andrei_anisoara-proiect de lectie

10
  P R O I E C T D I D A C T I C DATA: 06.02.2012 PROPUNĂTOR: Gaescu Mariana OBIECTUL: Cunoaşterea mediului SUBIECTUL: Animale domestice TIPUL.: predare- învăţare-evalua re a) Obiect ive de refe ri nţă: 1.3. să enumere caracteristici specifice ale unor vieţuitoare din mediul apropiat; 2.1. să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare, fenomene din mediul înconjurător; 2.3. să utilizeze simboluri şi informaţii referitoare la fenomene observate în mediul înconjurător; 3.1. să identifice căi prin care se poate contribui la menţinerea unei vieţi sănătoase a plantelor şi animalelor;  b) Obiective operaţionale: O.O1: să recunoască animale domestice după înfăţişarea şi descrierea acestora; O.O2: să identifice hrana corespunzăto are a animalelor domestice observate; O.O3: să denumească adăposturi făcute de om pentru protejarea animalelor domestice observate; O.O4: să numească urmaşii animalelor domestice observate; O.O5: să identifice foloase ale fiecărui animal domestic observat, precum şi importanţa lor  pentru om; O.O6: să grupeze animalele domestice pe baza asemănărilor şi deosebirilor descoperite la înfăţişarea acestora; O.O7: să denumească cele trei părţi componente ale corpurilor animalelor domestice observate (cap-trunchi-membre); O.O8: să descrie un animal domestic, utilizând noţiunile „domestic”, „îngrijit”, „foloase”, „cap”, „trunchi”, „membre” („picioare”, „aripi”), „corp”, „piele” („blană”), „păr” („pene”, „lână”), „grajd” („coteţ”, „cuşcă”, „stână”, „şură”), „iarbă”, „fân”, „boabe”; FORME DE ORGANIZARE a) a conţinuturilor: modulară  b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE :formativă, sumativă, orală şi scrisă, individuală şi în grup, autoevalua rea, interevaluarea în cadrul grupului RESURSE: a) pedago gic e (me tode şi proce dee ): conversaţia, explicaţia, dramatizarea, observaţia dirijată,  problematizarea, descoperirea, activitatea independentă, lectura explicativă, brainstorming-ul, activitatea pe grupe constituite în funcţie de tema dezbaterii, reţeaua de discuţii, jocul didactic, metode interactive-dezbaterea tip Ciorchinele b) ma te ri al e : imagini din povestea „Punguţa cu doi bani”, fişe de lucru individuale, imagini-suport sub formă de proiecţie, jetoane, planşă didactică „Animale domestice”, cub confecţionat cu animale domestice, videoproiector, ecusoane. c) bibliografice: 1. Cunoaşterea mediului – manual pentru clasa I, Dumitra Radu, Viorela Anastasiu, Ed. Didactică şi Pedagogică , R.A., Bucureşti, 2010; 3. Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a – Cunoaşterea mediului , Ed. „Didactica Press” S.R.L., Bucureşti, 2004, pp. 95 – 96; d) temporale: 20 minute 

Upload: gaescu-mariana

Post on 15-Jul-2015

322 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 1/10

 

 

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 06.02.2012PROPUNĂTOR: Gaescu MarianaOBIECTUL: Cunoaşterea mediuluiSUBIECTUL: Animale domestice

TIPUL.: predare- învăţare-evaluarea) Obiective de referinţă:1.3. să enumere caracteristici specifice ale unor vieţuitoare din mediul apropiat;2.1. să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare, fenomenedin mediul înconjurător;2.3. să utilizeze simboluri şi informaţii referitoare la fenomene observate în mediulînconjurător;3.1. să identifice căi prin care se poate contribui la menţinerea unei vieţi sănătoase a planteloşi animalelor;

 b) Obiective operaţionale:O.O1: să recunoască animale domestice după înfăţişarea şi descrierea acestora;

O.O2: să identifice hrana corespunzătoare a animalelor domestice observate;O.O3: să denumească adăposturi făcute de om pentru protejarea animalelor domesticeobservate;O.O4: să numească urmaşii animalelor domestice observate;O.O5: să identifice foloase ale fiecărui animal domestic observat, precum şi importanţa lor 

 pentru om;O.O6: să grupeze animalele domestice pe baza asemănărilor şi deosebirilor descoperite laînfăţişarea acestora;O.O7: să denumească cele trei părţi componente ale corpurilor animalelor domestice observa(cap-trunchi-membre);O.O8: să descrie un animal domestic, utilizând noţiunile „domestic”, „îngrijit”, „foloase”,

„cap”, „trunchi”, „membre” („picioare”, „aripi”), „corp”, „piele” („blană”), „păr” („pene”,„lână”), „grajd” („coteţ”, „cuşcă”, „stână”, „şură”), „iarbă”, „fân”, „boabe”;

FORME DE ORGANIZARE

a) a conţinuturilor: modulară b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI, FORME,STRATEGIIŞI INSTRUMENTE

DE EVALUARE :formativă, sumativă,orală şi scrisă, individuală şi în grup,autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului

RESURSE:

a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, explicaţia, dramatizarea, observaţia dirijată, problematizarea, descoperirea, activitatea independentă, lectura explicativă, brainstorming-ul,activitatea pe grupe constituite în funcţie de tema dezbaterii, reţeaua de discuţii, jocul didactic,metode interactive-dezbaterea tip Ciorchinele

b) materiale : imagini din povestea „Punguţa cu doi bani”, fişe de lucru individuale, imagini-suporsub formă de proiecţie, jetoane, planşă didactică „Animale domestice”, cub confecţionat cu animdomestice, videoproiector, ecusoane.

c) bibliografice:1. Cunoaşterea mediului – manual pentru clasa I, Dumitra Radu, Viorela Anastasiu, Ed. Didactică şiPedagogică, R.A., Bucureşti, 2010;3. Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a – Cunoaşterea mediului , Ed. „Didactica Press” S.R.L.,

Bucureşti, 2004, pp. 95 – 96;

d) temporale: 20 minute

Page 2: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 2/10

d) temporale: 20 minute 

 

ŢINTA DE PROGRES PROFESIONAL:

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUAR(metode,instrumenteindicatori)

de conţinut detimp

forme deorganizare

metode şi procedee

mijloacedidactice

1. Captarea atenţiei Această etapă a lecţiei se va realiza prin

intermediul unei dramatizări după povestea“Punguţa cu doi bani” de Ion Creangă,ajutaţi de imaginile din poveste, încercândsă se scoată în evidenţă personajul principal, Cocoşul.

1

min

frontală conversaţia

dramatizare

Imagini din

 povestea„Punguţa cudoi bani”

Cunoaşterea

conţinutulu povestirii;Transpuner„pielea” personajelo

2. Anunţareaobiectivelor

Se vor prezenta, într-o manieră accesibilă, prin trecerea în revistă a mijloacelor derealizare, tema lecţiei: „Animaleledomestice”şi câteva dintre obiectivele ce sevor urmări a se atinge în cadrul lecţiei.

1min

frontală explicaţia

3. Dirijarea învăţării

O.O1

O.O2

O.O3

O.O4

O.O5

O.O1

Se va prezenta elevilor o planşă cuanimalele domestice.Elevii vor fi îndrumaţi să denumeascăanimalele domestice recunoscute de ei,  precizând locul unde trăiesc, cu ce se

hrănesc, cine le asigură hrana şi adăpostulşi ce foloase aduc omului care îi îngrijeşte.Prezentare PoverPoint cu animaledomestice:Se discută despre animalele domesticeilustrate, despre puii lor, despre părţilecomponente ale corpului, hrană şi foloase.Muncă independentă:Fişă individuală cu sarcina didactică: săcoloreze caseta din dreptul animalului

2min

frontală

Individuală

explicaţiaconversaţia

 brainstorming

lecturaexplicativă

observaţiadirijată

activitatea

Planşădidactică„Animaledomestice”

Videoproiector  prezentarePoverPoint

fişă de lucruindividuală

Recunoaşteanimalelor domestice,Enumerarea

caracteristicObservareaasemănărilodeosebirilor

Recunoaşteanimalelor 

Page 3: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 3/10

 

 

O.O6

O.O7

O.O8

O.O5

domestic (şase animale din care doar treidomestice).Se finalizează fişa şi se discută. Seenumeră raspunsurile corecte şi sedesemnează câştigătorii.Cu ajutorul unor imagini-surpriză se vor grupa animalele domestice denumite deelevi pe două coloane. Se stabilesccriteriile după care s-a făcut grupareaanimalelor domestice: animale domestice

cu patru picioare şi corpul acoperit cu păr sau lână; animale domestice cu două picioare, două aripi şi corpul acoperit cu pene.Vom observa imaginile din manual, pagina20, schematizate, numind părţile corpuluianimalelor din cele două desene (oaie şigăină)şi descriindu-le: cap-trunchi-membre; patru picioare, trunchi acoperit culână; două aripi, două picioare, trunchiacoperit cu fulgi şi pene.Din coşuleţul surpriză, elevii vor alege unecuson, îl vor prinde în piept, ne vomidentifica şi ne vom grupa în trei grupe decâte patru elevi.

Vom desfăşura jocul didactic: ”La ceanimal m-am gândit?”. Vom alege unanimal din grupele adverse, îl vom descrie,introducând toate informaţiile enumeratedespre animalele domestice. Adversarii vor fi nevoiţi să descopere despre ce animaldomestic este vorba.Echipa care acumulează cele mai multefigurine va fi stimulată.Identificarea unor foloase pe care le obţine

Frontală

Grupe de elevi

Frontală

independentă

conversaţia

 problematizarea

descoperirea

Munca cumanualul

activitatea pegrupe

 jocul didactic

Imagini cuanimaledomestice

Manualul deCunoaştereamediului, clasaI

Ecusoane cuanimaledomestice

domesticeAutoevalua

Grupareaanimalelor domesticeObservaresistematică

Descoperireasemănărilodeosebirilor

Observaresistematică

Utilzareanoţiunilor învăţate deanimaledomestice

Observare

Page 4: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 4/10

 

 

omul de la animalele domestice observate;  prezentarea diapozitivului cu foloaseleanimalelor domestice observate;Muncă independentă:Fişă individuală cu sarcina didactică: săunească prin săgeţi fiecare animal cu produsele obţinute de la el.

Se atrage atenţia că animalele au nevoie deîngrijire şi trebuie ocrotite de către om.Se recită o strofă dintr-o poezioară ce îiîndeamnă pe elevi să ocrotească şi săîngrijească animalele:“Să ocroteşti cu bunătateÎn cale-ţi orice vietate!De la aste mici făpturiPoţ

 

i lua şi tu învăţături.”

Individuală

frontală

activitateaindependentă

ExplicaţiaConversaţia

PrezentarePowerPoint

Fişă de lucruindividuală

Text – suport

sistematică

Corespondedintre animdomestic foloasele sa

Autoevalua

Conştientizrolului apărător vieţuitoarelînconjurăto

„Ograda animalelor” O.O8 Acest moment al lecţiei îl vom realizaaplicând metoda „Ciorchinele”.Elevii vor veni pe rând şi vor plasa jetonuldin piept în „Ograda animalelor”, apoi vor 

completa cu alte piese ilustrate cu referirela puii animalului domestic, adăpostul,hrana acestuia şi foloasele aduse omului.

2min

Frontalăindividuală

„Ciorchinele”Macheta„Ogradaanimalelor”

Evaluare orObservaresistematicăProbă pract

4 ) Feedback prinraportarea laobiectivele propuseiniţial, cu solicitareaelevilor

O.O7

Se vor împărţi elevilor fişe de muncăindependentă cu următoarele sarcinididactice (Anexa 1):1. Trasează câte o linie de la cifra 1- la cap,de la cifra 2- la trunchi şi de la cifra 3- la picioarele animalului din imagine;

5min

individuală Activitateaindependentă

Fişă de muncăîndependentă

Observareamodului realizare sarcinilor da

Page 5: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 5/10

 

 

O.O1 2. Încercuieste animalele domestice;3. Descoperă animalele ascunse.Fişele se discută după expirarea timpuluiacordat.Se adresează aprecieri copiilor.

5) Obţinereaperformanţelor

O.O8 Se va desfăşura un joc folosind un cub pecare sunt ilustrate animale domestice(Anexa 2).Cubul se rostogoleşte şi la …… (denumescanimalul domestic) se opreşte. Toţi

  participanţii la joc vor enumera câtevaînsuşiri ale animalului respectiv. Se vor  putea utiliza versuri din poezii cunoscute,cântece, replici din poveşti, ghicitori.

5min

frontală Joc didatic Cubconfecţionatcu animaledomestice

Evaluare orObservaresistematică

6) Asigurarearetenţiei şi transferulde cunoştinţe

Se vor formula întrebări elevilor cu privirela conţinutul lecţiei desfăşurate – „Animaledomestice” (explicarea definiţiei„domestic”, părţi componente, îngrijire,adăpost, hrană, foloase), precum şi cu privire la modul de realizare al acesteia.

3min

frontală Conversaţiaeuristică

Imagini cuanimaledomestice

7) Încheierea lecţiei Se fac aprecieri finale la adresa elevilor cu privire la comportamentul în timpul lecţiei,gradul de participare în rezolvareasolicitărilor propuse.Se va solicita copiilor ca pentru ora

următoare de Cunoaştere a mediului sădeseneze o scenă dintr-o poveste cunoscutăde ei în care personajele principale să fieanimale domestice (“Punguţa cu doi bani”,“101 dalmaţieni”).

1min

frontală ExplicaţiaAprecierea

Page 6: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 6/10

 

 

ANEXA 1Nume…………

ANIMALE DOMESTICE

― fişă de muncă independentă―

Sarcini didactice:1. Trasează câte o linie ― de la cifra 1- la cap,

― de la cifra 2- la trunchi― şi de la cifra 3- la picioarele animalului domestic:

1 2 3 1 2 3

 

2. Incercuieste animalele domestice de mai jos.

 

Page 7: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 7/10

 

 

3. Descoperă animalele ascunse în desenul următor.1- maro ;2-albastru;3- roşu;4-galben;

5-portocaliu.

Page 8: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 8/10

 

 

ANEXA 2

Page 9: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 9/10

 

 

  Nume…………..

ANIMALE DOMESTICE

Sarcini didactice:1. Trasează câte o linie ― de la cifra 1- la cap,

― de la cifra 2- la trunchi― şi de la cifra 3- la picioarele animalului domestic:

1 2 3 1 2 3

 

Incercuieste animalele domestice de mai jos.

Page 10: Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie

5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 10/10

 

 

3. Descoperă animalele ascunse în desenul următor.1- maro ;2-albastru;3- roşu;4-galben;5-portocaliu.