proiect lectie word

2
PROIECT DIDACTIC DATA: 05.11.2010 ŞCOALA: Grupul Scolar „Traian Vuia” Tg-Mures CLASA: a X-a E PROFESOR: Horatiu Muresan UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Procesorul de texte Microsoft Word TEMA: Operatii de baza in procesarea textelor TIPUL LECŢIEI: mixta(predare, evaluare) DURATA: 50 minute LOCUL DE DESFASURARE: laboratorul de informatică Compe tenţ e generale: Forma rea şi dez vol tar ea de pri nde rilo r de uti liz are a unu i  procesor de texte Competenţe specifice: Utilizarea operaţiilor de bază în procesarea textului  Obiective educationale: 1.Obiective cognitive: - sa dov edeas ca tra inicia notiunilor dob and ite la dis cip lin a res pec tiv a,i n capitolul editor de text; - sa foloseasca corect optiunile din bara de meniuri in aplicatii concrete; 2.Obiective psihomotorii: - eval uare a depr inderii de utiliz are corecta a optiu nilor puse la dispo zitia utilizatorului de aplicatie Word; 3.Obiective afective : - for ma rea con vin ge rii ca uti liz are a Wor d-u lui per mit e rea liz area uno r documente intr-o forma atractiva; OBI ECTIVE OPE RAŢ IONALE: La sf ar si tu l or ei , el ev ii vo r fi capabili s ă : 1 - să utilizeze programul Microsoft Word si comenzile aferente acestuia pentru realizarea copertei lucrarii ; 2 - să insereze pagina goala si sa editeze textul respectand cerintele date; 3 - să folosească comenzile de centrare si salvare text ; STRATEGII DIDACTICE 1.Principii didactice Principiul interactionarii elevilor cu profesorul; Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor în pregătire; Principiul conexiunii inverse/feedb ack. 2.Metode de învăţământ Conversaţia Explicaţia Exerciţiul 3.Procedee de instruire Conversaţia de consolidare; Exemplificarea prin crearea de situaţii concrete; Exerciţii de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor;

Upload: muresan-horatiu

Post on 09-Apr-2018

229 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Lectie Word

8/8/2019 Proiect Lectie Word.

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-word 1/2

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05.11.2010ŞCOALA: Grupul Scolar „Traian Vuia” Tg-Mures

CLASA: a X-a E

PROFESOR: Horatiu Muresan

UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Procesorul de texte Microsoft Word

TEMA: Operatii de baza in procesarea textelor TIPUL LECŢIEI: mixta(predare, evaluare)

DURATA: 50 minute

LOCUL DE DESFASURARE: laboratorul de informatică

Competenţe generale: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui

 procesor de texte

Competenţe specifice: Utilizarea operaţiilor de bază în procesarea textului 

Obiective educationale:1.Obiective cognitive:

- sa dovedeasca trainicia notiunilor dobandite la disciplina respectiva,in

capitolul editor de text;- sa foloseasca corect optiunile din bara de meniuri in aplicatii concrete;

2.Obiective psihomotorii:- evaluarea deprinderii de utilizare corecta a optiunilor puse la dispozitia

utilizatorului de aplicatie Word;

3.Obiective afective :- formarea convingerii ca utilizarea Word-ului permite realizarea unor 

documente intr-o forma atractiva;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfarsitul orei, elevii vor ficapabili să:

1 - să utilizeze programul Microsoft Word si comenzile aferente acestuia pentrurealizarea copertei lucrarii ;

2 - să insereze pagina goala si sa editeze textul respectand cerintele date;3 - să folosească comenzile de centrare si salvare text ;

STRATEGII DIDACTICE1.Principii didactice

•Principiul interactionarii elevilor cu profesorul;

• Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor în pregătire;

•Principiul conexiunii inverse/feedback.

2.Metode de învăţământ• Conversaţia

• Explicaţia

• Exerciţiul

3.Procedee de instruire• Conversaţia de consolidare;

• Exemplificarea prin crearea de situaţii concrete;

• Exerciţii de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor;

Page 2: Proiect Lectie Word

8/8/2019 Proiect Lectie Word.

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-word 2/2

4.Forme de organizare• Individuală

• Frontală

5.Forme de dirijare a învăţării

• Independentă• Dirijată de profesor 

6.Resurse materialeFişe de lucru;

Computerul.

7.Metode de evaluare• Evaluare sumativă

• Evaluare continuă pe parcursul lecţiei (fişe de lucru)

DESFĂ URAREA LEC IEIȘ Ț

Moment organizatoric• Organizarea şi pregătirea clasei:

- Cunoa terea clasei, verificarea prezen ei;ș ț

• Captarea atenţiei clasei- Anunţarea subiectului pentru tema respectivă;

- Anunţarea obiectivelor urmărite;

- Anunţarea modului de desfăşurare a activităţii; Reactualizarea cunoştinţelor

Se realizează printr-o fisa de lucru pentru reactualizarea cunoştinţelor: