proiect de lectie efs

8
PROIECT DE LECTIE Universitatea ,, Dunarea de Jos” din Galati Facultatea de Educatie Fizica si Sport Disciplina: Educatie fizica Data: 22.05.2014 Loc de desfasurare: Sala de sport (28/15m) Efectiv : 28 (B20/F8) Durata: 70 min. Sustinator: DRAGHIA NICUSOR Tema 1: Invatarea rasturnarii laterale. Tema 2:.Invatarea aruncarii la cos din dribling. COMPETENTE GENERALE: 1. utilizarea limbajului de specialitate in relatiile e comunicare 2.valorificarea metodelor si mijloacelor specifice ducatiei fizice si sportului, in vederea optimizarii starii de sanatate si a ezvoltarii fizice armonioase COMPETENTE SPECIFICE: 1. sa participe constient si activ la rezolvarea cerintelor lectiei ,sa-si insuseasca intr-un mod cat mai corect ceea ce lucreaza 2.sa se integreze si sa actioneze eficient intr-un grup constituit spontan Competente psihomotrice: - sa aprecieze in mod corespunzator traiectoria si intensitatea pasarii si a aruncarii mingei la cos

Upload: draghia-nicusor

Post on 11-Nov-2015

61 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Plan de Lectie cu urmatoarele teme:Tema 1: Invatarea rasturnarii laterale.Tema 2:.Invatarea aruncarii la cos din dribling.

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE Universitatea ,, Dunarea de Jos din GalatiFacultatea de Educatie Fizica si Sport Disciplina: Educatie fizica Data: 22.05.2014Loc de desfasurare: Sala de sport (28/15m)Efectiv : 28 (B20/F8) Durata: 70 min. Sustinator: DRAGHIA NICUSOR

Tema 1: Invatarea rasturnarii laterale.Tema 2:.Invatarea aruncarii la cos din dribling.

COMPETENTE GENERALE: 1. utilizarea limbajului de specialitate in relatiile de comunicare 2.valorificarea metodelor si mijloacelor specifice educatiei fizice si sportului, in vederea optimizarii starii de sanatate si a dezvoltarii fizice armonioase

COMPETENTE SPECIFICE: 1. sa participe constient si activ la rezolvarea cerintelor lectiei ,sa-si insuseasca intr-un mod cat mai corect ceea ce lucreaza 2.sa se integreze si sa actioneze eficient intr-un grup constituit spontan

Competente psihomotrice: - sa aprecieze in mod corespunzator traiectoria si intensitatea pasarii si a aruncarii mingei la cos - sa aplice in joc structura operationala exersata - s execute corect exercitiile, mentinand ritmul si directia corect;

Competente cognitive: - sa denumeasca deprinderea motrica exersataCompetente afective: - sa participe cu interes la desfasurarea lectiei

STRATEGIA DIDACTICA: A. Resurse procedurale: a) metode - verbale: explicatia,descrierea. - intuitive: demonstratia. - practice: exersarea - evaluare: aprecieri verbale b) forme de exersare: frontal, individual, pe echipe B. Material didactic: mingi de baschet, jaloane, maieuri, bancute de gimnastica, saltele, cronometru, fluier.

VERIGA SI DURATA

CONTINUTUL LECTIEIDOZARE SI CODIFICAREINDICATII METODICE SI ORGANIZATORICE.FORMATII DE LUCRU SI FORME DE EXERSARE. CORECTARI

OBS.

1.2.3.4.5.

1.Organizareacolectivului de elevi(3)- Adunarea, alinierea, salutul- Verificarea echipamentului si a starii de sanatate- Anuntarea temelor de lectie 1.. Atentie la comenzi . Profesorul, aflat in fata clasei comanda urmatoarele: - la ducerea mainii drepte peste bratul stang elevii bat din palme; la ducerea mainii drepte sub bratul stang elevii nu executa nici o miscare.

1'28"1'

28"

In linie pe un rand :

-calcaiele lipite, varfurile picioarelor departate la o latime de talpa, genunchii intinsi, pieptul usor ridicat, capul drept, privirea inainte. Elevii vor executa la comanda vizuala.

2. Pregatirea organismului pentru efort(8)Mers cu variante:-pe varfuri, bratele intinse sus- mersul piticului Alergare usoara Exercitii de captarea ateniei:- Buchetelul Alergare cu genunchii sus Alergare cu pendularea gambelor inapoi Alergare cu forfecarea picioarele intinse inainte Deplasare laterala cu pasi adaugati Pas saltat Alergare accelerata Mers linititor cu relaxarea braelor i picioarelor, cu exercitii de respiratie 1 L1 l1 L

1 L l L1 L1 L2 diag1 diag1 L+l1/2 tur

n coloan cte unul Se lucreaza in jurul terenului si pe diagonaleProfesorul va striga un numar iar elevii, din alergare, trebuie sa se grupeze cat mai rapid.Cine nu se incadreaza la numar va executa o pedeapsa usoaraIn coloana cate doiSe lucreaza pe diagonala, iar pe latimea terenului, mers cu revenire.Brat-picior opusSe fac corectari in permanenta

3.Influentarea selectiva a aparatului locomotor(10)Exerciiul nr.1.P.I: Stand departat, bratele indoite, palmele pe sold T1-4 rotarea capului spre stanga T5-8 rotarea capului spre dreapta

Exerciiul nr. 2.P.I: Stand departat, bratele indoite, palmele pe umeri T1-4 rotarea umerilor simultan spre inainte T5-8 rotarea umerilor simultan spre inapoi.Exerciiul nr.3.P.I: Stand departat T1-4 rotarea bratelor simultan prin inainte sus T5-8 rotarea bratelor simultan prin inapoi sus.Exerciiul nr. 4. P.I. Stnd deprtat, braele ndoite, minile n dreptul pieptului, palmele orientate n josT1-2 extensia braelor ndoite la piept cu arcuireT3-4 extensia braelor ntinse lateral cu arcuire

Exerciiul nr.5. P.I. Stnd deprtat, braele ndoite, minile la ceafaT1-2 rasucirea trunchiului spre stanga cu arcuireT3-4 rasucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire

Exerciiul nr. 6.P.I. Stnd deprtat, braele ndoite, minile pe olduriT1-2 ndoirea lateral a trunchiului spre stnga cu arcuireT3-4 ndoirea lateral a trunchiului spre dreapta cu arcuire T5-6 ndoirea lateral a trunchiului spre stnga cu arcuire, braul drept coroan susT7-8 ndoirea lateral a trunchiului spre dreapta cu arcuire, braul stng coroan sus

Exerciiul nr. 7P.I. Stnd deprtat cu braele intinse lateralT1- indoire rasucita a trunchiului spre stanga, mana dreapta atinge varful piciorului stangT3 - indoire rasucita a trunchiului spre dreapta, mana stanga atinge varful piciorului dreptT2,4,- revenire

Exerciiul nr. 8P.I: Stand, bratele indoite, palmele pe sold ; T1- fandare inainte pe piciorul stangT3 - fandare inainte pe piciorul dreptT5- fandare laterala spre stangaT7 - fandare laterala spre dreptaT2,4,6,8- revenire

Exerciiul nr. 9P.I. Stnd, bratele intinse inainte Indoiri si intinderi ale picioarelor- Genuflexiuni

Exerciiul nr. 10P.I.Stand, sarituri pe ambele picioare cu lovirea palmelor deasupra capului, in punctul maxim al sariturii. 2x8t

2x8t

2x8t

4x4t

4x4t

3x8t

4x4t

2x8t

10x

10x

. Formaie de lucru:in coloan de gimnastic n ah

Miscarea o executa doar capul. Privim peste umar. Ochii se tin deschisiSpatele drept. Rotarile sa fie ample.Rotarea bratelor se face energic.

Bratele sunt intinse in prelungirea umerilor, iar palmele orientate in sus

Talpile nu se misca de pe sol

Spatele drept, privirea urmrete braul ridicat coroan

Picioarele sunt intinse din articulatia genunchiului si nu se misca de pe sol.

Piciorul dinapoi este intins din articulatia genunchiului.

Spatele drept, privirea inainte, greutatea corpului repartizata egal pe ambele picioare.

Atentie la coordonarea miscarii.Bratele cat mai intinse. Contactul cu solul pe pingea ct mai elastic

Dup fiecare exerciiu miscari de relaxare.

4. Invatarea deprinderilor si priceperilor motricespecifice unei ramuri de sport.Gimnastica ( 20)

- Din stnd pe mini, cu picioarele deprtate lateral, trecerea greutii corpului de pe o mn pe cealalt, cu ajutor. Ajutorul se d napoi, apucnd executantul de prile laterale ale bazinului.

- Din mers, apoi din alergare, efectuarea rsturnrii laterale cu aezarea palmelor pe o banc aezat transversal pe direcia micrii.

- Rsturnare lateral cu aezarea picioarelor i a palmelor pe repere desenate sau fixate pe sol.

- Rsturnare lateral cu ajutor. Ajutorul se d napoi, apucnd oldul executantului din lateral, cu braele ncruciate

8x

8x

8x

8x

Formatie de lucru: Ajutorul se acord din spatele executantului, apucndu-l pe acesta de mijloc (talie) cu mna care corespunde direciei de deplasaredeasupra.

Executa pe rand asigurandu-se unul pe celalalt. Se exerseaz succesiv

Se va executa atat spre dreapta cat si spre stanga.

Atentie la coordonarea miscarilor. Se fac corectari in permanenta.

5. Invatarea deprinderilor si priceperilor motricespecifice unei ramuri de sport.Baschet (20)

- De la o distanta de 2,5 m fata de cos,din unghi de 45 de grade de panou,cu mingea tinuta in priza asimetrica cu doua maini ,se executa pasire pe piciorul drept , pe piciorul stang-desprindere cu saritura-aruncare la cos-aterizare pe ambele picioare

- De la o distanta de 2,5 3 m fata de cos, din unghi de 45 de grade de panou ,se executa pasire cu piciorul stang simultan cu trimiterea mingii in sol inainte,pasire cu piciorul drept o data cu prinderea mingii venite din sol,pasire pe piciorul stang,desprindere in saritura si aruncare la cos,urmata de aterizare pe ambele picioare,cat mai aproape de locul desprinderii.

- De la o distanta de 4 m fata de cos, din unghi de 45 de grade de panou ,se executa dribling pe loc, o impulsie a mingii mai puternica inainte,ceea ce inseamna semnalul de pasire cu piciorul stang,pasire cu piciorul drept simultan cu prinderea mingii,pasire cu piciorul stang-desprindere in saritura-aruncare la cos-aterizare pe ambele picioare.

- De la distanta de 6-7 m fata de cos,se executa dribling cu aruncare la cos din dribling-recuperarea mingii-dribling, pasa si deplasare la coada sirului

4x

4x

4x

4x Formatie de lucru:

- Studentii sunt asezati in doua coloane cate unul, cu fata la cosul de baschet si cu o distanta de 5 metri intre coloane.

- Dupa executare studentul trece la spatele celeilalte coloane cu predarea mingii primului din coloana pentru a executa procedeul din ambele directii.

- Exercitiul este executat alternativ de cate un executant de la fiecare coloana in parte.

- Se va executa atat de pe dreapta cat si de pe stanga,iar driblingul se va executa cu mana de pe partea care se executa.

- Primul elev din sirul 1 executa structura de procedee tehnice, iar primul elev de la celalat sir porneste in momentul in care s-a efectuat aruncare la cos.

6.Revenirea organismului dupa efort( 6)Exercitii pentru detensionarea coloanei:1-ridicare pe varfuri cu ducerea bratelor prin inainte sus, de maini apucat, privirea dupa brate2- piciorul stang pe sol, piciorul drept pe varf, indoirea laterala a trunchiului spre stanga, bratele sus3- piciorul drept pe sol, piciorul stang pe varf, indoirea laterala a trunchiului spre dreapta, bratele sus4-aplecarea trunchiului inainte, bratele sus.

15"

15"

15"

15"

1

- Formaie de lucruin coloan de gimnastic n ah.

- Executa toti odata

7. Concluzii , aprecieri asupra lectiei (3)

- Aprecieri asupra activitatii desfasurate..- Alinierea i salutul.1 1 - In linie pe un rand: