei.c. Identificaţi asemănări şi deosebiri între evenimentele trecute şi cele actuale de acest tip.d. Exprimaţi-vă sentimentul faţă de aceste mişcări.

Fișă de lucru Nr. 4

10

Page 11: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

1. Citiţi cu atenţie textul de mai jos şi răspundeţi la următoarele cerinţe:

,, Consideram aceste adevaruri ca fiind de la sine intelese, ca toti oamenii sunt egali prin nastere, ca sunt inzestrati de Creator cu drepturi inalienabile, ca printre acestea se numara dreptul la Viata, la Libertate si la cautarea Fericirii. Ca, in vederea protejarii acestor drepturi, Guvernele se constituie din randul oamenilor, dobandindu-si puterile din consimtamantul celor guvernati.” (Declaraţia de Independenţă)a. Identificaţi acele drepturi naturale ale omului menţionate în acest text.b. Cunoaşteţi şi alte asemenea drepturi natural ale omului? Enumeraţi şi argumentaţi.c. Mai sunt aceste drepturi naturale valabile în societatea contemporană? Argumentaţi-vă opinia.

2. Precizaţi o cauză economică şi una politică care au stat la baza revoluţiei americane.

Fișă de lucru Nr. 5

11

Page 12: Proiect de lecţie · Web viewobservaţia sistematică, R.A.I,ciorchinele structurat Competenţe generale: analiza importanţei Revoluţiei americane pentru constituirea Statelor

1. Asociaţi imaginile următoare cu una din personalităţile revoluţiei americane de mai jos.

THOMAS JEFFERSON BENJAMIN FRANKLIN GEORGE WASHINGTON

Figura A Figura B

Figura C

12