proiect de lectie - ecosistemul
DESCRIPTION
ecosistemulTRANSCRIPT
Proiect de lectie
Data : Clasa : a-VIII-aAria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiProfesor : RAMONA MANCUObiectul: Biologie-EcologieSubiectul: EcosistemulTipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte
Competenţe specifice :1.1. Identificarea elementelor componete ale unui ecosistem .1.2. Descrierea organizării funcţionale a unui ecosistem.1.3. Compararea unor tipuri de ecosisteme naturale şi antropizate .2.1. Utilizarea de mijloace adecvate explorării/ investigării ecosistemelor .
Demersul didactic:a) Resurse procedurale:
Învăţarea prin descoperire; Observaţia; Conversaţia euristică; Explicaţia Comparatia Demonstratia
b) Resurse materiale: Manualul; Coli albe, marker, fise de activitate ;
c) Forma de activitate: frontală, pe grupeLocul de desfăşurare : sala de clasa ;
Evaluare :formativa, prin chestionare orală
Bibliografie :
Aurora Mihail, Gheorghe Mohan – Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, editura ALL. MEN – programa scolară, vol. 5, aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii. Viorel Lazar- METODE ACTIVE UTILIZATE IN PREDAREA BIOLOGIEI, Ed. Arves, 2009 Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina
biologie, Ed Arves 2007.
DESFĂSURAREA LECŢIEI
ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR Moment organizatoric: 2 min Verificarea prezenţei
Pregătirea materialelorÎşi pregătesc cărţile şi caietele
Verificarea cunoştinţelor acumulate anterior: 15 min
Însuşirea cunoştinţelor despre „Ecosistem „ – joc didcatic ( rebus)
Se gândesc şi apoi completează rebusul
Veriga de legatura: 3 min Prezentarea titlului lectiei care urmează să fie predată Anunţarea planului de lucru al orei
Sunt atenţi la explicaţiile profesorului
Dirijarea învăţării : 20 min Folosesc problematizarea : De ce un biotop se caracterizeaza prin anumite vietuitoare? Impart clasa in 6 grupe. Cate un reprezentant al fiecarei grupe treage la sorti cate un numar ce corespunde sarcinii pe care o vor primi.
- Fiecare grupă va primi câte o sarcină de lucru
- Grupa 1 va trebui sa DESCRIE un
Elevii se grupează şi îşi încep activitatea Noteaza ideile pe colile de hartie primite de la profesor.
ecosistem montan.COMPARE compare variatia factorilor de mediu de-a lungul unei zile ( 24 h)
- Grupa 3 va ANALIZA variatia factorilor de mediu in functie de altitudine.
- Grupa 4 asociaza facorii de mediu in diferite categorii.
- Grupa 5 APLICA: stabilirea limitelor de toleranta a organismelor la factorii de mediu.
- Grupa 6 ARGUMENTEAZA : De ce un biotop se caracterizeaza prin anumite vietuitoare.
Concluzia care se desprinde este aceia ca factorii abiotici influienteaza raspandirea animalelor in functie de adaptarile acestora.
La finalul activitatii, fiecare grupa isi trimite purtatoarul de cuvant si prezinta ideile clasei.
Consolidare cunoştinţelor ----10 min
Solicit stabilirea termenilor noi din lecţie
Folosesc metoda Eseu de 5 minute : cer elevilor să noteze un lucru pe are l-au învăţat în timpul lecţie respective şi să formuleze o întrebere pe care o au în legătură cu acesta
Îşi notează termenii noi în caiete.Vor completa fişă primită