proiect lectie

18

Click here to load reader

Upload: ionela-nico

Post on 18-Jul-2016

200 views

Category:

Documents


14 download

DESCRIPTION

grupurile de litere cz,gz-cl I

TRANSCRIPT

Page 1: proiect lectie

Proiect didactic

Prof. înv. primar Mariana Ardeleanu

AN ŞCOLAR,2013-2014

Page 2: proiect lectie

Clasa: IData: 27 martie 2014Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Comunicare în limba românăTema: Grupul de sunete[cs], [gz] şi litera x, X de tipar şi de mânăForma de realizare: Lecţie integratăTipul lecţiei: Mixtă

COMPETEN E GENERALEȚ :

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETEN E SPECIFICE INTEGRATEȚ :

1. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare 2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână 3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare 4.1. Scrierea literelor de mână

2. ARTE VIZUALE ŞI LUCRU MANUAL

2.3. Desenarea, colorarea de obiecte

3. MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind textul cu mişcări ritmice

Obiective operaţionale:a. Cognitive :

CLR. O 1 -să formuleze propoziţii după ilustraţii, precizând numărul şi poziţia cuvintelor în propoziţie;

O2 -să analizeze propoziţia din punct de vedere al numărului de cuvinte/ silabe/sunete; O3 -să asocieze grupul de sunete cu litera de tipar corespunzătoare; O4 -să recunoască litera x, X/ grupul de sunete în diverse surse; O5 -să formeze cuvinte/ propoziţii care conţin litera „ x”, „X”, de tipar şi de mână; O6 -să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte şi propoziţii; O7 -să ordoneze silabe pentru a forma un cuvânt, cuvinte pentru a forma o propoziţie;

2

Page 3: proiect lectie

O8 - să scrie corect litera ”x” , ”X” în cuvinte şi propoziţii;

b. Motrice: OM1: să menţină o poziţie corectă în timpul scrisului;OM2: să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.OM3: să lucreze corect şi îngrijit.

c. Afective: OA 1- vor manifesta iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală; curajul de a solicita intervenţia în actul comunicării;OA2 -vor manifesta interes şi plăcere pentru redactarea corectă şi îngrijită a propoziţiilor ;OA3- se vor mobiliza în vederea rezolvării sarcinilor propuse

Resurse:I. Metodologice

Strategii didactice : a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul didactic, exerciţiul de scriere şi citire, jocul didactic, metoda fonetică analitico-sintetică.b) Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, fişe de evaluare, planşe, jetoane cu silabe, jetoane cu litere, alfabetar.c) Forme de organizare : frontală, individuală.

II. Temporale O oră are o durată de 50 minute, din care 40 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi

recreative. III.Umane Clasa are 13 elevi.

IV.Bibliografice:

a. ştiinţifice:

Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor

cheie la şcolarii mici”, 2012

Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;

b. oficiale:

*** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

3

Page 4: proiect lectie

Secveţele didactice

Ob. op.

Activităţi de învăţare Strategii didactice Evaluare

Timp Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

ORA I.Moment organizatoric

* Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii* Pregătirea materialului didactic necesar bunei desfăşurări a activităţilor de comunicare în limba română.

1 min Conversaţia Frontal

1. Verificarea temei şi a cunoştinţelor anterioare ale elevilor

*Verificarea temei cantitativ şi calitativ.*Aprecierea şi evidenţierea elevilor care au scris tema curat, ordonat şi corect.*Citirea lecţiei cu litera ”k, K”- în lanț, selectiv

7 min. Conversaţia Caiete

Abecedare

Frontal Individual

2. Captarea atenţiei

* Prezentarea unui invitat surpriză: Iepuraşul Ţup şi povestea acestuia.

5 min Conversaţia Iepuraşul de pluş

Frontal Observare sistematică

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

O2

O3

O4

O5

O6

O7

O8

* Elevii vor fi anunţaţi, prin intermediul poveştii, care sunt performanţele aşteptate de la ei.

2 min Conversaţia Frontal Observare sistematică

4. Prezentarea optimă

O2 O3

O4

Litera” x”este literă cu secrete sau reguli :1.Se pronunţă “x”(ics), când apare singură. 2. Se pronunţă (cs) în următoarele cuvinte: xerox, xilofon, excursie, pix, Xenia etc. 3. Se pronunţă (gz) în

25 min

Conversaţia Frontal Observare sistematică

Page 5: proiect lectie

a conţinutul

ui si Dirijarea învăţării

O5

OA1

OA3

cuvintele: examen, exemplu, exerciţiu, etc. 4. Se scrie V. Alecsandri, rucsac.

(Intuirea literei de tipar)

O3

O4

O5

O6

* Se prezintă planşa cu litera ” x, X” de tipar şi x mic de mână şi X mare de mână;* Se intuieşte litera de tipar corespunzătoare sunetului( elemente componente); Se încercuieşte litera x, X din şirul dat şi se

stabileşte numărul de litere descoperit(anexa2); Se vor forma cuvinte cu ajutorul alfabetarului şi se vor citi cuvintele formate.*Se deschid abecedarele;*Se poartă o convorbire pe baza ilustraţiei;În urma conversaţiei, pentru metoda fonetică se alege propoziţia:

„Xenia are un pix.”

Respectând paşii metodei fonetice analitico-sintetice, se stabileşte:

* numărul cuvintelor din propoziţie;

* numărul silabelor fiecărui cuvânt;

* cuvântul care conţine noua literă x;*Se citesc coloanele de cuvinte în şoaptă şi cu voce tare pe silabe şi integral;*Se citesc propoziţiile în şoaptă şi cu voce tare;

Conversaţia

Metoda fonetică analitico-sintetică

Planşă

Fişe de lucru

Abecedare

Frontal

Individual

Observare sistematică

5

Page 6: proiect lectie

* Se formlează întrebări cu privire la propoziţiile citite.* Se realizează citirea selectivă a propoziţiilor.* Se realizează citirea model.

Demonstraţia

Frontal

(Intuirea literei de mână)

(Gestul grafic)

(Scrierea literei

O3

O8.

OM1

OM3

OA2

OA3

* Se intuieşte în abecedar litera ”x, X” de mână ;* Se stabilesc elementele componente - pe planşă ;* Se scrie litera model cu explicarea fiecărei mişcări a mâinii;* Se realizează exerciţii de scriere a literei în aer, pe bancă;* Se scrie litera la tablă şi de către elevi cu explicarea fiecărei mişcări a mâinii;* Se realizează exerciţii de dezmorţire a muşchilor mâinii şi de revigorare a elevilor;* Se scrie litera caietul de tip I

Conversaţia

Demonstraţia

Planşă

Caiet TIP I

Stilou

Frontal

Individual Observare sistematică

5. Activitate recreativă

* Elevii sunt îndrumaţi să deseneze un pix magic, care scrie singur propoziţia: Xenia are un pix.

10 min

ExplicaţiaObservaţiaExerciţiul

Creioane colorate

Individual Observare sistematicăIndividuală

ORA a II- a

(Scriereacuvintelor)

(Scrierea propoziţiei)

O6

O8OM2

OM1

OM3

OA2

OA3

În ora a doua :* Reamintesc elevilor ce au învăţat prima oră.* Se citesc coloanele de cuvinte şi propoziţiile pe rânduri, în cor, în lanţ, selectiv, * Se realizează exerciţii de dezmorţire a muşchilor mâinii şi de revigorare a elevilor;* Se continuă scrierea literei ”X/x” de mână pe trei rânduri din caietul de scriere;* Se citesc şi scriu cuvintele xilofon, Xenia* Se explică modul de îmbinare a literei mari cu litera următoare;

20 min Explicaţia

Demonstraţia

Observaţia

Exerciţiul

Caietul de scriere

Fişe de lucru

Stilou

Individual Corectare

individuală

6

Page 7: proiect lectie

* Se copiază propoziţia ”Xenia pleacă în excursie.”

6. Obţinerea performanţei

O6

O7

OM1

*Se rezolvă cerinţele de pe florile roz şi galben. Se ordonează cuvintele; Se transcrie propoziţia obținută.

6 min Exerciţul Fişe de lucru

Stilou

7. Evaluare formativă

O4

O7

O8

* Se rezolvă itemii din fişa de evaluare (ANEXA 2) 10 min

Fişe de evaluare

Individual Evaluare formativă

8. Activitate recreativă

OM1

OA2 * Elevii vor desena şi colora un xilofon.10

minExerciţiul Fişe de lucru

Creioane colorate

Individual Observare sistematicăIndividuală

9. Tema pentru acasă

* Se va indica scrierea literei x/X de mână, a cuvintelor din coloane şi a propozițiilor.

2 min Conversaţia Abecedar Frontal Observare sistematică frontală

10. Aprecierea activitătii elevilor

*Se apreciază toţi elevii pentru activitatea desfăşurată şi se încurajează să se implice mai mult cei mai timizi, * Se solicită autoapreciere din partea elevilor pentru a primi stickere.

2 minConversaţia Stickere Frontal Observare

sistematică frontală

7

Page 8: proiect lectie

ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU

1. a). Încercuieşte doar litera ”x/X„ .

Pixul e roşu.

Xenia are şapte ani.

Alexe e un elev excepţional.

E ora zece fix.

b) Scrie în pătratul mic cifra corespunzătoare numărului de „x/X” găsit .

2.2.Uneşte silabele pentru a forma cuvinte.

Ro

menn

e

xa

na

xa

8

Page 9: proiect lectie

3. Scrie litera de mână pe spaţiul de mai jos .

ANEXA 2

FIŞĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ

1. Scrie după dictare:

4.a). Ordonează cuvintele în propoziţie, prin numerotare în cerculeţe.b). Transcrie propoziţia.

pleacă Xenia în cu excursie Alexa.

9

Page 10: proiect lectie

2.   Încercuieşte literele,,x ,X”, folosind culoarea verde dacă se pronunţă cs şi culoarea albastră dacă se pronunţă gz.

fix, examen, exemplu, Xenia, exerciţiu

3.Transcrie propozitia pe liniatură, după ce ai stabilit  ordinea corectă a cuvintelor:    

rezolvă Xenia exerciţii.

EVALUARE FORMATIVĂ

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

BAREM DE EVALUARE ŞI DE NOTARE

1.DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

Nr. item. F.BINE BINE SUFICIENT

10

Page 11: proiect lectie

1. Scrie corect după dictare literele,silabele, cuvintele şi propoziția

Scrie corect după dictare literele şi silabele ,cuvintele și parțial corect propoziția

Scrie corect după dictare literele şi silabele și parțial corect cuvintele și propoziția

2. Încercuieşte corect cele 5 litere din cuvintele date

Încercuieşte corect 3-4 din cele 5 litere în cuvintele date

Încercuieşte corect 1-2 din cele 5 litere în cuvintele date

3. Transcrie corect întreaga propoziţie după ce a ordonat cuvintele date.

Transcrie corect cuvintele propoziţiei după ce a ordonat parțial corect cuvintele date.

Transcrie cuvintele fără a le ordona în propoziţie.

2. EVALUARE FINALĂ

3.DIAGRAMA EVALUĂRII:

ITEMI CALIFICATIVFINAL

Rezolvă 3 itemi cu FB FOARTEBINE

Rezolvă 2 itemi cu FB , 1 cu B BINE

Rezolvă 1 item cu B/ FB. , restul cu S. SUFICIENT

Rezolvă 1 item cu S/B/FB restul cu I. INSUFICIENT

11

Page 12: proiect lectie

NR.

CRT.

NUMELE  ŞI PRENUMELEELEVULUI

ITEMI CAL.FINAL

NR. CRT.

NUMELE  ŞI PRENUMELE

ELEVULUI

ITEMI CAL.FINAL

I1 I2 I3 I1 I2 I3

1. 16

2 17

3 18

4 19

5 20

6 21

7 22

8 23

9 24

10 25

11 26

12 27

13 28

12

Page 13: proiect lectie

Ghicitoare:

1.„Dai în lemn cu-n ciocănel/ Iese muzica din el/ Se anunță-n microfon:/ A cântat la …” (xilofon)

13