proiect de lecţie ion

6
Proiect de lecţie Nume: Panduru Ana- Maria Clasa: a X- a Disciplina: Limba şi literatura română Titlul lecţiei: Romanul „Ion” de Liviu Rebreanu Tipul lecţiei: însuşirea de noi cunoştinţe Obiectiv general : Cultivarea receptivităţii literar- artistice a elevilor. Trezirea gustului pentru lectură. Obiective operationale: a) cognitive: 1. cunoască geneza romanului. 2. să cunoască tema romanului. 3. să explice diferite simboluri din roman ,cum ar fi: drumul, crucea, hora etc. 4. să povestească secvenţe memorabile din roman şi să le inteleagă semnificaţia. 5. să argumenteze circularitatea romanului.

Upload: alexandra-elena

Post on 27-Jun-2015

1.020 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de lecţie ion

Proiect de lecţie

Nume: Panduru Ana- Maria

Clasa: a X- a

Disciplina: Limba şi literatura română

Titlul lecţiei: Romanul „Ion” de Liviu Rebreanu

Tipul lecţiei: însuşirea de noi cunoştinţe

Obiectiv general : Cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor. Trezirea gustului pentru lectură.

Obiective operationale: a) cognitive: 1. să cunoască geneza romanului. 2. să cunoască tema romanului.

3. să explice diferite simboluri din roman ,cum ar fi: drumul, crucea, hora etc.

4. să povestească secvenţe memorabile din roman şi să le inteleagă semnificaţia.

5. să argumenteze circularitatea romanului.

b) afective : 1. Să dovedească receptivitate afectiv- intelectivă faţă de conţinutul romanului.

2. să selecteze anumite pasaje din roman preferenţial şi să îşi motiveze alegerea.

Metode de învăţare :

Lectura expresivă Lectura selectivă Problematizarea

Page 2: Proiect de lecţie ion

Învăţarea prin descoperire Lucrul cu manualul Dezbaterea şi discuţii colective

Mijloace de învăţământ : a. romanul „ Ion” de Liviu Rebreanu

b. manualul de clasa a X-a

c. fişe de lectură

Evaluare : Observare directă, aprecieri verbale , notarea corespunzătoare.

Forme de organizare: individuală, frontală, pe grupe.

I. Organizarea clasei şi pregătirea pentru lecţie ( 2 minute) : notarea absentelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare lectiei.

II. Actualizarea cunoştiinţelor anterioare (10 minute) : Actualizarea cunostintelor anterioare se va face prin activitate frontala cat si pe grupe.

1.Ce este romanul?2.Care sunt trăsăturile romanului?3. Cum clasifică Nicolae Manolescu romanul în „Arca lui Noe” ? 4.În care dintre aceste clasificări putem include romanul „ Ion”?

III. Captarea atenţiei (3 minute) : o discuţie liberă privind imaginea pe care o au elevii despre ţărani, punând în paralel cele două dimensiuni temporale :atunci şi acum.

IV. Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor (1 minut) : Pornind de la concluziile din discuţia anterioară voi anunţa titulul lecţiei. Notarea titlului lecţiei pe tablă. Enunţarea obiectivelor: studierea primului roman realist, modern şi obiectiv din literatura noastră.

V. Dirijarea învăţării (25 de minute) : „Ion” de Liviu Rebreanu este primul roman realist, obiectiv din literatura română, a apărut în anul 1920 după o lungă perioadă de elaborare, aşa cum însuşi autorul menţionează în finalul operei între martie 1913-iulie şi 1920. Apariţia primului roman obiectiv direcţionează literatura română către valoarea europeană. Vorbind de romanul realist să ne amintim trăsăturile realismului făcând şi o schemă la tablă.

Geneza romanului. Liviu Rebreanu mărturiseşte că în lunga sa trudă de creatie, în cei 7 ani în care a lucrat la roman, un rol important l-a avut pe de-o parte “ impresia afectivă”, emoţia, iar pe de altă parte acumularea de material

Page 3: Proiect de lecţie ion

documetar. Prima variantă a romanului „ Ion” a fost o schiţă scrisă de Rebreanu în 1908, care purta titlul ”Ruşinea”, subiect reluat în altă proză, “Zestrea” în care conturează portretul lui Ion şi schiţează întâlnirea dintre Ion şi Ileana.

Tema romanului. „Ion” este o monografie a satului ardelean de la începutul secolului al XX-lea, ilustrând conflictul generat de lupta aprigă pentru pământ într-o lume în care statutul social al omului este stabilit în funcţie de averea pe care o posedă, fapt ce justifică acţiunile personajelor.

Structura compoziţională. Elevii vor folosi volumul „Ion” şi vor analiza structura compozitională a romanului.

Care este semnificaţia simbolică a celor două secvenţe epice? Romanul are două mari parţi cu titluri sugestive “Glasul pământului” şi “Glasul iubirii” care semnifică aspiraţiile personajului principal, forţele contrare ce-l stăpânesc: cea demonică, de posedare a pământului şi cea angelică, dragostea pentru Florica. În această luptă dintre contrariile ce se atrag, în finalul romanului personajul este distrus.

Titlurile celor 13 capitole sunt ăi ele semnificative. Încercaţi să găsiţi câteva din semnificaţiile acestor titluri.

Subiectul romanului. Elevii vor deschide volumul la capitolul I şi vor citi primul fragment. Voi cere să identifice spaţiul şi timpul cadru al romanului. Se vor explica simbolurile drumului şi al crucii. Hora reprezintă o altă scenă importantă deoarece aici sunt prezente personajele esenţiale ale romanului: Ion, George, Ana, Florica, Savista.

Dintre elevii care au citit romanul vor fi solicitaţi câţiva pentru a povesti câte o secventă ce li s-a părut deosebită.

altă scena esenţială a romanului este aceea a sărutării pământului. Ion îngenunchează şi sărută cu evlavie, aproape religios pământul. Este o dovadă a pasiunii neobişnuite pe care acest ţăran sărac dar harnic o simte faţă de pământ.

Tehnica romanului este circulară. Voi cere elevilor să demonstreze această circularitate cât şi simbolul drumului şi al horei din final.

VI. Asigurarea feedback- ului : Feedback-ul a avut loc permanent pe parcursul conversatiei şi se concretizează prin aprecieri verbale.

Page 4: Proiect de lecţie ion

VII. Evaluare formativa ( 6 minute): Evaluarea se va face în grupuri de câte patru elevi. Fiecare grup va alcătui o listă de minimum trei teme cosiderate esenţiale în romanul „ Ion” abordate dintr-o perspectivă personală, se va desemna un lider al fiecărui grup care va expune aceste teme.

VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului( 6 minute): Ca temă pentru acasă elevii vor avea de găsit minimum 3 titluri de roman din literatura universală care să abordeze tema tăranului, însoţite de o scurtă prezentare a acestora.

IX. Bibliografie: - Limba şi literatura română , manual pentru clasa a X-a, Adrian Costache, Florin Ioniţă, Adrian Săvoiu, ediutra Art, Bucureşti, 2008.

- Ion, Liviu Rebreanu, editura Tineretului,Bucureşti, 1968.- Arca lui Noe,Nicolae Manolescu, editura100+1, Gramar,

Bucuresti, 2000- Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent, G.

Călinescu,editura Minerva, Bucuresti, 1982.