proiect de lecție electroliza x real

3
Electroliza, clasa a X-a, profil real, prof. Baerle Iulia, ÎPLT „Principesa Natalia Dadiani” PROIECT DIDACTIC Subiectul lecției: Electroliza. Clasa: a X-„a” Profesor: Baerle Iulia, grad didactic I Data: 11.02.2015 Bibliografie: 1. ,,Chimie 10”- S. Kudriţcaia, N. Velişco ed. ARC, Chişinău-2012 2. „Curriculum modernizat la chimie”-2010 Competenţe-cheie: Competenţa de învăţare, de comunicare în limba română, acţional-strategice, de bază în matematică, ştiinţe şi tehnologie, TIC Competenţe specifice ale disciplinei chimie: de a dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei, de a comunica în limbajul specific chimiei, de a investiga experimental substanţele şi procesele chimice Obiective operaţionale: La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O 1 : Să definească noțiunea de electroliză ca proces redox O 2 : Să clasifice substanţele în baza proprietăților lor redox O 3 : Să descrie prin ecuațiile reacțiilor procesele ce au loc la electrozi O 4 : Să comenteze experimentul virtual O 5 : Să argumenteze importanta electrolizei pentru viața cotidiană Materiale didactice: Tablă interactivă, internet, laboratorul virtual Tehnici de învăţare Discuția dirijată Algoritmizarea Experimentul Exercițiul Activităţi de învăţare Frontal Individual

Upload: aura1983

Post on 08-Sep-2015

298 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICSubiectul leciei: Electroliza.Clasa: a X-aProfesor: Baerle Iulia, grad didactic IData: 11.02.2015

Competene-cheie: Competena de nvare, de comunicare n limba romn, acional-strategice, de baz n matematic, tiine i tehnologie, TICCompetene specifice ale disciplinei chimie: de a dobndi cunotine fundamentale, abiliti i valori din domeniul chimiei, de a comunica n limbajul specific chimiei, de a investiga experimental substanele i procesele chimice

Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1: S defineasc noiunea de electroliz ca proces redoxO2: S clasifice substanele n baza proprietilor lor redoxO3: S descrie prin ecuaiile reaciilor procesele ce au loc la electroziO4: S comenteze experimentul virtualO5: S argumenteze importanta electrolizei pentru viaa cotidian Materiale didactice: Tabl interactiv, internet, laboratorul virtual http://escoala.edu.ro/labs/#82, lecii SOFT INTUITEXT CHIMIE (acumulatorul cu plumb)

Activiti de nvareFrontalIndividualTehnici de nvareDiscuia dirijatAlgoritmizareaExperimentulExerciiul

Bibliografie: 1. ,,Chimie 10- S. Kudricaia, N. Velico ed. ARC, Chiinu-2012 2. Curriculum modernizat la chimie-2010 Etapele lecieiObiective / timpActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiTehnologia didactic

1. Evocare2 min.4 minO5Salut elevii. Organizeaz clasa. Propune elevilor un set de obiecte ( un automobil-jucrie, un telefon mobil cu ncrctor, o bucat de cupru, soluie de nlbitor, sare de buctrie, soluie sulfat de cupru, cteva bijuterii ...) i-i ntreab ce au n comun aceste obiecte.Elevii pregtesc cele necesare de lecie. Rspund la ntrebriDiscuie dirijat

2.Realizarea sensului

O1,O210 minO3, O415 min Anun subiectul leciei, obiectivele (pag.1)Lucrul cu noiunile, exerciiile propuse.(pag. 2,3, 4) Experimentul virtual (electroliza apei slab acidulate, soluiei de NaCl, CuSO4, KI). Analizm procesele la catod i anod, efectul observat, formulm concluziile .( http://escoala.edu.ro/labs/#82,)Scriem ecuaiile reaciilor ce au loc la electroziAnalizeazSe expune cu prerea, caut soluiiLucrul n laboratorul virtual, noteaz n caiete Discuie dirijat/ frontalExperiment virtualDiscuie dirijat/frontal Algoritmizare

3.Reflecii5 minPropune elevilor un ir de sarcini (p.5, 6)Rezolv sarcinile propuseFrontal

4. Extindere O5 3 min4 minAcumulatorul cu plumb ( pag.163 din manual). Analizai ce procese au loc la ncrcarea i descrcarea acumulatorului cu plumb Lecia SOFT INTUITEXT Acumulatorul cu plumb (secvena)Analizeaz funcionarea acumulatorului Lucrul cu manualul,Simulare

5. Concluzii.

2 min

Analizeaz realizarea obiectivelor, activitatea elevilor la lecie. Tema a sunat, obiectivele...., 3 concluzii la tem, 2 lucruri pe care le-am nvat, 1 sugestie.Mulumesc pentru atenie. V doresc o zi bun n continuare.Se implic n discuieArgumentarea

Electroliza, clasa a X-a, profil real, prof. Baerle Iulia, PLT Principesa Natalia Dadiani