proiect de activitate mena

17
PROIECT DE ACTIVITATE PROIECT DE ACTIVITATE educatoare: educatoare: Melania Cristina Dima Melania Cristina Dima Gr Gr ădinița ădinița cu Program Normal Ucea de Jos cu Program Normal Ucea de Jos

Upload: adriana-florentina

Post on 07-Nov-2015

55 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

  • PROIECT DE ACTIVITATEeducatoare: Melania Cristina Dima Grdinia cu Program Normal Ucea de Jos

  • GRUPA: mare-pregtitoarePROIECT TEMATIC: Cu ce i cum exprimm ceea ce simimSUBTEMA: Din lumea povetilorTEMA ZILEI: LUPUL DIN POVESTEDURATA: 1 ziFORMA DE REALIZARE: Activitate integrat

  • SCOPUL ACTIVITII: Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor despre poveti; Dezvoltarea calitilor expresive ale limbajului oral i corporal n transmiterea unor idei i sentimente; Stimularea expresivitii i creativitii prin activitile artistico-plasticeFORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri.ACTIVITI DE NVARE: Jocuri i activiti liber alese Activiti pe domenii experienialeActiviti de dezvoltare personal

  • ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:ALA1: Bibliotec: Aeaz imaginile n ordine i spune povestea Art: Personaje din poveti(ciorchinele) Joc de mas: Reconstituie povestea (puzzle)ALA2: La carnaval defilare cu mtiADP: ntlnirea de diminea: Ce simii cnd vedei un lup? Tranziii: Cntec Noi suntem piticii Scufia Roie Elemente ludice corespunztoare temei. Rutine: M joc cu prietenii mei, Apa i Spunul- exersarea unor deprinderi de igien Locul de joac este curat, M pregtesc pentru activitiADE: DLC- Recunoatei povestea- joc didactic pentru evaluarea cunotinelor despre poveti i personajele acestora. DEC- Mti pentru carnaval- pictur

  • OBIECTIVE OPERAIONALE:S aeze imaginile n ordinea cronologic a ntmplrilor;S repovesteasc pe baza imaginilor date;S mnuiasc materialele puse la dispoziie pentru a realiza temele propuse;S refac puzzle-urile cu imagini din povetile date;S recunoasc i s aeze personajele la povestea din care fac parte;S recunoasc povestea audio;S rspund corect la ghicitori;S recunoasc replicile unor personaje;S i dea seama atunci cnd firul unei poveti s-a ncurcat cu al alteia i s spun stop;S utilizeze cuvinte i expresii din poveste;S utilizeze corect instrumentele i tehnicile de lucru;S exprime propriile sentimente, opinii i atitudini;S relaioneze cu partenerii de joc.

  • STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, jocul didactic, metoda ciorchinelui, problematizarea. Elemente de joc: aplauzele, surpriza, jocuri de micare, nchiderea i deschiderea ochilor. Resurse materiale: panou, Calendarul naturii, plane cu imagini din 3 poveti:Cei trei purcelui, Scufia Roie, Capra cu trei iezi, cte o plan reprezentnd un ciorchine pentru fiecare poveste , imagini cu personaje i elemente, puzzle-uri cu scene din cele 3 poveti, plane cu imagini i siluete de personaje, fie, acuarele, pensule, mti. Forme de organizare: frontal, pe grupe. Durata: 4 ore. Locul de desfurare: sala de grup.

  • Activitatea zilei va ncepe cu ntlnirea de diminea, cnd ne vom saluta, se va face prezena, fiecare copil aezndu-i poza la panou i numindu-i pe cei abseni i se va completa Calendarul naturii. Urmeaz surpriza zilei- o imagine cu un lup, la vederea cruia, copiii vor trebui s spun ce simt. Se vor enumera apoi povetile n care el apare i se va stabili dac el este un personaj negativ sau pozitiv. n acest moment va intra pe u Scufia Roie, care i roag pe copii s o ajute s scape de lupul cel ru, iar pentru aceasta, ei vor avea nite sarcini de rezolvat. Copiii vor fi mprii n trei grupe, fiecare grup reprezentnd cte o poveste i apoi vor fi condui la centrele de interes. La centrul Bibliotec, copiii vor aeza planele n ordinea cronologic a ntmplrilor din fiecare poveste, iar apoi vor repovesti dup aceste imagini. La centrul Art, ei vor trebui s coloreze elementele puse la dispoziie i apoi s le lipeasc pe fiecare ntr-o boab din strugurele corespunztor povetii date. La centrul Joc de mas, vor descoperi mai multe puzzle-uri cu scene din poveti. Dup realizarea sarcinilor de la fiecare centru se va realiza ativitatea de grup sub forma unui joc didactic denumit Recunoatei povestea, unde vor avea de rezolvat cteva sarcini dintr-o prezentare Power Point i s aleag siluetele personajelor, aezndu-le la panou, pe plana corespunztoare povetii. Ultima sarcin este aceea de a picta cteva mti cu personajele povetilor amintite. Bucuroi c au rezolvat toate sarcinile propuse, c n sfrit, personajele din poveti au scpat de lupul cel ru, copiii vor participa la un carnaval al personajelor din poveti, unde fiecare copil va purta o masc, iar ceilali vor spune cine este i din ce poveste face parte, contribuind astfel la dezvoltarea calitilor expresive ale limbajului oral i corporal n transmiterea unor idei i sentimente. La finalul zilei ne va vizita din nou Scufia Roie, de aceast dat, vesel i mulumit, care le va mulumi copiilor i le va mpri stimulente.

  • Nr. crt. Etapele activitiiConinut tiinificStrategii didacticeMetode i procedeeMijloace de nvmntEvaluare/Metode i indicatori

    1.Moment organizatoric Pregtirea materialelor necesare fiecrui centru de activitate.

    2.Captarea ateniei Ca element surpriz se va folosi o imagine cu un lup i prezena Scufiei Roii la noi n grup, care i roag pe copii s o ajute s scape de lupul cel ru.ConversaiaExplicaiaImagine cu un lup.Proba oral:-realizarea conversaiei

    3.Enunarea scopului i a obiectivelorSe comunic tema si obiectivele ce urmeaz a fi atinse pe parcursul activitii.Conversaia-nelegerea mesajului transmis;

    4.Prezentarea optim a coninutului i dirijarea nvriiPrezentareActivitate de grup: copiii sunt rugai s-i imagineze cum s-ar simi dac s-ar ntlni cu un lup, realizndu-se astfel ntlnirea de diminea.Se va insista pe clarificarea sensului noiunii de personaj negativ.Se explic faptul c noi putem s o ajutm pe Scufia Roie i pe celelalte personaje s scape de lup dect prin rezolvarea unor sarcini pe care le vor gsi la fiecare centru.ExplicaiaExerciiulConversaiaExplicaiaConversaiaeuristicnelegerea mesajului transmis;

  • 4.Prezentarea optim a coninutului i dirijarea nvrii

    Tranziie: Noi suntem piticii Opiunea liber a copiilor la centre se va face n funcie de aptitudinile pe care le au i de interesul pe care l prezint activitatea respectiv.

    AplicareCentrul Bibliotec :Copiii vor repovesti cu ajutorul imaginilor povetile: Scufia Roie, Capra cu trei iezi i Cei trei purcelui.Centrul Joc de mas : Fiecare grup de copii va reconstitui puzzle-uri cu scene din povestea pe care o reprezint grupa sa.Centrul Art: Recapitulare Copiii vor colora personaje i elemente din fiecare poveste i le vor lipi apoi sub forma unui ciorchine pe o plan A3, corespunztoare povetii grupei sale.

    ConversaiaEuristic

    Conversaia

    Explicaia

    ConversaiaExplicaia

    Exerciiul

    Imagini cu aspecte din poveti

    Puzzle-uri cu scene din poveti.

    Culori, siluete, plane A3

    Proba oral: citirea imaginilor

    Prob practic:Realizarea sarcinilor propuse

    Prob practic:Formarea ciorchinelui de strugure cu ajutorul siluetelor colorate de ei.

  • DLC: Recunoatei povestea- joc didactic.Jocul didactic are scopul de a reactualiza si consolida cunotinele despre povetile nvate.Pe parcursul prezentrii, se vor recunoate povetile audio, copiii vor stabili ce personaje nu fac parte din poveste, vor rspunde la ghicitori, vor recunoate personajele ale cror replic le sunt prezentate i vor ntrerupe povestea atunci cnd firul povetii se ncurc.

    ProblematizareConversaiaExplicaiaExerciiul

    ConversaiaJocul, dialogulPlane cu imagini din poveti, silueteProba oral:Recunoaterea povetilor i a personajelor 5.Obinerea performanei DEC: Mti pentru carnaval- pictur. Fiecare grup va picta o masc a unui personaj din povestea pe care o reprezint. Fiecare echip are n centru plana model. Se prezint i se analizeaz plana model.Se fac exerciii pregtitoare pentru muchii minilor: inchiderea i deschiderea pumnilor, morica, bate vntul etc. Apoi se execut lucrrile care vor fi expuse la panouConversaia

    Explicaia

    ExerciiulPlane modelAcuarelePensuleProb practic:Realizarea lucrrilor

  • ALA2: La carnaval- defilare cu mti. Bucuroi c au rezolvat toate sarcinile propuse, c n sfrit Scufia Roie, capra i cei trei purcelui au scpat de lup, copiii vor participa la un carnaval, unde fiecare copil poart o masc a unui personaj din povetile nvate, contribuind astfel la dezvoltarea calitilor expresive ale limbajului oral i corporal n transmiterea unor idei i sentimente.Prob practic:Defilare cu mti

    6.Asigurarea feedback-uluiSe vor lua n considerare urmtoarele criterii:Creativitatea i originalitateaColaborarea cu ceilali copiiModul de exprimare a opiniilor, sentimentelorRespectarea tehnicilor de lucruRecunoaterea povetilor i a personajelor acestora.Analiza produselor activitii

    7.EvaluareAprecieri asupra activitii i mai ales a comportamentului copiilor i a aportului adus la realizarea temei Lupul din poveste.Conversaiaevaluativ- capacitatea de autoevaluare

  • ACTIVITI LIBER ALESE

  • Aranjarea planelor in ordinea desfurrii aciunii povetii (ADE)

  • CONFECIONAREA MTILOR (ADE)

  • LUCRRILE REALIZATE

  • PARADA MTILOR (ADP)