ziua1 lucrare

15
http://infogradinita.blogspot.ro/p/povesesti-pentru-copii.html 1.- PROIECT DIDACTIC GRUPA: mică DATA: EDUCATOARE: ACTIVITATEA: cunoaşterea mediului TEMA: Cine are un cartonaş potrivit? TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare FORMA DE REALIZARE: joc didactic SCOPUL ACTIVITĂŢII: verificarea cunoştinţelor despre flori, fructe şi legume de toamnă, precum şi despre culorile cunoscute anterior; educarea spiritului de observaţie şi a rapidităţii în acţiune; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să asculte cu atenţie regulile jocului; Să identifice imaginea de pe jetonul primit; Să denumească imaginea de pe jeton, categoria căreia îi aparţine (fruct, legumă, floare), precum şi culoarea acesteia; Să respecte regulile jocului; Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată; METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: pentru fiecare copil câte 2-3 cartonaşe cu fructe, legume, flori de toamnă. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţa de copii DURATA: 15 minute REGULILE JOCULUI: copiii ridică numai cartonaşul care are elementul corespunzător cerinţei formulate de educatoare. Cel care a ridicat primul cartonaşul va denumi elementul de pe carton şi va preciza culoarea acestuia. ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, recompensa. SARCINA DIDACTICĂ: găsirea cartonaşului potrivit cerinţei formulate. DEMERS DIDACTIC EVENIMENTUL DIDACTIC CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE INSTRUMENTE ŞI INDICATORI Moment organizatori Pregătirea materialul -frontal -jetoane Observarea comportament

Upload: badea-virginia

Post on 17-Jan-2016

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

lucrare didactica grupa mica

TRANSCRIPT

Page 1: ziua1 lucrare

http://infogradinita.blogspot.ro/p/povesesti-pentru-copii.html1.-   PROIECT DIDACTIC

GRUPA: micăDATA: EDUCATOARE: ACTIVITATEA: cunoaşterea mediuluiTEMA: Cine are un cartonaş potrivit?TIPUL DE ACTIVITATE: evaluareFORMA DE REALIZARE: joc didacticSCOPUL ACTIVITĂŢII: verificarea cunoştinţelor despre flori, fructe şi legume de toamnă, precum şi despre culorile cunoscute anterior; educarea spiritului de observaţie şi a rapidităţii în acţiune;OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Să asculte cu atenţie regulile jocului;Să identifice imaginea de pe jetonul primit;Să denumească imaginea de pe jeton, categoria căreia îi aparţine (fruct, legumă, floare), precum şi culoarea acesteia;Să respecte regulile jocului;Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată;METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţiaMATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: pentru fiecare copil câte 2-3 cartonaşe cu fructe, legume, flori de toamnă.MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copiiDURATA: 15 minuteREGULILE JOCULUI: copiii ridică numai cartonaşul care are elementul corespunzător cerinţei formulate de educatoare. Cel care a ridicat primul cartonaşul va denumi elementul de pe carton şi va preciza culoarea acestuia.ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, recompensa.SARCINA DIDACTICĂ: găsirea cartonaşului potrivit cerinţei formulate.DEMERS DIDACTIC

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA

DIDACTICĂ

EVALUAREINSTRUMENTE ŞI INDICATORI

Moment organizatoric

Pregătirea materialului necesar activităţii. Aşezarea scăunelelor şi a măsuţelor în formă de careu. Se împart copiilor câte 2-3 cartonaşe cu fructe, legume, flori de culori diferite, dar cunoscute de

-frontal-jetoane cu flori, fructe, legume;

Observarea comportamentului copiilor.

Page 2: ziua1 lucrare

copii.Captarea atenţiei Surpriza va fi

un ursuleţ: Moş Martin care se pregăteşte pentru iarnă şi care a strâns multe fructe şi legume şi care vrea să ştie dacă şi copiii cunosc fructele, legumele şi florile strânse de el.

- conversaţia

Reactualizarea structurilor anterioare

Discut cu copiii despre anotimpul toamna, caracteristicile acestuia şi muncile specifice.

-conversaţia ChestionarAnaliza răspunsurilor.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţ tema jocului: Cine are un cartonaş potrivit?, obiectivele activităţii şi regulile jocului în termeni accesibili copiilor.

Conversaţia, explicaţia

Dirijarea învăţării Se va desfăşura jocul de probă pentru a vedea dacă copiii au înţeles regulile jocului. Jocul se va desfăşura în felul următor: Eu voi exprima o cerinţă simplă: „Ursuleţul Moş Martin doreşte să pună la el în vază tufănele. Cine are cartonaşul

-jocul-exerciţiul-frontal şi individual

Chestionare

Aprecieri verbale.

Page 3: ziua1 lucrare

potrivit?” Copiii vor căuta printre cartonaşele lor, iar cei care au o imagine reprezentând o tufănică, indiferent de culoare o vor ridica şi va răspunde cine a ridicat primul cartonaşul. Acesta va preciza ce este tufănica şi ce culoare are. Jocul continuă cu formularea altor cerinţe: ”Ursuleţul vrea să facă un compot de mere. Cine are un cartonaş potrivit?” sau „Ursuleţul vrea să facă o supă de roşii. Cine are un cartonaş potrivit?” Jocul va continua cu alte fructe şi legume.

Evaluare Voi cere copiilor să ridice cartonaşele care au desenate pe ele mere roşii, sau struguri verzi, sau pere galbene, sau ardei verzi, etc.

-conversaţia Chestionar oral

Încheierea activităţii

La final Ursuleţul Moş Martin va face aprecieri

conversaţia Aprecieri verbale

Page 4: ziua1 lucrare

generale şi individuale şi va împărţi drept recompensă copiilor câte o felie de măr strânsă de el pentru iarnă.

2.- PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE:GRAD. GRUPA MICACATEGORIA ACTIVITATII: EDUCAREA LIMBAJULUITEMA: Povestea anotimpurilorTIPUL ACTIVITATII: PREDAREMIJLOC DE REALIZARE: POVESTIREDURATA :15-20 MIN

Obiective de referinta

-Formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibila varstei si temei de studiu;-Consolidarea deprinderilor de a formula raspunsuri corecte la intrebarile educatoarei;-Dezvoltarea unor emotii si sentimente pozitive de bunatate, intrajutorare si curaj;-Educarea copiilor in spiritul asculatarii parintilor si accentuarea consecintelor neascultarii.

Obiective operationale

-Sa asculte cu atentie continutul povestii;-Sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare utilizand propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical;-Sa exprime prin cuvinte starile emotionale provocate de intamplarile povestirii.

Strategii didactice

Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, povestirea; Mijloace didactice:

planse; carte povesti; papusi;

Forme si metode de evaluare: evaluare curenta; chestionare orala; aprecieri verbale;

Forme de organizare:

Page 5: ziua1 lucrare

- frontal; - individual;

  Nr.Crt. EVENIMENTUL

DIDACTIC/ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUT STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organizatoric Se asigua conditiile optime pentru realizarea activitatii (aerisirea salii de grupa, aranjarea mobilierului in semicerc)Intrarea oragnizata a copiilor in sala de grupa.

2. Captarea atentiei Voi prezenta copiilor o plansa –Batranul an- si le voi spune ca ea a venit in vizita la gradinita noastra pentru a asculta o poveste.

ConversatiaExplicatia

Aprecieri verbale

3. Anuntarea temei Povestea se numeste “Povestea anotimpurilorCopii vor repeta titlul povestii de 2-3 ori pentru a-l retine.

4. Desfasurarea activitatii Povestea va fi expusa cu mare atentie la inflexiunile vocii, in functie de personajele din poveste.Apoi se vor prezenta pe rand plansele care ilustreaza momentele principale din poveste.

ExpunereaPovestireaObservatia

Explicatia

Page 6: ziua1 lucrare

Se vor explica cuvintele si expresiile noi, daca va fi nevoie

5. Consolidarea cunostiintelor

Se va incerca repovestirea cu ajutorul planselor.

Conversatia Aprecieri verbale

individuale

6. Feed-back Copii vor ordona plansele, amestecate anterior, intr-o succesiune logica, isi vor exprima sentimentele fata de intamplarile din poveste

Problematizarea Aprecieri individuale

7. Incheierea activitatii Ii voi intreba pe copii de cine le-a placut mai mult in poveste si de ce le-a placut acel personaj.Se vor face aprecieri verbale asupra implicarii copiilor in activitate, globale si individuale.

Aprecieri verbale

Buline rosii

 POVESTEA ANOTIMPURILOR

          A fost odată ca niciodată că de n-ar fi, nu s-ar povesti, un moș bătrân, bătrân, cu barbă albă și lungă, că de lungă ce era îi ajungea până la genunchi.Era un om bun și cinstit care nu făcuse rău nimănui, însă soarta nu prea i-a fost prielnică, așa că moșneagul era tot timpul trist și abătut, dar cu mare credință înD-zeu. Moșneagul se numea Bătrânul An. Era supărat pentru că D-zeu nu-i dăruise copii, măcar unul să aibă și el mângâiere la bătrânețe. Se ruga însă și acum:,,Te rog, Doamne, dă-mi un copil care să aibă grijă de mine la bătrânețe!,,Se ruga așa în fiecare zi, și dimineața, și seara până când D-zeu i-a ascultat rugăciunea și i-a dat nu un copil, nu doi, ci patru. Erau patru fete de o frumusețe rară. Bătrânul An s-a gândit ce s-a gândit și a găsit patru nume pentru ficele sale:Iarna, Primăvara, Vara și Toamna.       

Page 7: ziua1 lucrare

Iarna, fiica cea mai mare avea fața albă ca zapada, părul din flori de gheață, iar drept cercei purta doi fulgi de nea.

     

                Primăvara era fiica cea mică, așa de frumosă, mereu mirosind a parfum de brândușe, cu părul verde, presărat cu ghiocei, cu rochia brodată cu flori de piersic.Vara era cea mai veselă și jucăușă fiică a Bătrânului An.Avea părul galben ca spicele de grâu, buzele roșii ca macul, iar la ureche, îi atârnau cireșe coapte. Râsul ei semăna cu glasurile bucuroase ale copiilor la scăldat, iar fruntea era mereu senină ca cerul albastru fără nori.

             

          Toamna, era la fel de frumoasă ca și surorile ei, cu cercei mari ca o ciorchină de strugure, iubea fructele și legumele, cu rochiță maronie din frunze uscate iar la gât purta mărgele din crizanteme.Timpul a trecut foarte repede, ficele Bătrânului An au crescut mari, iar de frumusețea lor a auzit întrega lume. Au venit mulți prinți să le curteze, iar fetele și-au ales patru prinți și s-au căsătorit. Fiecare fică locuiește în altă împărăție, dar nu l-au uitat pe tatăl lor, Bătrânul An și pe rând vin să aibă grijă de el.Când vine Primăvara, afară vremea se încălzește, apar ghioceii și întreaga natură se

Page 8: ziua1 lucrare

trezește la viață.     

Când vine Vara afară este cald, copiii merg la scăldat, se coc fructele de vară, macii coloreză lanurile galbene de grâu.Toamna când vine în vizită la tatăl său, întreaga natură capătă culoarea rochiei sale, cu frunze uscate, maronii și galbene, aducând de fiecare dată un coș cu mere, pere și gutui și unul cu legume: roșii, ardei, vinete, morcovi.Iarna, fiica cea mare îi aduce cadouri multe, Bătrânului An, toate ornate cu fulgi de zăpadă , iar ferestrele le decorează cu flori de gheață.De atunci Anul are patru anotimpuri, pentru că Bătrânul An are patru fice, iar pe cum îl viziteză pe tatăl său așa este și la noi: Primăvară, Vară, Toamnă și Iarnă.Și-am încălecat pe-o șa și v-am spus povestea așa!

3.- PROIECT DIDACTIC

DATA: GRUPA: micăEDUCATOARE: ACTIVITATEA: educarea limbajuluiTEMA: România de Ion BănuţăTIPUL DE ACTIVITATE: însuşire de noi cunoştinţeFORMA DE REALIZARE: memorizareSCOPUL: dezvoltarea şi activizarea vocabularului; însuşirea unor cuvinte şi expresii noi, precum şi formarea şi dezvoltarea unor sentimente morale, patriotice; OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să asculte cu atenţie poezia; Să reţină, pe cât posibil, versurile poeziei; Să reţină unele cuvinte şi expresii noi, întâlnite în poezie: dor, izvor;

Page 9: ziua1 lucrare

Să precizeze însemnătatea zilei de 1 Decembrie; Să participe cu interes la activitatea desfăşurată; Să adopte o poziţie corectă pe scăunele în timpul activităţii;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.MATERIAL DIDACTIC: planşă cu harta ţării (conturul acesteia)DURATA: 15 minuteMATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii,

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGIA DIDACTICĂ

EVALUAREINSTRUMENTE ŞI INDICATORI

MOMENT ORGANIZATORIC

Se va aşeza mobilierul în formă de semicerc. Panoul va fi în faţa copiilor şi pe el voi afişa o planşă ce reprezintă conturul ţării şi drapelul.

-frontal-panou, planşa cu conturul ţării şi cea cu drapelul tricolor

CAPTAREA ATENŢIEI

Voi descoperi imaginile de la panou şi voi discuta cu copiii despre acestea.

-conversaţia-frontal-imaginile

Evaluarea răspunsurilor.

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

Se va discuta despre însemnătatea zilei de 1 Decembrie, numele ţării noastre şi culorile ce compun drapelul României.

-conversaţia-frontal şi individual;

ChestionarAnaliza răspunsurilor.

ANUNŢAREA TEMEI

Le voi spune copiilor că vom învăţa o poezie despre ţara noastră: România de Ion Bănuţă, şi le prezint obiectivele operaţionale în termeni accesibili lor. Voi verifica însuşirea titlului prin solicitare a 2-3 copii care să repete acest titlu.

-conversaţia, explicaţia-frontal

Observarea comportamentului.

PREZENTAREA OPTIMĂ A CONŢINUTULUI

Voi recita poezia model:România

De Ion BănuţăŢara mea de soare

Albă, mândră floareMult mă duce dorulUnde-aud izvorul.Şi izvoru-mi spune

Din timpuri străbune:România-i stea, inimă,

lalea,Va fi-n veci a mea!

Voi repeta poezia de 2-3 ori insistând pe explicarea cuvintelor şi expresiilor noi.

-explicaţia-frontal

Observarea comportamentului

DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

Voi recita primul fragment al poeziei şi voi solicita, pe rând, 2-3 copii care să o repete cu mine. Apoi voi

-conversaţia, exerciţiul-frontal şi individual

Analiza răspunsurilor şi a intonaţiei.

Page 10: ziua1 lucrare

recita primul şi al doilea fragment, împreună cu 2-3 copii, până când poezia va fi cât de cât memorată.

OBŢINEREA PERFORMANŢEI

Se va cere unui preşcolar să repete el singur poezia dacă poate şi se va fixa încă o dată titlul acesteia.

-conversaţia, exerciţiulindividual şi frontal

Analiza răspunsurilor.

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

Se vor face aprecieri generale şi individuale privind modul de participare la activitate

-conversaţia-frontal

Evalua