proiect de lectie biologie

17
Proiect de lecţie Data: 16. 05. 2012 Clasa: a II-a Propunator: Cioc Florina-Nicoleta Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale Naturii Disciplina de invatamant: Cunoasterea mediului Unitatea de invatare: Plante Titlul lectiei: De ce au nevoie plantele? Tipul lectiei: mixta Scopul lecţiei: 1. Dezvoltarea capacităţii de muncă individuală, îmbogăţirea vocabu abilităţii de a lucra cu termenii specifici cunoaşterii mediului

Upload: aprilie90

Post on 21-Jul-2015

620 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect de lecie

Data:

16. 05. 2012 Clasa: a II-a Propunator: Cioc Florina-Nicoleta Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale Naturii Disciplina de invatamant: Cunoasterea mediului Unitatea de invatare: Plante Titlul lectiei: De ce au nevoie plantele? Tipul lectiei: mixta

Scopul leciei: 1. Dezvoltarea capacitii de munc individual, mbogirea vocabularului , dezvoltarea abilitii de a lucra cu termenii specifici cunoaterii mediului.

Obiective operationale:Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa:. O1: sa recunoasca cel putin 2 factori care contribuie la dezvoltarea sanatoasa a unei plante pe baza experimentului facut anterior O2: sa denumeasca cel putin 2 diferente intre plantele insamantate in medii diferite pe baza celor observate in experimentul facut O3: sa bifeze cel putin 2 sfaturi utile pentru cresterea intr-un mediu propice a unei plante din fisa de lucru primita anterior. O4: sa completeze cel putin 3 propozitii lacunare cu acele cuvinte cheie potrivite din fisa de lucru prezentata. O5: sa formuleze cel putin o intrebare colegului de banca referitor la etapele dezvoltarii unei plante pe baza celor asimilate anterior.

Strategii didactice:Metode de invatamant: de comunicare oral : - conversative : conversaia,

- expozitive : explicaia, povestirea, metoda Cafenelei b) de explorare a realitii: - de explorare direct: observarea dirijat,experimentul bazate pe aciune: - active: exerciiul , fise de lucru

Mijloace si material didactic: Fise de munca independenta Manual Plante in ghiveci

Forme de organizare: Frontala Individuala In grup In perechi

Locul de desfasurare: Clasa

Resurse temporale: 50 minute

Bibliografie:1. M.E.C. Programa colar pentru clasele I i a II-a Cunoaterea mediului, Ed. Didactica Press S.R.L., Bucureti, 2003 2. Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu, ,, Cunoaterea mediului manual pentru clasa a II a, Editura Aramis, 2004. 3. Georgeta Manole Stefanescu, Cunoasterea mediului caietul elevului pentru clasa aIIa, Editura Carminis

II. Desfasurarea activitatii:MOMENTELE / ETAPELE LECTIEI 1.Momentul organizatoric TIMP OBIECTIVE OPERATIONALE ACTIVITATEA INVATATOAREI - va saluta elevii ACTIVITATE A ELEVULUI - vor raspunde la salut -vor spune absentii - vor pregati cartile si caietele - vor rezolva sarcina din fisa de lucru METODE I PROCEDEE Resurse procedurale: conversaia Resurse materiale: manual, caiet. Resurse procedurale: Conversaia Exerciiul Frontal Individual Fise de lucru TIP DE ACTIVITATE Frontal EVALUARE

2 minute

-va face prezenta -va pregati materialele necesare desfasurarii orei 2. Verificarea cunostintelor insusite anterior 5 minute - va face o scurta recapitulare a lectiei trecute impartind elevilor fise de lucru in care vor incercui plantele din alte zone ale lumii. (Anexa 1)

Resurse materiale: fia de lucru

3.Pregatirea elevilor 5 minute pentru receptare/ Captarea atentiei

4.Anuntarea temei noi si a unor obiective

3 minute

- va spune: Daca va aduceti aminte in urma cu o luna noi am insamantat niste plante in medii de viata diferite. In aceasta lectie le vom analiza. Mai intai am sa va citesc o scurta povestioara:Cearta factorilor de mediu (Anexa 2) - va scrie titlul lectiei De ce au nevoie plantele

-elevii vor asculta povestioara

Conversaia Povestirea

Frontal

Observare sistematic

- vor scrie in caiete titlul de pe tabla

Conversaia

Frontal

-va spune: In aceasta lectie vom observa influienta pe - vor asculta care o are lipsa unor factori explicatia de mediu asupra plantelor pentru ca acestea sa se dezvolte intr-un mediu sanatos 5.Dirijarea invatarii. Transmiterea si insusirea de noi cunostiinte 20 minute O1 -Stiti voi de ce au nevoie plantele pentru a dezvolta sanatos? -Pentru cei care nu stiu am sa va citesc eu care sunt factorii de mediu care contribuie la o dezvoltare propice a unei plante (Anexa3) -va utiliza metoda Cafenelei: va imparti elevii in 5 grupe si va da fiecarei -vor raspunde la intrebarea adresata -vor scrie in caiete factorii de mediu cititi de invatatoare Conversaia Jocul didactic Exercitiul Pe grupe Frontal Evaluare pe grupe

grupe cate o planta insamantata in medii diferite(fara apa ; fara lumina;fara aer; fara caldura; fara pamant bun) si o fisa de lucru. (Anexa 4) -va cere elevilor sa scrie observatiile facute in fisa de lucru -va explica liderilor de grup ca trebuie sa treaca pe la celelalte cafenele si sa-si noteze ideile celor din grup, apoi se vor intoarce la cafeneaua lor si vor spune si angajatilor sai ideile aflate de la ceilalti.

-vor alege un lider al fiecarei cafenele si ii vor da un nume.

Experimentul

-liderul cafenelei trece ideile tuturor angajatilor sai -elevii se vor conforma celor cerute de invatatoare

-invatatoarea va spune ca cei care si-au vandut cel mai -vor vota bine cafeaua vor fi castigatorii si ii recompensati cu o floare la vor aplauda panoul Zana primaverii isi cauta discipoli

O2

va dori ca elevii sa descopere asemanarile dintre plantele crescute in

vor scrie pe tabla si in caiete cateva asemanari

Frontal Individual

Observare sistematic

medii diferite din fisa anterioara -va spune: Acum veti primi inca o fisa de lucru si vom face un concurs: cine rezolva in cel mai scurt timp si cat mai corect exercitiile primite va primi premiul Micul ecologist si va formula o intrebare colegului de banca referitoare la etapele dezvotarii unei plante. Exerciiul Observaia -vor rezolva repede si corect cat mai multe sarcini din fisa de lucru Individual Fi de lucru

O3, O4 , O5.

Explicaia Exerciiul

7 6.Fixarea si minute evaluarea cunostintelor (retentie si transfer) / Feedback

-va pune intr-o cutie mai multe petale de floare confectionate din hartie pe si va scrie pe fiecare petala cate un factor de mediu util sau daunator dezvoltarii unei plante.(Anexa6)

-vor extrage cate o petala din cutie si daca factorul de mediu este necesar plantei pentru a se dezvolta o vor lipi pe tabla formand astfel o floare.

Joc didactic Observaia Explicaia

Frontal

7.Aprecieri cu privire la desfasurarea activitatii.

4 minute

-ii felicita pe elevi pentru implicarea in cadru lectiei -ii numeste pe cei mai activi elevi din ora si le ofera puncte pe care le trece in caietul special. -le multumeste ca au fost atenti la experiment si ca au inteles ca trebuie sa ingrijim plantele

-ii felicita pe elevi pentru implicarea in cadru lectiei -ii numeste pe cei mai activi elevi din ora si le ofera puncte pe care le trece in caietul special. -le multumeste ca au fost atenti la experiment si ca au inteles ca trebuie sa ingrijim plantele -noteaza tema in caiete si indicatiile oferite

Conversaia

Frontal

8.Indicatii cu privire 4 la rezolvarea temei/ minute continuarea invatarii

-le va spune elevilor ca vor avea ca tema pentru acasa din caietul special de la pagina 28 exercitiul 4,dandu-le ca reper experimentul si observatiile facute in clasa

Explicaia

Frontal

Anexa1

Anexa 2

Cearta factorilor de mediu

ntr-o zi, o feti a adus acas, o plant. i-a propus s o ngrijeasc ct mai bine pentru a crete mare i frumoas, dar nu prea tia cum. Atunci s-a auzit un glas de la fereastr: Las-o n grija mea! Va fi cea mai frumoas plant din lume! Dar cine eti tu? A ntrebat fetia. Eu sunt lumina. Sunt cel mai important factor de mediu pentru viaa plantei. Asta s-o crezi tu! Eu sunt cel mai important cci fr mine nimeni nu poate tri! Dar tu cine eti? S-a mirat fetia. Cum ? Nu m recunoti? ine-i respiraia! Vezi? Eu sunt aerul. Nici tu nu ai dreptate! Fr mine, apa, toate plantele s-ar usca. Deci, eu sunt mai important dect voi. Dar dac Zna iernii trimite gerul? Fr mine nu ar exista nicio ans s mai triasc plantele. Dar tu cine mai eti? Eu sunt cldura. i chiar sunt cea mai important! Ba eu! Ba eu!

i uite aa s-au tot certat factorii de mediu i cearta nu mai contenea.

Anexa 4

Fi de observaie a experimentului

1. DENUMIREA PLANTEI. 2. DATA NSMNRII. 3. MEDIUL N CARE AI NSMNAT :

-PMNT - NISIP

- CU AER - FR AER

-LA RCOARE -LA CLDUR -LA LUMIN -LA NTUNERIC

- A FOST UDAT - NU A FOST UDAT

4. ETAPE DE DEZVOLTARE:

~ PRIMA SAPTAMANA: ~A DOUA SAPTAMANA: ~A TREIA SAPTAMANA: ~A PATRA SAPTAMANA:

CATEVA CONCLUZII:

Anexa 3

De ce au nevoie plantele?

Planta este un organism viu. Pentru a tri i a se dezvolta plantele au nevoie de: - pmnt bun - aer - ap - lumin - cldur

1. Taie ce nu se potrivete: Pentru a se dezvolta normal, plantele au nevoie de: aer / vnt nisip / ap lumin / ntuneric pietri / pmnt bun frig / cldur

Anexa 5

2. Completeaz textul lacunar folosind cuvintele din parantez: Feriga iubete mai mult Floarea-soarelui i via-de-vie iubesc mai mult i .. Nufrul i salcia iubesc .. Cactusul se simte bine n zonele ..

(apa, uscate, umbra, lumina, cldura)

3. Coloreaz bulina din dreptul enunurilor care reprezint sfaturi pentru ngrijirea plantelor: O Ud plantele! O Afneaz pmntul!

O Plantele sunt iubitoare de ntuneric. O Cur plantele uscate! O Pentru a tri plantele au nevoie numai de cldur.

4. Numeroteaz etapele dezvoltrii plantei.