proiect de lectie literatura

13
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA: : Şcoala Gimnazială “Bogdan Petriceicu Haşdeu Iaşi “ DATA: 04.12.2014 PROFESOR: Păduraru Andreea Sabina CLASA: A VI-A OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMANA SUBIECTUL: „D-l Goe „– de I.L.Caragiale TIPUL LECŢIEI: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor despre personajul literar. OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris; OBIECTIVE DE REFERINŢÃ: La sfârşitul lectiei, elevii vor fi capabili: O 1 – Să indice personajele operei citite; O 2 – Să încadreze corect un personaj în operă, după locul şi importanţa sa; O 3 – Să precizeze trăsăturile fizice şi morale ale personajlui; O 4 – Să precizeze faptele şi cuvintele rostite de el, din care se desprind trăsăturile; O 5 – Să recunoască şi să-şi însuşească modalităţile de caracterizare a personajului principal; O 6 – Să precizeze atitudinea naratorului faţă de personaj; O 7 – Să emită judecăţi de valoare originale asupra personajului; O 8 – Să se exprime clar, corect şi concis. OBIECTIVE AFECTIVE: O 1 – Să participe cu interes la actul de învăţare/ comunicare; O 2 – Să înţeleagă, sub aspect emoţional, atmosfera comică creată de autor şi să perceapă substratul ironic al operei literare; O 3 – Să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori. STRATEGII DIDACTICE: 1

Upload: sabinaa-sab

Post on 15-Sep-2015

10 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECIEUNITATEA: : coala Gimnazial Bogdan Petriceicu Hadeu Iai DATA: 04.12.2014PROFESOR: Pduraru Andreea SabinaCLASA: A VI-A

OBIECTUL: LIMBA I LITERATURA ROMANASUBIECTUL: D-l Goe de I.L.CaragialeTIPUL LECIEI: de consolidare i sistematizare a cunotinelor despre personajul literar.OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;

Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;

OBIECTIVE DE REFERIN: La sfritul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1 S indice personajele operei citite;

O2 S ncadreze corect un personaj n oper, dup locul i importana sa;

O3 S precizeze trsturile fizice i morale ale personajlui;O4 S precizeze faptele i cuvintele rostite de el, din care se desprind trsturile;

O5 S recunoasc i s-i nsueasc modalitile de caracterizare a personajului principal;O6 S precizeze atitudinea naratorului fa de personaj;

O7 S emit judeci de valoare originale asupra personajului;

O8 S se exprime clar, corect i concis.

OBIECTIVE AFECTIVE:

O1 S participe cu interes la actul de nvare/ comunicare;

O2 S neleag, sub aspect emoional, atmosfera comic creat de autor i s perceap substratul

ironic al operei literare;

O3 S introduc noile cunotine n propriul sistem de valori.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: conversaia, lectura, explicaia, exerciiul, analiza, jocul de rol, cvintetul, eseul de 5 minute RESURSE MATERIALE:

Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a VI-a, A. Crian, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2007 Volum I.L.Caragiale;

Fie de lucru

Fi biografic Fia de lectur RESURSE UMANE: elevii clasei a VI-a, cadrul didactic

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

TIMP. SPAIU: 50 de minute; sala de clas

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. Programe colare pentru clasele V-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2008;

2. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999;

3. Crciun Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Editura Emia, Deva, 2005

SCENARIUL ACTIVITII

DENUMIREAACTIVITIIOB.ACTIVITATEA DE INSTRUIRETIMPMETODE I PROCEDEEEVALUARE

ACTIVITATEA

PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1. ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVIVerificarea prezenei elevilor

Pregtirea materialelor necesare desfurrii leciei

Stabilirea ordinii

Elevul de serviciu face prezena elevilor

Fiecare elev i va pregti crile i caietele de limba romn1

2. ACTUALIZAREA UNOR CUNOTINE I IMPRESII DE LECTURSe va verifica tema pentru acas att calitativ, ct i cantitativ. Solicit elevilor s vorbeasc despre impresiile de lectur pe care le-au perceput n urma citirii schieiRspund ntrebrilor puse.

i exprim impresiile n legtur cu schia.3ConversaiaVerific tema .

Analizez rspunsurile elevilor. Fac aprecieri verbale.

3. CAPTAREA ATENIEIi solicit pe elevi s comenteze, succint, cele trei maxime scrise pe tabl:

1.Politeea nu cost nimic, dar cumpr foarte multe.;

2. Educaia este ceea ce supravieuiete dup ce tot ce a fost nvat a fost uitat.;

3. Plantele se formeaz prin cultivare i omul prin educaie.

ntrebare:De ce credei c am deschis lecia cu discutarea maximelor despre politee, educaie i lene?Elevii i noteaz numrul maximei care le place mai mult. n funcie de numrul de elevii care opteaz pentru una dintre maxime, aceasta devine moto-ul lecieiExemple de rspuns:

Omul politicos este privit cu simpatie i are de ctigat;Cnd uitm matematica sau fizica, istoria sau geografia, rmnem n viaa de zi cu zi cu educaia.

Ca o plant s creasc, trebuie s fie cultivat.

Calitatea de om se capt prin educaie.

Elevii sesizeaz c cele trei maxime fac, de fapt, referire la schiaD-l Goe, mai precis, la personajul principal.5Spargerea gheii

Conversaia

4. ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI I A OBIECTIVELOR-Se anun tema nou; -Se anun obiectivele de referin ale leciei;

-Li se comunic elevilor c, n vederea testrii capacitilor de a rezuma informaiile, de a surprinde complexitatea sentimentelor, ideilor s alctuiasc trei cvintete- fiecare grup cte unul - care s reflecte comportamentul lui Goe.

Li se explic elevilor structura cvintetului:

1.Subiectul: Goe;

2.dou adjective care descriu subiectul;

3.trei verbe care exprim aciuni ( verbe la gerunziu, infinitive lungi);

4.patru cuvinte care exprim sentimentele fa de subiect;

5.cuvnt care exprim esena subiectului.

-Se fac aprecieri asupra modului de lucru i de cooperare n crearea cvintetelor.

elevii i scriu n caiete titlul D-l Goe Caracterizarea personajului principalG.1.

Goe

Nerbdtor, lene,

Cltorind, zbiernd, neascultnd

Puior rsfat de dame

Obrznictur.

G.2

Goe

Neasculttor i obraznic,

Zbiar, jignete, se ascunde

Puior rsfat de dame

Lene

G.3

Goe

Neobrzat, ngmfat,

Cltorete, zbiernd, nsultnd

Fiu de bani gata

La.

Elevii noteaz pe tabl i n caiete cele trei cvintete8Conversaia

Lucrul n grup

CvintetulEvaluarea

Fragmen-tar

5. CONDUCEREA NVRIIAa cum v-am anunat, ne oprim astzi, pentru consolidare, tot la lecia D-l Goe caracterizarea personajului ncercnd s o abordm, din perspectiva metodelor interactive.

Jocul de rol

Li se explic elevilor, succint , n ce const aceast metod de stimulare a creativitii:

Metoda jocului de rol se aplic urmnd urmtoarele lucruri: elevii trebuie pregtii n trei aspecte ale jocului de rol, i anume

-instructajul sau stabilirea situaiei;

-jocul de rol propriu-zis

-discuiile de concluzionare.Se mparte clasa pe trei grupe:1. Grupa personajelor (domnul Goe, Mam-mare, Mamiica, Tanti Mia, conductorul, urtul + autorul)

2. Grupa cltorilor

3. Grupa observatorilor(Elevii noteaz opiniile cu privire la Goe i la celelalte personaje)

Observatorul principal citete concluziile desprinse din jocul de rol.

Pentru verificarea nelegerii textului, se mpart fie de lucru grupelor. Fiele de lucru sunt diferite, astfel nct s fie atinse ct mai multe aspecte prezente nschi(anexa 1)Elevii i noteaz n caiete ntrebrile i rspunsurile15Conversaia ghidat

Explicaia

Metoda jocului de rol

6. OBINEREA PERFORMANEI I A FEED-BACK-ULUIFiecare grup va primi o fi cu urmtorul coninut:

Ajuni la Bucureti,membrii familiei i Goe asist la ceremonia de 10 Mai. Imaginai-v c aventurile lui Goe nu se termin aici, ci continu cu alte dou fapte pe care le va svri. Povestii-le!(anexa 2 )Se cere elevilor s aib o foaie liber de caiet pe care s dea rspunsurile la cele dou ntrbri:

a)Scrie un lucru pe care l-ai nvat n lecia de azi;a) b) Scrie o ntrebare pe care o mai reii n legtur cu acesta (lucrul).(anexa 3)Profesorul strnge lucrrile i le folosete n proiectarea leciei urmtoare.

Se ntocmete parial fia de lectur, restul fiin completat acas

Elevii au pregtit o foaie pe care vor nota rspunsurile105Brainstorming

Eseul de cinci minute

7. EVALUARE

Profesorul face aprecieri asupra activitii elevilor. Sunt nominalizai elevii care s-au evideniat n mod deosebit,Elevii ascult oservaiile profesorului2

8. TEMA PENTRU ACASPrecizez elevilor sarcina pe care o vor efectua acas:

-exerciiile 1, 2, 3 pag.135Elevii i noteaz n caiete1Conversaia

Anexa 1 GRUPA CLTORILOR

1.Care sunt personajele din schia D-l Goe?

2.Care este personajul principal al schiei?

3.Stabilii care sunt personajele secundare?

4.Care sunt personajele episodice i figurative?

GRUPA PERSONAJELOR

1.Cum explicai titlul schiei?

2.Enumerai cteva dintre peripeiile lui Goe.

3.Care sunt trsturile fizice desprinse din schi?4.Ce trsturi morale ai observat n text prin prisma celor trei dame?GRUPA OBSERVATORILOR

1.Din faptele svrite i din limbaj se desprind alte trsturi reale ale personajului. Care sunt acestea?2.Numii modalitile de caracterizare a personajului principal.

3.Goe e caracterizat n mod direct de ctre autor, prin descriere. Argumentai.

4.Din ce rezult caracterizarea indirect a personajului?

Anexa 2

Ajuni la Bucureti, membrii familiei i Goe asist la ceremonia de 10 Mai. Imaginai-v c aventurile lui Goe nu se termin aici, ci continu cu alte dou fapte pe care le va svri. Povestii-le!(maxim 5 peripeii)

Anexa 3

1. Scrie un lucru pe care l-ai nvat n lecia de azi;2. Scrie o ntrebare pe care o mai reii n legtur cu acestaPAGE 1