proiect de lecŢie - flexformcursuri.flexform.ro/courses/l2/document/cluj-napoca/... · web...

10
PROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa: XI-a- specializarea mecanic; Aria curriculară: Tehnologii Data: februarie 2012 An şcolar: 2011 – 2012 Profesor: ing. Pop Delia Cornelia II. CONSTRUCŢIA Disciplina: M7 – Asamblari mecanice Unitatea de învăţare: Asamblări demontabile Subiectul: Asamblări cu pene şi asamblări cu arcuri; Tipul lecţiei: mixtă (combinată) Obiective operaţionale: Obiective cognitive: - să identifice aplicaţiile asamblărilor cu pene şi cu arcuri; - să identifice principalele operaţiile pregătitoare şi de montaj necesare pentru asamblarea penei; - să prezinte operaţiile necesare montării arcurilor; - să identifice norme generale de protecţia muncii pentru operaţiile de asamblare; Obiective psihomotorii: - să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de finalizare a sarcinii de lucru; Obiective afective: - să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; - să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; Metode de învăţământ: Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie; Moduri de activitate cu elevii: 1

Upload: others

Post on 26-Feb-2020

16 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECŢIE - Flexformcursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-Napoca/... · Web viewPROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa:

PROIECT DE LECŢIE

I. DATE GENERALE

Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia MareClasa: XI-a- specializarea mecanic; Aria curriculară: Tehnologii Data: februarie 2012An şcolar: 2011 – 2012 Profesor: ing. Pop Delia Cornelia

II. CONSTRUCŢIA

Disciplina: M7 – Asamblari mecanice Unitatea de învăţare: Asamblări demontabileSubiectul: Asamblări cu pene şi asamblări cu arcuri; Tipul lecţiei: mixtă (combinată)

Obiective operaţionale:

Obiective cognitive: - să identifice aplicaţiile asamblărilor cu pene şi cu arcuri; - să identifice principalele operaţiile pregătitoare şi de montaj necesare pentru asamblarea penei; - să prezinte operaţiile necesare montării arcurilor; - să identifice norme generale de protecţia muncii pentru operaţiile de asamblare;

Obiective psihomotorii:- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de finalizare a sarcinii de lucru;

Obiective afective: - să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; - să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;

Metode de învăţământ:

Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie;Moduri de activitate cu elevii: Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru);

Bibliografie: Manual pentru cultură de specialitate, domeniul mecanic, ing. Adriana Popescu, Editura didactică şi pedagogică, 2004, Bucureşti; Auxiliare curriculare - www.edu.ro;

1

Page 2: PROIECT DE LECŢIE - Flexformcursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-Napoca/... · Web viewPROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa:

Tabel de specificare a corespondenţelor

Etapele lecţiei

Obiective operaţionale

Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat

Activitatea de învăţareActivitatea profesorului şi strategiile folosite

Activitatea elevului

1. Moment organizatoric

3 minute

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea orei;

ConversaţiaExerciţii de încălzire pentru asigurarea climatului favorabil în clasă;

Elevii de serviciu informează diferite aspecte: absenţe, etc.;

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare

8 minute;

Reactualizarea noţiunilor esenţiale studiate în lecţia anterioară;

Vă rog să vă reamintiţi în ce constau asamblările demontabile? - sunt asamblările care permit montarea şi demontarea repetată a pieselor fără deteriorarea lor. Corect, vă rog să enumeraţi câteva tipuri de asamblări demontabile.

- Cu şuruburi, şaibe, piuliţe, ştifturi.DA aceste tipuri le-am studiat până în prezent.

Conversaţie de recapitulare şi consolidare

Conversaţie de verificare a cunoştinţelor;

Elevii răspund întrebărilor profesorului

3. Pregătirea aperceptivă

3 minute;

Realizarea legăturii dintre cunoştinţele anterioare şi cele noi.

Vă rog să vă reamintiţi unde se folosesc ştifturile? - ca elemente de fixare a două piese, ca elemente de siguranţă, contra desfacerii şuruburilor şi piuliţelor; Da, şi ca axe de articulaţii. Ce rol credeţi că au penele în procesul de asamblare? - Ţin cele două piese ce se asamblează împreună. Parţial corect, penele transmit cuplul motor de la arbori la butucul roţii sau invers.

Prin întrebări bine alese încearcă să facă legătura cu lecţia nouă;

Elaborează posibile răspunsuri;

4. Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor

2 minute;

Cunoaşterea titlului lecţiei

Azi vom învăţa despre asamblările cu pene şi cu arcuri, aplicaţiile lor practice şi operaţiile pregătitoare şi de montaj.

Comunicare Notează titlul lecţiei pe tablă;

Notează titlul în caiete;

5. Transmiterea de cunoştinţe noi

27 minute

1. Identifică aplicaţiile asamblărilor cu pene şi cu arcuri;

Din cele prezentate v-aţi dat seama că penele sunt organe de asamblare demontabile, cu formă în general apropiată de prismă, cu secţiune constantă (penele paralele) sau cu una din feţe înclinată. Arcurile sunt tot organe de maşini destinate asigurării unei legături elastice între părţile sau piesele unei maşini, aparat sau dispozitiv.

Unde aţi întâlnit asamblări cu arcuri? - la maşini pentru amortizarea unor şocuri; Da, bine şi la măsurarea unei forţe, la redarea

Expunere

Descriere după model;

Urmăresc atent prezentarea profesorului

Notează unele informaţii şi urmăresc atent

2

Page 3: PROIECT DE LECŢIE - Flexformcursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-Napoca/... · Web viewPROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa:

2. Identificarea principalelor operaţii şi de montaj pentru asamblarea cu pene.

3. Enumerarea operaţiilor necesare montării arcurilor.

unui lucru mecanic înmagazinat printr-o deformaţie elastică prealabilă, la măsurarea unei forţe.

Operaţiile necesare pentru asamblarea penei în canalul arborelui sunt: 1. controlul canalului de pană, cu şablonul, conform fig. a, din fişa de lucru, şi cu un dispozitiv cu micrometru (fig. b);

2- controlul poziţionării suprafeţelor penei şi canalului butucului; 3. ajustarea penei, prin pilire; 4. controlul jocului dintre pană şi fundul canalului de butuc; 5. montarea penei în canalul arborelui, prin presare, cu dispozitive speciale, evitându-se lovirea cu ciocanul ce poate produce deteriorări ale penei sau ale pereţilor canalului (fig.);

În ceea ce priveşte demontarea penei - se face ca în figura următoare:

Din ce material credeţi că sunt alcătuite arcurile? - din oţel; Da, din fire sau bare din oţel de arc, înfăşurate elicoidal pe o suprafaţă de bază; Clasificarea arcurilor este ilustrată în figura următoare:

a. Cilindric cu secţiune rotundă; b. Cilindric cu secţiune pătrată; c. Conic cu secţiune rotundă; Dacă este necesar ca arcul să fie precomprimat

Comunicare;

Brainstorming;

Demonstraţie;

Expunere;

prezentarea şi exponatele prezentate.

Analizează individual fişele de lucru primite şi exponatele primite şi dau exemple practice din activitatea lor.

Prezintă aplicaţii ale procedeelor prezentate;

Elevii primesc individual fişe de lucru care conţin exemple de debitare manuală şi mecanică;

3

1. pană;2. arbore;3. şurubul presei; 4. prismă;

1. pană; 2. arbore;3. şurub cu inel;

Page 4: PROIECT DE LECŢIE - Flexformcursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-Napoca/... · Web viewPROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa:

4. Identifică NTSM pentru operaţiile de asamblare demontabilă

la o anumită valoare, acesta se strânge într-un dispozitiv format din două talere, aşezate pe suprafeţele de sprijin ale arcului. Ce credeţi că sunt arcurile în foi? - arcuri formate din mai multe foi; Da, se compun din una sau mai multe foi sau lame din oţel de arc, de diferite forme. Arcul lamelar simplu – se utilizează ca resort de apăsare la diferite dispozitive cu piedică, ex: mecanismul cu clichet din fig. următoare:

Arcul în foi multiple – are foile suprapuse şi strânse cu una sau mai multe brăţări (bride).

Montarea arcului în foi cuprinde următoarele operaţii: 1. Montarea arcului- ungerea foilor, ptr. micşorarea frecării; - suprapunerea foilor, peste foaia principală; - introducerea unui bulon central; - strângerea foilor cu clemă cu şurub, conform figurii:

2. Asamblarea (montarea) arcului în ansamblul căruia îi este destinat - prin prinderea ochiurilor foii principale, cu buloane, de suporturile ansamblului.

Vă rog să identificaţi câteva norme de protecţia muncii la asamblările studiate azi.

Vă rog să vă împărţiţi în trei grupe de lucru, pentru rezolvarea unei sarcini de lucru foarte uşoare. (sarcinile sunt precizate în rubrica activitatea elevului).

Descriere după model;

Lucrul pe grupe de elevi;

Elevii lucrează pe trei grupe: Grupa nr. 1: aplicaţii ale asamblărilor cu pene; Grupa nr. 2: Aplicaţii ale asamblărilor cu arcuri;

Grupa nr. 3: NTS la asamblările demontabile cu pene şi cu arcuri;

4

1. arc lamelar simplu, 2 roata cu clichet, 3. clichet.

1. clema cu şurub, 2. brida, 3. arc;

Page 5: PROIECT DE LECŢIE - Flexformcursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-Napoca/... · Web viewPROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa:

6. Realizarea feedback-ului şi asigurarea retenţiei

8 minute

Consolidarea noţiunilor studiate

Test cu alegere multiplă Distribuie individual testele elevilor

Rezolvă sarcinile de lucru primite;

Solicită detalii organizatorice.

III. Criteriul de optimalitate

- obiectivele propuse au fost îndeplinite; - timpul afectat pentru fiecare etapă a fost bine dozat; - sarcinile de lucru propuse au fost accesibile elevilor, iar realizarea lor corectă; - nivelul clasei este mediu (rezultă şi din testele de evaluare iniţială), elevii provin din mediu modest (nu au acasă

bibliotecă personală, acces la Internet etc.), de aceea insist asupra detaliilor.

FIŞA DE LUCRU: ASAMBLĂRI CU PENE

5

Operaţii de control în vederea îmbinării prin pene.

Presarea penei în canalul arborelui: 1. pană; 2. arbore; 3. şurubul presei; 4. prismă;

Page 6: PROIECT DE LECŢIE - Flexformcursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-Napoca/... · Web viewPROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa:

ASAMBLĂRI CU ARCURI

6

Extragerea penei din canal: 1. pană, 2. arbore, 3. şurub cu inel;

a. Cilindric cu secţiune rotundă; b. Cilindric cu secţiune pătrată; c. Conic cu secţiune rotundă;

Mecanism cu clichet 1. arc lamelar simplu, 2 roata cu clichet, 3. clichet. Arc în foi multiple Montarea bridelor: 1. clema cu şurub,

2. brida, 3. arc;

Page 7: PROIECT DE LECŢIE - Flexformcursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-Napoca/... · Web viewPROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa:

Test de evaluare – pentru realizarea feedback-ului

Identificaţi răspunsul corect

1. Ce înţelegeţi prin noţiunea de asamblări cu pene? 2. puncte;

2. Ce semnificaţie are desenul şi notaţiile din figura următoare? 2 puncte;

3. Ce reprezintă figura următoare? 2 puncte;

4. Arcul lamelar simplu se utilizează la…………………………….Specificaţi elementele constructive ale mecanismului:

2 puncte;

Notă: - 2 puncte se acordă din oficiu;

7

Page 8: PROIECT DE LECŢIE - Flexformcursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-Napoca/... · Web viewPROIECT DE LECŢIE I. DATE GENERALE Colegiul Tehnic,,George Baritiu” Baia Mare Clasa:

Barem de corectare

1. penele sunt organe de asamblare demontabile, cu formă în general apropiată de prismă, cu secţiune constantă (penele paralele) sau cu una din feţe înclinată. Penele, în timpul funcţionării ansamblului din care fac parte, transmit cuplul motor de la arbori la butucul roţilor sau invers. 2 puncte;

2. Presarea penei în canalul arborelui: 1. pană; 2. arbore; 3. şurubul presei; 4. prismă; 2 puncte;

3. reprezintă clasificarea arcurilor elicoidale: a. Cilindric cu secţiune rotundă; b. Cilindric cu secţiune pătrată; c. Conic cu secţiune rotundă; 2 puncte;

4. Mecanism cu clichet ………. 1. arc lamelar simplu, 2 roata cu clichet, 3. clichet. 2 puncte;

8