proiect lectie roma

8
Proiect de lec ie ț Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon ,Timi oara ș Propunător: Heidi Norbert Data: 15-01-2014 Clasa: a IX-a Aria curiculară: Om şi societate Obiectul: Istorie Subiectul /tema: Republica Romană Tipul de lec ie: ț Mixtă Durata: 50 min. Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei; 2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.

Upload: cristian-norbert

Post on 19-Jul-2015

107 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect lectie roma

Proiect de lec ieț

Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon ,Timi oaraș

Propunător: Heidi Norbert

Data: 15-01-2014

Clasa: a IX-a

Aria curiculară: Om şi societate

Obiectul: Istorie

Subiectul /tema: Republica Romană

Tipul de lec ie:ț Mixtă

Durata: 50 min.

Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;

2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.

Page 2: Proiect lectie roma

Obiectivele opera ionale: ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț

O1- să explice următorii termeni istorici: plebiscit,latifundia,plebei,patricieni,legiune,cohortă.

O2- să menţioneze rolul Senatului;

O3- să enumere câteva teritorii cucerite în timpul Republicii;

O4- să indice cauzele care au dus la criza Republicii;

O5- să precizeze componen a celor 2 triumvirate.ț

Strategia didactică:

-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, cafeneaua;

-mijloace i materiale didactice: ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, ;

-forme de organizare a învățării: colectiv, individuală;

Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);

Page 3: Proiect lectie roma

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvențele

lecției

Timp

Conținut științific StrategiiTipul de învă areț

Tipul de evaluare

Metode Mijloace

Forme de organizare

C G I

Organizarea învăţării

2 min

•Efectuara prezen eiț

•Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare desfăşurării activităţii.

ConversaţiaCatalog

fişăD D

Reactualizarea şi

consolidarea cunoştiinţelor

anterioareFeed-back-ul

5-10 min

Formulează întrebări: •Cine a ini iat reforma censuluiț ?

•Cum se numea Adunarea cețănilor•Ce înseamnă ostracismul?• Care era cetatea rivală Atenei? •Sfatul bătrânilor din Sparta se numea?

ConversaţiaExplicaţia

Fi a deș lucru

D DÎnvăţare inteligibilă

Ev.formativă/ continuă

(ev .orală)

Page 4: Proiect lectie roma

•Numiti 3 batălii ale războiului cu per ii?ș •În secolul al V-lea ,istoria Atenei este dominată de? •În ce perioadă de timp se desfășoară războiul peloponesiac?

Enunţarea subiectului 1 min Republica romană Expunerea

TablaCretăCaiet

D

Receptiv-reproducti

Page 5: Proiect lectie roma

Predarea noului

conţinut

30 min

Republica romană: Formarea Romei.Nașterea Romei este învăluită în mister,dar legenda care s-a impus este cea a fra ilor Romulus ț și Remus,care plasează formarea Romei în anul 753 î.Hr. De la formarea Romei pâna la instaurarea republicii,Roma e condusă de 7 regi,ultimul dintre ei fiind Tarquinus Superbus. Începuturile republicii.Până în secolul al III lea Roma se confruntă cu o serie de probleme atât interne(lupta dintre patricieni i plebei) cât i externe(lupta ș șpentru suprema ie în Italia). țExpansiunea teritorială.În jurul anul 272 î.hr. Roma cucerește toată Italia.În anul 264 î.Hr. încep războaiele punice care vor decide supremația Romei în Mediterană.Apoi Roma se îndreaptă spre Orient unde cucere te înș treaga Asie Mică și Siria.În paralel Repiublica luptă și în vest unde ocupă Galia i Spania.ș Institu iile republiciiț :Senatul reprezenta instituția principală a statului.Magistraturile:Extraordinare(Dictatorul),Populare(Tribuni ai plebei),Ordinare(2 consuli,2 pretori,2 cenzori, chestori i edili).ș Administra ia.ț În epoca republicană forma de administrare cunoa te forme șvariate: 1.anexarea teritoriului cucerit

TablaCaiet

Manual

D Receptiv-reproducti

Page 6: Proiect lectie roma

2.transormarea ora elor cș ucerite în municipii cu autonomie limitată 3.încheierea unui tratat de alianță cu Roma Armata.Era împărțită în legiuni și trupe auxiliare.Cea mai importantă reformă a armatei o face generalul Marius în anul 107 î.Hr. Criza republicii.Au loc tensiuni i șconflicte interne,principalul conflict intern este între populari(plebei) i șoptima i(aristocra ia ț țconservatoare).Reformele fra ilor țGracchi în favoarea plebeii vor stârni opozi ia optima ilor,cei doi fra i vor fi ț ț țuci i. Oș altă problemă a Republicii va fi cea a sclavilor,răscoala lui Spartacus din anii 73-71 î.Hr.,acesta va fi înăbu ită șde Crassus. Războaiele civile vor măcină la rândul lor Roma,conflictul dintre Marius i șSylla,Sylla va învinge i va impune o șdictatură. După retragerea lui Sylla din politică se va forma o întelegere între trei generali(Crassus,Pompei i șCezar),cunoscută sub numele de primul triumvirat.După moartea lui Crassus în Orient se va declan a un război civil întreș Pompei i Cezar,acesta din urmă va ie i ș șcâ tigător i va instaura o monarhie de ș știp oriental. După asasinare lui Cezar se va forma al

Page 7: Proiect lectie roma

doilea triumvirat între Lepidus,Antonius i Octavianus,scenariul se repetă Lepidusș

se retrage,fapt ce va duce la un nou război civil între Antonius i șOctavianus.Victoria lui Octavianus marchează sfâr tul republicii.ș

Page 8: Proiect lectie roma

Fixarea de cuno tiin eș ț

10 min

Se imparte clasa in 2 grupe, fiecare primind cate o tema pe care trebuie sa o rezolve:

Grupa 1 : Prezenta i etapeleț expansiunii romane.

Grupa 2: Prezenta i institu iileț ț republicii.

Apoi fiecare grupa isi va stabilii un membru gazda, care va ramane sa prezinte tema, iar ceilalti se plimba la prezentarile celeilalte grupe.

Cafeneaua

Filpchart,Marker

Ioperatorie