proiect de activitate - om si societate

12

Click here to load reader

Upload: studenta1991

Post on 29-Dec-2014

59 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate - Om Si Societate

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ ?

SUBTEMA: Daruri în ghetuţe

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Om si Societate

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică

TEMA ACTIVITĂŢII: Ghetuţa lui Moş Nicolae

MIJLOC DE REALIZARE: lipire

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

O1: - să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;

O2: - să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitive: O1 - să identifice materialele de lucru primite pe bănci;O2 – să denumească cel putin 2 materialele puse la dispoziţie pentru confecţionarea ghetuţei ,după analizarea acestora;

Page 2: Proiect de Activitate - Om Si Societate

O3 - să lipească materialele primite pe un spaţiu dat, exersând diferite abilităţi manuale;

b) afectiv-atitudinale:O4 – să aprecieze critic şi autocritic lucrările colegilor precum şi propria lucrare;

c) psiho-motorii:O5 - să utilizeze corespunzător materialul didactic folosit.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicatia,demonstratia,exercitiul, analiza.

Resurse materiale: planşă model, cizmuliţe roşii, hârtie glasse, vată, lipici, CD cu colinde

Forme de organizare: frontal, individual-independent

Forme de evaluare: formativă

Locul de desfăşurare: sala de grupă

Durata: 20-25 minute

Bibliografie:

o ,,Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”- Ed. Integral, Bucureşti, 2005;

o Curriculum pentru învăţământ preşcolar , 2008;

Page 3: Proiect de Activitate - Om Si Societate

o Dumitru Gherghina, Didactica activităţilor instructive-educative pentru învăţământul preşcolar, Ed.Didactica Nova,

Craiova, 2005.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. crt.

Etapele activităţii Activitatea educatoarei

Strategia didactică Evaluare Metode Mijloace Forme de

organizare1. Moment

organizatoricPregătirea materialului necesar pentru desfăşurarea activităţii.

2. Captarea atenţiei

Conversaţie despre Moş Nicolae.- Ştiţi voi copii cine este Moş Nicolae?- Ce aduce el copiilor? Unde pune el

darurile?- Voi ce aţi primit de la Moş Nicolae ?

A primit cineva nuieluşa?- Dar ce am în mână?

Prezint copiilor o ghetuţă ,,magică” care conţine un bileţel cu mesajul: La sfârşitul activităţii să vă întoarceti la ghetuta magică!

Conversaţia Frontal Continuă

3. Anunţarea temei şi a

Prezint planşa model, anunţ tema activităţii:- Copii, aceasta este ,,Ghetuţa” pe care

ConversaţiaObservaţia

Planşa model

Frontal

Page 4: Proiect de Activitate - Om Si Societate

obiectivelor o vom face astăzi.Vom lipi piesele la locul potrivit astfel încât să obţinem o ghetuţă frumoasă.

Problematizarea

4. Dirijarea activităţii

a)Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru

- Priviţi şi spuneţi ce aveţi pe măsuţe?(Copii vor identifica materialele de lucru aflate pe băncuţe.)Analizez planşa împreună cu copiii.Ce culoare are ghetuţa?Unde sunt puse darurile?Ce se află în ghetută?(două mere,o nucă,o rămurică)Ce culoare au merele?Ce formă au?Ce gust au ele?Dar nuca?Ce culoare are rămurica?Din ce este făcută margimea albă de sus?(vată)Ce se află pus pe marginea albă?(floricica cu frunzuliţe)Ce culoare are floricica?Dar frunzuliţele?

Le explic şi demonstrez tehnica de lucru.Ghetuţa se ţine în faţa noastră. Luăm rămurica cea verde, punem lipici pe ea şi o lipim pe ghetuţă. Lângă rămurică punem un măr galben, după ce am pus puţin lipici pe spatele mărului, jos, la mustăcioară. Al doilea măr îl punem lângă el, procedăm la fel. Luăm apoi nuca, punem lipici pe spatele ei şi o punem şi pe ea în ghetuţă

ConversaţiaExplicaţiaDemonstraţia

Exerciţiul

Ghetuţa din hârtie glasse,

două mere,o nucă, o ramurica, două flori, două frunzevată, lipici, bandă albă

Frontal

Individual

Continuă

Page 5: Proiect de Activitate - Om Si Societate

b) Executarea independentă a temei

peste mere-aşa făcea şi Moş Nicolae. Ca să facem marginea de blăniţă a ghetuţei lipim mai întâi banda albă deasupra fructelor,în partea de jos. Ansamblăm floricica şi îi punem frunzuliţele. Punem lipici pe spatele florii apoi o lipim în partea stângă a blăniţei. Întindem lipici pe toată banda albă peste care punem vată.Execut cu elevii câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii (închiderea şi deschiderea pumnilor, morişca, ploaia, bate vântul)

Le urez ,,spor la treabă”, iar in timp ce copiii lucrează urmăresc activitatea lor dându-le explicaţii şi ajutându-i.

5. Evaluarea performanţelor

Solicit elevilor să analizeze lucrările şi să le aleagă pe cele mai bine realizate.

Analiza produselor activităţii

Lucrărileelevilor

Frontal

6. Încheierea activității Fac aprecieri asupra lucrărilor şi asupra

modului cum s-au comportat copiii pe parcursul activităţii.

Conversaţia FrontalIndividual

Finală

Page 6: Proiect de Activitate - Om Si Societate
Page 7: Proiect de Activitate - Om Si Societate

MATERIALE NECESARE

Page 8: Proiect de Activitate - Om Si Societate

cartoane colorate ( rosu pentru cizmulite si flori , verde pentru frunze, maro pentru nuca si coditele de la mar, galben pentru mere, alb pentru bentita de la cizmulita )

lipici vata foarfeca carioca.

ETAPELE DE LUCRU

Se imprima sabloanele pe cartoanele corespunzatoare,se decupeaza si se lipesc dupa cum urmeaza : frunza verde din partea dreapta se lipeste prima ,urmeaza cele doua mere, cele doua frunze se pun una peste cealalta,si ultima este nuca.

Peste toate se pune bentita alba, iar apoi se pun cele doua flori una peste cealalta.Dar inainte de a se ansambla florile se ia fiecare petala de la floare ,se va indoi in fata si se va strange intre doua degete, degetul mare si aratator. Peste banda alba se pune vata.