proiect de lectie tulpina

16
Proiect de lec ţie a. Date introductive Scoala Gimnazială „C-tin Giurescu”- Chiojdu Profesor: Onica Elena Mihaela Data :11.11.2014 Clasa : a V-a Disciplina : Biologie Tema : Tulpina - definiție, alcătuire externă, tipuri Durata : 50 minute Tipul lecției : de însușire de noi cunoștințe Competente specifice : 1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori; 2.1 Utilizarea metodelor și mijloacelor adecvate explorării / investigării lumii vegetale; 3.1 Reprezentarea structurii și funcțiilor sistemelor biologice pe baza modelelor; 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare. Obiective operaționale : La sfârșitul activității de instruire, elevii trebuie să fie capabili: O1. să definească tulpina; O2. să precizeze elementele structurii externe a tulpinii; O3. să reprezinte printr-un desen structura externă a tulpinii; O4. să recunoască tulpina pe baza caracterelor sale structurale; O5. să enumere principalele tipuri de tulpini; Resurse educaționale : Procedurale Metode și procedee o Conversație euristică o Demonstrația o Expunere o Informare o Observație o Modelare o Problematizare o Învățare prin descoperire Forme de organizare o Activitate frontală și individuală Materiale

Upload: raznic-marian

Post on 06-Dec-2015

45 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

biologie

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Tulpina

Proiect de lec ţie

a. Date introductive

Scoala Gimnazială „C-tin Giurescu”- ChiojduProfesor: Onica Elena MihaelaData:11.11.2014Clasa: a V-aDisciplina: BiologieTema: Tulpina - definiție, alcătuire externă, tipuriDurata: 50 minuteTipul lecţiei: de însușire de noi cunoștințe

Competente specifice:1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori;2.1 Utilizarea metodelor şi mijloacelor adecvate explorării / investigării lumii vegetale;3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor;4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.

Obiective operaționale:La sfârşitul activităţii de instruire, elevii trebuie să fie capabili:O1. să definească tulpina;O2. să precizeze elementele structurii externe a tulpinii;O3. să reprezinte printr-un desen structura externă a tulpinii;O4. să recunoască tulpina pe baza caracterelor sale structurale;O5. să enumere principalele tipuri de tulpini;Resurse educaţionale:

Procedurale Metode şi procedee

o Conversaţie euristicăo Demonstraţiao Expunereo Informareo Observaţieo Modelareo Problematizareo Învăţare prin descoperire

Forme de organizare o Activitate frontală şi individuală

Materialeo Material ierborizat/viuo Materiale grafice (fotografii, imagini video-proiector)o Fişe de lucru individualeo Rebus

Anexe: Schema lecției, Fig. 1, Fig. 2, Fişă individuală de lucru (2 pagini), Rebus

Bibliografie:MEN - Programa şcolară, BucureştiGheorghe Mohan, Aurel Ardelen, Aurora Mihail, 1997 - Manual de Biologie, Clasa a V-a, Editura All Educational

Page 2: Proiect de Lectie Tulpina

Dobran Floarea-Biologie.Manual pentru clasa a V-a,Editura Teora,Bucureşti 2000Diferite pagini de pe internetAtlas botanic

http://www.youtube.com/watch?v=IUeklRdND9o

Page 3: Proiect de Lectie Tulpina

b. Scenariul didacticNr.crt.

Evenimentele instruirii

Ob. oper.

Conţinuturi Activităţi de predare-învăţare Metode şi procedee didactice

Mijloace de instruire

Timp alocat (min)

Evaluare

1 Organizarea colectivului

de elevi

- notarea absenţelor- organizarea clasei pentru începerea lecţiei

2

2 Verificarea cunoştinţelor

din lecţia anterioară

„Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi? Ce este o rădăcină? Care sunt principalele tipuri de rădăcini şi care sunt caracteristicile lor? Daţi exemple la fiecare tip de rădăcină.”

- întrebări din conţinuturile lecţiei anterioare (se vor lua în atenţie 2-3 elevi care vor răspunde la întrebări şi vor fi notaţi în funcţie de răspunsurile date)

- conversaţie euristică- expunere (de către elevi)

5 - directă- orală

3 Captarea şi orientarea

atenţiei

„Ştiaţi că...Eucaliptul poate atinge o înălţime de 150 m, adică la fel de înalt ca piramida lui Kheops?Un alt gigant al lumii plantelor este Sequoia, supranumit şi arborele-mamut, care poate ajunge la 135 m înălţime şi poate fi cuprins la bază de 30 de oameni cu braţele deschise, deci are o circumferinţă de aproximativ 50 m?Dintr-un trunchi de Sequoia se pot construi cam 300 de case?Dacă am săpa un tunel la baza unui Sequoia ar putea trece 2 camioane alăturate prin acest tunel?Datorită cărei părţi ajung aceste plante la o înălţime atât de impresionantă?”

- prezentarea unor curiozităţi din lumea vegetală care au legătură cu tulpina- elevii vor putea contribui la expunere cu diverse cunoştinţe anterioare (din cultura lor generală)

- informare 2

4 Enunţarea temei şi a

obiectivelor urmărite

„Astăzi vom învăţa despre ce este o tulpină, despre alcătuirea ei externă şi despre principalele tipuri de tulpini. Ce fel de organ este tulpina? Încercaţi să daţi o definiţie a tulpinii.”

- anunţarea titlului lecţiei curente şi a conţinuturilor acesteia

1

5 Prezentarea noului

conţinut

O1 Definiţia: Tulpina este organul vegetativ al plantelor care susţine frunzele, florile şi fructele.

- reactualizarea cunoştinţelor anterioare ale elevilor privind acest organ al plantelor- analiza materialului intuitiv- descoperirea elementelor esenţiale care conduc la definiţia tulpinii

- conversaţia euristică- observaţia

- material ierborizat/viu- fotografii/ imagini

5 - frontală- orală

O2O3

Caractere generale:- prezintă noduri (porţiuni umflate) şi întrenoduri (porţiuni lungi).- prezintă 2 tipuri de muguri (laterali – la subsuoara

- analiza şi identificarea pe material ierborizat/viu a elementelor morfologice (noduri, internoduri, muguri)

- observaţia- modelarea prin desen- demonstraţia

- material ierborizat/viu-experimentul- fişe de lucru

10 - frontală- orală

Page 4: Proiect de Lectie Tulpina

frunzelor, terminali – în vârful tulpinii) din care se dezvoltă frunze/flori. (vezi fig. 1)- structura mugurelui: ax scurt situat central, frunze tinere (int.), frunze solzoase (ext.) cu rol protector. (vezi fig. 2)- tulpini tinere + muguri + frunze = lăstar- creşte în lungime prin vârf

- reprezentare prin desen a elementelor morfologice de bază a unei tulpini- adnotarea desenului de către elevi sub supravegherea profesorului

O5O4

- observarea, identificarea şi denumirea diferitelor tipuri de tulpini pe materialul ierborizat/viu- utilizarea fişelor de lucru pentru reprezentarea prin desen a tipurilor principale de tulpini şi adnotarea desenelor- completarea schemei logice a lecţiei pe baza activităţilor anterioare

- observaţia- conversaţia euristică- modelarea- problematizarea

- material ierborizat/viu- fişe de lucru

15 - frontală- orală- individuală (fişe de lucru)

6 Sistematizarea şi fixarea

conţinuturilor

O5 „Încercaţi să identificaţi afirmația falsă și cea adevărată.”

- exerciţii de recunoaştere a tipurilor de tulpini pe materiale grafice

- problematizarea - cartoane 5 - pe grupe- orală

7 Evaluare/Conexiune

inversă

„Aici aveţi un rebus pe care îl veţi completa acum.” - distribuirea paginilor cu rebusul şi corectarea acestora

- problematizarea - rebus 3 - individuală- scrisă

8 Anunţarea temei de lucru pentru acasă

şi notarea elevilor

„Pentru ora viitoare aveţi de pregătit lecţia predată astăzi.”

- notarea elevilor care au adus contribuţii semnificative lecţiei şi care au răspuns la întrebările recapitulative

2

Page 5: Proiect de Lectie Tulpina

Schema lectiei

Tulpina – definiție, alcătuire externă, tipuri

Tulpina este organul vegetativ al plantelor care susţine frunzele, florile şi fructele.

Structura externa:-tulpina principala-tulpini secundare-noduri-întrenoduri-muguri -foliari -florali -terminali

Clasificare:-tulpini aeriene -ierboase -drepte(grau) -volubile(fasolea) -agatatoare(mazarea) -taratoare(capsun) -lemnoase - arbori(mar,stejar) - arbusti(maces)

-tulpini subpamantene -bulb(ceapa) -tubercul(cartof) -rizom(feriga)

Figura 1

Alcătuirea tulpinii aeriene

Page 6: Proiect de Lectie Tulpina

Figura 2

Structura mugurelui - secţiune

Page 7: Proiect de Lectie Tulpina

Fi şă individuală de lucru

Completaţi spaţiile libere cu denumirea tipului de tulpină corespunzător.

TULPINI AERIENE

Tulpină ierboasă D _ _ _ _ _ _ Tulpină A _ _ _ _ _ _ _ _ _..........................................................................................................................................................................................................................................................................

Tulpină V _ _ _ _ _ _ _ Tulpină T _ _ _ _ _ _ _ _

Page 8: Proiect de Lectie Tulpina

TULPINI SUBTERANE

R _ _ _ _ B _ _ _

.........................................................................................................................................

.................................................................................................................................

T _ _ _ _ _ _ _

.......................................................................TULPINI ACVATICE

.........................................................

.........................................................

.........................................................

Page 9: Proiect de Lectie Tulpina

MUGURII ȘI ROLUL LOR

MARERIALE NECESARE:Muguri și rămurele înmugurite de la diferiți arbori/arbuști (nuc, soc, liliac, etc...), ghivece cu

plăntuțe de fasole/ grâu, vase cu apă, pensă, lamă de ras, lupă.MOD DE LUCRU:Se ia un mugure și cu ajutorul unei pense se rupe învelișul protector; apoi se rup frunzulițele

verzi. Cu o lupă se observă foarte bine axul scurt pe care sunt așezate acestea.Se taie 1 cm din vârful unei plăntuțe și se observă ce se întâmplă în comparație cu o altă

plăntuță la care vârful rămâne intact.CONCLUZIE:Vârful unei tulpini se termină cu un mugure terminal, iar la subsoara nodurilor se

dezvoltă mugurii laterali. Un mugure este alcătuit dintr-un ax scurt pe care sunt prinse strâns frunzlițe verzi, iar la exterior sunt frunze solzoase cu rol de protecție. Din muguri se dezvoltă frunze sau flori.

Dacă se înlătură mugurele terminal, tulpina nu mai crește prin vârf, în schimb poate să dea mai mulți lăstari (metodă folosită în cultivarea unor legume – de exemplu la pătlăgelele roșii unde, prin copilit – ruperea vârfului, se obțin mai multe ramificații rezultate din mugurii laterali).

Page 10: Proiect de Lectie Tulpina

REBUS

Completaţi rebusul cu noţiunile corespunzătoare definiţiilor de mai jos.

2 3

1 A O 64

5 B R L

7 I

1. Tip de tulpină care prezintă cârcei.2. Tip de tulpină care creşte paralel cu solul.3. Tip de tulpină care se înfăşoară în jurul unui suport.4. Tulpina cea mai des întâlnită.5. Tip de tulpină subterană care prezintă „ochi”(plural).6. Tip de tulpină subterană care prezintă frunze cu rol de depozitare a substanţelor

de rezervă(plural).7. Tulpina subterană de la lăcrămioară(plural).

Page 11: Proiect de Lectie Tulpina

Alege dacă următoarele propoziţii sunt adevarate sau false:

1.Tulpina este un organ vegetativ.2.Ramurile sunt tulpini principale.3.Mugurele floral dă naştere la frunză.4.Mugurele mixt dă naştere la floare.5.Tuberculul de cartof este o tulpină subterană.6.Căpşunul are tulpină târâtoare.7.Tulpina leagă toate organele plantei între ele.