mm marti

11
PROIECT DIDACTIC Data:20.01.2015 Clasa: pregătitoare E Școala:Gimnazială „Otilia Cazimir” - Iaşi Învățătoare:Streba Alina Aria curriculară:Arte şi tehnologii Disciplina:Muzică şi mişcare Unitatea tematică:„” Subiectul: „Graiul Animalelor” Tipul lecției:predare - ȋnvǎțare Scopul lecției:Dezvoltarea capacității de a recepta şi intona un cântec. Competențe specifice: MM 1.2: Receptarea unor sunete emise de surse diferite din mediul înconjurător; 1.3:Receptarea sunetelor vorbite sau cântate; 2.3: Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate şi intensități diferite. CLR: 3.2. Desprinderea semnificației globale din imagini/suită de imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare; AVL: 1

Upload: alina-streba

Post on 17-Jan-2016

223 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

...

TRANSCRIPT

Page 1: mm marti

PROIECT DIDACTIC

Data:20.01.2015

Clasa: pregătitoare E

Școala:Gimnazială „Otilia Cazimir” - Iaşi

Învățătoare:Streba Alina

Aria curriculară:Arte și tehnologii

Disciplina:Muzică și mișcare

Unitatea tematică:„”

Subiectul: „Graiul Animalelor”

Tipul lecției:predare - ȋnvǎțare

Scopul lecției:Dezvoltarea capacității de a recepta şi intona un cântec.

Competențe specifice:

MM

1.2: Receptarea unor sunete emise de surse diferite din mediul înconjurător;

1.3:Receptarea sunetelor vorbite sau cântate;

2.3: Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu

durate şi intensităţi diferite.

CLR:

3.2. Desprinderea semnificaţiei globale din imagini/suită de imagini care prezintă

întâmplări, fenomene, evenimente familiare;

AVL:

2.2. Asocierea unor elemente simple de exprimare prin intermediul artelor vizuale, cu alte

forme de exprimare: muzică, dans, literatură.

Obiective operaționale:

Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili:

O1 - Să execute exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul, durata, înălţimea sunetelor;

O2– Să recunoască cântecele învățate anterior cu ajutorul unor versuri;

1

Page 2: mm marti

O3– Să imite sunetele emise de animale;

O4 - Săinterpretezecânteculpeechipeșiîngrup ,acompaniaţisau nu de Mp3player.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul muzical,demonstrația;

Mijloace de învăţământ:planșe, săculeț,Mp3 player, ;

Forme de organizare: frontal, pe grupe;

Locul desfășurării activității: sala de clasă

Resurse umane: 21elevi

Resurse temporale: 35 minute+15minute activități în completare;

Resurse bibliografice:

Dolgoşev Maria; Marinescu Elisabeta, Metodica educaţiei muzicale în grădiniţa de

copii, Editura Aramis, Bucureşti, 2004.

Palade Marian, Hai să ne jucăm, copii!, Suceava, Editura ,,Gheorghe Tofan”, 2009.

2

Page 3: mm marti

Nr. crt.

Secvențele lecției

Ob. op.

Timp Conținutul instructiv-educativStrategia didactică

EvaluareMetode

șiprocedee

Mijloacede

învățământ

Formede

organizare1 Moment

organizatoric

Se asigură un climat de ordine şi disciplină

necesar desfăşurării în bune condiţii a

lecţiei.

Se pregătesc materialele necesare

desfăşurării activităţii.

Se stabileşte ţinuta corporală la ora de

educaţie muzicală.

2 Reactualiza-

rea

cunoştintelor

ȋnvăţate

anterior

O1

6' Copii, pentru ȋnceput vom face cȃteva

exerciții de respirație:

Copii, pentru ȋnceput vom face cȃteva

exerciții de respirație:

Furtuna - inspirǎm profund şi

expirǎm puternic;

Vȃntul adie uşor - inspirǎm profund

şi expiram uşor;

Expirǎm şueratul trenului: u,u,u,u.

La semnalul meu, (bataie din palme) vǎ

veti opri.

Conversaţia

Demonstrația

Exercițiul

Frontal

Capacitatea de a execute exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul, durata și înălţimea sunetelor

3

Page 4: mm marti

Exercițiile de încălzire

Mai departe ne vom incǎlzi vocile, dupǎ

cum urmeazǎ:

- vocalize cu ajutorul vocalelor a, e, i, o, u;

- vocalize pe sunetele arpegiului gamei Do.

Explic, demonstrez, execut concomitent

cu elevii şi urmăresc corectitudinea

exerciţiilor.

Exercițiul

Demonstrația

Frontal

3 Captarea

atenţiei O2

5'

Joc: ,,Ghiceşte cântecul”

Într-un săculeţ se află bileţele cu versuri

din cântecele învăţate. După citirea biletului

elevii ghicesc despre ce cântec este vorba,

apoi îl cântă.

,, Iată muguri înverzesc

Păsărele ciripesc”-

,,Cântecul primăverii”

,,Cine suspină prin lacrima ta,

Conversaţia

Jocul didactic

Exercițiul

Săculeț

Frontal

Capacitatea

de a

recunoaște

cântecele

învățate

anterior cu

ajutorul

unor versuri

4

Page 5: mm marti

Cine în viață te va proteja?”

,,Mama e numai una”

4

5

Anunțarea

subiectului

lecției și a

obiectivelor

Dirijarea

ȋnvǎțǎrii

1’

15’

Copii, astăzi la ora de muzică, vom învăta

un cântecel nou, şi anume:”Graiul

animalelor”. Va trebui să fiţi foarte atenţi,

ca să puteţi să îl învăţaţi cât mai bine.

Voi iniția o discuție cu privire la lecția de la

ora de MEM unde am învățat despre

animalele din curtea bunicilor.

Voi executa interpretarea model cu

ajutorul unui Mp3 player.

Graiul animalelor

Vaca zice:/Mu-mu-mu, Mu-mu-mu!

Când își cheamă vițelu/Mu-mu-mu!

Calul face:/I-haha i-haha!

Conversația

Conversaţia

Exercițiul

Planșe cu

animale

Frontal

Frontal

Individual

5

Page 6: mm marti

O3

Prin livezi, bună-i iarba/I-haha!

Oaia zice:/Be-hehe, Be-hehe!

Cum ați tuns voi, lâna me/Be-hee!

Capra face:/Me-hehe, Me-hehe!

Ce frumoasă-i iada me!/Me-hehe!

Porcul zice:/Guic, Guic, Guic, Guic, Guic!/

N-am mâncare niciun pic/Guic, Guic, Guic!

Rața face:/Mac, Mac, Mac, MAc, Mac,

Mac!/Bine e să’noți pe lac!/Mac, Mac, Mac!

Prezint copiilor câteva imagini cu

animalele despre care tocmai am discutat și

voi numi câțiva copii să imite sunetele pe

care le emit acele animale.

Învățarea cântecului

Se învață cântecul cu întreaga clasă. Se

cântă cu elevii primele două versuri ale

primei strofe, apoi următoarele două versuri.

Se cântă întreaga strofă. Se va proceda la fel

și cu a doua a treia strofă, apoi se cântă

Demonstrația

Mp3 player

Capacitatea

de a imita

sunete

emise de

animale

Capacitatea

de a

6

Page 7: mm marti

O4 împreună tot cântecul.

Voi cântaîmpreună cu elevii menținând

ritmul.

interpretacâ

ntecul

6 Fixarea

cunoștințelor O4

7’ Întreaga clasă va cânta cântecul, după care

se interpretează cântecul pe rânduri (echipe)

și în grup.

Exerciţiul Mp3

Individual

În echipe Capacitatea

de a

interpretacâ

ntecul

7 Asigurarea

retenției și a

transferului

1’ Întreb elevii ce am făcut astăzi la MM, fac

aprecieri individuale şi referitoare la modul

ȋn care elevii s-au implicat la lecţie.

Conversația Frontal

7