proiect de lectie la psihologie

Click here to load reader

Upload: ionela-violeta-tudorica

Post on 30-Sep-2015

14 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

UNITATEA DE NVMNT:

DATA:

CLASA: a X-a A

PROPUNTOR: Radu (Ddrlad) Daniela

PROFESOR METODIST :

PROFESOR DE PRACTIC: Moraru Monica

ARIA CURRICULAR: Om i societate

DISCIPLINA: Psihologie

SUBIECTUL: Procese cognitive superioare gndirea i memoria

TIPUL LECIEI: recapitularea i sistematizarea cunotinelor

SCOP:

-fixarea i sistematizarea cunotinelor referitoare la procesele cognitive superioare gndirea i memoria,

-utilizarea corect a limbajului psihologic.

COMPETENE GENERALE

1.Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere i explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real,

2.Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare,

3.Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice, n cadrul diferitelor grupuri,

COMPETENE SPECIFICE:

1.1. Identificarea proceselor psihice i caracterizarea rolului lor n evoluia personalitii

1.2 Identificarea legturilor ntre procesele psihice

2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete

2.2. Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare i prin utilizarea unor instrumente adecvate de msurare

3.1. Relaionarea eficienta/ cooperarea cu ceilali n colectarea, interpretarea i evaluarea informaiilor referitoare la procese i manifestri psihice

OBIECTIVE OPERAIONALE

O1- s aprecieze importana cunotinelor de psihologie din domeniul gndirii i memoriei pentru desfurarea activitii umane,

O2- s identifice principalele caracteristici ale gndirii i memoriei,

O3- s utilizeze conceptele specifice proceselor psihice gndire i memorie pentru explicarea unor fapte de via,

O4- s argumenteze modul n care funcioneaz i interrelaioneaz procesele psihice gmdirea i memoria n definirea omului ca personalitate,

O5- s dezvolte abiliti sociale (lucru n echip, tolerana, respect reciproc) pentru colectarea, interpretarea i evaluarea informaiilor referitoare la procesele psihice gndire i memorie.

RESURSE:

a) METODOLOGICE:

Metode i procedee: conversaia, explicaie, copacul cu idei, harta kinestezic, diagramele Venn, turul galeriei, problematizarea

Mijloace i materiale: coli de hrtie, tabl, cret, flipchart, markere

b) TEMPORALE: 50 minute

c) BIBLIOGRAFICE:

Zlate, M.- coord., Cretu, T., Mitrofan, N., Anitei, M. (2005) - Psihologie, manual de clasa a X-a, Ed. Aramis, Bucureti,

Slvstru, D.(2006) - Didactica predrii psihologiei, Ed. Polirom, Iai

Cosmovici, A. (1996) - Psihologie general, Ed. Polirom, Iai

Momentele leciei

Timp

Ob

Activitatea profesoruluiActivitatea elevului Metode.

Procedee

Mijloace.

Materiale

Evaluare

1. Moment organizatoric

2

Se asigur un climat de ordine i disciplin necesar desfurrii n bune condiii a leciei.

Se distribuie elevilor jetoane post it n 4 culori cu cifre de la 1 la 6, urmnd s se formeze grupe n funcie de aceste jetoane.

Elevii se pregtesc pentru or.

Elevii formeaz grupele.

Conversaia

2. Captarea ateniei

7

Se mparte pentru fiecare grup cte o coal de hrtie i se explic elevilor s

deseneze un dreptunghi situat la baza foii, n partea central i s scrie n interiorul lui cuvntul cheie - gndirea, respectiv memoria. n partea superioar elevii vor trasa linii care se ramific, asemenea crengilor unui copac i vor completa pe fiecare jeton post it cte o afirmaie (referitoare la gndire, respectiv memorie) din cunotinele dobndite, apoi vor prinde post it-ul pe ramurile copacului. Elevii colaboreaz n realizarea sarcinii de lucru cu colegul de grup. Posterele obinute se vor afia n faa clasei unde se vor analiza.

Elevii, prin cooperare, sesizeaz aspectele ce trebuie completate n fia de lucru i o completeaz.

Copacul cu idei

Coli de hrtie

Markere

Aprecieri verbale

3.Anunarea temei i a obiectivelor

3

Voi anuna tema i obiectivele leciei.

Elevilor li se spune c n aceast lecie vor consolida cunotinele referitoare la procesele psihice superioare (Memorie i Gndire), lucrnd n grup. Se vor mpri materialele necesare desfurrii leciei i se explic modul de folosire a acestora.

Elevii ascult obiectivele leciei.

Elevii i organizeaz materialul primit n vederea desfurrii leciei.

Conversaie

4. Recapitularea i sistematizarea cunotinelor

35

O1

O4

Voi conduce activitate de recapitulare i de sistematizare a cunotinelor, urmrind att nsuirea cunotinelor ct i formarea capacitii elevilor de a opera cu informaiile respective.

Solicitrile adresate elevilor vor fi urmtoarele:

1. Fiecare grup va primi coli mari de hrtie pe care sunt scrise informaii despre gndire, respectiv memorie i vor fi aezate de ctre elevi ntr-o anumit logic. n centru se va situa conceptul central i n jur ideile generate de acest concept. Posterele obinute se vor afia n faa clasei unde se vor analiza i eventual se vor corecta.

2. Fiecare grup va primi o coal mare de hrtie cu diagramele Venn desenate. Lucrul cu Diagrama Venn va evidenia ideile contrastante i cele comune dintre cele dou procese psihice gndirea i memoria. Dup expirarea timpului de lucru toate diagramele se afieaz pe un poster, pe tabl. Elevii vor argumenta ideile notate, exprimnd puncte de vedere relevante .

3. Exerciiul aplicativ

Rezolvai urmtoarea problem:

,,Trei misionari i trei canibali trebuie s treac de pe malul stng al unui ru pe malul drept.. Barca pe care o au la dispoziie poate transporta numai dou persoane deodat. Barca poate fi folosit att de misionari, ct i de canibaliu, dar numrul canibalilor nu poate fi mai mare dect al misionarilor pentru c vor fi mncai.

Care este numrul minim de traversri necesare?

La expirarea timpului de lucru fiecare grup i va prezenta strategia rezolutiv folosit n rezolvarea acestei probleme.

Elevii lucreaz n grup, apoi rspund la sarcini.

Elevii urmresc i analizeaz posterele.

Elevii lucreaz n grup, apoi rspund la sarcini.

Elevii urmresc i analizeaz

Elevii lucreaz n grup, apoi rspund la sarcini.

Gsesc n echip rspunsuri la solicitarea profesorului.

Conversaia

Harta

Kinestezic

Diagramele Venn

Turul galeriei

Problemati-zarea

Coli de hrtie

Markere

Coli de hrtie

Markere

Coli de hrtie

Markere

Aprecieri orale

Evaluare formativ

Aprecieri orale

Evaluare formativ

Aprecieri orale

Evaluare formativ

5 . Aprecieri finale

3

La finalul orei sunt formulate aprecieri generale cu privire la modul n care elevii au realizat sarcinile propuse i asupra nivelului de asimilare a cunotinelor.

Tot acum, sunt formulate concluzii i recomandri pentru pregtirea evalurii de la finalul capitolului Procese cognitive superioare.

Elevii sunt bucuroi.

Conversaie

Aprecieri verbale

Evaluare formativ

Autoevaluare

PAGE