proiect de lectie somaj

7
Unitatea de invatamant: COLEGIUL NATIONAL „ION MAIORESCU” GIURGIU Profesor: Stirbu Ortansa Disciplina de studiu: Economie Data: 19.05.2011 Clasa: a XI-a C Nr. elevi: 28 Proiect de lectie Unitatea de invatare: Inflatia si somajul Subiectul lectiei: Somajul Tipul lectiei: predare –invatare-evaluare (mixta) Competentele specifice vizate: Descrierea si enumerarea caracteristicilor somajului, a cauzelor generatoare de somaj cat si a masurilor pentru prevenirea si diminuarea lui. Obiective operationale: O1. Sa defineasca termenii de “somaj” si “somer”, pe baza expunerii anterioare a profesorului. O2. Sa dea exemple de cel putin 3 caracteristici ale somajului, pe baza expunerii anterioare a profesorului. O3. Sa enunte cel putin 3 cauze generatoare de somaj, pe baza expunerii anterioare a profesorului. O4. Sa enumere cel putin 3 procese care determina aparitia somajului, pe baza expunerii anterioarea a profesorului

Upload: luciana

Post on 05-Jul-2015

797 views

Category:

Documents


15 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Somaj

Unitatea de invatamant: COLEGIUL NATIONAL „ION MAIORESCU” GIURGIUProfesor: Stirbu OrtansaDisciplina de studiu: Economie Data: 19.05.2011Clasa: a XI-a CNr. elevi: 28

Proiect de lectie

Unitatea de invatare: Inflatia si somajulSubiectul lectiei: SomajulTipul lectiei: predare –invatare-evaluare (mixta)Competentele specifice vizate: Descrierea si enumerarea caracteristicilor somajului, a cauzelor generatoare de somaj cat si a masurilor pentru prevenirea si diminuarea lui.

Obiective operationale:

O1. Sa defineasca termenii de “somaj” si “somer”, pe baza expunerii anterioare a profesorului.O2. Sa dea exemple de cel putin 3 caracteristici ale somajului, pe baza expunerii anterioare a profesorului.O3. Sa enunte cel putin 3 cauze generatoare de somaj, pe baza expunerii anterioare a profesorului.O4. Sa enumere cel putin 3 procese care determina aparitia somajului, pe baza expunerii anterioarea a profesoruluiO5. Sa identifice politicile de ameliorare ale somajului, pe baza exemplelor date de profesor.

Locul desfasurarii lectiei: Sala de clasa, Corp C

Page 2: Proiect de Lectie Somaj

Desfasurarea lectiei

Etapele lecţiei(evenimentele,

momentele)

Timp alocat

(în minute)

Activitatea profesorului

Activitatea elevilorMetode şi mijloace

de învăţământ utilizate

Modalităţi de evaluare

Moment organizatoric 2 min

-saluta elevii;-aranjeaza materialele didactice in ordinea utilizarii lor;-stabileste ordinea si disciplina;-noteaza absentii.

-raspund salutului profesorului;-fac liniste-isi pregatesc caietul de notite si manualul;-raspund la prezenta.

-metoda: conversatia; -mod de lucru: frontal;-mijloace: catalog, manual, caiet.

Captarea atenţiei 3min

Prezinta desfasurarea orei.

-elevii asculta;-intreaba profesorul daca nu inteleg un aspect ce urmeaza a fi prezentat in lectie.

-conversatia-observatia didactica

-Intrebari punctuale:Cunoaşteti care este valoarea somajului in Romania la ora actuala.

Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor

operaţionale

2 minPrezinta tema lectiei si scrie titlul pe tabla

Isi noteaza titlul in caiete -explicatia

Reactualizarea cunoştinţelor

anterioare necesare învăţării care

urmează (eventual, aprecierea şi notarea

răspunsurilor elevilor)

3 min

Sunt verificate cunostintele anterioare ale elevilor, in legatura cu lectia(pune intrebari de genul: -Cum se calculează ritmul de crestere al PIB-ului?)

Raspund la intrebarile profesorului.

-conversatia -Intrebari deschise: Ce indicatori economici considerati ca sunt influentati de indicatorul somaj?

Comunicarea noilor 20 min O1: intreaba elevii ce Raspund; Explicatia, Evaluare pe parcurs: elevii care

Page 3: Proiect de Lectie Somaj

conţinuturi: organizarea şi

dirijarea învăţării (în funcţie de situaţiile de învăţare construite)

stiu ei despre somaj si someri; da exemple de definitii ale “somajului” si “somerului”

O2: Enumera caracteristicile somajului (indicatorii somajului)

O3: da exemple de cauze generatoare de somaj; ii intreaba ce alte cauze ar mai putea exista

O4: vorbeste despre principalele categorii de procese care determina aparitia somajului

O5: enumera masuri de diminuarea somajului

Isi noteaza in caiete;

isi noteaza in caiete aceasta enumerare si formulele;

urmaresc explicatiile profesorului si cer lamuriri, noteaza daca e ceva ce este punctat de profesor ca fiind foarte important;

Il asculta pe profesor si noteaza in caiete ce considera profesorul ca este mai important

conversatia,dau raspunsuri corecte legate de conceptele in discutie vor fi notati.

Obţinerea feed-back-ului şi realizarea de

precizări, completări etc.

10 min

- elevii primesc spre rezolvare Fisa de lucru (Anexa nr. 1)

-rezolva fisa de lucru;

-raspund intrebarilor profesorului;

-pun intrebari;

-metoda: conversatia euristica, explicatia

-mod de lucru: individual

-mijloace: caietul, manualul

-evaluare pe parcurs si finala

Page 4: Proiect de Lectie Somaj

Evaluarea performanţei

5 min

-profesorul solicita elevilor sa prezinte rezolvarea fisei de lucru;

-asculta raspunsurile elevilor si ii completeaza;

-raspund solicitarii profesorului;

-discuta impreuna cu acesta pe baza intrebarilor

-metoda: conversatia de verificare

-mod de lucru: frontal

-mijloace: caietul

- evaluare finala, se noteaza raspunsurile corecte.

Fixarea cunoştinţelor 4 minClarificarea testului Elevii raspund si se

corecteaza-metoda: conversatie

Stabilirea sarcinilor pentru activitatea

independentă a elevilor.

1 min

-stabileste tema pentru acasa (4 probleme din culegere)

-isi noteaza tema pe caiet -metoda: conversatia de fixare

-mod de lucru: individual

-mijloace: caietul, manualul, culegerea

Page 5: Proiect de Lectie Somaj

Anexa nr. 1

Fisa de lucru

La o populatie totala de 22.000.000 de locuitori existenti intr-o tara, rata celor inapti de munca, din diferite motive (varsta, sanatate etc), este de 42%, numarul somerilor 700.000 de persoane, iar 9.500.000 de persoane sunt angajate.

Sa se determine:

a) numarul locuitorilor inapti;b) numarul persoanelor apte de munca (populatia activa disponibila)c) gradul de ocupare a fortei de muncad) rata somajului.

Rezolvare

a) Rata inaptilor= Populatia inapta/Populatia totala *100 = 42% Populatia inapta = Rata inaptilor * Populatia totala : 100 = 42 * 22.000.000/100 = 9.240.000 persoane

b) Populatia activa disponibila = Populatia totala – Populatia inapta = 22.000.000 – 9.240.000 = 12.760.000 persoanec) Gradul de ocupare = Populatia ocupata/Populatia activa disponibila * 100 = 9.500.000/12.760.000 * 100 = 74,45%d) Rata somajului = Numarul de someri/Populatia ocupata * 100 = 700.000/9.500.000 * 100 = 7,3%