plan de lecție cls 8 a

9
PROIECT DIDACTIC Data:13.XI.2014 Clasa a VIII-a A Liceul Tehnologic ,,Crișan” din Crișcior Disciplina:Limba și literatura română Aria curriculară:Limbă și comunicare Profesor: Hărduț Mariana-Adriana Unitatea de învățare:Genul liric Tema:OMONIME.CUVINTE POLISEMANTICE Tipul lecției: mixtă COMPETENŢE SPECIFICE: - identificarea omonimelor și a cuvintelor polisemantice în mesaje scrise; - disocierea diferitelor categorii de omonime; - identificarea diferențelor dintre omonime și cuvintele polisemantice; - utilizarea acestor categorii lexicale în comunicarea scrisă și orală; OBIECTIVE OPERAŢIONALE a.Cognitive: Oı:să definească corect noțiunile de :polisemie,omonimie,cuvinte omofone și omografe; O2:să identifice în vorbire cuvinte omonime,omofone,omografe și polisemantice; O3:să recunoască sensurile unui cuvânt în diferite situații de comunicare; O4:să folosească aceste cuvinte în enunțuri proprii; O5:să cunoască principalele categorii semantice ale vocabularulu;. b.Afective:

Upload: 24adi

Post on 19-Dec-2015

49 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

Disciplina: limba și literatura românăTema: Omonimele. Cuvinte polisemantice.

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de lecție cls 8  A

PROIECT DIDACTIC

Data:13.XI.2014Clasa a VIII-a ALiceul Tehnologic ,,Crișan” din CrișciorDisciplina:Limba și literatura românăAria curriculară:Limbă şi comunicareProfesor: Hărduț Mariana-AdrianaUnitatea de învăţare:Genul liricTema:OMONIME.CUVINTE POLISEMANTICETipul lecţiei: mixtă

COMPETENŢE SPECIFICE:

- identificarea omonimelor și a cuvintelor polisemantice în mesaje scrise;

- disocierea diferitelor categorii de omonime;

- identificarea diferențelor dintre omonime și cuvintele polisemantice;

- utilizarea acestor categorii lexicale în comunicarea scrisă și orală;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a.Cognitive:

Oı:să definească corect noţiunile de :polisemie,omonimie,cuvinte omofone şi omografe;

O2:să identifice în vorbire cuvinte omonime,omofone,omografe şi polisemantice;

O3:să recunoască sensurile unui cuvânt în diferite situaţii de comunicare;

O4:să folosească aceste cuvinte în enunţuri proprii;

O5:să cunoască principalele categorii semantice ale vocabularulu;.

b.Afective:

O1:să recepteze noile informaţii ca relevante şi folositoare;

O2:să manifete interes pentru exprimarea îngrijită şi nuanţată;

Page 2: Plan de lecție cls 8  A

STRATEGII DIDACTICE

a.Metode şi procedee:conversaţia euristică,lucrul cu manualul,exerciţiul oral şi scris,învăţarea prin descoperire,explicaţia,jocul didactic,ciorchinele, metoda gândiți-lucrați în perechi- comunicați;b.Mijloace de învăţământ:manualul,fişe de lucru,c.Forme de organizare:activitate individuală,frontală şi pe grupe/perechi

BIBLIOGRAFIE:

1. Crişan, Al., Dobra S., Sâmihăian F,Limba Română, Manual pentru clasa a VIII-a, 2009, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti;

2. Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, 2003, Editura Paralela 45, Bucureşti;

3. Parfene,Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii româneîn scoală,1999Editura Polirom, Iasi;

4. Ioniță, FL. (coord),Literatură. Limbă română. Comunicare, caiet de lucru, Grup Editorial Art, București, 2009;

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Metode Mijloace Forme de

organizare

Momentorganizatoric

- Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele necesare orei de limba română şi voi nota absenţii.- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

dialogul frontal

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

- Se va verifica în ce măsură elevii şi-au însuşit cunoştinţele referitoare la sinonime și antonime prin verificarea temei;

conversaţia frontal

Captarea atenției Profesorul va nota pe tablă enunțurile:

Leul este un mamifer feroce.

Am primit un leu de la tata.

Sunt născut în august, deci sunt leu.

Conversația tabla Frontal

Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Astăzi vom discuta despre omonime și

cuvinte polisemantice.

La sfârșitul orei vom putea defini

Page 3: Plan de lecție cls 8  A

omonimele, le vom putea clasifica, vom

defini cuvintele polisemantice, vom

identifica diferitele tipuri de sens și vom ști

care este diferența dintre omnime și cuvintele

polisemantice.

Se va nota titlul pe tablă.

Dirijarea învăţării Pe baza exemplelor notate pe tablă elevii

vor defini omonimele.

Clasificarea omonimelor:

1. Lexicale- când sunt părți de vorbire

identice:

- omonime totale: când flexiunea lor este

identică: sg. lac - pl. lacuri;

- omonime parțiale : când sunt diferite în

flexiune: sg. masă – pl.- mase (de oameni)

- mese (mobilă)

2. Lexico - gramaticale: când sunt părți de

vorbire diferite: vin- substantiv

- verb

3.omofone- se pronunță la fel și se scriu

diferit;

Ex. altfel, alt fel, s-a dus, fata sa, devreme, de

vreme ;

4.omografe- se scriu la fel, dar se pronunță

diferit, în funcție de accent;

Ex: imobil (clădire), imobil (nemișcat),

Conversația

Elevii vor oferi

exemple

frontal

Page 4: Plan de lecție cls 8  A

torturi (prajituri) – torturi (chinuri);

Cuvintele polisemnatice

Sunt cuvinte cu mai multe sensuri.

Tipuri de sens:

-propriu de bază;

- propriu secundar, derivat;

- figurat;

Obţinerea performanţei Profesorul distribuie fișele de lucru

-se discută despre diferența dintre omonime

și cuvinte polisemantice.

-Gândiți-lucrați în

perechi-

comunicați;

-ciorchinele;

-individual;

-în perechi;

Asigurarea retenţiei şi a

transferului

Temă exercițiile de pe fișe, care nu au fost

rezolvate.

Page 5: Plan de lecție cls 8  A

Anexa nr.1 Omonimele

1.Scrieți valoarea morfologică a omonimelor subliniate în fiecare enunț:

Eu calc apăsat.

Schița a fost realizată pe hârtie de calc.

Motocicliștii poartă cască.

Andrei cască de plictiseală.

Vin în grabă.

Prefer să beau vin.

2.Scrie, în spațiul liber, sensul omonimelor din următoarele enunțuri:

Masa din sufragerie ocupă mult spațiu. …………………………..

Masa de oameni a început protestul. ……………………………

Medicul masa glezna pacientului. ……………………………

La intrarea în curte e o poartă veche. ……………………………

Laura poartăo rochie nouă. …………………………….

3.Alcătuiți enunțuri cu omonimele parțiale:

cristal –cristale:

- cristaluri:

corn-corni:

- cornuri:

- coarne:

ghid- ghizi:

-ghiduri:

4. Alcătuiți enunțuri cu omonimele lexico-gramaticale: marcă, imobil, vie.

5. Completați spațiile libere cu omonimele cuvintelor subliniate:

Grigorescu a pictat care cu boi, ………………treceau pe drum.

A primit un dar scump, ……………………nu s-a bucurat prea tare.

La curtea unui duce, nu…………………………..nimeni cadouri.

Page 6: Plan de lecție cls 8  A

Anexa nr.2 Cuvintele polisemantice

1.Scrie , în spațiul liber, litera care corespunde sensului cuvintelor polisemantice:

a .Mi-am rupt piciorul. ………….. ….... A.-Sens figurat

b .Mă lua peste picior. .………………. B-sens propriu derivat (secundar)

c .Piciorul scaunului este șubred. ….. ………... C-sens propriu de bază

2.Alcătuiți un ciorchine cu sensurile verbului polisemantic a bate din enunțurile următoare:

Mama bate covorul.

Andrei bate mingea .

M-a bătut la cărți.

Băieții se bat.

Mă bate gândul să particip la concurs.

Tata mă bate pe umăr prietenește.

Câinele bate toată ziua.

Mama bate oul spumă.

3.Scrieți pe spațiul punctat sensul verbului a ridica în enunțurile:

Prețurile s-au ridicat din nou. ………………………….

Ștefan cel Mare a ridicat poporul la luptă. ………………………….

Vecinul meu a ridicat o casă mare. ……………………………

Ceața s-a ridicat. …………………………..

Tata a ridicat antena căzută. …………………..

Liftul s-a ridicat la etajul trei. …………………

4. Indicați sensul cuvântului a sta în contextele următoare:

vântul a stat -

trenul a stat -

nu mai stau aici -

parinții lui stau bine -

cuvântul îmi stă pe limbă -

a bate