proiect de lectie creativitatea

10
Proiect de lecție Data: 30 aprilie 2014 Școala: Colegiul Național Iași Clasa: a X-a E Obiect: Psihologie Lecția: „Creativitatea” Tipul lecției: transmitere de noi cunoștințe Nume și prenume practicant: Humeniuc Diana Mădălina Profesor îndrumător: Afloroaei Lucia Obiectiv general: Familiarizarea cu noțiunea de creativitate. Obiectivele operaționale La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să: - O1 Să definească creativitatea; - O2 Să exemplifice factorii care determină creativitatea; - O3 Să enumere vectorii pozitivi și negativi; - O4 explice operațiile și sistemele operaționale; - O5 să exemplifice nivelurile creativității; - O6 să interpreteze în manieră proprie un desen; - O7 să creeze răspunsuri spontane , inventive.

Upload: diana-madalina-humeniuc

Post on 02-May-2017

505 views

Category:

Documents


16 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Creativitatea

Proiect de lecție

Data: 30 aprilie 2014

Școala: Colegiul Național Iași

Clasa: a X-a E

Obiect: Psihologie

Lecția: „Creativitatea”

Tipul lecției: transmitere de noi cunoștințe

Nume și prenume practicant: Humeniuc Diana Mădălina

Profesor îndrumător: Afloroaei Lucia

Obiectiv general: Familiarizarea cu noțiunea de creativitate.

Obiectivele operaționale

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:

- O1 Să definească creativitatea;

- O2 Să exemplifice factorii care determină creativitatea;

- O3 Să enumere vectorii pozitivi și negativi;

- O4 să explice operațiile și sistemele operaționale;

- O5 să exemplifice nivelurile creativității;

- O6 să interpreteze în manieră proprie un desen;

- O7 să creeze răspunsuri spontane , inventive.

Metode și procedee didactice: expunerea didactică, conversația, explicația, munca

independentă,jocul de rol

Mijloace de învățământ: tabla, creta

Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală.

Page 2: Proiect de Lectie Creativitatea

Momentul lecției

Ob.

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Metode și procedee

Durata

Obs.

Moment organizatoric

Crearea condițiilor necesare pentru buna desfășurare a lecțiilor.Pregătirea materialelor

necesare.Stabilirea regulilor de

disciplină.Strigarea catalogului și

notarea absențelor.

Se pregătesc pentru lecția

de psihologie.

Captarea atenției

Profesorul îi roagă pe elevi să realizeze un

desen pornind de la un triunghi.

După cum se poate observa, pornind de la un

simplu triunghi ați realizat desene diferite, ceea ce subliniază faptul

că fiecare persoană dispune de un potențial

creativ.

Elevii realizează

desenul, apoi explică

semnificația acestuia.

ExplicațiaMunca

independentă

Conversația

Anunțarea temei și a

obiectivelor

Astăzi vom învăța despre „Creativitate”. Profesorul

notează titlul lecției pe tablă.

Elevii notează titlul

lecției pe caiet.

expunerea

Page 3: Proiect de Lectie Creativitatea

Comunicarea noilor

informații

O1

O2

O3

O4

Creativitatea reprezintă un complex de însușiri și

aptitudini care, în condiții favorabile,

generează produse noi și de valoare pentru

societate. Există două categorii de factori care

determină dinspre psihicul uman, creativitatea:

a)vectoriib) operațiile și sistemele

operaționale.a) Vectorii au rol de

orientare și de energizare deoarece cuprind toate

procesele psihice reglatorii responsabile de susținerea energetică și incitare la acțiune. În funcție de orientare, vectorii se împart în: pozitivi (contribuie la

crearea noului) și negativi (îndepărtează subiectul de realizarea unui produs original).Vectorii pozitivi sunt: motivația intrinsecă,

nivelul ridicat al aspirației, interese

puternice, stabilitate și maturitate emoțională și

atitudinile creative. Vectorii negativi sunt: motivație extrinsecă, niveluri scăzute de

aspirație, absența sau intensitatea scăzută a

intereselor și atitudinile rutiniere.

b) Operațiile și sistemeleoperaționale

Expunerea

Explicația

expunerea

Explicația

Page 4: Proiect de Lectie Creativitatea

O7

O5

reprezintă acele moduri de lucru care se divid în: operații generatoare de nou (procedee euristice, ale imaginației, memorie

flexibilă, gândire divergentă, libertate în

exprimare și spontaneitate) și operații

rutiniere (procedee algoritmice, fidelitate excesivă a memoriei, gândire convergentă, limbaj de lemn). Este necesar de subliniat faptul că, pe lângă

factorii interni un rol important îl au și factorii externi „de facilitanță”. Pornind de la vectorii

pozitivi și de la operațiile generatoare de nou, se va realiza jocul

creativ „Ce s-ar întâmpla dacă… ”.

Creativitatea se manifestă în forme diferite, pe niveluri ierarhice distincte. Astfel, potrivit lui

Taylor, există următoarele niveluri ale

creativității: Creativitatea expresivă

– exprimare liberă, spontană a persoanei care

nu este preocupată de obținerea unor produse

utile sau valoroase (eseu, prezentare, răspunsuri la

lecții, conversații, comentarii pe rețelele de

socializare)

Elevii trebuie să răspundă creativ la

întrebările de pe bilețele.

Conversația

Explicația

Page 5: Proiect de Lectie Creativitatea

Creativitate productivă – satisfacția înregistrată pe nivelul anterior permite însușirea unor operații, tehnici ce au ca rezultat obținerea de produse mai mult sau mai puțin originale (bijuteriile lucrate manual, lucruri realiateîn diferite tehnici: a șervețelului, origami , quilling)Creativitatea inovativă – se accentuează gradul de originalitate, elementele obținute fiind noi, dar noutatea a reieșit prin combinarea și recombinarea unor elemente deja cunoscute (picturi, sculpturi, origami , quilling, mileuri, goblenuri, design)Creativitatea inventivă – produsele obținute transformă radical domeniul pe care se manifestă (design, construcții, noutățile din IT, noutățile auto)Creativitatea emergentă – nivelul de originalitate este atât de ridicat încât determină modificări revoluționare ale unui domeniu. ( IT, noutățile pentru cucerirea spațiului). Pornind de la aceste niveluri, se va realiza un joc creativ pe echipe. Elevii vor fi împărțiți în grupe de câte Elevii se

Explicația

Explicația

Jocul de

Page 6: Proiect de Lectie Creativitatea

Fixarea cunoștințelor

Încheierea lecției

O6

6 membri. Fiecare echipă va realiza o poveste alcătuită dintr-o propoziție enunțată de fiecare elev care are o minge în mână. Unul dintre membrii echipei va scrie toate propozițiile. La sfârșit, vor fi citite în fața clasei de către un membru al echipei.

Profesorul împarte elevilor fișe de lucru.

Profesorul prezintă tema pentru acasă.

Le mulțumește elevilor pentru colaborare.

integrează în grupul pe echipe, fiecare îndeplinându-și rolul.

Elevii rezolvă fișele de

lucru.

Elevii notează tema.

rol

Munca independentă

Conversația