proiect lectie
DESCRIPTION
proiect de lectie Vizita, I. L. CaragialeTRANSCRIPT
Proiect de lectie
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Vănători
DATA: 19.02.2014
CLASA: a V-a
PROFESOR: Budur Liliana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
TEMA: Vizită...” de Ion Luca Caragiale
TIPUL LECŢEI: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor
COMPETENŢE GENERALE:
Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de structurare a acestora;
3.1. identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text; 3.2. recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ; 3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate; 4.1. redactarea textelor cu destinaţii diverse.
OBIECTIVE DE ÎNVĂŢARE:
să identifice indicii spaţiali şi temporali din textul studiat;
să precizeze personajele participante la acţiune;
să numească trăsăturile personajului principal din text
să indice etapele acţiunii;
să alcătuiască un cvintet.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, ciorchinele, brainstorming, lucrul cu manualul, lectura selectivă, exerciţiul oral şi
scris, învăţarea prin descoperire, cvintetul.
b) Forme de organizare : activitatea frontală, pe grupe/ în echipă şi individual;
c) Mijloacele de învăţământ : fişe de lucru, markere, CD , textul- suport, videoproiector / laptop, fişe de evaluare;
d) Metode de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza produselor, chestionare orală şi autoevaluare; interevaluare
Bibliografie
• Limba română- manual pentru clasa a V- a. Autori: Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Editura Humanitas,
Bucureşti, 2008
• Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999
Alina Pamfil, Limba şi literatura romană în gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, Bucureşti,
DURATA: 50 min.
Demersul didactic
MOMENTELE LECŢIEI
TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT METODE MIJLOACE
1. Moment organizatoric.
2. Verificarea temei
3. Captarea atenţiei şi crearea momentului afectiv.
4. Verificarea cunoştinţelor
5. Anunţarea subiectului şi enunţarea obiectivelor.
1min.
3min.
3min.
4min.
2min.
- Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătescă materialele necesare orei de limba română şi voi nota absenţii;- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.
- Voi verifica tema atât cantitativ, cât şi calitativ.- Verificarea calitativă se face selectiv.
- Se va realiza prin vizionarea unui scurt moment din ecranizarea operei literare Vizită... de I. L. Caragiale. Elevii au sarcina de a urmări cu atenţie imaginile.
- Se va realiza printr-o scurtă discuţie cu elevii, pornind de la imaginile vizionate: - Din ce operă literară fac parte aceste imagini? - Cine a scris această operă literară? - Unde se desfăşoară acţiunea?
- „Astăzi vom continua discuţia despre textul Vizită... de I. L. Caragiale (timp, spaţiu, etapele acţiunii, personaje)”- Voi comunica elevilor obiectivele urmărite într-o manieră accesibilă acestora.- Se scriu data şi titlul lecţiei pe tablă şi în caietele elevilor.
Vizionare
conversaţia
explicaţia
conversaţia
Catalogul
Caietele/ culegerile elevilor
Ecranizarea
tabla
6.Dirijarea învăţării
7.Asigurarea feed-back-ului
8.Evaluarea formativă
9. Tema pentru acasă
25min.
5min.
6min.
1min.
Timp şi spaţiuSe rezolvă exerciţiile din manual de la pagina 163: „Timpul şi spaţiul întâmplării”- Se notează pe tablă (profesorul) şi pe caiete (elevii) cuvintele care arată timpul şi locul de desfăşurare a întâmplării povestite în Vizită...Etapele acţiunii- Se împart fişe de lucru (anexa1); elevii au drept sarcină să stabilească succesiunea evenimentelor.Personaje- Se cere elevilor să identifice personajele textului în ordinea apariţiei, apoi în ordinea importanţei, clasificându-le în principale şi secundare- În continuare, profesorul cere elevilor să-şi concentreze atenţia asupra unuia dintre personaje: Ionel- Utilizându-se metoda Ciorchinelui (anexa2), se vor găsi răspunsurile la întrebările: Cine este?, Ce face?, De ce face?, Cum este? – elevii vor răspunde aducând argumente din text.Se cere elevilor să realizere un cvintet (anexa3) avându-l pe Ionel în centru:1.Subiectul........................................................................IONEL2. 2 adjective care-l caracterizează..........................obraznic, răsfăţat3. 3 verbe ce exprimă acţiune.........................Se ceartă, fumează, ţipă4. Un enunţ din 4 cuvinte ce exprimă sentimentul vostru fată de subiect..................Ionel este un copil incult5. 1 cuvânt care exprimă esenţa subiectului.................needucatSe parcurge printr-un test realizat în AeL (anexa 4) care face referire la noţiunile acumulate pănă la acest moment despre Vizită... de I. L. Caragiale. Fişele rezolvate individual vor fi schimbate apoi între ei, pentru verificare.Se lansează întrebarea la care elevii trebuie să răspundă în scris:Ionel este prototipul copilului răsfăţat dintotdeauna, rod al unei educaţii greşite. Cum credeţi că mama greşeşte în educaţia copilului? Se fac aprecieri verbale şi se notează elevii care au participat activ.
exerciţiul scris
lucrul cu manualul
ciorchinelebrainstorming
cvintetul
Manualul
Fişe de lucru
Manualul
Fise de lucru
Test
Temă: Identificaţi, în anturajul vostru, un Ionel contemporan şi scrieţi o compunere de 10-15 rânduri prin care îl prezentaţi.
Anexa 1VIZITĂ…
de I. L. Caragiale
ACŢIUNEA
Puneţi ideile principale din dreapta tabelului în ordinea desfăşurării evenimentelor în text, notând în stânga tabelului litera corespunzătoare etapelor acţiunii (momentelor subiectului).
ETAPELE ACŢIUNII IDEILE PRINCIPALESITUAŢIA INIŢIALĂ
(EXPOZIŢIUNEA)………………………………………………………………
CAUZA ACŢIUNII(INTRIGA)
……………………………..……………………………...DESFĂŞURAREA ACŢIUNII………………………………………………………………
DEPĂŞIREA SITUAŢIEI DIFICILE(PUNCTUL CULMINANT)
………………………………………………………………
SITUAŢIA FINALĂ(DEZNODĂMÂNTUL)
………………………………………………………………
A) Ionel face un zgomot asurzitor cu toba şi trâmbiţa.
B) Ajuns acasă, naratorul constată că Ionel îi pusese dulceaţă in şoşoni.
C) Ionel necăjeşte servitoarea, fiind gata să răstoarne spirtiera.
D) Jucându-se cu sabia, Ionel o loveşte pe mama sa în obraz.
E) Povestitorul face o vizită doamnei Popescu, cu ocazia onomasticii fiului ei.
F) Băiatul leşină, speriind-o pe mama sa.
G) Jucându-se cu mingea, Ionel răstoarnă cafeaua musafirului.
H) Ionel fumează o ţigară.
IONELCINE ESTE? CE FACE?
CUM ESTE?
CIORCHINELE
Anexa 3
CVINTETUL
Realizaţi un cvintet (strofă alcătuită din cinci versuri), răspunzând celor cinci cerinţe:
1. Subiectul..........................................................................................................IONEL.........................................
2. Două adjective care-l caracterizează.....................................................................................................................
3. Trei verbe(cu terminaţiile –ind / -ând) ce
exprimă acţiunile sale ...............................................................................................................................................
4. Un enunţ alcătuit din patru cuvinte
exprimând sentimentul vostru faţă de subiect...........................................................................................................
5. Un cuvânt (substantiv) care exprimă esenţa
subiectului ………………………………………..................................................................................................
FIŞĂ DE LUCRU (individual)„VIZITĂ” de I.L.Caragiale
1.Srie lista jucăriilor lui Ionel Popescu:...........................................................................................................................
2.Spune care sunt zilele onomastice ale copiilor menţionaţi:Maria, Cristian, David, Vasilică, Elena, Carmen, Gabriela.
3.Formează derivate de la cuvintele:minge- sabie-a felicita- a striga-a vizita- tavă-
4. (CES) Răspunde la întrebări prin DA sau NU:a) De ziua onomastică se invită musafiri?....................b) De ziua numelui, musafirul aduce obligatoriu un cadou?..................c) Este politicos să vorbeşti odată cu musafirul?..................d) Este lipsă de respect să laşi musafirul singur?.................e) Cadoul primit se despachetează după plecarea musafirului?................
5. (CES) Barează/elimină calificativele care nu se potrivesc lui Ionel:
Cuminte, obraznic, neastâmpărat, nepoliticos, liniştit, needucat, răsfăţat, nepăsător, amabil.
6. Încercuieşte calificativele care se potrivesc gazdei:
severă autoritarăaspră iresponsabilăîngăduitoare tolerantă
Fişa profesorului – cu răspunsuriFIŞĂ DE LUCRU
„VIZITĂ” de I.L.Caragiale
1.Srie lista jucăriilor lui Ionel Popescu:minge, trâmbiţă, tobă, căluţul din lemn, sabie
2.Spune care sunt zilele onomastice ale copiilor menţionaţi:Maria, Cristian, David, Vasilică, Elena, Carmen, Gabriela.
3.Formează derivate de la cuvintele:minge- mingiuţă sabie- săbiuţăa felicita- felicitare, (ne)felicitat a striga- strigare, (ne)strigata speria- sperietură, speriat tavă-tăviţă
4. (CES) Răspunde la întrebări prin DA sau NU:a) De ziua onomastică se invită musafiri?.........NU.........b) De ziua numelui, musafirul aduce obligatoriu un cadou?........NU.......c) Este politicos să vorbeşti odată cu musafirul?........NU.....d) Este lipsă de respect să laşi musafirul singur?.......DA.....e) Cadoul primit se despachetează după plecarea musafirului?.......NU.......
5. (CES) Barează/elimină calificativele care nu se potrivesc lui Ionel:
obraznic, neastâmpărat, nepoliticos, needucat, răsfăţat, nepăsător.
6. Încercuieşte calificativele care se potrivesc gazdei (mamei):
severă autoritarăaspră iresponsabilăîngăduitoare tolerantă