proiect lectie bfkt

8
SCOALA POSTLICEALA SANITARA BACAU 2015 MAISTRU INSTRUCTOR : ALEXA ANCUTA IOANA PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatamant: Scoala Sanitara Postliceala Bacau Clasa : I Asistent Medical de Balneokinetoterapie si recuperare Modulul:IV TEHNICI DE NURSING Maistru instructor: Alea Ancuta Ioana Subiectul: Supra!e"#erea pacientului in ti$pul trata$entului si notarea reactiilor sale Tipul lectiei: lectie $ita Competenta specifica: Acorda ingrijiri pacientului conform prescriptiei medicale %&iecti!ele operationale: O1 –cunoaste rolul asistentei medicale in cadrul ingrijirilor medicale O2 descrie etapele efectuarii unei proceduri O! culege date complete" valoroase si complete O# – argumentea$a importanta supraveg%erii pacientului O& notea$a in foaia de temperatura si in foaia de observatie datele obtinute O' recunoaste modificarile patologice

Upload: anca-ioana

Post on 04-Nov-2015

322 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

PROIECT LECTIE BFKT

TRANSCRIPT

SCOALA POSTLICEALA SANITARA BACAU

SCOALA POSTLICEALA SANITARA BACAU

2015

MAISTRU INSTRUCTOR : ALEXA ANCUTA IOANA

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala Sanitara Postliceala BacauClasa: I Asistent Medical de Balneokinetoterapie si recuperareModulul:IV TEHNICI DE NURSING Maistru instructor: Alexa Ancuta IoanaSubiectul: Supravegherea pacientului in timpul tratamentului si notarea reactiilor saleTipul lectiei: lectie mixtaCompetenta specifica: Acorda ingrijiri pacientului conform prescriptiei medicale

Obiectivele operationale:O1 cunoaste rolul asistentei medicale in cadrul ingrijirilor medicale

O2- descrie etapele efectuarii unei proceduri

O3- culege date complete, valoroase si complete

O4 argumenteaza importanta supravegherii pacientului

O5- noteaza in foaia de temperatura si in foaia de observatie datele obtinute

O6- recunoaste modificarile patologiceStrategie didactica:Metode si procedee didactice: expunerea, explicatia, problematizarea,argumentarea, conversatia euristica

Mijloace de invatamant: tabla, creta, manual, materiale sanitare.

Forme de organizare a activitatii elevilor: individual si in grup

Resurse:

Temporale: 50 minute

SCENARIUL DIDACTICNr.Crt.Etapele lectieiOb.Op.TimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1. Moment organizatoric2 min.-nominalizarea elevilor

- asigura conditiile desfasurarii lectiei- raspund prezent

- pregatesc manualul si caietele

2.Captarea si pastrarea atentieiO13 min.-solicita elevilor sa raspunda la intrebarea:Care este rolul , asistentei medicale in ingrijirea pacientilor?- raspund la intrebare

3.Reactualizarea cunostintelor dobandite anteriorO22 min- adreseaza elevilor intrebarile:

Care sunt etapele pentru efectuarea a unei proceduri?- raspund oral

4.Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea obiectivelor urmarite3 min.- scrie pe tabla titlul si obiectivele operationale- scriu titlul si obiectivele operationale in caiete

5.Prezentarea materialului-stimulO3

O1

O4

O5

O620 min.- prezinta simbolic materialul stimul ( prin intermediul limbajului)

In ingrijirea pacientului una dintre sarcinile importante ale asistentei medicale este de a supraveghea pacientul, pentru a observa evolutia bolii pe tot parcursul internarii, ziua si noaptea. In comparatie cu medicul care are o observatie discontinua si intermitenta, asistenta medicala trebuie sa fie cat mai mult la patul pacientului pentru a culege toate datele, astfel ca observarea sa fie sistematica si metodica.Orice modificare in starea genereala a pacientului trebuie raportata medicului, dar pentru aceasta asistenta medicala trebuie sa cunoasca ce trebuie sa observe, pentru ca informatiile ei sa devina complete si valoroasepentru asigurarea ingrijirii calitative a pacientilor.

Ce trebuie sa urmareasca asistenta medicala la un pacient in permanenta sunt grupate in urmatoarele:

1.Comportamentul pacientului 2.Functiile vitale si vegetative 3.Aparitia unor modificari patologiceA. Comportamentul pacientuluifaciesul expresia fetei poate trada gradul de inteligenta a bolnavului , precum si unele stari psihice:durere, spaima, oboseala, bucurie, depresiune, indiferent

- in unele boli foarte importanta e expresia fetei- in insuficienta circulatorie grava, in ileus, peritonita, in boli infectioase grave

- starea psihica intereseaza in special daca pacientul isi pastreaza cunostinta, daca e somnolent, apatic, sau inconstient

- pozitia pacientului in pat- este deterrminata de gravitatea bolii de care acesta sufera; o stare mai putin grava a bolnavului, acesta putand sa aiba miscari active determina o : daca, pacientul este in stare grava , adinamic, nu e in stare sa execute miscari active. pacientul sta in pat in pozitie pasiva; cand apare durerea , pacientul cauta sa-si menajeze partea dureroasa, luand diferite pozitii fortate ortopnee,, pozitie ghemuia, cocos de pusca, opistotonus

- pofta de mancare e important ca asistenta medicala sa afle daca lipsa apetitului este generala sau doar pentru anumite alimente.

- somnul pacientului trebuie urmarit atat cantitativ, cat si calitativ, si din punct de vedere al orarului; somnul poate fi linistit, agitat, somnolenta,imediat dupa masa- insuficienta hepatica, sau matinala- hepatita epidemica, insomnie

- durerea- caracterul ei, durata si orarul,locul, intensitatea, iradierea

- convulsiile si contractiile trebuie urmarite pentru a sti sa descrie medicului ceea ce a observat- observa daca sunt generalizate sau localizate, durata acceselor, numarul, modul de aparitie ( spontan sau dupa o excitatie)

B Functiile vitale si vegetative- Este obligatorie urmarirea acestora in cursul oricarei boli, deoarece modificarea lor reflecta in mare masura starea generala a bolnavului, evolutia si gravitatea bolii.

- totalitatea datelor obtinute asupra functiilor vitale si vegetative se consemneaza in foaia de temperatura a bolnavului

- Foaia de temperatura este parte integranta din foaia de observatie , un document mediccal, stiintific, si medico-judiciar, care este completata de asistenta medicala. Pentru a reflecta intr-adevar starea pacientului, foaia de temperatura trebuie completata clar, ordonat si exact.

- este un sistem de coordonate , pentru a putea fi reprezentate grafic functiile de baza ale organismului: CIRCULATIA, RESPIRATIA, TERMOREGLAREA, DIUREZA.

- pentru a putea cuprinde mai multe grafice, se vor folosi culori diferite si modalitati diferite de notare.

Sa ne reamintim!!!!

C. Aparitia unor manifestari patologice descoperirea precoce a acestora poate sa dea informatii importante pentru diagnosticare, sau pentru prevenirea unor complicatii .

- transpiratia un fenomen fiziologic prin care organismul isi intensifica pierderile de caldura, dar uneori are o semnificatie patologica.

- culoarea tegumentelor asistenta poate sesiza modificarile aparute in decursul unei boli- paloare,cianoza, roseata, culoare galbena- icterica

- edemul este frecvent in cursul bolilor cardiace, renale, carentiale sau inflamatoare , sau apare in cursul unei reactii alergice

- descuamatiile- trebuie observate pentru ca pot semnala o boala infectioasa.

-eruptiile cutanate pot reprezenta boli infecto-cutanate- maculoase, papuloase, veziculoase, pustuloase,

- Hemoragiile cutanate- pot fi semne ale unor stari hemoragipare sau septice grave;echimoze, petesi= hemoragii mici puinctiforme, ovalare, rotunde

- parezele si paraliziile caracteristicile acestora.

Ce face asistentul medical cu datele culese?

- le noteaza in foaia de temperatura- anexa a foii de observatie special tiparita pt a putea fi notate functiile vitale si vegetative, insa daca notarea este incorecta, fara pricepere si cunostinte obiective , se va impiedica asigurarea unor ingrijiri de calitate a pacientilor.Ex: cum ar fi ca unui pacient care primeste tratament cu medicamente care determina bradicardie, sau tahicardie, si asistentul nu noteaza corespunzator aparitia acestor modificari? Se va continua tratamentul si probabil vor aparea modificari mult mai grave care vor determina interventii mult mai costisitoare, sau in cazuri foarte grave, pot determina moartea

- stiti deja ca fiecare procedura are cateva etape de urmat iar printre acestea se numara si urmatoarele

Ingrijirea pacientului dupa tehnica

Reorganizarea locului de munca cu notarea in foaia de

observatiea procedurii si a reactiilor pacientului in timpul sau dupa procedura!.

- Pacientul trebuie supravegheat incontinuu pe perioada internarii sale, sa-i fie supravegheate reactiile sale in timpul efectuarii unor proceduri sau dupa terminarea acestora.

Un exemplu este:

Supravegherea pacientului: in timpul oxigenoterapiei

-se apreciaza raspunsul terapeutic al administrarii oxigenului ( observarea culorii tegumentului, masurarea respiratiei, masurarea pulsului)

-supravegheaza pacientul pentru depistarea semnelor de toxicitate sau de aparitie a unor complicatii ( in cazul utilizarii prelungite a oxigenului, in concentratiii mari sau la presiuni ridicate pot aparea: iritare locala a mucoasei, congestie si edem alveolar, hemoragie intraalveolara: patrunderea gazului in esofag duce la distensie abdominala; daca recipientul pentru barbotarea oxigenului se rastoarna, lichidul poate fi impins de oxigen in caile respiratorii ale pacientului, asfixiindu-l)

-se acorda suport psihic pacientului pe timpul administrarii oxigenului si se combat cauzele de discomfort

Supravegherea echipamentului de administrare a oxigenului: manometrul de presiune, indicatorul de debit- scriu in caiete

-urmaresc explicatiile suplimentare

6.Asigurarea conexiunii inverseO45 min.-solicita elevilor sa prezinte gruparile care trebuie supravegheate la un pacient

- confirma ceea ce este corect si infirm aceea ce este incorect in raspunsurile elevilor;

- vine cu explicatii suplimentare daca constata anumite dificultati, erori sau lacune- elevii raspund la intrebari

- adreseaza intrebari

clarificatoare

7.Intensificarea procesului de retentie

( fixare ) si transfer O3

O515 min.- cere elevilor sa se imparta in 4 grupe ; fiecare grupa are sarcina de a prezenta ce trebuie sa supravegheze in cauzul urmatoarelor exemple:

1. administrarea unei tablete ,efectuarea injectiei iv, efectuarea injectiei id, efectuarea sondajului gastric si duodenal- elevii se impart pe grupe;

Prezinta modalitatile de supraveghere si ce trebuie observat

8Incheierea activitatii