proiect de lectie tehnologie

29
PROIECT DE LECTIE DATA: 26.04.2016 CLASA: a III-a ARIA CURRICULARA: Arte si tehnologii DISCIPLINA:Arte vizuale si abilitati practice TEMA: Felicitare pentru ziua mamei SUBIECTUL: Felicitarea FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprindari COMPETENTE GENERALE: ARTE VIZUALE SI LUCRU MANUAL 1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte 2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate COMUNICARE IN LIMBA ROMANA 1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

Upload: ciubotariuanda

Post on 10-Jul-2016

214 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

ugffguhbbczawq

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Tehnologie

PROIECT DE LECTIE

DATA: 26.04.2016

CLASA: a III-a

ARIA CURRICULARA: Arte si tehnologii

DISCIPLINA:Arte vizuale si abilitati practice

TEMA: Felicitare pentru ziua mamei

SUBIECTUL: Felicitarea

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprindari

COMPETENTE GENERALE:

ARTE VIZUALE SI LUCRU MANUAL

1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte 2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate

COMUNICARE IN LIMBA ROMANA

1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

Page 2: Proiect de Lectie Tehnologie

MUZICA SI MISCARE

1. Receptarea unor cântece pentru copii şi a unor elemente simple de limbaj muzical 2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice vârstei 3. Exprimarea unor idei, sentimente şi experienţe prin intermediul muzicii şi mişcării, individual sau în grup

COMPETENTE SPECIFICE:

COMUNICARE IN LIMBA ROMANA1.1Extragerea unor informatii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;

2.3. Prezentarea unei activitati realizate individual sau in grup;4.5. Manifestarea disponibilitatii pentru transmiterea in scris a unor idei.

ARTE VIZUALE SI LUCRU MANUAL

2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)2.4. Modificarea expresiei plastice inițiale prin remodelare;2.5. Participarea la activitati integrate adaptate nivelului de varsta, in care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

MUZICA SI MISCARE

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental;3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale.

Page 3: Proiect de Lectie Tehnologie

OBIECTIVE CADRU:

Cunoasterea si realizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale si ustensile.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

2.4 sa imbine in mod adecvat tehnicilede realizare au unor produse simple si/sau complexe;2.5 sa aprecieze calitatea produsului finit.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1 (1.1) sa completeze corect rebusul pe baza imaginilor date;O2 (2.4) sa realizeze corect, minim 6 obiecte de decor utilizand papuela;O3 (2.2) sa realizeze felicitarea folosind decoratiunile quilling;O4 (2.3) sa formuleze raspunsuri la intrebari simple de control, in ceea ce priveste realizarea felicitarii.

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, vizualizarea, munca independenta, jocul muzicalMijloace didactice:filmulet, videoproiector, laptop, aparat de tocat hartia (fasii), fasii de hartie colorata, lipici, papuela (sau bat de frigaruie), hartie colorata, perforator cu model, foarfeca, anexe( fisa de lurcru: rebus, fise cu stari emotionale, jurnal reflexiv, cantec ,,De ziua ta mamico!”)Forma de organizare: frontala, individualaTIMP: 45 min.Bibliografie: http://programe.ise.ro/Actuale/Programeinvigoare.aspx (accestat la data de 26.04.2014, ora 16:51);

https://www.youtube.com/watch?v=Yz_lTiPPszg How to: Quilling greeting card/ felicitare de Alina Aron (accesat la data de 26.04.2014, ora 14:15)

Page 4: Proiect de Lectie Tehnologie

DESFASURAREA LECTIEIEI

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA INVATATOAREI Ob. op

ACTIVIATILE ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forma de organizare

Evaluare

Momentul organizatoric(1 min.)

Aerisirea salii de clasa si pregatirea materialelor de lucru.

Elevii pregatesc materialele de lucru necesare pentru lectie. ( fasii de hartie colorata,hartie colorata, lipici, papuela (sau bat de frigaruie), perforator cu model, foarfeca)

fasii de hartie colorata,hartie colorata, lipici, papuela (sau bat de frigaruie), perforator cu model, foarfeca, laptop, videoproiector, filmulet, felicitare model, imagini cu decoratiuni quilling.

frontala

Captarea atentiei(4 min)

Impart elevilor un rebus foarte simplu pe care-l vor completa cu denumiri de flori in urma intrebarilor.

O1. Elevii completeaza corect rebusul in urma imaginilor ate.

Explicatia, conversatia

Fisa de lucru : rebus.

frontala observarea sistematica

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi vom realiza o felicitare folosind o tehnica diferita si foarte interesanta. Se numeste ,,Tehnica Quilling”si i se mai

Elevii asculta cu atentie si vizioneaza

Explicatia, conversatia, vizionarea

Laptop, videoproiector, filmulet.

frontala Observarea sistematica

Page 5: Proiect de Lectie Tehnologie

operationale(5 min)

spune : ,,Arta de rulare a hartiei”.Folosind aceasta tehnica, vom realiza o felicitarea cu un decor deosebit pentru a o darui mamelor nostre de 8 martie.

Le arat un filmulet cu realizarea unei felicitari de 8 martie pentru ziua mamei, la videoproiector, si explic pe larg actiunile desfasurate in videoclip.

filmuletul.

Realizarea temei(20min)

Prezint elevilor o felicitare model si imagini cu decoratiuni quilling. Denumesc materialele folosite si explic fiecare etapa de lucru. Voi face o demonstratie in fata copiilor pentru o mai buna intelegere.Pasul 1:Intai voi alege o fasie de hartie colorata, o introduc in varful instrumentului de lucru (papuela sau batul de frigaruie) si incep sa invart unealta intr-un singur sens asigurantu-ma ca cealalta mana dirigeaza fasia de hartie astfel incat sa fie rulata corect. Incerc sa nu strang prea tare hartia pentru a nu o rupe.Pasul 2:Dupa ce am rulat toata fasia de hartie o scot cu grija sa nu se desfaca si o lipesc la capat cu lipici (luam lipiciul cu papuela sau cu varful batului de frigaruie pentru a ne usura munca).Pasul 3: Cerculetul format il putem lipi asa simplu cum este, pe felicitare, sau ii putem da

O2

Elevii privesc modelele si se inspira.

Aleg o fasie de hartie colorata dupa preferinte si introduc hartia in varful instrumentului de lucru( papuela /batul de frigaruie despicat la un capat), incep sa ruzele intr-un singur sens, usor fara a o rupe. Dupa ce au rulat toata hartia o vor scoate din unealta, cu grija pentru a nu se desface si o lipesc la un capat cu lipici

Explicatia, conversatia, demonstratia

Felicitare model, imagini cu tehnica quilling, papuela/ bat de frigaruie, lipici, foarfeca, fasii de hartie colorata, hartie colorata, perforator cu forma.

frontala Observarea sistematica

Page 6: Proiect de Lectie Tehnologie

diverse forme si anume: fie sub forma de petala, fie sub forma de lacrima, fie sub forma de banana, fie sub forma de patrat (le arat o imagine cu diverse modele obtinute prin presare a cerculetului de hartie rulata).Pasul 4:Ultimul pas creare de modele pe felicitare (putem forma o floare cu decoratiunile quilling sau o inima sau le pot lipi la intamplare dezvoltandu-si creativitatea).Optional putem perfora colturile felicitarii cu perforatorul ce are forma de funda sau pot decupa cu foarfeca zimtata, marginile felicitarii.La final elevii vor scrie in interiotul felicitariiun mesaj pentru mama.Pun o melodie pe fundal pentru a crea o buna dispazitie si le spun spor la lucru. Ii atentionez sa aiba grija cu instrumentele de lucru pentru a evita accidentele (papuela/ batul de frigaruie , foarfeca).

In timp ce lucreaza elevii, eu ma plimb printre banci si intervin unde este nevoie.Ii voi ajuta cu idei pentru mesaj, daca imi vor cere ajutorul .

O3

folosind varful papuelei.Ei vor construi minim 6 decoratiuni quilling si vor orna felicitarea dupa preferinte.Daca elevul nu reuseste sa ruleze hartia, va fi ajutat de invatatoare si vor face impreuna pana el va prinde tehnica si se va descurca singur. Dupa ce au ornat felicitarea cu decoratiunile quilling vor perfora si/sau vor decupa marginile felicitarii pentru un aspect diferit. Acest pas va fi la alegerea elevului daca doreste sau nu, sa-l faca.Dupa ce toti elevii au realizat delicitarea si au decorata dupa preferinte ,fiecare

Page 7: Proiect de Lectie Tehnologie

va scrie in interiorul felicitarii , un mesaj pentru mama lor.

Evaluarea(10min)

Evaluez elevii in functie de:-daca au realizat felicitare pentru ziua mamei;-daca au folosit minimul de decoratiuni quilling cerute;-daca lucrarea este ingrijita;-daca au dat dovada de creativitate.Voi pune felicitarile pe catedra si vom face un tur al galeriei.Voi chema cate un elev in fata clasesi si ii voi pune cateva intrebari simple despre cum a reusit sa realizeze aceasta felicitare, prin ce tehnica si cui ar mai putea sa o ofere.

O4 Fiecare elev va veni in fata si va spune cateva cuvinte despre felicitarea lui.-Cum se numeste tehnica pe care a folosito.-Cum a realizat decoratiunile.-Cui as mai putea oferi aceasta felicitare inafara de mama. (cu alt mesaj)

Conversatia, explicatia

frontala aprecieri individuale

Incheierea lectiei(5 min)

Apreciez fiecare lucrare in parte si laud acolo unde vad ca s-a descurcat cel mai bine elevul.Voi atentiona daca lucrarea este ne-ngrijita.Vom canta impreuna cantecul ,,De ziua ta mamico!”

Elevii asculta apreciarile cadrului didactic si canta ,,De ziua ta mamico!”

Conversatia, explicatia, cantatul.

frontala aprecieri individuale, aprecieri finale globale.

Page 8: Proiect de Lectie Tehnologie

Anexa 1

9

1 I R I S

2 P A P A D I E

3 N A R C I S E

4 C R I Z A N T E M E

5 V I O R E L E

6 Z O R E L E

7 N U F A R

8 M U S E T E L

Page 9: Proiect de Lectie Tehnologie

1 2 3

4 5 6

7 8 9

Page 10: Proiect de Lectie Tehnologie

Anexa 2 https://www.youtube.com/watch?v=Yz_lTiPPszg

Page 11: Proiect de Lectie Tehnologie

Anexa 3

Cum te-ai simtit astazi la aceasta lectie? Bifeaza in casuta fata care te reprezinta.

M-am simtit foarte bine!

Nu m-am simtit deloc bine!

Nu am inteles ce trbuie sa fac! M-am plictisit!

Page 12: Proiect de Lectie Tehnologie

Anexa 4

JURNAL REFLEXIV

CE AI AFLAT ASTAZI? CE TI-A PLACUT CEL MAI MULT? CE TI-AR MAI PLACEA SA AFLI?

Page 13: Proiect de Lectie Tehnologie

Anexa 5

De Ziua Ta Mamico

Refren: De ziua ta, mamico, In dar ti-am adus inima si crede-ma, mamico, Un dar mai frumos nu se putea. 

Am vrut sa-ti culeg o floare, Un mic ghiocel frumos, Dar pana la urma moare Si cui e de folos? 

Refren: 

Am vrut sa-ti culeg stelute, sa-ti fac un frumos colier, Dar cine nu stie oare Ca in zori stelutele pier? 

Refren:

Am vrut sa-ti culeg o raza De soare, sa-ti prind in par, Dar tu stralucesti mai tare De dragoste si dor.Refren:

Page 14: Proiect de Lectie Tehnologie

Anexa 6

NORME SANITAR – IGIENICE ŞI REGULI DE PROTECŢIE

A MUNCII ÎN TIMPUL PIROGRAVĂRII1. Masa de lucru se aşează aproape de geam, atît pentru a avea mai multă lumină, cît şi pentru a împrospăta continuu aerul;2. Feriţi-vă mîinile şi hainele de obiecte fierbinţi;3. Aeresiţi permanent sau cît mai des încăperea în care efectuaţi lucrări de pirogravare;4. Nu puneţi obiectele fierbinţi pe suprafeţe care se pot aprinde sau arde;5. Obiectele uşor inflamabile trebuie îndepărtate de la locul executării pirogravarii;6. Conectaţi Pirograful electric la reţea numai cu permisiunea profesorului;7. Feriţi-vă mîinile şi hainele de acul înferbîntat al pirografului;8. Nu apropiaţi faţa de suprafaţa pe care pirogravaţi;9. În timpul lucrului nu apăsaţi prea tare cu acul pe suprafaţa lemnului;10. Pirograful nu trebuie pus pe suprafeţe care se pot aprinde şi arde;11. După terminarea lucrului, pirograful trebuie conectat de la reţea.

REGULI DE PROTECŢIE A MUNCII ÎN TIMPUL LUCRULUI CU FERESZRĂUL DE TRAFORAJ:1. Folosiţi la montarea şi dezmontarea pînzei cleştele de traforaj;

2. Dacă s-a rupt pînza, fragmentele acesteia se scot cu cleştele de traforaj;

3. Nu apăsaţi prea tare pe pînza ferestrăului de traforaj;

4. Fiţi atenţi cînd faceţi găurile în placaj cu burghiul sau cu sula, ca să nu vă răniţu mîinile;

5. Nu ţineţi degetele în faţa dinţilor pînzei ferestrăului, pînza poate să se rupă şi să vă rănească;

6. Din cînd în cînd faceţi pauze, faceţi cîteva mişcări de gimnastică.

Page 15: Proiect de Lectie Tehnologie

REGULI DE PROTECŢIE A MUNCII ÎN TIMPUL EFECTUĂRII UNUI MOZAIC

1. Ascuţimea lamei tăietoare a instrumentelor nu se controlează cu mîna;

2. Verificarea ascuţimii instrumentelor se efectuiază în procesul tăierii furnirului: un cuţit bine ascuţit dă o tăietură curată,

netedă, fără dtrivirea lemnului;

3. Instrumentele nu se transmit altei persoane cu partea lor ascuţită înainte.

4.

REGULI DE PROTECŢIE A MUNCII ÎN TIMPUL CIOPLIRII

1. Nu ţineţi mîna liberă in faţa instrumentului;

2. Piesa pe care se face cioplirea trebuie fixat[ bine pe masa tîmplarului;

3. Nu se verifică ascuţimea dălţilor sau a cuţitului cu degetele.

4.

NORME SANITAR – IGIENICE

ŞI REGULI DE PROTECŢIE

A MUNCII ÎN TIMPUL ÎMPLETIRII DIN FIBRE VEGETALE

1. Înainte de a începe lucrul, îmbrăcaţi haine de lucru, inclusiv un şorţ;

2. Locul de lucru prebuie să fie bine iluminat;

3. După finisarea lucrului, se face ordine şi se aeriseşte încăperea, se spală podeaua, deşeurile se scot din încăpere;

4. Cuţitul se transmite cu mînerul înainte, iar foarfecele cu inelele înainte;

5. Acele, foarfecele, cuţitul se păstrează în cutii speciale;

Page 16: Proiect de Lectie Tehnologie

6. Nu se fac mişcări bruşte cu mîna în care se ţine acul, cuţitul sau foarfecele, ca să nu rănim persoana de alături;

7. Cuţitul se mişcă dinspre sine (nu invers), avînd grijă ca mîna sau genunchiul să nu se afle în faţa tăişului;

8. Instrumentele de tăiat trebuie să fie bine ascuţite;

9. Ascuţimea cuţitului sau a foarfecelui nu se controlează cu degetul; ea poate fi verificată tăind o vergea de salcie.

REGULI DE PROTECŢIE A MUNCII ŞI TEHNICII SECURITĂŢII

1. Înainte de a începe orice lucru, luaţi cunoştinţă cu reguli de protecţie a muncii şi de tehnica securităţii şi respectaţi-le cu stricteţe;

2. În timpul lucrului locul nu trebuie să fie aglomerat;3. Pentru lucru va fi doar instrumentul necesar;4. trebuie să se lucreze doar cu instrumentele în stare de funcţionare şi care sînt bine ascuţite;5. Instrumentul NU se lasă cu tăişul în sus;6. Cuţitele se transmit doar cu mînerul înainte;7. Nu ţineţi degetele în zona de acţiune a unui instrument;

Detaliile nu trebuie tăiate în poziţia de atîrnare a lor;8. După finisarea lucrului, cuţitele trebuie păstrate în huse;9. În cazul unei traume, nu intraţi în panică, ci acordaţi prim ajutor celui care s-a rănit, apoi adresaţi-vă la punctul medical;10. Toate lucrările cu substanţe chimice dăunătoare (lac, dizolvanţi, vopsea etc.) trebuie efectuate afară sau întro încăpere aerisită;11. După lucru faceţi curăţenie în atelier şi spălaţi-vă pe mîini cu săpun.

Page 17: Proiect de Lectie Tehnologie
Page 18: Proiect de Lectie Tehnologie
Page 19: Proiect de Lectie Tehnologie
Page 20: Proiect de Lectie Tehnologie