proiect activitate gradul i martinelfinal

Upload: mihaela-braicu

Post on 14-Oct-2015

81 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Peripeiile lui Martinel

Proiect de activitate integrat

Grdinia cu Program Prelungit Csua cu Poveti secia ANL-BistriaEducatoare: Onoe Ana-MariaTema anual: Cum este, a fost i va fi aici pe pmnt?Tema sptmnii: Cltor n lumea necuvnttoarelorTema activitii integrate: ,,Peripeiile lui MartinelTipul activitii: verificarea i consolidarea cunotinelor, priceperilor i deprinderilor)Forma de realizare: activitate integrat

CATEGORII DE ACTIVITI ABORDATE:

1. Activiti de dezvoltare personal (ADP):ntlnirea de diminea: ndrgim animalele - salutul, prezena, calendarul naturii, mprtirea cu ceilali, activitatea de grup, noutatea zilei. Rutine: Primirea copiilor Micul dejun Igiena

Tranziii: poezii: ,,Dimineaa a sosit Bun dimineaa, cer frumos Luai seama bine Azi, Grivei e mnios! Jocuri cu text i cnt: Broscuele Prietenii necuvnttoarelor 2. Activiti pe domenii experieniale (ADE):Domeniultiine: ,,Prietenii din ograd- exerciii cu material individual Domeniul om i societate: ,,n lumea ursuleului Martinel- activitate practic- confecionare 3. Activiti didactice liber alese (ALA):Art: ,,Peti i broscue estoase picturBibliotec: ,,Frunze de nuferi exerciii graficeJoc de mas: Gsete-mi umbra- suprapunere

4. Activiti didactice liber alese (ALA 2): Joc de micare: Pisica i oareceleJoc de atenie : Fluturaii dorm

Obiective generale: S1:Consolidarea deprinderii de a forma i compara grupe de obiecte, care cuprind tot attea, mai multe sau mai puine obiecte; S2:Stimularea i dezvoltarea proceselor psihice cognitive i afective: memoria, atenia, limbajul, gndirea, imaginaia creatoare, respectiv afectivitatea, voina i motivaia; S3:Educarea independenei n aciune , a perseverenei i cultivarea gustului pentru frumos prin utilizarea unor tehnici de lucru specifice activitilor artistico- plastice i practice;

Obiective operaionale: Pe parcursul i pn la sfritul activitii, precolarii vor fi capabili:O1:s formeze grupe de obiecte dup un criteriu dat ( form) folosind materialele puse la dipoziie; (85%)O2:s realizeze corespondena ntre obiectele celor dou grupe prin punerea n perechi a acestora; (80%)O3:s compare obiectele celor dou grupe pentru aprecierea corect a cantitii; (80%)O4:s utilizeze un limbaj adecvat , specific activitilor cu coninut matematic; (85%)O5:s picteze o suprafa dat utiliznd pensula, acuarele n vederea realizrii temei propuse; (95%)O6:s utilizeze deprinderi i tehinici de lucru nvate anterior n vederea realizrii temei date( lipire); (95%)O7:s mnuiasc materialele puse la dispoziie n mod corect i organizat, pentru a realiza tema propus; (90%)O8:s respecte regulile jocurilor propuse de ctre educatoare; (95%)

Strategii didactice: Metode i procedee de nvmnt: m1- conversaia m2- explicaia m3- povestirea m4- demonstraia m5- instructajulm6- exerciiul m7- Turul galeriei Mijloace de nvmnt: M1- ecusoane (pisica, urs, broasca) M2- emoticoane M3- macheta reprezentnd ograda bunicilor, lacul i pdurea M4- animale domestice de jucrie M5- acuarele, pensule, pahare M6- erveele M7- jetoane (cini, pisici) M8- lipici M9- fie de lucru- frunze de nuferi M10- creioane, creioane colorate M11-peti i broate estoase din ipsos M12- imagini cu broscue i raci , precum i umbrele acestora M13- hrtie cartonat M14- fire de PNA de culoare maro M15- aracet M16- carton tubular , peturi M17- buline din hrtie colorat i paiete M18 urechi de pisic i oarece din hrtie M19- recompense

Forme de organizare a activitii: - frontal - individual - n grupuri mici Forme de evaluare: - continu

Metode de evaluare: - chestionare oral - verificarea produselor activitii

Instrumente de evaluare: - aprecieri verbale (globale i individuale) - recompense

Resurse temporale: 2 h

Finalitatea zilei: Cu lucrrile realizate pe parcursul zilei se vor completa machetele lips .

Bibliografie: ,,Aplicaii ale noului curriculum pentru nvmntul precolar, Nivel I (3-5 ani), 2010, Editura DPH, Bucureti. ,,Ziua bun ncepe la ntlnirea de diminea, 2009, Editura Tehno-Art, Bucureti. ,,Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului n nvmmtul precolar, 3-7 ani, 2008, Editura ASTRA, Deva.

SCENARIUL ZILEI

Sala de grup va fi organizat pe dou compartimente: o jumtate n care scunelele vor fi aezate n form de semicerc (unde se va desfura ntlnirea de diminea) i cealalt jumtate unde msuele vor fi aranjate n form de careu pentru activitatea matematic. Copiii vor intra n sala de grup i se vor aeza pe scunelele aranjate n form de semicerc, pentru desfurarea ntlnirii de diminea, astfel nct, fiecare copil s aib contact vizual cu toi ceilali copii ai grupei. Ei primesc ecusoane cu pisica, broasca i urs. ntlnirea de diminea va debuta prin recitarea unei poezii de ctre educatoare i copii.Dimineaa a sosit, /La grdini am venit, /Bun dimineaa dragi pitici, /M bucur c suntei aici. /A nceput o nou zi. /Bun dimineaa, dragi copii..Salutul se va realiza dupa formula: Bun dimineaa, Denisa eu ndrgesc animalele pentru c..., fiecare copil salutndu-i vecinul aflat n stnga sa, prin ntoarcerea capului spre acesta, n funcie de ecusonul pe care l poart n piept. mprtirea cu ceilali se va realiza prin intermediul unui joc de dezvoltare socio-emoional Cum te simi azi?; 3-4 precolari , la alegere, vor alege emoticonul cu faa zmbitoare sau trist argumentndu-i alegerea. Prezena o va realiza elevul de serviciu, acesta va aeza cartonaele cu fotografiile copiilor care sunt abseni n spaiul corespunztor. Se vor stabili coordonatele zilei: ziua sptmnii, data, luna, anul, anotimpul, condiiile meteorologice i se vor completa la Calendarul Naturii, dup care se recit poezia:Bun dimineaa cer frumos/ Bun dimineaa soare luminos/ Bun dimineaa micul vnt/ Care-alergi pe pmnt.Povestitorul zilei va fi ales conform unei numrtori, numrndu-se cte un copil pe fiecare silab: Animalele-ndrgesc/ Astzi eu v povestesc. Povestitorul zilei se aeaz pe scaunul povestitorului i expune o anumit experien sau o idee important pentru el. Ceilali copii i vor adresa ntrebri la secvena povestit i vor face comentarii.Activitatea de grup const ntr-un joc muzical Cercul prieteniei. Copiii vor fi aezai n form de cerc, o s intoneze cntecul De mnue ne lum cercul mare l formm/ Pisicile sunt azi cu noi /Haidei s le aplaudm / . Toi precolarii care au n piept ecusoane reprezentnd pisica se vor aeza n interiorul cercului emind onomatopeea specific pisicii. Jocul se continu i cu celelalte animale respective broasca i urs.Noutatea zilei se va realiza cu ajutorul ursului Martinel, care este foarte trist i a venit astzi la noi n grup s ne spun povestea lui, Povestea ursului Martinel: Acum cteva zile Martinel era un urs vesel; se juca mpreun cu fraii i mama lui ntr- o pdure mare. Toat ziua alerga printre copacii nali, aduna mure i zmeur, iar seara adormea linitit n brlog. ntr- o diminea , o raz de soare l-a gdilat pe bot spunndu-i: Trezete-te somnorosule, vino la joac! Martinel a ieit ncetior din brlog, ca s nu-i trezeasc familia i a ncept s urmreasc raza jucu. Prinde-m, prinde-m ! striga aceasta rznd. Se aeza cnd pe o floare, cnd pe o ciuperc i Martinel nu reuea s ajung la ea. Deodat , cerul s-a acoperit de nori raza a disprut speriat se uit n jurul su i nu tia unde se afl. Unde sunt? M- am ndeprtat att de mult de cas, nu mai vd pdurea, cum o s mntorc la familia mea?Martinel a nceput s mearg ncoace i ncolo, dar drumul spre pdure nu-l gsea. A venit noaptea, apoi o alt zi ploioas i prietena lui, raza de soare nu s-a mai artat. -Cine oare m va ajuta s ajung la familia mea? se ntreba mereu ursul nostru. Le voi cere precolarilor s spun cine cred ei c o s-l ajute pe urs s ajung acas. Dup ce precolarii i exprim punctul de vedere , i voi ntreba dac i doresc s-l ajutm noi. Voi anuna n termeni accesibili tema activitii: Peripeiile lui Martinel, adic vom fi alturi de el n aceast cltorie i l vom ncuraja s depeasc micile obstacole. n prima parte a activitii l vom ajuta pe Martinel s descopere lumea animalelor domestice, pe urm ne vom juca la centre, iar n cea de a doua parte a activitii vom confeciona diferite materiale , care ne vor familiariza cu lumea lui Martinel. Reactualizarea cunotinelor la domeniul iine ( matematica) se realizeaz cu ajutorul unei machete, care reprezint Ograda bunicilor. Precolarii vor forma grupe de animale de acelai fel, le vor aeza n perechi , dup care vor sesiza unde sunt tot attea, mai multe sau mai puine animale. Ulterior, copiiii vor merge la msue unde se vor efectua mai multe exerciii cu material individual specifice temei. Vom porni mai departe n cltorie, dar n faa noastr se ivete un obstacol. Crarea s-a pierdut n iarba nalt, iar n apropiere se afl un lac. Martinel se ntristeaz din nou, ntrebndu-se cum va trece mai departe; i este fric s intre n iarba mare , pentru c o s se rtceasc din nou i nici nu tie s nnoate, pentru c nu a nvat nc. Pentru depirea acestui obstacol, copiii vor ndeplini diferite sarcini la centrele de interes. Cu ajutorul tranziiei Azi, Grivei e mnios! se va trece la activitatea pe centrele de interes .La sectorul Art, copiii vor realiza Peti i broscue estoase . Precolarii vor picta mulaje din ipsos n culorile adecvate.La sectorul Bibliotec, copiii vor avea de scris semne grafice pentru a realiza Frunze de nuferi. La sectorul Joc de mas precolarii vor gsi umbra unor Vieuitoare ale lacului, (broate , raci) vor suprapune imaginea cu umbra corespunztoare i o vor colora. nainte de nceperea realizrii sarcinilor date pe sectoare, copiii vor executa cteva exerciii, pentru nclzirea muchilor mici ai minii: Grduleul, Petisorii. Pe tot parcursul desfurrii activitii la centre, copiii vor fi ncurajai i sprijinii n vederea realizrii sarcinilor primite. Voi trece pe la fiecare sector, dnd indicaii i oferind ajutor copiilor care au nevoie. Precolarii vor face ordine la locul unde s-au jucat, lsnd pe msue doar lucrrile realizate. Voi face evaluri pariale la fiecare sector, cu ajutorul ursuleului Martinel. Voi aprecia att finalizarea sarcinii i modul n care au colaborat cu colegii, ct i curenia fcut la locul de joac. Lucrrile realizate la cele trei centre l vor ajuta pe Martinel s depeasc obstacolele: racii realizai la jocul de mas taie cu cletii iarba, iar broscuele sar i o bttoresc, pentru ca ursul s poat merge mai departe; frunzele de nufr vor fi aezate pe luciul apei lacului avnd rolul de a-l susine pe Martinel s nu se nece, iar petii i broscuele estoase pictate la centrul art l vor nva pe ursule s nnoate. Cu toate c, a ntlnit prieteni de ndejde Martinel se simte la fel de trist ca la ncepul cltoriei, i este dor de familia lui. Deodat , zrete o buturug i i aduce aminte c aici se afl pdurea n care tria el. Se simte foarte obosit i i este foame. Ursuleul se aeaz lng buturug i ncepe s plng. Pentru a-l nveseli pe ursule, precolarii intoneaz jocul cu text i cnt Broscuele asociind micrile sugerate de text. Pentru a ptrunde n lumea lui Martinel precolarii vor desfura activitatea practic pe grupuri mici, avnd urmtoarele teme: grupa ursuleilor vor confeciona familia de uri, grupa pisicilor vor confeciona copaci pentru refacerea pdurii, iar grupa broscuelor vor confeciona petiori ca s-l hrnim pe urs. Pe tot parcursul desfurrii activitii pe grupuri mici, copiii vor fi ncurajai i sprijinii n vederea realizrii sarcinilor primite. Voi trece pe la fiecare grup, dnd indicaii i oferind ajutor copiilor care au nevoie. Precolarii vor face ordine la locul unde au lucrat, lsnd pe msue doar lucrrile realizate. Voi face evaluri pariale la fiecare grup, cu ajutorul ursuleului Martinel. Voi aprecia att finalizarea sarcinii i modul n care au colaborat cu colegii, ct i curenia fcut la fiecare grup. Voi folosi pentru evaluarea lucrrilor metoda Turul galeriei, precolarii analiznd i evalund produsele obinute. Acestea vor fi aezate pe o machet unde se afl doar buturuga ; vor fi amplasai copacii, familia de uri, iar petii vor fi oferii ca hran . La final, se face evaluarea zilei, precizndu-se progresul realizat de fiecare copil n raport cu el nsui. Voi face aprecieri globale i particularizate asupra activitii desfurate de copiin ncheierea activitii vom desfura jocul de micare Pisica i oarecele i jocul de atenie Fluturaii dorm. Voi prezenta regulile jocurilor; jocurile se repet de 2-3 ori.La finalul activitii se vor mpri tuturor copiilor biscuii cu ursulei de ciocolat.

EvenimenteleDidactice TimpObiective

Coninutul tiinificStrategii didactice

Evaluare

Metode i procedeeResurse materialeForme de organizare

1. Moment organizatoric15 min

Pregtirea slii de grup: materiale, mobilier, ambient, asigurndu-se astfel condiiile optime de desfurare a activitii propuse.Ecusoaneemoticoane

Frontalindividual

2. Formarea motivaiei specifice10 minSe va realiza cu ajutorul ursului Martinel, care este foarte trist i a venit astzi la noi n grup s ne spun povestea lui, Povestea ursului Martinel: Acum cteva zile Martinel era un urs vesel; se juca mpreun cu fraii i mama lui ntr- o pdure mare. Toat ziua alerga printre copacii nali, aduna mure i zmeur, iar seara adormea linitit n brlog. ntr- o diminea , o raz de soare l-a gdilat pe bot spunndu-i:Trezete-te somnorosule, vino la joac! Martinel a ieit ncetior din brlog, ca s nu-i trezeasc familia i a ncept s urmreasc raza jucu.Prinde-m, prinde-m ! striga aceasta rznd. Se aeza cnd pe o floare, cnd pe o ciuperc i Martinel nu reuea s ajung la ea. Deodat, cerul s-a acoperit de nori raza a disprut speriat se uit n jurul su i nu tia unde se afl.Unde sunt? M- am ndeprtat att de mult de cas, nu mai vd pdurea, cum o s m ntorc la familia mea?Martinel a nceput s mearg ncoace i ncolo, dar drumul spre pdure nu-l gsea. A venit noaptea, apoi o alt zi ploioas i prietena lui, raza de soare nu s-a mai artat. -Cine oare m va ajuta s ajung la familia mea? se ntreba mereu ursul nostru. Le voi cere precolarilor s spun cine cred ei c o s-l ajute pe urs s ajung acas. Dup ce precolarii i exprim punctul de vedere , i voi ntreba dac i doresc s-l ajutm noi.

Povestirea

Conversaia

Povestirea

ursuleul Martinel

Frontal

3. Anunarea temei i enunarea obiectivelor5 min Voi anuna n termeni accesibili tema activitii: Peripeiile lui Martinel, adic vom fi alturi de el n aceast cltorie i l vom ncuraja s depeasc micile obstacole. n prima parte a activitii l vom ajuta pe Martinel s descopere lumea animalelor domestice, pe urm ne vom juca la centre, iar n cea de a doua parte a activitii vom confeciona diferite materiale , care ne vor familiariza cu lumea lui Martinel.

Conversaia

Explicaia

Frontal

4. Dirijarea nvriiprin abordareaintegrat aconinuturilor25 min O1

O1

O2

O3

O4

O3

O4

O3

O4Reactualizarea cunotinelor la domeniul tiine ( matematica) se realizeaz cu ajutorul unei machete, care reprezint Ograda bunicilor. Precolarii vor forma grupe de animale dupa criteriul form, le vor aeza n perechi , dup care vor sesiza unde sunt tot attea, mai multe sau mai puine animale. Ulterior, copiiii vor merge la msue unde se vor efectua mai multe exerciii cu material individual specifice temei. Dup intuirea materialului primit n boluri, precolarii sorteaz jetoane cu imagini de acelai fel , dup care formeaza grupe de acelai fel prin punere n perechi (grupa cinilor i grupa pisicilor). Copiii observ c fiecare cine are pereche o pisic . Daca fiecare cine are pereche o pisic, ce putem spune despre obiectele din cele dou grupe? Sunt tot attea obiecte. Precolarilor li se va recita urmtoarea strof: O pisic jucu/ A vzut azi dup u/ Un micu de oricel/ Iute , fuge dup el/.Copiii iau o pisic din grupa pisicilor i o aeaz n bol.Ce putem spune acum de- spre obiectele din cele dou grupe? Mai sunt tot attea?Nu. Pentru c un cine a rmas fr pereche.n care grup sunt mai multe obiecte? De ce? Pentru c un cine nu are pereche o pisic. n care grup sunt mai puine obiecte? Ce putem face ca s avem din nou tot attea obiecte n cele dou grupe? Precolarii vor gsi soluii (vor lua un cine din grupa cinilor sau vor aeza din bol la grupa pisicilor).Pe tot parcursul activitii precolarii vor verbaliza aciunile utiliznd un limbaj matematic adecvat. De asemenea se va insista asupra modului n care se formeaz grupele pe msue (de la stnga spre dreapta, de jos n sus); educatoarea ofer ajutor precolarilor care ntmpin dificulti. La sfritul activitii se realizeaz aprecieri individuale i globale asupra modului n care au lucrat copiii.

Conversaia

Exerciiul

Exerciiul

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

ConversaiaExerciiul

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

Macheta reprezentnd ograda bunicilorAnimale domestice de jucrie

Jetoane(cini, pisici)

Frontal

Individual

Individual

Frontal

Chestionarea oral

Continu

Continu

Chestionarea oral

Continu

Chestionarea oral

5. Obinerea performanei30 min

O5

O6

O7

O5

O6

O7

Vom porni mai departe n cltorie, dar n faa noastr se ivete un obstacol. Crarea s-a pierdut n iarba nalt, iar n apropiere se afl un lac. Martinel se ntristeaz din nou, ntrebndu-se cum va trece mai departe; i este fric s intre n iarba mare , pentru c o s se rtceasc din nou i nici nu tie s nnoate , pentru c nu a nvat nc. Pentru depirea acestui obstacol, copiii vor ndeplini diferite sarcini la centrele de interes. Cu ajutorul tranziiei Azi, Grivei e mnios! se va trece la activitatea pe centrele de interes .La sectorul Art, copiii vor realiza Peti i broscue estoase . Precolarii vor picta mulaje din ipsos n culorile adecvate.La sectorul Bibliotec, copiii vor avea de scris semne grafice pentru a realiza Frunze de nuferi. La sectorul Joc de mas precolarii vor gsi umbra unor Vieuitoare ale lacului, (broate , raci) vor suprapune imaginea cu umbra corespunztoare i o vor colora. nainte de nceperea realizrii sarcinilor date pe sectoare, copiii vor executa cteva exerciii, pentru nclzirea muchilor mici ai minii: Grduleul:Eu am un grdule/ i vine pisica Miaunica-miau-miau-miau/ i iat vine un oricel-chi-chi-chi/ Dar iat vine un uria-bum-bum-bum/ i drm grduleul/ Dar iat vine un piticu/ Cu un ciocnel atta de micu/ Cioc-cioc-cioc i repar grduleul/, Petisorii. Pe tot parcursul desfurrii activitii la centre, copiii vor fi ncurajai i sprijinii n vederea realizrii sarcinilor primite. Voi trece pe la fiecare sector, dnd indicaii i oferind ajutor copiilor care au nevoie. Precolarii vor face ordine la locul unde s-au jucat, lsnd pe msue doar lucrrile realizate. Voi face evaluri pariale la fiecare sector, cu ajutorul ursuleului Martinel pe baza unor criterii stabilite anterior(acuratee).Voi aprecia att finalizarea sarcinii i modul n care au colaborat cu colegii, ct i curenia fcut la locul de joac.Lucrrile realizate la cele trei centre l vor ajuta pe Martinel s depeasc obstacolele: racii realizai la jocul de mas taie cu cletii iarba, iar broscuele sar i o bttoresc, pentru ca ursul s poat merge mai departe; frunzele de nufr vor fi aezate pe luciul apei lacului avnd rolul de a-l susine pe Martinel s nu se nece, iar petii i broscuele estoase pictate la centrul art l vor nva pe ursule s nnoate.

Conversaia

Explicaia

InstructajulExplicaia

Exerciiul

Exerciiul

Conversaia

Conversaia

Machete reprezen-tnd lacul

Peti i broate estoase din ipsosAcuarele, pensule,PahareFie de lucru frunze de nuferiCreioaneImagini cu broscue i raciUmbrele acestoraCreioane colorate

Frontal

Frontal

Pe grupuri mici

Frontal

Individual

Frontal

Aprecieri verbale

Analiza produselor activitii

6. Asigurarea reteniei i a transferului.30 min

O6

O7

Cu toate c, a ntlnit prieteni de ndejde Martinel se simte la fel de trist ca la ncepul cltoriei, i este dor de familia lui. Deodat , zrete o buturug i i aduce aminte c aici se afl pdurea n care tria el. Se simte foarte obosit i i este foame. Ursuleul se aeaz lng buturug i ncepe s plng. Pentru a-l nveseli pe ursule, precolarii intoneaz jocul cu text i cnt Broscuele asociind micrile sugerate de text. Pentru a ptrunde n lumea lui Martinel precolarii vor desfura activitatea practic pe grupuri mici, avnd urmtoarele teme: grupa ursuleilor vor confeciona familia de uri, grupa pisicilor vor confeciona copaci pentru refacerea pdurii, iar grupa broscuelor vor confeciona petiori ca s-l hrnim pe urs. nainte ca precolarii s nceap munca se vor executa cteva exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii:Degeele: Eu am zece degeele/ Ce-a putea face din ele/ O csu i-n csu o msu/ Asta ce s fie oare legnel sau phrel/ Hai s facem un castel degeel la degeel/.Pe tot parcursul desfurrii activitii pe grupuri mici, copiii vor fi ncurajai i sprijinii n vederea realizrii sarcinilor primite. Voi trece pe la fiecare grup, dnd indicaii i oferind ajutor copiilor care au nevoie. Precolarii vor face ordine la locul unde au lucrat, lsnd pe msue doar lucrrile realizate. Voi face evaluri pariale la fiecare grup, cu ajutorul ursuleului Martinel. Voi aprecia att finalizarea sarcinii i modul n care au colaborat cu colegii, ct i curenia fcut la fiecare grup. Voi folosi pentru evaluarea lucrrilor metoda Turul galeriei, precolarii analiznd i evalund produsele obinute. Acestia vor merge pe la fiecare grup , unde li se va prezenta sarcina de lucru, modul de realizare; precolarii vin cu idei i propuneri pentru tema respectiv, de care se va ine cont n activitile urmtoare. Acestea vor fi aezate pe o machet unde se afl doar buturuga ; vor fi amplasai copacii, familia de uri, iar petii vor fi oferii ca hran .

Conversaia Explicaia

Exerciiul

DemonstraiaInstructajul

Exerciiul

Explicaia

Exerciiul

Exerciiul

Explicaia

Conversaia

Conversaia

Machete reprezen-tnd pdurea

Hrtie cartonatFire de PNA de culoare maroCreioaneAracetCarton tubularPeturiHrtie colorat verdeLipiciBuline din hrtie coloratPaiete

Frontal

Grupuri mici

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Analiza produselor activitii

7. Evaluarea activitii5 min Precolarii vor fi ntrebai ce activiti au desfurat pe parcursul ntregii zile ; ajutndu-se de machetele realizate educatoarea va adresa ntrebri, scondu-se n eviden ct este de important s spunem ceea ce simim, pentru c ntotdeauna se vor gsi soluii pentru rezolvarea tuturor problemelor. Voi face aprecieri globale i particularizate asupra activitii desfurate de copii.

Conversaia

Recom-pense

Frontal

Aprecieriverbale

8. ncheierea activitii30 min

O8n ncheierea activitii vom desfura jocul de micare Pisica i oarecele i jocul de atenie ,,Fluturaii dorm. Voi reaminti regulile jocurilor; jocurile se repet de 2-3 ori.Pisica i oarecele: copiii sunt aezai n cerc; printr-o numrtoare Unu-doi-trei/ azi pisic eti de vrei/ se va alege personajul pisica ; aceasta numind copilul care va fi oricelul. Pisica se aeaz n mijlocul cercului, prin mimic i gestic, evideniind versurile Sfor, sfor, sfor/ Toarce pisicua /Sfor, sfor, sfor / i d cu lbua/ Sfor, sfor, sfor/ Vine-un oricel/ i atunci pisica fuge dup el/; n momentul n care pisica prinde oarecele jocul se reia cu alegerea altor protagoniti. Copiii vor purta urechi de oarece i pisic.Fluturaii dorm: Copiii sunt aezai n semicerc, conductorul jocului spune:-Fluturaii dorm! Precolarii aezati n form de semicerc imit somnul; conductorul jocului emite onomatopee ale diferitelor animale ncercnd s pcleasc prescolarii: mor, mor ! Cine ne-a trezit? Pe fluturai i-a trezitun cal, spune conducatorul jocului.Precolarii numesc animalul cruia i aparine onomatopeea. Nu ! Pe noi ne-a trezit un urs. Jocul se repet atta timp ct precolarii manifest interes. La finalul activitii se vor mpri tuturor copiilor biscuii cu ursulei de ciocolat.

Explicaia

Instructajul

Exerciiul

Exerciiul

Instructajul

Conversaia

Exerciiul

Urechi de pisic i oarece din hrtie

Frontal

Frontal

Recompense