proiect de lectie viii

13
Şcoala cu clasele I-VIII „Dr. Mioara Mincu” Conţeşti Propunător : Radu Alina Data : 10.X.2011 Clasa : a VIII-a Obiectul : Istoria Românilor Unitatea de învăţare: Statele medievale româneşti şi instituţiile lor Subiectul : Întemeierea statelor româneşti Ţara Românească şi Moldova Tipul lecţiei : lecţie de predare-învăţare-evaluare Organizarea spaţiului de instruire şi a resurselor Locul de desfăşurare : Sala de clasă Clasa : omogenă, cu potenţial intelectual normal Competenţe specifice 3.2. Stabilirea unor relaţii între aspectele unui fapt istoric din Antichitate şi din Evul Mediu, pe baza surselor istorice. 3.3. Analizarea unui fapt istoric din istoria românilor în Antichitate sau în Evul Mediu, pe baza surselor istorice. - I -

Upload: nuicastefan

Post on 14-Aug-2015

392 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Viii

Şcoala cu clasele I-VIII „Dr. Mioara Mincu” Conţeşti

Propunător : Radu Alina

Data : 10.X.2011

Clasa : a VIII-a

Obiectul : Istoria Românilor

Unitatea de învăţare: Statele medievale româneşti şi instituţiile lor

Subiectul : Întemeierea statelor româneşti Ţara Românească şi Moldova

Tipul lecţiei : lecţie de predare-învăţare-evaluare

Organizarea spaţiului de instruire şi a resurselor

Locul de desfăşurare : Sala de clasă

Clasa : omogenă, cu potenţial intelectual normal

Competenţe specifice

3.2. Stabilirea unor relaţii între aspectele unui fapt istoric din Antichitate şi din Evul Mediu, pe baza surselor istorice.3.3. Analizarea unui fapt istoric din istoria românilor în Antichitate sau în Evul Mediu, pe baza surselor istorice.3.4. Compararea informaţiilor din surse istorice, referitoare la un aspect al civilizaţiei româneşti în Evul Mediu, în vederea acceptării unor puncte de vedere diferite.

Activităţi de învăţare

C1 – identificarea timpului şi spaţiului la care face referire lecţia; C2 – operarea corectă cu termenii: descălecat, marcă; C3 – descoperirea etapelor întemeierii Ţării Româneşti şi Moldovei; C4 – indicarea nucleului de la care plecă intemeierea statului medieval Dobrogea; C5 – precizarea rolului celor două dinastii formate, a basarabilor şi a muşatinilor;

- I -

Page 2: Proiect de Lectie Viii

Strategii didactice Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, descoperirea, demonstraţia, organizatorul grafic. Mijloace de învăţare: tabla şi creta, hărţi, documentare, calculatorul, videoproiectorul, flipchart, laserul, fişele de lucru, aritmograf.

Bibliografia: Alexandru Vulpe (coord.), Istoria Românilor, Manual pentru clasa a VIII-a, Ed.

Sigma, 2000; Sorin Oane, Maria Ochescu, Istoria Românilor. Manual pentru clasa a VIII-a,

Ed. Humanitas Educational; L. Căpiţă, C. Căpiţă - Tendinţe în didactica istoriei, Piteşti, 2005; Studii şi

articole de istorie LXXIII, Societatea de ştiinţe istorice din România, 2008.

- II -

Page 3: Proiect de Lectie Viii

Desfăşurarea lecţiei

ObiectivulSuccesiunea momentului

lecţiei şi timpul afectat

Succesiunea elementelor de

conţinutActivitatea profesorului de predare sau de organizare

Activitatea elevului de învăţare

Metode, procedee,

mijloace de învăţământ

a) Momentul organizatoric (1’)

Notează absenţele. Pregăteşte mijloacele de învăţare.

b) Evaluare. Revitalizarea cunoştinţelor

necesare dobândirii lecţiei

noi (10’)

Apariţia primelor formaţiuni politice româneşti

Relaţiile dintre

Precizaţi care au fost primele forme de organizare ale românilor?

Elevii sunt aşezaţi pe 4 grupe, fiecare grupă formată din 6 elevi. Cele 4 grupe au contact vizual permanent cu mijloacele didactice folosite. Ei primesc de la începutul orei o mapă de lucru, cu materialele pe care le vor folosi în diferitele etape ale

lecţiei. Liderul fiecărei grupe va extrage cate un plic. In fiecare plic se află harta unei provincii româneşti ( Transilvania, Tara Românească, Moldova şi Dobrogea). Sunt rugaţi să răspundă cerinţelor solicitate.Prin dezbateri se stabileşte dacă răspunsurile sunt corecte.

Localizează pe hartă.

Elevii sunt impărţiţi pe grupe şi primesc mapele de lucru.Se alege liderul fiecarei grupe.

Liderul fiecărei grupe extarge plicul ce conţine harta unei provincii. Anexa 1Sunt prezentate răspunsurile, iar elevii celorlalte grupe participa la stabilirea răspunsurilor corecte.

Precizează care au fost

Conversaţia

Explicaţia elevilor

Harta

Flipchart

Harta

Conversaţia

- I -

Page 4: Proiect de Lectie Viii

c) Anunţarea lecţiei noi, a

planului ei de predare-învăţare, a ceea ce trebuie să ştie şi să facă

elevul la sfârşitul lecţiei (2’)

formaţiunile politice româneşti şi statele vecine

Organizarea politică a Transilvaniei în secolele XI-XVI

În orele precedente s-au învăţat mai multe aspecte ce ţin de apariţia primelor formaţiuni politice româneşti precum şi organizarea politică a Transilvaniei. Astăzi vom continua cu ,,Întemeiera statelor româneşti de sine stătătoare şi organizarea lor"

Precizaţi care au fost relaţiile dintre formaţiunile politice româneşti şi statele vecine.

Precizati cum a fost organizată din punct de vedere politic Transilvania?

Elevii celor 4 grupe primesc mai multe bileţele colorate, li se indică câte un eveniment istoric şi sunt rugaţi să noteze pe bileţele lucruri ce pot fi asociate cu termenul respectiv. Sunt rugaţi să explice. Pe crengile copacului desenat la tablă liderul fiecărei echipe trebuie să lipească bileţelele şi să explice cele notate.

Prezintă un citat din "Letopiseţul Ţării Moldovei" de Grigore Ureche. Anexa 3

relaţiile sintre formaţiunile politice româneşti şi statele vecine

Elevii precizează cum a fost organizat principatul Transilvaniei

Elevilor li se cere sa analizeze cerintele din anexa 2 şi să încerce să rezolve cerinţele.Sunt prezentate răspunsurile, iar elevii celorlalte grupe participa la stabilirea răspunsurilor corecte.Elevii tuturor grupelor răspund întrebărilor adresate de profesor.

Ascultă materialul şi identifică la ce face referire noua lecţie.

Explicaţia elevilor

Conversaţia euristică

Expicaţia elevilor

Flipchart

Expunerea sistematică a cunoştinţelor

"Letopiseţul ţării Moldovei" de

Grigore UrecheConversaţia

- II -

Page 5: Proiect de Lectie Viii

1

3

2

d) Dobândirea noilor cunoştinţe

(32’)

Timpul şi spaţiul

Întemeiera statului medieval Ţara Româneasca

Timpul şi spaţiul la care face referire lecţia de faţă sunt:Timpul-secolul al XIV-lea Spaţiul- Românesc.

Profesorul proiectează timpul şi spaţiul la care face referire lecţia.

In operele cronicarilor romani se vorbeste despre descalecatul lui Negru Voda, un voievod roman din Fagaras.Intemeieaza un stat nou în zona Campulungului.Isi extinde autoritatea spre vest (zona Olteniei)Curtea de Arges este capitala noului statExplică înţelesul termenului de descălecat ( a se aşeza într-un loc, a întemeiea o ţară).

Se face trimitere la fragmentul din manual " Letopiseţul Ţării Româneşti" pag. 41, ce relateaza descălecarea ţării.

Profesorul notează pe tablă (proiectează schiţa celor spuse).

Istoria certa a Tarii Romanesti incepe cu Basarab I (Intemeie-torul).El pune bazele unui stat

Elevii descoperă răspunsul celor două coordonate ale istorie.

Elevii notează în caiete informaţiile.

Elevii sunt atenţi la explicaţii.Vor răspunde la întrebările legate de ce s-a predat până în acel moment.

Sunt atenţi la profesor care afişează imagini cu primii voievozi ai Ţării Româneşti.Urmăresc documentarele pe calculator.Descoperă înţelesul termenului ,,descălecat".

Citesc fragmentele din manual " Letopiseţul Ţării Româneşti", ce relateaza descălecarea ţării

Sunt atenţi la profesor şi urmăresc documentarele pe calculatorVor răspunde la întrebările legate de ce s-a predat până în acel moment.

Descoperirea Conversaţia

(Tabla şi creta)

Calculatorul

Videoproiectorul

Demonstraţia

Decoperirea

Letopiseţul Ţării Românesti"

Conversaţia

Explicaţia

Descoperirea

Demonstraţia

- III -

Page 6: Proiect de Lectie Viii

5

Obtinere independentei

Urmaşii lui Basarab

mentionat in primele decenii ale secolulul al XIV-lea cu numele de Valahia Nord-DunareanaProfesorul notează pe tablă (proiectează schiţa celor spuse).

Cel mai important act politic al voievodului roman ramane obtinerea independentei fata de coroana maghiara.In 1330 la Posada Carol Robert de Anjou este invins de BasarabBasarab obtine independenta politica a statului sau.

Se face trimitere la fragmentul din manual " Cronica pictată de la Viena " pag. 41.

Urmasul lui Basarab a fost Nicolae AlexandruEl a creat prima mitropolie ortodoxa a Tarii Romanesti la Vicina (Iachint –primul mitropolit al Tarii Romanesti).Vladislav Vlaicu a respins si ultima incercare maghiara de a cuceti Tara Romanesca1368 el incheie un tratat cu UngariaSe face trimitere la fragmentul din manual " numirea lui Iachint, primul mitropolit al Ţării Româneşti" pag. 41.

Sunt atenţi la profesor şi descoperă cu ajutorul documentelor date despre opţinerea independenţei Ţării Româneşti.

Citesc fragmentul din manual " Cronica pictată de la Viena".

Sunt atenţi la profesor care afişează imagini cu urmaşii lui Basarab I.Urmăresc documentarele pe calculator.Descoperă care au fost reali-zările urmaşilor lui Basarab I

Citesc fragmentul din manual " numirea lui Iachint, primul mitropolit al Ţării Româneşti"

Conversaţia

Explicaţia

Descoperirea

" Cronica pictată de la Viena"

Demonstraţia

CalculatorulVideoproiectorul

(Tabla şi creta)

"Numirea lui Iachint, primul

mitropolit al Ţării Româneşti"

- IV -

Page 7: Proiect de Lectie Viii

3

2

5

Întemeiera statului medieval Moldova

Obtinerae independenta

Urmaşii lui Bogdan

Profesorul continuă schiţa leţiei.

"Descalecatul” lui DragosPentru a impiedica trecerea tatarilor in Transilvania, regele Ludovic organizeaza o Marca de aparare la Baia si mai apoi la Siret. Ea purta numele de Moldova Mica si era condusa de Dragos, voievod de Maramures.

Explică înţelesul termenului de marcă (formă de organizare cu funcţii de apărare situată la graniţa unui stat).

Se face trimitere la fragmentul din manual " Întemeierea Moldovei în viziunea cronicarului Grigore Ureche " pag. 43.

“Descalecatul” lui Bogdan (1359-1365)Marele merit de a conduce lupta pentru neatarnarea Moldovei ii apartine lui BogdanEl i-a inlaturat pe urmasii lui Dragos, iar in urama luptelor purtate cu coroana maghiara obtine independenta statului

Laţcu – imbratisează religia catolica

Elevii urmăresc etapele întemeierii Moldovei

Urmăresc imaginile şi le asociază cu textele prezentate.

Elevii sunt atenţi la explicaţii.Descoperă înţelesul termenului ,,marcă".

Citesc fragmentul din manual " Întemeierea Moldovei în viziunea cronicarului Grigore Ureche ".

Vor răspunde la întrebările legate de ce s-a predat până în acel moment.Iau notiţe.

Sunt atenţi la profesor care afişează imagini cu urmaşii lui

Demonstraţia

CalculatorulVideoproiectorul

(Tabla şi creta)

ConversaţiaExplicaţia

DescoperireaDemonstraţia

" Întemeiera Moldovei în

viziunea cronicarului

Grigore Ureche"

(Tabla şi creta) Calculatorul

Videoproiectorul

Calculatorul

- V -

Page 8: Proiect de Lectie Viii

4

Întemeiera statului medieval Dobrogea

Petru I Musat – incheie o tratat cu Polonia impotriva Ungariei (1387).Infiinteaza prima mitropolie ortodoxa a MoldoveiRoman IBasarb şi Petru Muşat sunt voievozii care vor da numele lor unor dinastii: Dinastia Basarabilor şi Muşatinilor.In secolul al XIV-lea intre Dunare si Mare apare un nou statNucleul acestuia il constituia Tara CavarneiIzvoarele istorice mentioneaza in 1346 ca despot pe BalicaAcesta este urmat de Dobrotici si de fiul acestuia Ivanco. Acesta inceraca impreuna cu Dan I, voievodul Tarii Romanesti sa apere tara de turciIn 1388 Mircea cel Batran include Dobrogea in hotarele Tarii Romanesti (pana in 1417).

Bogdan.

Elevii descoperă urmaşii lui Bogdan

Urmăresc imaginile şi le asociază cu textele prezentate.

După ce au luat contactul cu aceste noţiuni răspund la scurtele întrebări legate de acest moment al lecţiei pentru fixarea cunoştinţelor

Videoproiectorul

ExplicaţiaDescoperirea Calculatorul

Videoproiectorul

Conversaţia

Explicaţia

Descoperirea

12345

e) Fixarea cunoştinţelor (5’)

Profesorul solicită elevilor sa extragă câte un bilet şi să răspundă la intrebarea din lecţia predată. Sunt rugaţi să completeze spaţiile corespunzătoare de pe flipchart cu răspunsurile corectePe vericala vor decoperii cuvântul " descălecat"; Anexa 4

Răspund la cerinţele profesorului.

Conversaţia

Aritmograf

- VI -

Page 9: Proiect de Lectie Viii

Tema pentru acasă

Notarea elevilor

Folosirea tuturor metodelor şi mijloacelor de învăţare pentru a comunica cunoştinţele învăţate din lecţia ,, Întemeiera statelor româneşti de sine stătătoare şi organizarea lor’’.

Notează cele cerute

- VII -