proiect activitate integratu0103-rou0219u andreea

14
  Grădinița cu Program Prelungit „Căsuța Bucuriei” Nr. 11 Brașov PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ  Propunător: Studentă Roșu Andreea Grupa mare „Fluturașii” Ianuarie 2015

Upload: andreearou

Post on 07-Oct-2015

26 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

jui

TRANSCRIPT

  • Grdinia cu Program Prelungit Csua Bucuriei Nr. 11 Braov

    PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

    Propuntor: Student Rou Andreea

    Grupa mare Fluturaii

    Ianuarie 2015

  • DATA: 12. 01. 2015

    GRDINIA: Grdinia cu program prelungit nr. 11, Csua Bucuriei Braov

    GRUPA: Mare

    TEMA ANUAL Cum este, a fost i va fi pe pmnt?

    TEMA SPTMNII : A fost odat

    TEMA ZILEI : Doi prieteni: Mihai Eminescu i Ion Creang

    CATEGORIA : Activitate integrat tip I (ADP + ADE +ALA)

    TIPUL DE ACTIVITATE : mixt - nsuire de noi cunotine, formare i consolidare de

    priceperi i deprinderi

    FORMA DE ORGANIZARE : Activitate pe arii de stimulare, frontal i individual, pe grup

    SCOPURILE ACTIVITII INTEGRATE: Educarea patriotismului prin

    familiarizarea copiilor cu unele dintre cele mai reprezentatative personaliti ale culturii

    romneti, Mihai Eminescu i Ion Creang;

    RESURSE UMANE : Precolarii grupei mari i educatoarea

    ELEMENTE DE EVALUARE: Observarea sistematic a activitii i a comportamenului

    copiilor, autoevaluare, aprecieri verbare, acordare de recompense

    INVENTAR DE ACTIVItatI

    Elemente componente ale activitatii integrate

    I.Activiti de dezvoltare personal = ADP

    1. ADP:

    Rutine:-ntlnirea de diminea

    Tema: Ce surprize ne-a adus Zna Povetilor ?

    - Consolidarea unor deprinderi de igien personal

  • Tranziii:

    ntre: ntlnirea de diminea i ALA1

    ntre ALA1 I Activitatea de Povestire a Educatoarei

    ntre Povestirea Educatoarei i Jocul didactic matematic

    ntre Jocul didactic matematic i Dactilopictur

    II.Activiti liber alese ALA

    1. ALA1:

    TIIN: Numrm i ne distrm

    ART: Colorm cu drag i spor lumea povetilor Construcii: Ferma psrilor

    III.Activiti pe domenii experieniale ADE

    2.ADE: DLC+D+DEC: DLC : Pungua cu doi bani - Ion Creang

    D: Matematic- Pungua cu ci bani?

    DEC: Dactilopictur tema Prietenie

    II.Activiti liber alese ALA

    1. 1.ALA 1:

    2. ALA: Activiti pe centre de interes

    Centrul Tema Sarcina

    tiin Numrm i ne distrm

    -s identifice i s sorteze numerele de la 0 la 6

    Art

    Colorm cu drag i spor lumea povetilor

    -s coloreze corect n contur

  • Construcii Ferma animalelor! -s construiasc o ferm de psri

    Zona tiin

    Subiect: Numrm i ne distrm

    Mijloc de realizare: sortare

    Material didactic: imagini, reprezentri grafice ale numerelor

    Obiective prioritare:

    - s asocieze corect numerele cu imaginile repezentnd animale

    Zona Art

    Subiect: Colorm cu drag i spor lumea povetilor

    Mijloc de realizare: colorare n contur

    Material didactic: fie, creioane colorate

    Obiective prioritare:

    - s coloreze corect n contur, utiliznd culorile potrivite

    Zona Construcii- Ferma animalelor

    Mijloc de realizare : asamblare

    Material didactic : cuburi colorate

    Obiective prioritare :

    -s construiasc din cuburi o ferm a psrilor e curte

  • RESURSE MATERIALE:

    ALA 1: 1 tiin: imagini, cartonae cu numere

    2 Art : fi, creioane colorate

    3. Construcii : cuburi/ piese lego

    ntlnirea de diminea

    Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea prin intermediul salutului de diminea.

    Educatoarea salut copiii spunnd: Bun dimineaa pici! M bucur c sunt aici Dimineaa a

    venit, / Toi copiii au sosit, / n cercul prieteniei s ne adunm, / Cu toi s ne salutm!

    Prezena: Copiii sunt aezai pe scunele n cercul prieteniei. Educatoarea strig catalogul,

    copilul strigat va rspunde Prezent.

    Vor completa Calendarul naturii: -Ce zi este astzi?

    -Cum este ziua de astzi?

    -Cum v simii voi astzi?

    Dup completarea calendarului naturii urmeaz Nouatea (tema) zilei /Captarea ateniei ce va fi

    realizat prin apariia n grup a unei cutii cu surprize lsate de Zna Povetilor

    RESURSE MATERIALE:

    NTLNIREA DE DIMINEA: Prezena, Cutia surprizelor

  • SCENARIUL ZILEI

    nainte de venirea copiilor n sala de clas se pregtesc o parte din materiale i se aranjeaz sala.

    naintea nceperii activitii integrate se va realiza ntlnirea de diminea cu tema Prietenia.

    Copiii rspund salutului i se salut reciproc.

    Noutatea zilei: Surprize din parte Znei Povetilor

    Prezena: Copiii sunt aezai n cercul prieteniei. Educatoarea strig catalogul, iar copilul strigat rspunde

    Prezent!. Se va completa Calendarul Naturii.

    -Ce zi este astzi?

    -Cum este ziua de astzi?

    -Cum v simii voi astzi?

    Dup completarea calendarului naturii, educatoarea aduce n faa copiilor o cutie. Cutia vine din

    partea Znei Povetilor i copiii vor observa c acolo se afl mai multe bileele. Pe fiecare bileel este

    scris cte o ntrebare ce va fi extras de cte un copil i citit de educatoare.

    Dup dialogul astfel creat, tranziia ctre ALA1 se va realiza cu ajutorul versurilor:

    Ctre centre v-ndreptai

    Sarcinile s le-aflai.

    Dac vei colabora

    i bine de vei rezolva,

    Spre Pdurea Povetilor vei pleca.

    Activitatea se va muta ctre centre. Pentru fiecare centru de interes, Zna Povetilor ne-a

    lsat cte un bileel cu instruciuni, astfel:

    La centrul TIIN copiii trebuie s ghiceasc povestea i s gseasc personajele

    principale ale povetii.

    La sectorul ART copiii vor colora imagini din povetile preferate.

    La sectorul CONSTRUCII copiii vor construi o ferm a psrilor de curte

    Tranziia ctre activitatea de educare a limbajului se realizeaz cu ajutorul versurilor:

    Mergem toi n pas voios

    Copiii se vor aeza pe scunele.Educatoarea va scoate un plic din cutia cu surprize i,

    folosindu-se de planele cu imagini, va prezenta coninutul povetii clar,coerent i

    expresiv,utiliznd un ton i o mimic adecvat modelndu-i vocea pentru a imita

  • personajele,nuannd astfel expunerea n funcie de strile afective pe care le implic povestirea.

    Fixarea cunotinelor o va realiza utiliznd metoda cubului. Colectivul de precolari este mprit

    pe ase grupuri. Se prezint cubul i se explic modul n care se va desfura activitatea. Cubul

    fermecat va hotr pentru fiecare grup ce sarcin i se potrivete n funcie de culorile laturilor.

    Copiii trebuie s in minte culoarea care se nimerete grupei lor.

    Pe un flanelograf sunt aezate plicuri colorate, fiecare culoare a cubului avnd cte un plic

    ce i corespunde, coninnd o sarcin de lucru. Fiecare reprezentant al grupului merge la

    flanelograf i deschide plicul. Se citete sarcina de lucru(ntrebarea); dac reprezentantul

    grupului nu tie rspunsul, poate fi ajutat de colegii si. Pentru fiecare sarcin ndeplinit, grupul

    va primi o recompens.

    Tranziia ctre activitatea matematic se realizeaz cu ajutorul poeziei: Ala- bala mi pitici,/

    Ia venii cu toi-aici./ S- nvm s numrm,/ Cte monede avem.

    Educatoarea va scoate din cutia surprizelor 6 sculei cu monede. Atins de bagheta magic

    lsat n cutie de Zna Povetilor, copilul numit va iei n fa i va alege un scule. El va trebui

    s scoat, pe rnd, monedele i s le numere, urmnd s aleag i jetonul cu cifra

    corespunztoare elementelor mulimii.

    Jocul va fi realizat de prob de ctre un copil, iar complicarea lui const n amestecarea

    bnuilor din fiecare scule de ctre educatoare, timp n care copiii vor avea ochii nchii. Copiii

    numii au sarcina s potriveasc din nou jetoanele corespunztoare mulimii. Se fac aprecieri

    verbale i se ofer feed-back i prin intermediul aplauzelor.

    Tranziia ctre activitatea de dactilopictur se realizeaz cu ajutorul poeziei Mna lebd o

    fac...

    Copiii se vor aeza n bnci i vor picta cu ajutorul degetelor o imagine reprezentativ pentru

    tema prieteniei.

    ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:

    ADE: DLC Povestirea educatoarei- Pungua cu doi bani

    D - Joc didactic Sacii cu monede

    DEC- Dactilopictur Prietenia

  • PROIECT DIDACTIC

    Data: 12. 01. 2015

    Gradinita: Grdinia cu program prelungit, nr. 11 Csua Bucuriei Braov.

    Grupa: Mare

    Tema anuala: Cum este, a fost i va fi aici pe pmnt

    Tema saptamanii: A fost odat

    Tema zilei: Doi prieteni: Mihai Eminescu i Ion Creang

    Denumirea activitatii: Activitate pe domenii experieniale (ADE=DLC+D)

    Tipul de activitate: mixt - nsuire de noi cunotine, formare i consolidare de priceperi

    i deprinderi

    MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic , Povestirea Eduactoarei

    Forma de ORGANIZARE: Frontal, individual i pe grupe

    Resurse umane: Precolarii grupei mari i educatoarea

    Elemente de evaluare: Observarea sistematic a activitii i a comportamenului copiilor,

    autoevaluare, aprecieri verbare, acordare de recompense.

    OBIECTIVE DE REFERIN

    S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i

    n calitate de auditor.

    S neleag i s transmit mesaje simple; s reacioneze la acestea.

    S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles.

    S recepteze un text care i se citete ori i se povestete, nelegnd n mod intuitiv caracteristicile

    expresive i estetice ale acestuia

  • Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere, cifre, uniti de msur, ntrebuinnd un

    vocabular adecvat;

    S efectueze operaii cu grupele de obiecte constituite n funcie de diferite criterii date ori gsite

    de el nsui: triere, grupare/regrupare

    OBIECTIVE OPERAIONALE

    a)cognitive

    - s asculte cu atenie povestea spus de educatoare;

    - s urmreasc succesiunea evenimentelor;

    - s denumeasc personajele care apar n povestire;

    -s aprecieze trasturile pozitive ale caracterului personajelor: modestia, harnicia,

    bunatatea;

    -s sesizeze trasturile negative ale unor personaje: rutatea, lacomia, viclenia;

    - s se exprime n propoziii corecte;

    - s identifice elementele unor mulimi n limitele 1-6

    b)Psiho-motorii:

    s-i dezvolte aparatul fono-articular n pronunarea corect a cuvintelor;

    - s-i coordoneze micrile n utilizarea materialului ilustrativ;

    -s menin o poziie corect pe toat durata activitii

    c)Socio-afective:

    - s manifeste spirit cooperant

    - s participe activ i afectiv la activitate

    - s stabileasc relaii interpersonale pozitive;

    STRATEGII DIDACTICE

    RESURSE PROCEDURALE: conversaia, explicaia, jocul didactic, demonstraia, exerciiul, munca

    independent, metoda cubului, problematizarea, brainstorming-ul

  • RESURSE MATERIALE: calculator, videoproiector, cutie cu surprize, baghet magic, fie cu imagini

    din poveti, creioane colorate, fee vesele/triste, plicuri colorate, cub colorat

    METODE DE EVALUARE: verificare oral, observarea curent a comportamentului, aprecieri

    stimulative, analiza lucrrilor

    RESURSE SPAIALE: sala de clas

    RESURSE UMANE: precolarii grupei mari Fluturaii i educatoarea

    BIBLIOGRAFIE :

    Curriculum pentru nvmnt precolar (3-6/7 ani)

    Grama F, Pletea M....-Aplicaiiale noului curriculum pentru nvmntul precolar, Editura DPH,

    Bucureti ,2009;

    Gherghina D., Novac C., Necula G.,.........Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,

    Editura Gheorghe Cru-Alexandru, Craiova, 2009;

  • Secvente

    didactice

    Continut Strategii didactice Modalitati de

    evaluare Metode si

    procedee

    Mijloace didactice Forme de

    organizare

    I. Moment

    organizatoric

    Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii: Aerisirea slii de grup Copiii vor fi aezati pe scunele n cercul prieteniei, Pregtirea materialului demonstrativ i distributiv;

    Frontal

    II. Captarea

    ateniei Activitatea debuteaz cu povestirea unei scurte ntmplri -Dragii mei. venind astzi la grdini am gsit n faa uii o cutie mare, mare. Pe ea scrie c este de la Zna Povetilor i conine multe surprize pentru voi. Suntei curioi s aflai care sunt surprizele din cutie?

    Conversaia

    Explicaia

    Cutia surprizelor

    Bagheta magic Frontal Stimularea

    interesului

    pentru

    activitate

    III.

    Anunarea temei

    Educatoarea scoate o fi din cutie i citete mesajul de la Zna povetilor: Ei, dragii mei, suntei pregtii de o cltorie fantastic n lumea povetilor? Astzi vei face multe jocuri frumoase, vei asculta o poveste citit de doamna educatoare i vei avea parte multe surprize. Dar s ncepem cu cteva ghicitori din poveti pentru a putea trece mai departe:

    ntrebri: - Care este povestea ta

    preferat? - Care este personajul tu

    preferat? De ce ?

    - Spune cteva titluri de poveti.

    - Ce autor de poveti cunoti?

    - Unde ntlnim povetile?

    Conversaia

    Expunerea

    Brainstorming

    Frontal

    Individual

    Stimularea

    interesului

    pentru

    activitate

  • - Ce este un personaj pozitiv?

    - Spune numele unui personaj negative.

    IV.Dirijarea

    nvrii Tranziia ctre ALA1

    Ctre centre v-ndreptai

    Sarcinile s le-aflai.

    Dac vei colabora

    i bine de vei rezolva,

    Spre Pdurea Povetilor vei pleca. Activitatea se va muta ctre centre. Pentru fiecare centru de interes, Zna Povetilor ne-a lsat cte un bileel cu instruciuni, astfel:

    La centrul TIIN copiiii asociaz corect o imagine dintr-o poveste,trebuie s ghiceasc povestea i s gseasc personajele principale ale poveti.

    La sectorul ART copiii vor colora imagini din povetile preferate.

    La sectorul CONSTRUCII copiii vor construi o ferm a psrilor de curte

    Tranziia ctre activitatea de educare a limbajului se realizeaz cu ajutorul versurilor: Mergem toi n pas voios

    DLC

    Povestea va fi expus cu mare atenie la inflexiunile vocii, n funcie de personajele din poveste. Se prezint copiilor planele la videoproiector concomitent cu textul, ilustrnd momentele principale

    Expunerea

    Explicaia

    Conversaia

    Conversaia

    Plane cu imagini

    Cuburi

    Flanelograf

    Lucrul pe

    grupe

    Frontal

    Individual

    Observarea

    sistematic a activitii

  • din poveste.

    Dup ncheierea povestirii educatoarei, copiii vor fi mprii n ase grupuri, fiecare grup reprezentnd o culoare de pe faa cubului. Pe flanelograf vor fi lipite ase plicuri corespunztoare fiecrei culori de pe fiecare fa a cubului. Pe rnd, fiecare membru al grupului va merge la flanelograf i, din plicul corespunztor culorii pe care o reprezint va extrage cte o sarcin de lucru. Ctig grupul care rspunde corect la toate sarcinile din plicuri.

    Tranziia ctre activitatea matematic se realizeaz cu ajutorul poeziei: Ala- bala mi pitici,/ Ia venii cu toi-aici./ S- nvm s numrm,/ Cte monede avem.

    D Educatoarea va scoate din cutia surprizelor 6 sculei cu monede. Atins de bagheta magic lsat n cutie de Zna Povetilor, copilul numit va iei n fa i va alege un scule. El va trebui s scoat, pe rnd, monedele i s le numere, urmnd s aleag i jetonul cu cifra corespunztoare elementelor mulimii. Jocul va fi realizat de prob de ctre un copil, iar complicarea lui const n amestecarea bnuilor din fiecare scule de ctre educatoare, timp n care copiii vor avea ochii nchii. Copiii numii au sarcina s potriveasc din nou jetoanele corespunztoare mulimii.

    Tranziia ctre activitatea de dactilopictur se realizeaz cu ajutorul versurilor: Mna lebd o fac Care d mereu din cap. Lebedele-n jur privesc,

    Minile mi le rotesc.

    Explicaia

    Metoda cubului

    Jocul didactic

    Conversaia

    Plicuri colorate

    Cub colorat

    Sculei cu monede n limitele 1-6

    Plane

    Individual

    Frontal

    Individual

    Aplauze

    Se fac

    aprecieri

    verbale i se ofer feed-back i prin intermediul

    aplauzelor.

    Observarea

    sistematic a

  • Minile nu stau deloc

    i se pregtesc de joc. Degetele-mi sunt petale,

    Le deschid ca pe o floare.

    Ploaia cade nencetat,

    Vrful degetelor bat.

    i apoi le rsfirm i la un pian cntm.

    DEC

    Copiii vor fi aezai n bnci i vor primi o fi de pictat cu ajutorul degetelor, simboliznd doi prieteni.

    Demonstraia

    Exerciiul

    Acuarele activitii

    Aprecieri

    verbale

    V. Obinerea performanei

    Fiecare copil va lua dintr-un coulet o stelua i o va aeza n dreptul lucrrii care i place. Va fi desemnat lucrarea cea mai frumoas, cea mai ngrijit lucrarea care are cele mai multe buline.

    Educatoare va aprecia c toate lucrrile sunt frumoase i toi copiii merit s fie recompensai cu suprize din cutia lsat de Zna Povetilor. Tranziia ctre ALA2 se realizeaz cu ajutorul versurilor: Pn acum am numrat, Recitat i desenat. Cu toii noi meritm S ne recreem.

    Conversaia Turul galeriei

    Stelue Individual Frontal

    Aprecieri

    verbale

    VI.

    ncheierea

    activitii

    Educatoarea va face ultimele aprecieri. Fiecare copil va

    primi cte un stimulent.

    Conversaia Stimulente Frontal