proiect lectie de sah
DESCRIPTION
cTRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIE
Semestrul al I-lea
Profesor: Savu Cristiana
Data: 25 aprilie 2015 Tema lectiei:RegeleAnul II de studiu Efectiv: 18 elevi 1. Principiile generale ale deschiderilor;Locul desfasurarii: Palatul Copiilor 2.Scoala combinatiilor:dezlegari de Giurgiu probleme ( mat in 1 – 2 – 3 mutari ). MATERIALE NECESARE:• 9 garnituri de sah Tipul lectiei: mixt – verificare – predare • 9 ceasuri de control Scopul lectiei: de consolidare a cunostintelor • carti de specialitate insusite anterior si de asimilare a noilor
cunostinte .
Competente generale:• sa invete unele procedee tehnice noi si sa le consolideze pe cele insusite in stadiul anterior de pregatire;• sa perfectioneze procedeele tehnice si actiunile tactice insusite;• sa-si dezvolte aptitudinile de comunicare si sentimentul de apartenenta la grup.
Competente specifice:• Sa inteleaga principiile care guverneaza jocul in deschidere;• Sa inteleaga modul in care se duce lupta sahista;• Sa inteleaga importanta mobilizarii fortelor pentru a da sah si mat la adversar. Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil sa cunoasca principiile generale ale deschiderilor in vederea pregatirii repertoriului de deschideri.Etapele lectiei:• Moment organizatoric 5’• Verficarea lectiei predate anterior 15’
• Predarea lectiei noi 20’• Fixarea lectiei noi 10’Aspecte metodice ale lectiei: expunerea, explicatia, demonstratia , observatia dirijata, exercitiul, problematizarea.Evaluarea : sumativa
ORGANIZAREA DIDACTICA A LECTIEI
Partea introductiva:• Moment organizatoric: verificarea prezentei pe grupa si a materialului didactic; prezentarea temei lectiei.
Partea fundamentala:• Verificarea cunostintelor anterior predate .
Se vor rezolva cateva exercitii - problema cu tematica finalurilor in sah pentru verificarea si consolidarea cunostintelor insusite in lectia predata anterior.
Exercitiul nr. 1Alb: Re1, Da8, Th1, Cf3, Ce5 Nh7, Nf8Negru; Rc1, Tb2, d4, d7Albul muta si da mat intr-o mutare – 3’Rezolvare: 0 - 0#
Exercitiul nr. 2Alb: Rb1, Db3, Tg1, Na2, Nd2, Cf6, d3, f3, h3, a7Negru: Rf8, Tb6,Th1, Cc5, d4, e7, f7, h7Albul muta si da mat intr-o mutare – 3’Rezolvare: Nh6#
Exercitiul nr. 3Alb: Ra4, Db7, Ta6, Tg1, Cc8, Ch6, Nb3, Nf6, c2, e3, f4, h7Negru: Rg6, Ta1,Th2, Cd1, Ng2, e2, g5, h5Albul muta si da mat intr-o mutare – 4’Rezolvare: N x a1#
Exercitiul nr. 4Alb: Rh2, Dg2, Te1, Tf7, Ce3, Nc4, Nb8, c7Negru: Re6, Dd5, Ta2, Nb1, Nh8, Cd8, b3,b7,h3,h7
Albul muta si castiga dintr-o mutare – 5’Rezolvare: e x d8C +#
• Predarea lectiei noi:• Principiile generale ale deschiderilor. Principiile lui Capablanca .Profesorul expune regulile deschiderilor cu exemplificarea modului de
respectare a lor ( teoria deschiderilor). Ca exemplificare se va expune partida italiana: 1. e4 – e5; 2. Nc4 – Nc5; 3. Cf3 – Cc6.
• Scoala combinatiilor: dezlegari de probleme in sah.
Exercitiul nr. 1: Exercitiul nr.2Alb: Rb2, Th2, Na1, Nd1 Alb: Rb6, Te2, Nf1, Cd6, Cd5, b4,a2Negru: Rg3, Tf8 Negru; Ra6, Cc4Albul muta si castiga din 2 mutari Albul muta si castiga din 2 mutariRezolvare:1.Dh8 Tx h8; 2.Ne5# Rezolvare:1.a3 Cx a3; 2.Tac# - sah
prin descoperire de la N – 3’
Exercitiul nr.3: Exercitiul nr.4Alb: Rc7, Df4, Cc5, Cb2, Nf1, a3,a4,e2,a6 alb: Rg8, Da1,Te3, Cg7,Nh6,h5Negru: Ra5,Th4, Th3, Nh1, Ce6,a7,b4,d4,f3,h5 Negru; Rf6, Cb7,Cd3,e5,f4Albul muta si da mat in 2 mutari Albul muta si da mat in 2 mutariRezolvare:1.e x f3 Tx f4; 2.Cb3# - 3’ Rezolvare:1.Dd4 e x d4; 2.Te6# - 3’
Exercitiul nr. 5 Exercitiul nr.6Alb:Rh8,De5, Nb7 Alb: Rg6,Db4, Cf4, f5, c2, Nh2Negru: Rh1,Dg2, Tg1, g5 Negru: Re5, Ng3, Ng2Albul muta si castiga din 2mutari Albul muta si castiga din
2mutari Rezolvare:1.Dg3 Dx b7;2.Dh3# sau Rezolvare:1.c3 Nx f4; 2. Dd4# - 3’1.Dg3 g4; 2. Dh4# - legatura D neagra – 3’
Partea de incheiere:Pana la sfarsitul lectiei se va juca o partida de sah cu respectarea
principiilor generale ale deschiderilor ( sub atenta supraveghere a profesorului).