comp. in livada

5
PLAN DE LECŢIE Unitatea şcolară: Şcoala cu cls. I – VIII Bucovăţ, Structura Palilula Data: 16.10.2006 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Clasa: a IV a Propunător: Peţa Ionela Alina Subiectul: Compunerea după un suport vizual - „În livadă” Tipul lecţiei: fixare şi consolidare Obiectiv cadru: Formarea capacităţii de comunicare scrisă Obiective de referinţă: Să redacteze texte de mică întindere şinând seama de părţile unei compuneri; Să aşeza corect în pagină textele scrise respectând scrierea cu alineate şi spaţiul liber între cuvinte; Să manifeste interes pentru redactarea corectă şi îngrijită a compunerilor şi a textelor cu destinaţie specială. Obiective operaţionale: Să redacteze compuneri după un suport vizual; Să se exprime corect, în propoziţii logice, legate prin înţeles; Să respecte cele trei părţi ale unei compuneri (introducere, cuprins, încheiere); Să folosească cuvinte şi expresii frumoase din tex tele studiate; Să scrie corect, lizibil şi îngrijit; Să participe cu interes la lecţie.

Upload: ana-fodor

Post on 01-Dec-2015

287 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Comp. in Livada

PLAN DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Şcoala cu cls. I – VIII Bucovăţ, Structura PalilulaData: 16.10.2006Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăClasa: a IV aPropunător: Peţa Ionela AlinaSubiectul: Compunerea după un suport vizual - „În livadă”Tipul lecţiei: fixare şi consolidareObiectiv cadru: Formarea capacităţii de comunicare scrisăObiective de referinţă:

Să redacteze texte de mică întindere şinând seama de părţile unei compuneri;

Să aşeza corect în pagină textele scrise respectând scrierea cu alineate şi spaţiul liber între cuvinte;

Să manifeste interes pentru redactarea corectă şi îngrijită a compunerilor şi a textelor cu destinaţie specială.

Obiective operaţionale: Să redacteze compuneri după un suport vizual; Să se exprime corect, în propoziţii logice, legate prin înţeles; Să respecte cele trei părţi ale unei compuneri (introducere, cuprins,

încheiere); Să folosească cuvinte şi expresii frumoase din tex tele studiate; Să scrie corect, lizibil şi îngrijit; Să participe cu interes la lecţie.

Resurse procedurale: conversaţia euristică, observaţia, descoperirea, metoda Brainstorming, metoda Gândiţi/ lucraţi în perechi/ comunicaţi, metoda Turul galerieiResurse materiale: planşe didactice reprezentative pentru anotimpul toamna, DVD, TV, CD, coli mari albe, markere, manualulModul de organizare: pe grupe, individual, frontalEvaluare: formativă, sumativăResurse umane: eleviiResurse spaţiale: sala de clasăResurse temporale: 45'

Page 2: Comp. in Livada

Desfăşurarea lecţiei

Nr. crt.

Etapele lecţiei

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevului

Evaluare

1. Moment organizatoric

- Rog elevii să îşi pregătească materialele necesare începerii orei de Limba şi literatura română

- Se pregătesc pentru începerea orei

2. Captarea atenţiei

- prezentare Power Point – „Coboară toamna”, pe fond muzical;- discuţii legate de imaginile prezentate

- elevii urmăresc prezentarea- discută imaginile în timpul prezentării

- formativă

3. Reactualizarea cunoştinţelor

- Rog elevii să-şi amintească părţile unei compuneri şi ce se scrie în fiecare parte a unei compuneri

- elevii enumeră părţile unei compuneri şi ce cuprinde fiecare parte a unei compuneri

- formativă

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Anunţ titlul lecţiei: „Compunerea după un suport vizual” şi obiectivele propuse;- Scriu titlul lecţiei pe tablă.

- Elevii sunt atenţi şi scriu titlul lecţiei pe caiete.

5. Dirijarea învăţării

- Prin metoda Brainstorming descoperim semnele caracteristice anotimpului toamna;- Rog elevii să-şi amintească ceea ce au vizionat pe DVD.- Elevii sunt rugaţi să deschidă manualul la pagina 21 la lecţia „Compunerea după un suport vizual”;- Cer elevilor să citească întrebările de la ex. 1 şi să privească ilustraţia din manual.

- elevii enumeră semnele caracteristice anotimpului toamna;- Ies la tablă şi scriu

- Elevii deschi manualul la pagina indicată

- Elevii citesc întrebările şi pe baza acestora formulează răspunsuri orale privind ilustraţia din manual.

- formativă

- formativă

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Metoda „Gîndiţi/ lucraţi în perechi/ comunicaţi”- Împart elevii în două grupe: Grupa merelor şi Grupa perelor;- Rog elevii să redacteze o compunere, folosindu-se de informaţiile transmise de

- Elevii se împart în două grupe;

- redactează compunerea ţinând seama de indicaţiile date;- Scriu pe coli albe

- formativă

Page 3: Comp. in Livada

ilustraţie şi de răspunsurile date la întrebările orale (ex. 1); să dea un titlu potrivit compunerii; să stabilească întrebările care corespund introducerii, cuprinsului şi încheierii; să îmbogăţească compunerea folosind expresii deosebite în descrierea naturii şi a activităţilor oamenilor; să respecte părţile compunerii, alineatele; să scrie caligrafic şi să respecte semnele de punctuaţie.

mari cu markerele.

- Afişează colile la tablă.

7. Obţinerea performanţei

Metoda „Turul galeriei”- Rog elevii din Grupa merelor să aprecieze compunerea realizată de colegii lor de la cealaltă grupă şi invers;- Le spun să citească cu atenţie compunerea colegilor pentru a vedea dacă au fost îndeplinite toate cerinţele.

- Elevii trec la tablă şi citesc cu atenţie compunerea realizată de colegii din cealaltă grupă.

- Comentează greşelile sesizate, fac aprecieri, schimbă idei.

- sumativă

8. Evaluarea şi notarea

- Premiez grupa câştigătoare cu o faţă veselă afişată la panoul clasei şi cu postere

- Aplaudă grupa câştigătoare

9. Încheierea activităţiiTema pentru acasă

Cântec „Toamnă, toamnă …”Ex. 3 pagina 21 din manual: Să redacteze o compunere cu ajutorul ilustraţiilor.Cea mai frumoasă compunere va fi afişată la panoul clasei de pe holul şcolii

- Intonează cântecul

- Îşi notează tema