proiect de lectie la dirigintie

8
PROIECT DE LECŢIE NR. 1 I. DATE DE IDENTIFICARE: Data ....13.03.2015. Clasa ... 8 B. Instituţia de învăţământ :Institutia Publica Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani” Cadrul didactic/ student:Suvac Sergiu II. CONSTRUCŢIA: Obiectul/ Disciplina: Dirigintie Tema:” Politetea, bunatatea, toleranta, respectul, omenia si eticheta” Tipul lecţiei: predare a noilor cunostinte Scopul: Crearea unei culturi comportamentale adecvate in societate.Crearea unei baze de cunostinte in domeniul incadrarii in societate a elevilor si informarea acestora despre modul lor de manifestare adecvata. Obiective operaţionale Elevii vor fi capabili: O1-sa defineasca termenii de toleranta, respect, eticheta in baza cunostintelor acumulate la lectiile nterioare; O2-sa propuna masuri de combatere impotriva comportamentului neadecat in societate utilizind imaginile de pe fisele informative; O3-sa insceneze diverse cazuri de comportament adecvat in anumite situatii sociale utilizind gindirea critica; Strategii didactice: a) Metode şi procedee: conversatie dirijata, lucrul in grup,jocul de rol, metoda ciorchinele, metoda Acrostih b) Mijloace de învăţământ: fise informative, imagini tematice,tabla, desene tematice; c) Forme de organizare a activităţii didactice: frontal, in grupuri, colectiv, Individual; Bibliografie: Curriculum modernizat la Dirigintie:Chisinau 2010;

Upload: stefan0236

Post on 03-Oct-2015

46 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

2015

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE NR. 1

I. DATE DE IDENTIFICARE:

Data ....13.03.2015. Clasa ... 8 B. Instituia de nvmnt :Institutia Publica Liceul Teoretic Principesa Natalia Dadiani

Cadrul didactic/ student:Suvac SergiuII. CONSTRUCIA:

Obiectul/ Disciplina: Dirigintie Tema: Politetea, bunatatea, toleranta, respectul, omenia si eticheta Tipul leciei: predare a noilor cunostinte Scopul: Crearea unei culturi comportamentale adecvate in societate.Crearea unei baze de cunostinte in domeniul incadrarii in societate a elevilor si informarea acestora despre modul lor de manifestare adecvata.

Obiective operaionale

Elevii vor fi capabili:

O1-sa defineasca termenii de toleranta, respect, eticheta in baza cunostintelor acumulate la lectiile nterioare;O2-sa propuna masuri de combatere impotriva comportamentului neadecat in societate utilizind imaginile de pe fisele informative;O3-sa insceneze diverse cazuri de comportament adecvat in anumite situatii sociale utilizind gindirea critica;

Strategii didactice:

a) Metode i procedee: conversatie dirijata, lucrul in grup,jocul de rol, metoda ciorchinele, metoda Acrostihb) Mijloace de nvmnt: fise informative, imagini tematice,tabla, desene tematice;c) Forme de organizare a activitii didactice: frontal, in grupuri, colectiv, Individual; Bibliografie:

Curriculum modernizat la Dirigintie:Chisinau 2010;Elena Cartaleanu:Educatie Civica:Manual pentru clasa a X-a.Chisinau 2012

III. TABEL DE SPECIFICARE A CORESPONDENELOR

Etapele lecieiSub./

Ob. op.Strategii didacticeActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiTObservaii

Metode i procedee de nv.Mijloace didacticeForme de org. a activi.

C

O

N

V

E

R

S

T

I

A

D

I

R

I

J

A

T

A

T

A

B

L

A

F

R

O

N

T

A

L

Bine vam gasit dragi elevi la prima lectie de Dirigintie.Astazi o sa incercam a invata cum trebuie sa ne comportam cu oamenii din jurul nostru,cum sa fim adecvat intelesi in procesul de socializare etc.Tema noastra pe care o vom discuta este Politetea, bunatatea, toleranta, respect, omenie si eticheta La ce credeti ca ne vom referi astazi?Da bine multumesc.Elevi ce intelegeti prin citatul: Bunatatea este limbajul pe care surdul il poate auzi iar orbul il poate vedea?

Buna ziua!

Astazi ne vom referi la cum sa ne comportam cu copiii,batrinii in transportul public, sau cu persoanele nevoiase din strada.