proiect de lectie -usi

6
COLEGIUL TEHNIC “GH ASACHI “ IASI PROFESOR: student CRETU MARIAN-FLORENTIN MENTOR : prof. CHIRIAC CATALIN MARIAN DISCIPLINA: ZSVS CLASA IX H NR. ORE PE SAPT: 2 ore ANUL SCOLAR: 2010-2011 PROIECT DE LECŢIE Titlul lecţiei: Tamplarii-Usi Tipul lectiei: mixta Scopul lecţiei: transmiterea de noi informatii Locul de desfasurare: cabinet constructii Durata lectiei: 2x50 min Data: 15.03.2011 Competenta specifica: - C.S.1 Prezintă tipurile de usi Competenţe generale: C.G.1- Clasificarea usilor C.G.2- Cunoasterea conditiilor de functionalitatea ale usilor Obiectivele operationale ale lectiei : O.1: sa defineasca usa O.2: sa clasifice usile dupa un anumit criteriu O.3: sa enumere exigentele usilor 1

Upload: andrei-bogdan

Post on 05-Jul-2015

204 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie -Usi

COLEGIUL TEHNIC “GH ASACHI “ IASI PROFESOR: student CRETU MARIAN-FLORENTIN MENTOR : prof. CHIRIAC CATALIN MARIAN DISCIPLINA: ZSVS CLASA IX H NR. ORE PE SAPT: 2 ore ANUL SCOLAR: 2010-2011

PROIECT DE LECŢIE

Titlul lecţiei: Tamplarii-Usi

Tipul lectiei: mixta

Scopul lecţiei: transmiterea de noi informatii

Locul de desfasurare: cabinet constructii

Durata lectiei: 2x50 min

Data: 15.03.2011

Competenta specifica: - C.S.1 Prezintă tipurile de usi

Competenţe generale:C.G.1- Clasificarea usilor C.G.2- Cunoasterea conditiilor de functionalitatea ale usilor

Obiectivele operationale ale lectiei :O.1: sa defineasca usa O.2: sa clasifice usile dupa un anumit criteriuO.3: sa enumere exigentele usilor

Bibliografie:- ‘Elemente de constructii” – Cristian Velicu - “Constructii civile”- M. Vasilache

\

1

Page 2: Proiect de Lectie -Usi

Desfasurarea lectiei

Etapele instruirii:

1. Moment organizatoricActivitatea profesorului- asteapta ca elevii sa se aseze in banci astfel incat lectia sa nu inceapa in dezordine;- face observatii si recomandari daca este cazul;- verifică existenţa materialelor necesare desfăsurării lectiei (tabla, creta, videoproiector);- pregăteşte materialul didactic (manual, calculator-prezentare PowerPoint)- verifică prezenţa si noteaza absentele in catalogul clasei.Activitatea elevilor- raspund solicitărilor profesorului- tin cont de observatiile si recomandarile primiteForme de organizare a activitatii: frontalaTimp: 3 min

2. Verificarea temelor si a cunştinţelor din lecţia anterioarăActivitatea profesorului- verifică tema prin sondaj făcând aprecieri si completari asupra modului de realizareActivitatea elevilor- cei solicitati prezinta caietele de teme, iar ceilalti asculta aprecierile si eventual isi completeaza raspunsurile in caietele de temeForme de organizare a activitatii: frontala, individualaTimp: 5 minEvaluare: orala

3.Transmiterea noilor cunoştinţeActivitatea profesorului

Captarea atenţiei -trezeşte curiozitatea si interesul pentru tema anuţată: profesorul intreaba elevii ce alte modalitati de inchidere a spatiilor cunosc pe langa ferestre.

Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor -anunţă si scrie pe table titlul lecţiei şi comunica elevilor obiectivele : Titlul lectiei de astazi este “Usi”. Ora aceasta vom clasifica tipurile de usi intalnite, si exigentele pe care trebuie sa le indeplineasca iar la sfarsitul lectiei veti fi capabili sa identificati tipurile de usi utilizate in functie de spatiile deservite si de modul de amplasare.

Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

Usile sunt elemente de constructie care asigura accesul de la exterior la interior si cerintele de comunicare intre incaperi.

2

Page 3: Proiect de Lectie -Usi

Clasificarea usilor

Usile se pot clasifica din mai multe puncte de vedere:

1) dupa pozitia lor in constructie: exterioare si interioare;2) dupa materialul folosit in constructia lor:

a. din lemn de brad masiv;b. din lemn de stejar masiv;c. din metal sau materiale plastice.

3) dupa alcatuire:a. usa vitratab. usa cu luminac. usa cu lumina ingustad. usa personae. usa cu lumina si lamelef. usa in doua tabliig. usa cu tabliih. usa cu tablii si luminai. usa –fereastra cu sipci din lemn

4) dupa modul de deschidere: a. dreapta- cand deschinzand usa

balamalele sunt in dreapta;b. stanga- cand balamalele sunt in stanga.

5) dupa numarul foilor si modul de deschidere se disting: a. usi intr-un cant, stanga sau dreapta, simple sau duble;b. usi in doua canturi deschise prin oscilatie, simple sau duble;c. usi batante, cand oscilatia este de 180°;d. usi pliante.

a. Usa simpla intru-un canat dreaptab. Usa simpla intr-un canat stangac. Usa simpla in doua canaturid. Usa dublain doua canaturie. Usa batanta intr-un canatf. Usa batanta in doua canaturi

6) dupa destinatia constructiilor usilile pot fi: a. pentru constructii civile, interioare in unu

sau doua canaturi, cu rame si tablii sau exterioare; b. usi cu structura celulara (lrame placate sau placi celulare furniruite) pentru constructii social-

culturale sau locuinte;7) dupa functiuniile speciale pe care le indeplinesc, usile pot avea un indice ridicat de protectie acustica,

rol de protectie termica sau de protectie contra incendiului (antifoc).

Dimensiunea maxima a unei foi de usa este de 1,00x2,50 m. Pentru constructii de locuinte si social culturale, usile au latimi cuprinse intre 0,7-1,50 m; si latimi intre 1,90-2,40 m.

3

Page 4: Proiect de Lectie -Usi

Conditii de functionalitate ale usilor

a) Izolarea termica

Usile exterioare ca si ferestrele exterioare reprezinta elemente ale constructiei de minima rezistenta termica si conduc la costuri mari in exploatare pentru mentinerea climatului interior necesar confortului. Pierderile considerabile de caldura au loc prin neetanseitati. Se practica in mod curent diverse sisteme de etansare a usilor cu profile usoare de metal sau benzi de cauciuc si burete.

b) Izolarea acustica

Trecerea zgomotului dintr-un mediu inchis in alt mediu este favorizata in mare masura de intreruperile in continuitate pe care le reprezinta cele doua medii. Pentru acest motiv, izolarea acustica a unei incaperi depinde in mare masura de modul in care sunt concepute usile.

Proprietatile de izolare fonica a usilor depind de greutatea lor, de modul de executie a foii de usa si in special de etanseitatea inchiderii. Pentru o buna izolare acustica, foaia usilor din lemn trebuie executata din dulapi uscati de 4 ... 5 cm grosime, imbinati in nut si feder.

c) Rezistenta la foc

Usile reprezinta elementele cele mai slabe din punct de vedere al protectiei contra incendiilor. Gradul de rezistenta la foc a usilor incompustibile si greu combustibile este cuprins intre 0,5-1,5 ore.

Activitatea elevilor- sunt atenti la informatiile expuse de profesor. - noteaza in caiete informatiile prezentate oral prin dictare, schematic si vizual cu ajutorul videoproiectorului.Forme de organizare a activitatii: frontalaTimpul: 35 min

4. Fixarea lectiei noi Evaluarea rezultatelor elevilor si a obiectivelor

Activitatea profesorului-adreseaza intrebari cu privire la continutul nou  Care este rolul usilor intr o constructie? Pe ce parte sunt balamalele la usile de tip dreapta? Care sunt conditii de functionalitate ale usilor?

-face aprecieri generale cu privire la nivelul atingerii obiectivelor din lectie-notează elevii daca este cazul

Activitatea elevilorR1: Usile sunt elemente de constructie care asigura accesul de la exterior la interior si cerintele de comunicare intre incaperi.R2: La usile tip dreapta, deschizand usa, balamalele sunt in dreapta.R3: Conditii de functionalitate ale usilor sunt: izolarea termica, izolarea acustica si rezistenta la foc.

4

Page 5: Proiect de Lectie -Usi

- sunt atenţi la intrebari si ofera raspunsuri- asculta explicaţiile- sunt atenti la concluziiForme de organizare a activitatii: frontala, individualaTimpul: 4 minEvaluare: orala

Tema pentru acasa Activitatea profesorului-anunţă tema pentru acasă oferind explicaţiile necesare rezolvarii acesteiaT: Desenati alcatuirea foilor de usi din lemn: fara falct, cu falt si cu margini profilate.Activitatea elevilor-notează tema pentru acasă- retin precizarile profesoruluiForme de organizare a activitatii: frontalaTimpul: 3 min

5