proiect lectie scoala

8
Proiect didactic Data: 17.03.2011 Profesor coordonator : Daqui Herrera Mărioara Student: Cîrjaliu Andra Sorina Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova Aria curriculară: Om si societate Disciplina: Sociologie, clasa a-XI-a G Conţinutul învăţării: Școala : educaţia, forme, sist. de înv. în actualitate Tipul activităţii: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi, de fixare, consolidare şi evaluare a cunoştinţelor şi deprinderilor. Competenţe generale: dobândirea de cunoştinţe noi referitoare la educaţie; definirea educaţiei, enumerarea formelor educaţiei; Competenţe specifice: înţelegerea termenului de “educaţie formală”, “educaţie nonformală”, “organizaţie şcolară”, “populaţie şcolară”, “sistemul de educaţie”, “sistemul de învăţământ”, “sociologia educaţiei”. Competenţe derivate ( operaţionale) : la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili: 1.cognitive: - să poata defini si utiliza corect conceptul de educaţie din perspectivă sociologică - să poată relata formele educaţiei - să poată defini sistemul de învăţământ 2.afectiv-atitudinale: - să manifeste interes fata de notiunile prezentate. - sa-si exprime opinii si atitudini fata de conflictul de rol. Strategia didactică: Resursele procedurale: expunerea, analiza, dezbaterea, conversaţia, exemplificarea, explicaţia. Resurse materiale: manual, test de autoevaluare. Forme de organizare a clasei: individuală şi pe echipe Evaluare: continuă,orală Locul de desfăşurare: sala de clasă

Upload: andra3689

Post on 04-Jul-2015

492 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT LECTIE Scoala

Proiect didactic

Data: 17.03.2011Profesor coordonator : Daqui Herrera MărioaraStudent: Cîrjaliu Andra SorinaŞcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova Aria curriculară: Om si societateDisciplina: Sociologie, clasa a-XI-a GConţinutul învăţării: Școala : educația, forme, sist. de înv. în actualitateTipul activităţii: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi, de fixare, consolidare şi evaluare a cunoştinţelor şi deprinderilor.

Competenţe generale: dobândirea de cunoștințe noi referitoare la educație; definirea educației, enumerarea formelor educației;

Competenţe specifice: înţelegerea termenului de “educație formală”, “educație nonformală”, “organizație școlară”, “populație școlară”, “sistemul de educație”, “sistemul de învățământ”, “sociologia educației”.

Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili:1.cognitive:

- să poata defini si utiliza corect conceptul de educație din perspectivă sociologică- să poată relata formele educației- să poată defini sistemul de învățământ

2.afectiv-atitudinale:- să manifeste interes fata de notiunile prezentate.- sa-si exprime opinii si atitudini fata de conflictul de rol.

Strategia didactică:

Resursele procedurale: expunerea, analiza, dezbaterea, conversaţia, exemplificarea, explicaţia.Resurse materiale: manual, test de autoevaluare. Forme de organizare a clasei: individuală şi pe echipe Evaluare: continuă,oralăLocul de desfăşurare: sala de clasăDurata: 50 minBibliografie: Sociologie, Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea, manual pentru clasa a XI-a, Ed. Economică Preuniversitaria, Sociologie, Doina-Olga Ştefănescu, Alfred Bulai, manual pentru clasa a XI-a, Ed. HUMANITAS EDUCATIONAL

Page 2: PROIECT LECTIE Scoala

Momentele lecţiei Conţinutul esenţial Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric - 2 min

Notează absenţele Observaţii

Se pregătesc pentru lecţie

2. Sensibilizarea pentru activitate - 3 min

„Ce sunt organizatiile neguvernamentale?”

Comunică elevilor subiectul lecţiei:” Școala : educația, forme, sist. de înv. în actualitate”, scriindu-1 pe tablă şi enunţă competenţele specifice pe care aceştia trebuie să le dobândească până la finalul lecţiei.Stârneşte curiozitatea şi interesul elevilor în legătură cu tema ce urmează a fi abordată.

Notează în caiet titlul lecţiei

3.Reactualizarea unor noţiuni ancoră-5 min

„Ce sunt organizatiile neguvernamentale?”

„Care sunt tipurile de organizatii neguvernamentale ?”

„Care sunt caracteristicile organizațiilor neguvernamentale?”

„Care este rolul organizațiilor neguvernamentale?”

Elevii sunt evaluaţi oral din lecţia anterioară

Dau răspunsuri la întrebările ce le sunt adresate, îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.

4. Predarea noilor cunoştinţe- 30 min.

Educația constituie una dintre temele majore studiate de sociologie. Importanța educației este demonstrată în orice moment și în orice domeniu.Practic, destinul fiecărui cetățean depinde de calitatea educației. Definiția educației din perspectivă sociologică evidențiază funcția de maximă generalitate a acestei activități specifice omului și societății, realizată printr-un ansamblu de acțiuni sociale de transmitere a culturii, de generare, organizare și conducere a învățării individuale și colective. Pe de altă parte, definiția educației din perpectivă sociologică permite și evidențierea aspectelor dinamice ale activității de formare-dezvoltare permanent

Comunică titlul lectiei sub o forma accesibilă, scrie data si titlul lecţiei pe tablă ;Antrenează elevii,prezentându-le lecția cu ajutorul unei prezentări power point cu imagini.-defineste educatia-relateaza importanta educatiei-defineste educatia din perspectiva sociologica -defineste educatia formala-defineste educatiainformala-defineste educatia nonformala-solicita elevilor sa deaexemple de educatie formala,informal si nonformala-corecteaza si completează cele spuse de elevi. - defineste sistemul de

Elevul urmăreşte cu atenţie, ascultă explicaţiile şi îşi notează în caiet definiţiile şi clasificările termenilor.

Oferă eventuale exemple pe care profesorul le solicită.

Oferă exemple din viaţa socială proprie, cu argumente.

Realizează un efort de reflecţie personală asupra ideilor exprimate în lecţia prezentată.

Solicită lămuriri suplimentare.Îşi exprimă opinia personală cu privire la noţiunile proaspăt

Page 3: PROIECT LECTIE Scoala

a personalității în cadrul societăților modern și postmoderne. Socializarea prin educație presupune transmiterea, însușirea, interiorizarea și aplicarea unor valori cultural nologice, artistice, filozofice, etice, religioase, politice, economice …) Evoluția socială a educației confirmă existența unor forme aflate în interdependență. Este vorba despre educația formală, educația nonformală și educația informală. Educația formală include activități cu conținut pedagogic specific desfășurate în instituții școlare organizate la nivelul sistemului de învățământ : grădinițe. școli primare, școli gimnaziale, școli profesionale, licee, colegii universitare, facultăți, centre de formare și perfecționare, etc.De aceea, educația formală este numită și educație școlară. Educația nonformală, realizată tot prin activități cu conținut pedagogic, specific, completează educația formală într-un cadru flexibil, mai puțin riguros, organizat și instituționalizat în interiorul sistemului de învățământ dar și în afara acestuia : cercuri extrașcolare, ansambluri artistice, sportive, excursii, vizionări de spectacole, tabere, cluburi, activități specifice organizate în casele copiilor și în casele studenților, universități populare, activități care valorifică resursele tehnologiilor moderne și postmoderne. Educația informală include numeroase influențe pedagogice exercitate spontan asupra personalității de la nivelul mediului social, de la nivelul familiei, de la nivelulcomunităților, de la nivelul mass-mediei, de la nivelul grupurilor umane. Analiza educației din perspectivă macrosociologică

educatie si sistemul de invatamant.Intervine cu explicaţii suplimentare acolo unde elevii au dificultăţi de înţelegere a noilor conţinuturi.Coordonează discuţiile care se iniţiază.Răspunde la eventualele întrebări ce i se adresează de către elevi, vizavi de subiectul lecţiei descris. Face scurte aprecieri asupra atitudinilor pe care elevii le au faţă de punctele de vedere susţinute de colegii lor.Solicită elevilor exemple, făcând apel la experienţa lor zilnică socială.

învăţate.

Page 4: PROIECT LECTIE Scoala

poate fi realizată la nivel de sistem și de proces. La nivel de proces, avem în vedere o serie de aspecte dinamice dezvoltate în cadrul raporturilor existente între educație și principalele subsisteme ale vieții sociale. Analiza macrosociologică la nivel de sistem presupune abordarea educației din perspectiva organizării sale instituționale la scara întregii societăți. Avem în vedere sistemul de educație și sistemul de învățământ. Sistemul de educație include ansamblul organizațiilor sociale care în mod direct sau indirect, intenționat sau spontant, realizează funcții pedagogice. Sistemul de învățământ este principalul subsistem al sistemului de educație, care include ansamblul organizațiilor sociale specializate în proiectarea și realizarea unor activități de formare-dezvoltare a personalității. Planificarea învățământului reprezintă un proces social situat la linia de intersecție dintre sistemul de educație și sistemul economic , care implică proiectarea eficientă a resurselor pedagogice necesare pentru realizarea activităților la nivelul mediului școlar. Programarea reprezintă dimensiunea operațională a planificării învățământului, realizată pe termen scurt, de la 1-3 ani la 3-5 ani. Democratizarea învățământului reprezintă un proces social situat la linia de intersecție dintre sistemul de edcație și sistemul politic, care vizează perfecționarea activității de conducere a școlii, la toate nivelurile sale. Informatizarea învățământului reprezintă un proces social complex situat la linia de intersecție dintre sistemul de educație și sistemul cultural, condiționat în ultimele

Page 5: PROIECT LECTIE Scoala

decenii de cerințele specifice unei societăți post-industriale, informatizate.

5. Fixarea noilor cunoştinte-7 min.

„ Ce este educația?”

„De câte feluri poate fi educația?”

„Ce este educatia formală?”

„Ce este educatia informală?”

„Ce este educația nonformală?”

„Ce include sistemul de educație?”

„Ce este sistemul de învățământ?”

Profesorul recapitulează ce s-a predat în ora respectivă prin întrebări din lecţie cu exemple.Rezolva, impreuna cu elevii, exercitiile de evaluare din carte.

Oferă răspunsurile cerute de profesor şi îşi fixează conţinutul lecţiei predate

6. Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă-3 min.

„Dați exemple de educație formală,informală și nonformală”

Evidenţiază gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite.Salută elevii la ieşirea din clasă.

Işi notează tema pentru acasă.Salută profesorul la ieşirea din clasă.