proiect de lectie fixare

7

Click here to load reader

Upload: raluca-maria

Post on 23-Nov-2015

14 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Lesson plan

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : DURA DIANA

DATA : MAI 2009CLASA a VI-a B

OBIECTUL : LIMBA ROMN

UNITATEA DE NVARE : SINTAXA. ATRIBUTUL.TIPUL LECIEI : Lecie de actualizare, fixare i consolidare a cunotinelor.OBIECTIVE CADRU:

1.dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral;

2.dezvoltarea capacitii de exprimare oral;

3. dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;

4. dezvoltarea capacitii de exprimare scris.

OBIECTIVE DE REFERIN:

1.2. s sesizeze abaterile de la nrmele gramaticale.

1.4. s manifeste interes pentru mesajul ascultat i pentru partenerii de discuie.

2.3 s utilizeze categoriile gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii.2.5 s manifeste o atitudine favorabil progresie comunicrii.

3.4 s sesizeze organizarea morfologic i sintactic a textelor citite

4.3 s nlnuie corect frazele n textul redactat, utiliznd corect semnele

ortografice i de punctuaie

OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul orei elevii vor fi capabili :

1.s defineasc atributul i celelalte pri de vorbire i de propoziie studiate.

2. s identifice, n texte la prima vedere, tipurile attribute nvate.

3. s analizeze prile vorbire prin care pot fi exprimate atributele4. s construiasc enunuri noi n care s foloseasc diferite tipuri de atribute. STRATEGIA DIDACTIC :a) Metode i procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode i mijloace precum: conversaia euristic, explicaia , exerciiul oral i scris , nvarea prin descoperire.

b) Forme de organizare a nvarii: activitate frontal, alternativ cu activitatea individual, activitate n perechi;

c) Resurse umane: capacitile normale de nvare ale elevilor ; cadrul didactic.

d) Resurse materiale: tabla, caietele elevilor, fie de lucru, creta.

e) Timp i spaiu: 50 de minute, sala de clas.MATERIAL BIBLIOGRAFIC

PROGRAMA COLAR REVIZUIT pentru LIMBA I LITERATURA ROMN

Mazilu-Ionescu, Elena i Jercea Valentina, Limba romn. Manual pentru clasaaVI-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2008

Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999;

Goia Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;

Ioan cheau, Gndire critic, Editura Dacia, Cluj Napoca, 2004

Ioan cheau, Evaluarea, Editura Dacia, Cluj Napoca, 2004

Ioan cheau, Comunicarea educaional, Editura Dacia, Cluj Napoca, 2004

Ilie Emanuela, Didactica literaturii romne, Editura Politom, Bucureti, 2008

EVENIMENTELE INSTRUIRII1. ORGANIZAREA CLASEI stabilirea ordinii i asigurarea climatului necesar bunei desfurri a leciei .

2. ACTUALIZAREA CUNOTINTELOR ANTERIOARE SI CAPTAREA ATENIEI:

Verificarea temei se face cantitativ.

Prin conversaie ncerc s fac o scurt actualizare a cunotinelor acumulate de elevi n acest semestru. Le pun o serie de ntrebri legate de morfologie i sintaxa propoziiei, cu un mai mare accent pe cea din urm. Pn la ora actual elevii au fcut cunotin cu toate prile de vorbire i cu o parte din prile de propoziie: subiect, predicat.

Rolul acestei conversaii este de a-i nclzi i de a-i face s capete ncredere n ei i n cunotinele pe care le-au dobndit pentru a putea continua studiul prilor de propoziie care urmeaz. 3. ANUNAREA SCOPULUI LECIEI I A OBIECTIVELOR

OPERAIONALE:

Astzi vom consolida cunotinele voastre i v vom ncerca s nsuii noi cunotine.

Voi la sfritul leciei va trebui s:

1.s defineasc atributul i celelalte pri de vorbire i de propoziie studiate.

2. s identifice, n texte la prima vedere, tipurile atribute nvate.

3. s analizeze prile vorbire prin care pot fi exprimate atributele

4. s construiasc enunuri noi n care s foloseasc diferite tipuri de atribute.

4. PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE I DIRIJAREA NVRII:

Astzi vom ncepe prin a ne aduce aminte din clasa a V-a care este definiia atributului. Vom face acest lucru folosindu-ne de fiele pe care le-ai primit. n fie n parte de nceput gsii un exerciiu care v va ajuta s alctuii definiia atributului:

Alegei enunurile corecte i alctuii cu ajutorul lor definiia atributului.

I. a) Atributul este partea principl de propoziie.

b) Atributul este partea secundar de propoziie.

II. a) Atributul determin un substantiv sau un nlcuitor al acestuia (pronume, numeral).

b) Atributul determin un verb.

III. a) Atributul rspunde la una din ntrebrile care?, ce fel de ?, (a, al, ai, ale) cui? Ci?, cte?, al ctelea?, a cta? pus cuvntului determinat.

b) .Atributul rspunde la una din ntrebrile: pe cine?, pe ce?, despre cine?, despre ce? pus verbului.

II. EFECTUAREA UNOR EXERCIII APLICATIVE N LEGTUR CU PROBLEMELE TEORETICE DISCUTATE N PRIMA PARTE.

Dragi elevi, acum c am reuit s actualizm baza teoretic a cunotinelor nsuite pn acum o s ne ocupm de FIA DE LUCRU care cuprinde o serie de aplicaii practice care ilustrez noiunile pe care voi le-ai asimilat pn n momentul de fa despre atribut i nu numai.III. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI: are loc pe parcursul conducerii nvarii, ntrirea facndu-se treptat. Dup realizarea fiecrei sarcini, voi face aprecieri n legtur cu calitatea i nivelul activitii.IV EVALUAREA FORMATIV

Le cer ca activitate independent elevilor s ..... V ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI:

Ca tem pentru acas elevii rezolv sarcinile de pe fi care nu au fost atinse i s studieze fia elaborat n timpul orei.