proiect activitate matematica.doc

10
PROIECT DIDACTIC Nivel: II (grupa Iepurasilor) Tema anuala: cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? Subtema: Mos Nicolae, Mosul bun Categoria de activitate: DS(activitate matematica) Tema activitatii: “Numara si potriveste”; Mijloc de realizare: Joc didactic; Tipul de activitate: Verificare si Consolidare; Scopul activitatii: consolidarea numaratului in limitele 1-5; consolidarea ordonarii multimilor in sir crescator si descrescator pe baza algoritmului cunoscut, asocierea numarului la cantitate si la cifra; Dezvoltarea spiritului de echipa. Obiective: Sa formeze sirul numeric 1-5; Sa numere crescator si descrescator in limitele 1- 5; Sa constituie independent multimi de elemente si sa raporteze corect cifra; Sa ordoneze multimile(dupa numarul crescator al elementelor) prin formare de perechi realizand scara numerica 1-5;

Upload: tarala-cristina

Post on 09-Jul-2016

382 views

Category:

Documents


18 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect activitate matematica.doc

PROIECT DIDACTIC

Nivel: II (grupa Iepurasilor)Tema anuala: cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?Subtema: Mos Nicolae, Mosul bunCategoria de activitate: DS(activitate matematica)Tema activitatii: “Numara si potriveste”;Mijloc de realizare: Joc didactic;Tipul de activitate: Verificare si Consolidare;Scopul activitatii:

consolidarea numaratului in limitele 1-5; consolidarea ordonarii multimilor in sir crescator si descrescator pe baza

algoritmului cunoscut, asocierea numarului la cantitate si la cifra; Dezvoltarea spiritului de echipa.

Obiective: Sa formeze sirul numeric 1-5; Sa numere crescator si descrescator in limitele 1-5; Sa constituie independent multimi de elemente si sa raporteze corect cifra; Sa ordoneze multimile(dupa numarul crescator al elementelor) prin

formare de perechi realizand scara numerica 1-5; Sa asocieze cifra numarului corespunzator de elemente si invers; Sa determine locul fiecarui numar in sirul numeric 0-5 stabilind vecinii

numerelor; Sa rezolve oral probleme prin rationamentul de tip ipotetico-deductiv

avand ca material intuitiv o situatie ilustrata; Sa efectueze calcul oral cu 1-2 unitati; Sa rezolve independent itemii propusi pe fisa.

Sarcina didactica: Rezolvarea exercitiilor de adunare si scadere, oral si cu suport

intuitiv; Reprezentarea grafica a operatiei cerute de continutul problemei; Ordonarea multimilor in sir crescator si descrescator pe baza

algoritmului cunoscut.

Page 2: proiect activitate matematica.doc

Regulile jocului: Cele doua echipe rezolva pe rand sarcinile cerute de Mos Nicolae. Daca un copil greseste este ajutat de coechipieri. Raspunsurile sunt compensate cu aplauze si stimulente. Castiga echipa care raspunde si lucreaza bine si acumuleaza cele mai multe stimulente.Elemente de joc: Aplauze, manuirea materialului si fluierul;CONTINUTUL MATEMATIC: Sir crescator, descrescator, numar, cantitate, operatie matematica, simboluri matematice(+, -, =);STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: Joc didactic, exercitiu, instructajul verbal, explicatia, conversatia, algoritmul, problematizarea si demonstratia; Material didactic:

1. Demonstrativ: medalioane cu stelute si oameni de zapada, tabla magnetica pentru rezolvarea problemelor, CD cu probleme ilustrate, panou pentru afisarea rezultatelor, panou pentru rezolvarea sarcinilor din joc si recompense;

2. Distributiv: cosulete, jetoane cu cifre, jetoane cu elemente specifice iernii(oameni de zapada, braduti, caciulite, papusele si pitici);

Forma de realizare: pe grupe si individual; Strategie stimulativ evaluativa: aprecieri si recompense Resurse temporare: 30-35 minute; Bibliografia: “Jocuri didactice matematice pentru gradinita V&I Integral Bucuresti 1938”, “Antologie de proiecte tematice pentru activitatile integrate, editura Diana”

Desfasurarea jocului

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTULSTIINTIFICA

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

Momentul organizatoric

Se amenajeaza sala de grupa cu scaunele in forma de “V” iar materialul necesar este asezat in cosulete in fata copiilor. Intrarea copiilor in sala de grupa se face in mod organizat fiind impartiti in doua grupe cu ajutorul medalioanelor de la gat.

Observarea comportamentelor copiilor.

Captarea atentiei Dupa cum vedeti astazi este o zi deosebita, avem musafiri, doamnele si domnii invatatori de la scoala impreuna cu doamna directoare care au venit sa ne vada. Sa ne ridicam in picioare si sa le spunem “ Buna Ziua” si “Bine ati venit la noi”, la gradinita.Stiti voi

ConversatiaExpunereaPovestirea Braistorming

Stimularea verbala

Page 3: proiect activitate matematica.doc

cine a trecut azi pe la noi la gradinita? Ati ghicit! A fost chiar Mos Nicolae. El ne-a lasat acest dar frumos. Sunteti curiosi sa vedeti ce ne a trimis mosul? Inainte de a desface aceasta cutie trebuie sa-mi spuneti ce sarbatorim astazi si cine doreste sa-mi povesteasca Povestea lui Mos Nicolae. Ce simtiti, sau ce va vine in gand cand auziti Sfantul Nicolae/ vine Mos Nicolae?Dupa povestire se intuieste scrisoare primita de la Mos Nicolae.

Anuntarea temei Se anunta tema si obiectivele jocului didactic “Numara si potriveste” si se explica faptul ca acest joc va fi o intrecere intre doua echipe. Cele doua echipe: braduti si stelute se vor intrece aratand ce au invatat la activitatile matematice, numaratul in limitele 1-6, asocierea cifrei la multimea de elemente, operatii de adunare si scadere, rezolvare de problema

Conversatia

Dirijarea invatarii

Fiecarei ecipe i se cere sa rezolve o anumita sarcina care se afla in cizmulita de la Mos Nicolae daca o vor rezolva corect si repede si vor stii sa raspunda explicand ce-au lucrat, vor primi un stimulent pe panou. Va castiga echipa care a adunat cele mai multe stimulente. Se va avea in vedere ca toti copiii sa participe la joc. Regulile jocului sunt:-sa ascultati cu atentie intrebarea si sa va sfatuiti cu

Instructaj verbal

Page 4: proiect activitate matematica.doc

intreaga echipa asupra raspunsului corect;-desemnati un membru din echipa care sa raspunda coerent si expresiv;-nu soptiti celeilalte echipe pentru ca veti pierde din punctaj.

Obtinerea performantei

Executarea jocului de catre copiii. In timpul jocului educatoarea va urmari realizarea obiectivelor propuse si va sprijini pas cu pas derularea jocului, avnd in vedere algoritmii alesi.Raspunsurile corecte vor fi aplaudate.Jocul continua cu urmatoarele probe:

1 In cizmulita cu numarul 1 va fi un biletel cu urmatoarea proba: Grupa Stelutelor Desparte in silabe urmatoarele cuvinte: fulare, acadele, nueluse. Se bate din palme tot de atatea ori cate silabe are cuvantul si sa gaseasca o multime cu tot atatea elemente cate silabe are cuvantul.Grupa Bradutilor Desparte in silabe urmatoarele cuvinte: dulciuri, caciulite, sarbatoare.

2 A doua proba asezati multimi de elemente de la multimea cu cele mai putine la cele cu mai multe elemente(ordine crescatoare cu jetoanele primite in cosulet).

Asezati multimea de elemente de la mutimea cu cele mai multe la multimea cu cele mai putine adica in ordine descrescatoare.

3 Numarati elementele

Exercitiul

Exercitiul

Exercitiul Problematizarea

Exercitiul

AplauzeIntrecerea

Page 5: proiect activitate matematica.doc

fiecarei multimi si potriviti cifra corespunzatoare (proba comuna pentru ambele grupe).

4 La panou este expus sirul numeric 0-6 incomplet, ei trbuind sa ghiceasca cifra care lipseste. A doua grupa va ghicii cifra care lipseste din sir (copiii inchid ochii, se ascunde o cifra si apoi cand bat din palme deschid ochii si ghicesc cifra care lipseste.

In cizmulita a 2ª va fi o alta proba

5 Strange in cosulet multimea cu un element mai mult decat cifra pe care ti-o arat(5). Strange in cosulet multimea cu unu mai putin decat multimea pe care a stranso prima echipa(5).

6 La un semnal (fluier) copiii vin in fata clasei. Ei au in mana jetoane cu cifre de la 0-6. la semnalul dat de educatoare, copiii cu numarul cerut vor face doi pasi in fata. La al doilea semnal vecinii numarului mai mari vor executa patru sarituri ca iepurasii, iar vecinii lor mai mici il vor ocoli de trei ori.

7 Sa rezolve doua probleme ilustrate si sa scrie operatia la tabla magnetica;

8 Rezolvarea fiselor individuale.

In cizmulita cu numarul 3 gasesc biletul si surpriza de la Mos.

“Dragi copiii daca a-ti ajuns pana aici, inseamna ca ati trecut toate probele date si puteti sa va bucurati de darurile pe care vi le am

Exercitiul

Analiza raspunsurilor

Page 6: proiect activitate matematica.doc

adus, precum si de sosirea iernii deoarece ati fost cuminti, isteti si harnici, Cu drag Mos Nicolae”

Incheierea activitatii

Se vor numara stimulentele de pe panou cu ajutorul copiilor, iar echipa cu cele mai multe stimulente va desemnata castigatoare. Doi copiii vor recita poezii de Mos Nicolae.

ConversatiaRecompensa