proiect de activitate didactica - memorizare

6
Tudorache Sabina Cecilia PIPP, Anul3, Sem.2 PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 12.03.2015 Grupa: mijlocie Domeniul experienţial: Domeniul Om și Societate Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simţim? Tema săptămânii: Fantezii de primăvară Tema zilei: Să ocrotim insectele Denumirea activităţii: Educarea limbajului Varianta de realizare: Memorizare – ”Fapte bune„ de Victor Tulbure Obiective operaţionale: O1. Să identifice corect personajele din poezie; O2. Să repovestească desfășurarea acţiunii din poezie, folosind propriile cuvinte și respectând succesiunea întâmplărilor; O3. Să memoreze corect un fragment din poezie, alcătuit din cel puţin 4 versuri; O4. Să folosească adecvat cuvintele noi din poezie în enunţuri proprii. Strategia didactică: Metodologie didactică: expunerea, conversaţia,exerciţiu, demostraţie, explicaţia Materiale și mijloace didactice: planșe cu imagini, feţe zâmbitoare Forme de organizare a predării-învăţării: frontală, pe grupe Metode de evaluare: orală Tipul activităţii: transmitere și însușire de cunoștinţe 1

Upload: sabina-cecilia

Post on 27-Sep-2015

279 views

Category:

Documents


28 download

DESCRIPTION

proiect de activitate didactica - memorizare

TRANSCRIPT

Tudorache Sabina CeciliaPIPP, Anul3, Sem.2

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICData: 12.03.2015Grupa: mijlocie

Domeniul experienial: Domeniul Om i SocietateTema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?Tema sptmnii: Fantezii de primvarTema zilei: S ocrotim insecteleDenumirea activitii: Educarea limbajului

Varianta de realizare: Memorizare Fapte bune de Victor TulbureObiective operaionale:

O1. S identifice corect personajele din poezie;

O2. S repovesteasc desfurarea aciunii din poezie, folosind propriile cuvinte i respectnd succesiunea ntmplrilor;

O3. S memoreze corect un fragment din poezie, alctuit din cel puin 4 versuri;

O4. S foloseasc adecvat cuvintele noi din poezie n enunuri proprii.

Strategia didactic:

Metodologie didactic: expunerea, conversaia,exerciiu, demostraie, explicaia

Materiale i mijloace didactice: plane cu imagini, fee zmbitoareForme de organizare a predrii-nvrii: frontal, pe grupe

Metode de evaluare: oral

Tipul activitii: transmitere i nsuire de cunotineDemersul didactic:

Nr. Crt.Evenimentele (momentele) activitii didacticeOb. op.Coninuturile esenializate ale activitiiStrategia didacticMetode de Evaluare

1Moment organizatoric-Copiii sunt aezai n semicerc. Se asigur linitea n sal. Pregtesc suportul intuitiv pentru nelegerea poeziei.--

2Captarea atenieiLe spun copiilor o ghicitoare:

De cu zori prin floricele

Zboar vesel prin ele

Miere nou ne-aduce

i polen i fagur dulce. albina Expunerea,

frontaloral

3Enunarea obiectivelor i a titlului poezieiDragi copii, astzi o s v spun o poezie foarte frumoas, care se numete Fapte bune i este scris de Victor Tulbure. Pn la sfritul activitii a vrea s putei recita i voi un fragmenel. Pentru asta am nevoie ca toi ochiorii i toate urechiuele s fie atente la mine.

4Reactualizarea cunotinelor anterioareLe voi pune copiilor o serie de ntrebri:

Copii, n ce anotimp suntem noi?

Cum ne putem juca n acest anotimp?

Numii cteva jocuri pe care voi le practicai?

Cnd v-ai jucat n parc, ce animlue ai ntlnit?

Avei animal de companie?

Cum credei voi c putei ajuta un animlu cnd este n pericol? Conversaia,

Individual

oral

5Dirijarea nvriiO1

O2

O4Le citesc (recit) copiilor poezia:

Fapte buneDe Victor Tulbure

De pe-acum fapte bune

Cte poi s faci, i-oi spune

Poi s dai la porumbei,

Cte-o strachin de mei.

De la-nec albina poi,

ntinznd un pai s-o scoi

Poi s uzi cu stopitoarea,

S ajui s creasc floarea.

Poi s treci fr s strici,

Muuroiul de furnici.

Iar pisoii mici i dragi,

Poi de coad s nu-i tragi!

Urmeaz o a doua recitare model.

Pun planele care corespund poeziei pe tabla magnetic. i ntreb pe copii care sunt personajele din poezie. Ce face fiecare personaj? Care este personajul care apare ultimul? Ce face el?

ncepem repovestirea coninutului poeziei. Copiii rspund pe rnd i se completeaz unii pe alii.

Lum fiecare vers n parte i le explic copiilor cuvintele necunoscute sau expresiile pe care par s nu le neleag.

- Ce nseamn stachin? tii s-mi dai un cuvnt care nseamn acelai lucru? castronDar meiul stii ce este? Meiul este o plant, iar seminele ei sunt folosite pentru hrana animalelor i a psrilor.

Le explic copiilor cuvintele noi i i rog s alctuiasc din nou propoziii n care s le foloseasc.

Expunere,

Frontal

Convorbirea,

Individual;

plane cu personajele din poezie

Explicaia, frontal

Exerciiul, individualOral

oral

6Obinerea performanei i asigurarea transferuluiO2

O3Repet poezia pe fragmente mpreun cu copiii. Identificm trei idei principale:

1. S hrnim porumbeii2. S salvm albina i s udm florile3. S nu stricm muuroiul de furnici i s iubim pisicuele.i ajut pe copii s recite pe fragmente, dup care ncercm recitarea fr ajutor.

Relum primul fragment fetele

Al doilea fragment bieii

Al treilea fragment cei din dreapta

Primul fragment cei din stnga. Facem o recitare colectiv.

ncercm s imitm pentru primul fragment micrile copiilor din imagini care dau mncare la porumbei.La al doilea fragment artm cum putem uda florileLa al treilea fragment l imitm copilul care mngie pisicuele.Exerciiul, individual i apoi pe grupe

Demonstraia, frontal

Oral

Oral

7Asigurarea conexiunii inverse i evaluareaVom cnta mpreun cntecelul Albinua meaExerciiuloral

8Reteniai ntreb pe copiii care este titlul poeziei pe care au nvat-o. Despre cine este vorba n poezie i ce fac personajele? Cine a scris poezia? Dac le-a plcut i dac mai tiu i alte poezii despre primvar.Le ofer cte un abtibild cu fee zmbitoare.Discuia, Abipildoral

PAGE 4