33 proiect de activitate

15
Unitatea de învăţământ:Grădiniţa cu P.P. Nr.1 Motru/ Jud. Gorj

Upload: elena-andreea-boitan

Post on 28-Dec-2015

157 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

wfw

TRANSCRIPT

Page 1: 33 Proiect de Activitate

Unitatea de învăţământ:Grădiniţa cu P.P. Nr.1 Motru/ Jud. Gorj

Page 2: 33 Proiect de Activitate

Data:29.11.2012 Grupa :Mare Prof.Inv.Presc. :Diana Zugravu Tema anuală de învăţare: “Cine sunt/suntem?” Tema săptămânală: “Taramul zambetelor!” Mijloc de realizare: joc didactic Domeniul de cunoastere: Educatie pentru societate Tema activităţii: “Ce-i bine si ce-i rau!” Tipul activităţii : fixare de cunoştinţe

Scopul activitatii:

consolidarea cunoştinţelor copiilor in ceea ce priveste mentinerea unui mediu sanatos, precum si actiunile ce trebuiesc intreprinse pentru pastrarea igienei personale, a locuintei, dar si a salii de grupa.

Obiective operaţionale:

să numească reguli de igienă cunoscute; să recunoască obiectele de igienă personală pe baza

observaţiilor proprii şi a materialului intuitiv; să descrie acţiuni necesare pentru păstrarea igienei

personale, igienei clasei, igienei locuinţei; să deosebească acţiunile referitoare la păstrarea igienei

corecte de cele incorecte; sa participe in mod constient la desfasurarea activitatii.

Strategii didactice:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,

Page 3: 33 Proiect de Activitate

problematizarea, ciorchinele, puzzleResurse materiale: videoproiector, laptop, planse suportForma de organizare: frontal, individual, Durata: 30’.Material bibliografic:

„Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.I. 2008; „Ghid pentru proiecte tematice”, Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005; „Metode interactive de grup”- Silvia Breben, Georgeta Ruiu, Elena Gongea,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Ed.Arves, 2002 „Gata pentru şcoală – Modul pentru educatori”, Bucureşti 2008;

SCENARIUL ACTIVIATII

Este asigurat climatul optim necesar desfasurarii activitatii. Se realizeaza CAPTAREA ATENTIEI prin intermediul ppt.-ului “Eu am 10 degetele!” in care sunt desperinse lucrurile bune, dar si cele rele care ajuta sau care nu ajuta la mentinerea sanatatii.Astfel se anunta titlul activitatii EDUCATIE PENTRU SOCIETATE , “CE-I BINE SI CE-I RAU!” – joc didactic.Se realizeaza o reactualizare a cunostintelor , prin intermediul metodei CIORCHINELUI.

IGIENAIGIENA

IGIENA PERSONALA

IGIENA PERSONALA

IGIENA LOCUINTEI

IGIENA LOCUINTEI

Page 4: 33 Proiect de Activitate

Se trece apoi la desfasurarea jocului propriu zis, in urma caruia copiii vor desprinde lucrurile ce ajuta la mentinerea sanatatii.Prescolarii vor fi impartiti in doua grupuri, care vor avea fde rezolvat cate un puzzle, din care vor descoperi faptul ca fructele ajuta la mentinerea sanatatii, dar si ca inainte de a fi consumate ele trebuiesc spalate.In asigurarea feed-bacck-ului, se desfasoara un joc de rol “LA CABINETUL MEDICAL”.Se fac aprecieri verbale si individuale in incheierea activitatii.

Page 5: 33 Proiect de Activitate

Desfăşurarea activităţii

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.MOMENT ORGANIZATORI

C

Asigurarea climatului necesar desfăşurării

activităţii.2.CAPTAREA

ATENŢIEISe prezintă ppt.-ul cu titlul „Eu am zece degeţele”.Prescolarii vizionează prezentarea şi cântă cântecul repetând reguli de igienă învăţate.

Videoproiector

LaptopSoft

educaţional

Conversaţia

ExplicaţiaFrontal

Stimularea

interesului

pentru activitat

e

3.ANUNŢAREA TEMEI ŞI A

OBIECTIVELOR

Se anunţă tema şi obiectivele activitatii: „Ce-i bine si ce-i rau? – joc didactic.

Conversaţia

ExplicaţiaFrontal

Observareacapacităţii deatenţie voluntară

4.REACTUALIZA Prin intermediul metodei

Page 6: 33 Proiect de Activitate

REACUNOŞTIINŢELOR

CIORCHINELUI, se realizeaza o reactualizare a cunostintelor.

Conversaţia

Ciorchinele

5.DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

„Momentul adevărului”- test de sinceritateRidică-te sau stai jos!Se citeşte o listă de enunţuri legate de sănătate. Cei care respectă aceste enunţuri rămân în picioare iar cei care nu le respectă se aşează pe scaune.1.Îmi place să fiu curat şi ordonat.2.Dimineaţa mă spăl pe faţă şi pe mâini.3.Mă spăl pe mâini de câte ori este nevoie.4. Am grijă de hainele mele.5.Îmi ajut părinţii la treburile gospodăreşti.6.Respect programul de somn in fiecare zi la gradinita.7. Păstrez curăţenia şi ordinea în camera mea.8.Spal fructele si legumele inainte sa le consum.9.Imi spal dintisorii in fiecare dimineata.10.Nu mananc dulciuri inainte de ora mesei.

ConversaţiaExplicațiaExercițiul

Observarea

capacităţii de

atenţie voluntar

ă

Corectarea

raspunsurilor

gresite.

Page 7: 33 Proiect de Activitate

„Eu spun greşit, spune tu bine!”1.Ma joc cu jucaria preferata noaptea.2.Colorez în timp ce mănânc.3.Dorm îmbrăcat cu hainele de zi.4.Distrug jucariile.5.Ţin caietele pe care lucrez sub pat.6.Beau apă rece după ce alerg.7.Scriu cu creionul pe masuta.8.Îmi arunc hainele prin cameră.9.Ma uit la desene noaptea.10.Nu imi schimb hainutele murdare.11.De copiii bolnavi are grija medicul veterinar.

6.OBŢINEREA PERFORMANŢEI

Copiii vor fi impartiti in doua echipe.Fiecare va primi cate un puzzle.Care echipa va termina prima de reintregit imaginea este castigatoare.

ExplicatiaConversatiaProblematizarea

7.ASIGURAREA FEED-BACK-

ULUI

Se desfasoara JOCUL DE ROL „LA CABINETUL MEDICAL!”, in care se va pune in scena urmarile ce pot avea loc daca nu sunt respectate regulile de ingiena.

Joc de rol Evaluare orală

Page 8: 33 Proiect de Activitate

8.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

Dupa realizarea aprecierilor verbale si individuale.

Exerciţiul Apreciri verbale

Page 9: 33 Proiect de Activitate

LA     CABINETUL     MEDICAL

           Dragi pitici,           Azi sunt doctor de servici           Si am datorie mare           Sa va prezint pe fiecare           Din colegii mai vestiti                                                           Unu-i medic pediatru           Medic de baieti, fetite           Te masoara, cantareste           Ca sa vezi cat ai crescut           In anul care a trecut.

                                                Celalalt e un dentist                                                Dintii ce se misca-n gura                                                      Repede ti-i da afara                                                        Fiindca altii vor s-apara                                                 Mai puternici pana-n seara.

           Cel din stanga e chirurg           Bisturiu-l foloseste           De te taie nu-i un truc           Ca de rau te lecuieste           Si e sigur pe ce face           Fiindca meseria-i place.Cine are o durere                                             Sa pofteasca in tacere                                      Si sa spuna tot ce-l doare                                             De la cap pan'la picioare

  Medicul pediatru:..(o fetita cu batista la nas)              Ce-ai patit, fata voinica?  Fetita:              M-am imbolnavit pe- afara              C-am fugit fara naframa

Page 10: 33 Proiect de Activitate

              Si m-apuca-n tot minutul              Cand tusitul, cand stranutul.               Am si febra foarte mare               Si ma doare gatul tare.  Medicul:               O reteta minunata               Am sa-ti fac acum pe data               Cu pastile si sirop               Si racelii-i spunem stop.  Fetita:               Multumesc pentru consult               La farmacie am sa ma duc                Reteta am s-o iau               Si bolii de cap am sa-i dau.  La medicul dentist intra un baietel care se tine cu mana la masea si striga:            Aoleu maseaua mea!  Dentistul se uita in gura lui si spune:          - Vai ce carii ai in ea!  Ii arata scaunul:                       Aici te voi aseza            Cu freza eu voi lucra            Caria s-o curatam            De dureri sa te scapam.  Matei:              De durere nu mai pot              Caria as vrea s-o scot              Si promit de azi-nainte              Lectia asta s-o tin minte.              Nicicand sa nu mai gresesc              Dintii sa mi-i ingrijesc. Doctorul chirurg:              Cine are o problema              Cu apendicita sa              Sa nu aiba vreo dilema              Eu pe loc il voi opera  Fetita - mergand abia:

Page 11: 33 Proiect de Activitate

              Doctore nu stiu de ce              Cand alerg si merg mai iute              Ma-n convoi pe nesimtite              De durerea ce-o resimt              Crede-ma ca nu te mint.

  Doctorul:               Mergi acasa si-oi urma               Sfatul ce eu ti-l voi da               Ca-i asa, siguri sa fim               Testu-acesta-l urmarim               Uite-aici trimiterea               Pentru analiza ta.                     Cand rezultatul vei avea               Eu pe loc te- oi opera-         Nu trebuie sa-ti fie fricaOperatia e micaReusita-i garantataSi vei alerga indata.

Doctorii:                                   O zi intreaga am muncit                                                Multi bolnavi am lecuit.                                                Acum hai, sa ne-odihnim                                                Ca de maine iar muncim.

Page 12: 33 Proiect de Activitate

10 DEGETELE

-cantec

Eu am zece degetele x2Ce-am voie sa fac cu ele? x2

Sa le bag în nas? NuuuSa le pun inele? Daaa

Sa te pisc de-obraz? NuuuSa pictez cu ele? Daaa

Eu am zece degetele x2Ce-am voie sa fac cu ele? x2

Sa le bag in sos? NuuuSa mangai pisica? Daaa

Sa le-ntep când cos? NuuSa ajut bunica? Daa

Eu am zece degetele x2Ce-am voie sa fac cu ele? x2

Sa manjesc pereti? NuuSa cant la pian? Daaa

Sa ma joc in balti? NuuuSa duc un ghiozdan? Daa

Stiu cu zece degetele, Stiu cu zece degeteleCe-am voie sa fac cu ele, Ce-am voie sa fac cu ele

Page 13: 33 Proiect de Activitate