proiect de lectie comunicare

14
PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Elemente de construcţie a comunicării Conţinuturi: Noţiuni de teorie a comunicării: emiţător, receptor, mesaj, canal, cod, context, scop Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare Obiective-cadru / Obiective de referinţă: 1.1, 2.1, 3.2, 4.3, 4.4, Obiective operaţionale: Cognitive: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor deveni capabili: O.C.1 să identifice elementele de teoria comunicării pe baza imaginii; (OBIECTIV DE IDENTIFICARE) - Nivel minimal: doar emiţătorul, receptorul, mesajul şi calea; - Nivel mediu: toate elementele cu întrebări ajutătoare;

Upload: ina-cojocari

Post on 24-Oct-2015

37 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Comunicare

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a II-a

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Elemente de construcţie a comunicării

Conţinuturi: Noţiuni de teorie a comunicării: emiţător, receptor, mesaj,

canal, cod, context, scop

Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare

Obiective-cadru / Obiective de referinţă: 1.1, 2.1, 3.2, 4.3, 4.4,

Obiective operaţionale:

Cognitive: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor deveni capabili:

O.C.1 – să identifice elementele de teoria comunicării pe baza imaginii;

(OBIECTIV DE IDENTIFICARE)

- Nivel minimal: doar emiţătorul, receptorul, mesajul şi calea;

- Nivel mediu: toate elementele cu întrebări ajutătoare;

- Nivel maximal: toate elementele, fără dificultate.

O.C.2 – să definească noţiunile nou învăţate:

(OBIECTIV DE DESCRIERE)

- Nivel minimal: doar emiţătorul, receptorul, mesajul şi calea;

- Nivel mediu: toate elementele pe baza întrebărilor-cheie;

- Nivel maximal: toate elementele, utilizând cuvinte proprii.

O.C.3 – să analizeze situaţiile de comunicare prezentate:

(OBIECTIV DE ANALIZĂ)

- Nivel minimal: utilizând suport vizual şi sprijinul învăţătorului;

- Nivel mediu: fără sprijinul învăţătorului, folosind propriile cuvinte;

- Nivel maximal: folosind corect terminologia specifică teoriei

comunicării.

Page 2: Proiect de Lectie Comunicare

O.C.4 – să interpreteze rolul dat:

(OBIECTIV DE CREAŢIE)

- Nivel minimal: folosind replici stângace, scurte;

- Nivel mediu: folosind replici adecvate şi respectând contextul dat;

- Nivel maximal: respectând contextul dat şi utilizând limbaj expresiv.

Psihomotrice: Elevii vor deveni capabili

O.PM.1 – să-şi coordoneze mâinile şi corpul în funcţie de solicitări;

O.PM.2 – să deseneze o situaţie de comunicare;

Afective: Elevii

O.A.1– vor manifesta interes pentru activitatea de comunicare;

O.A.2– vor fi încântaţi de participarea la jocul de rol;

O.A.3– vor avea o atitudine degajată în comunicarea orală;

Resurse :

A. Bibliografice :

a) ştiinţifice :

Jean-Claude Abric, Psihologia comunicării. Teorii şi metode, Iaşi,

Editura Polirom, 2002;

b) oficiale :

***, Curriculum National. Programe şcolare pentru învăţământul

primar, Bucureşti, 1998;

c) metodico - didactice:

Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă, Lecţia în evenimente, Bacău, Editura

„Egal”, 2002;

Silvia Nuţă, Metodica predării limbii române în clasele primare,

Editura „Aramis”, Bucureşti, 2001;

Nicolescu, Estera, Didactica limbii şi literaturii române pentru

învăţământul primar, Bacău, Editura „Egal”, 2003;

Page 3: Proiect de Lectie Comunicare

B. Metodologice

a) Strategia didactica : dirijată;

b) Metode si procedee : observaţia dirijată, conversaţia euristică,

demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic,

jocul de rol;

c) Mijloace de învăţământ : calculatorul, fişe de lucru, planşă,

cretă colorată;

d) Forme de organizare : frontală, individuală, pe grupe.

C. Temporale : durata activităţii : 50`

locul lecţiei în modul : I

Page 4: Proiect de Lectie Comunicare

SCENARIUL DIDACTIC

Momenteleactivităţii

Obiective Conţinuturi şi sarcini de instruireStrategii didactice

Metode Mijloace Forme0. Moment organizatoric

Se vor asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii: pregătirea colectivului de elevi şi a materialului

conversaţia frontală

1. Captarea atenţiei 1 min. O.PM.1

Se prezintă copiilor planşa cu ursuleţul Winnie într-o ipostază de comunicare cu purceluşul. Se adresează următoarele întrebări:- Ce observaţi pe planşă?- Ce face Winnie?

demonstraţiaplanşa

didacticăfrontală

2. Enunţarea temei şi a obiectivelor 1 min.

O.A.1 Sunt prezentate pe înţelesul copiilor şi fără a folosi terminologia nouă conţinutul lecţiei şi principalele obiective. Acestea din urmă sunt afişate la vedere, pe planşe A4.

explicaţiaplanşe cu

obiectivelefrontală

3. Actualizarea cunoştinţelor - ancoră 2 min.

O.C.1O.A.1

Cunoştinţele-ancora de teoria comunicării învăţate în clasa I sunt actualizate prin întrebări şi prezentarea unor imagini din manualul editurii ALL pe calculator.- Cum se vorbeşte persoana care vorbeşte?

(Vorbitor)- Cum se vorbeşte persoana care ascultă?

(Ascultător)- Ce transmite vorbitorul? (Un mesaj)

demonstraţiaconversaţia

calculatorul frontală

Page 5: Proiect de Lectie Comunicare

4. Prezentarea optimă a conţinutului 2 min.

O.C.1 Se precizează copiilor că vor învăţa în lecţia nouă mult mai multe lucruri despre comunicare. Se dirijează atenţia elevilor către planşa prezentată la captarea atenţiei:- Cine este vorbitorul? (Winnie)- Cine este ascultătorul?(purceluşul)- Care este mesajul vorbitorului? (Salut, prietene!)

observaţiaconversaţia

planşa didactică

frontală

Page 6: Proiect de Lectie Comunicare

5. Dirijarea învăţării 24 min.

O.C.1

O.C.2

O.PM.1

O.C.3

Se prezintă elevilor următoarele:- Vorbitorul Winnie transmite un mesaj, adică îl emite către cineva, fapt pentru care îl putem numi emiţător. Se scoate un elev care lipeşte eticheta emiţător pe planşă în dreptul ursuleţului. Copiii scriu pe fişele primite acelaşi lucru. Se trece definiţia în vocabular:emiţător = persoană care transmite un mesaj oral sau scris, vorbitor; La fel se procedează şi pentru receptor şi mesaj. Se reţin definiţiile:receptor = persoană care primeşte un mesaj oral sau scris, ascultător, cititor;mesaj = informaţie orală sau scrisă e trimisă de un emiţător către un receptor, comunicare- Pe unde circulă mesajul ursuleţului? (Prin aer)calea de transmitere = locul parcurs de mesaj între emiţător şi receptor Se organizează o discuţie prin care elevii oferă căi de transmitere a mesajului: unde radio, firul telefonic, hârtia. Se discută despre elementele de non-verbal şi para-verbal în mesajul de salut, apoi despre limba folosită drept cod, exemplificând mesajul în alte limbi.cod = modalitate de a organiza/ prezenta un mesaj, limbă - Când are loc această comunicare? (Când se întâlnesc.)context = situaţie în care are loc o comunicare- De ce comunică ursuleţul?(Pentru a saluta)scop = motivul/ cauza care determnă emiterea mesajului Copii consultă pe calculator dicţionarul.

explicaţia

demonstraţiaobservaţia

exerciţiul

conversaţia euristică

planşadidactică

fişe de lucru

RoDEX(dicţional electronic)

indivi-duală

frontală

Page 7: Proiect de Lectie Comunicare

6. Obţinerea performanţei 10 min.

O.C.2

O.C.3O.A.1O.A.3

Se aprofundează cunoştinţele prin completarea la calculator şi pe fişe a unei noi situaţii de comunicare. Sunt introduse şi întrebările ajutătoare. Joc: Ghiceşte cui se potriveşte:

- cine? – emiţătorul- cui? – receptorul- de ce? – scopul- când? unde? despre ce? – contextul- pe unde?- ce? – mesajul- în ce mod? – codul

exerciţiul

jocul didactic

calculator,

fişe de lucru

indivi-duală

frontală

7. Feedback-ul 3 min.

O.C.4O.A.2,3O.PM.1

Joc de rol: „La şcoală” Se pun doi copii într-o ipostază de comunicare şcolară. Se identifică elementele de teorie a comunicării. Se analizează situaţia.

jocul de rol mobilier şcolar

frontală

8. Evaluare 1 min.

O.A.1 Se verifică prin bifare pe planşe atingerea obiectivelor. Se fac aprecieri asupra modului de comportare la oră. Se acordă calificative.

explicaţiaplanşe cu

obiectivelefrontală

9. Retenţia 4 min. O.C.4

O.A.2,3O.PM.1

Joc de rol: „La medic” Se pun doi copii într-o ipostază nouă de comunicare. Se identifică elementele de teorie a comunicării. Se analizează situaţia – dezbatere asupra modului de comportare a actorilor.

jocul de rol mobilier frontală

10. Transferul cunoştinţelor 2 min.

O.PM.2 Li se cere copiilor să deseneze o ipostază de comunicare cu personaje la alegere. Se discută cu fiecare elev situaţia proprie.

jocul didacticcreioane

colorate, fişaindivi-duală

Page 8: Proiect de Lectie Comunicare

SINTEZA LECŢIEI

Etape Activitatea propunătorului Mijloace1. Captarea atenţiei 1 min.

discuţie pe marginea planşei planşa

2. Enunţarea temei şi a obiectivelor 1 min.

prezentarea temei, obiectivelor şi planşelor

planşe

3. Actualizarea cunoştinţelor - ancoră 2 min.

discuţie pe marginea imaginilor din manualul editurii ALL

imagini pe calculator

4. Prezentarea optimă a conţinutului 2 min.

discuţie pe marginea planşei planşă

5. Dirijarea învăţării 24 min.

prezentarea detaliată a noilor conţinuturi;

exemplificări şi discuţii lămuritoare

înregistrarea în vocabulare a noilor definiţii

completarea în fişele personale

planşă calculator vocabulare

6. Obţinerea performanţei 10 min.

analizarea unei noi situaţii de comunicare

joc Ghiceşte cui se potriveşte

calculator fişe

7. Feedback-ul 3 min.

Joc de rol „La şcoală” discuţii pe marginea jocului de

rol

mobilier

8. Evaluare 1 min.

Observaţii, calificative. fişe cu obiectivele

9. Retenţia 4 min.

Joc de rol „La medic” discuţii pe marginea jocului de

rol şi al comportamentului actorilor

mobilier

10. Transferul cunoştinţelor 2 min.

desenarea unei situaţii de comunicare

lămuriri individuale

fişe, creioane colorate

Page 9: Proiect de Lectie Comunicare

CURSIVUL GLOBAL

Obiective operaţionale

Sarcini de învăţare

Itemide evaluare

O.C.1. să identifice elementele de teoria comunicării pe baza imaginii;

S1.OC.1. numirea emiţătorului, receptorului, mesajului, căii, scopului, codului şi contextului comunicării;

I1.OC.1. numiţi emiţătorul, receptorul, mesajul, calea, scopul, codul şi contextul comunicării;;

O.C.2. să definească noţiunile nou învăţate;

S2.OC.2. definirea emiţătorului, receptorului, mesajului, căii, scopului, codului şi contextului comunicării;

I1.OC.2. definiţi emiţătorului, receptorului, mesajului, căii, scopului, codului şi contextului comunicării;

O.C.3. să analizeze situaţiile de comunicare prezentate;

S3.OC.3. conversaţie despre emiţătorul, receptorul, mesajul, calea, scopul, codul şi contextul comunicării;

I1.OC.3. stabiliţi condiţiile de desfăşurare a conversaţiei;I2.OC.3. descoperiţi modul de a îmbunătăţi comunicarea;

O.C.4. să interpreteze rolul dat;

S4.OC.4. interpretaţi cât mai real rolul dat;

I1.OC.4. jucaţi rolul cât mai realist;I1.OC.4. oferiţi soluţii de comportare în comunicare;

AXA LECŢIEI

C E A P D O F E R T

OPM1 OA1 OC1OA1

OC1 OC1OC2OC3

OPM1

OC2OC3OA1OA3

OC4OA2OA3

OPM1

OA1 OC4OA2OA3

OPM1

OPM2

IDENTIFICARE ANALIZĂ CREAŢIE

O.C.1(I.OC.1)

O.C.2(I.OC.2)O.C.3

(I1.OC.3, I2.OC.3)

O.C.4(I1.OC.4, I2.OC.4)